Sponzorováno

Temporomandibulární (čelistní, žvýkací) kloub – jeho poruchy a problémy 4.85/5 (13)

  • Temporomandibulární kloub (TMJ) je kloub, který spojuje dolní čelist (mandibulu) s lebkou v oblasti obličeje. Je to jeden z nejvíce používaných kloubů v těle, protože umožňuje pohyb čelistí při mluvení, žvýkání, polykání a dalších funkcích spojených s ústy.
  • Problémy spojené s temporomandibulárním kloubem mohou zahrnovat bolest, omezenou pohyblivost, cvakání nebo chrupavý zvuk při pohybu čelistí, a mohou být spojeny s poruchou temporomandibulárního kloubu (TMJ disorder). Tyto problémy mohou být způsobeny různými faktory, jako jsou stres, poranění, špatné návyky v žvýkání nebo chybějící zuby.
  • Léčba poruch temporomandibulárního kloubu zahrnuje fyzioterapii, léky proti bolesti, ortodontickou péči, zubní náhrady nebo chirurgické zákroky v případě závažných problémů. Pacienti, kteří mají potíže s TMJ, by měli konzultovat s dentálním lékařem nebo specialistou na temporomandibulární poruchy pro diagnózu a léčbu.

Temporomandibulární (čelistní, žvýkací) kloub - jeho poruchy a problémy

Co je to ten temporomandibulární kloub?

Temporomandibulární kloub je kloub, který spojuje vaši čelist (dolní čelist) s lebkou. Kloub najdete na obou stranách hlavy, jakoby před ušima. Temporomandibulární kloub vám umožňuje otevřít a zavřít čelist, díky čemuž také můžete mluvit a jíst.

Problémy s touto čelistí a svaly na tváři, které ji ovládají, se nazývají temporomandibulární poruchy (TMD). Tyto poruchy mohou způsobit citlivost kloubu, bolest obličeje a potíže s pohybem kloubu. Problémy a poruchami temporomandibulárního kloubu častěji trpí ženy, než muži. Tyto poruchy lze léčit, ale existuje mnoho různých možných příčin. To může ztížit diagnózu.

Co způsobuje poruchy a problémy s temporomandibulárním kloubem

V mnoha případech není známo, co způsobuje problémy s temporomandibulárním kloubem. Trauma (úraz) čelisti nebo kloubu může hrát velkou roli. K rozvoji problémů s temporomandibulárním kloubem mohou také přispět další zdravotní problémy, jako jsou:

  • artritida v kloubu
  • kloubní eroze
  • pevné svírání zubů, zatínání čelisti, které na kloub vyvíjí velký tlak
  • strukturální problémy s čelistí přítomné už při narození

Zubaři se domnívají, že příznaky vyplývají z problémů se svaly vaší čelisti nebo s částmi kloubu samotného.

S vývojem problémů s temporomandibulárním kloubem je často spojeno několik dalších faktorů, ale nebylo prokázáno, že by přímo způsobovaly postižení kloubu. Jsou to tyto faktory:

  • použití ortodontických výztuh
  • špatné držení těla, které napíná svaly krku a obličeje
  • dlouhotrvající stres
  • špatná strava
  • nedostatek spánku

Příznaky poruch temporomandibulárního kloubu

Příznaky poruch temporomandibulárního kloubu závisí na závažnosti a příčině vašeho stavu. Nejběžnějším příznakem poruch je bolest v čelisti a okolních svalech. Mezi další příznaky obvykle spojené s těmito poruchami dále patří:

  • bolest, kterou lze cítit v obličeji nebo krku
  • ztuhlost ve svalech čelisti
  • omezený pohyb čelisti
  • aretace (zablokování) čelisti
  • přeskakování nebo cvakavý zvuk v čelisti
  • posun v čelisti, změna způsobu, jakým se horní a dolní zuby srovnají k sobě

Příznaky se mohou objevit pouze na jedné straně obličeje nebo na obou stranách. Tímto problémem trpí více žen, než mužů a je nejčastější u lidí ve věku 20 až 40 let. Problém může být dočasný nebo může trvat mnoho let.

Diagnostika

Poruchy temporomandibulárního kloubu mohou být docela obtížně diagnostikovatelné. Neexistují totiž žádné standardní testy k diagnostice těchto poruch. Obvykle se problém diagnostikuje u zubaře na ORL.

Pokud máte příznaky poruchy kloubu, váš lékař může vyšetřit vaši čelist, aby zjistil, zda se objevil otok nebo nějaká citlivost. Váš lékař může také použít několik různých zobrazovacích testů. Třeba:

  • Rentgen čelisti
  • CT sken čelisti, aby se zjistily problémy v kosti a tkáni kloubů
  • MRI čelisti, aby se zjistilo, zda existují nějaké problémy se strukturou čelisti

Léčba poruch temporomandibulárního kloubu

Jak se dají problémy temporomandibulárního kloubu léčit?

Léky

Váš lékař vám může předepsat vyšší dávky protizánětlivých léků, pokud je potřebujete pro bolest a otok. Mohl by vám navrhnout také léky pro uvolnění svalů, aby uvolnil čelist, pokud máte často zaťaté zuby (při spánku a podobně). Nebo léky proti úzkosti, které zmírňují stres, který může způsobit problémy temporomandibulárního kloubu. V nízkých dávkách mohou také pomoci zmírnit nebo kontrolovat bolest. Svalová relaxancia, léky proti úzkosti a antidepresiva jsou k dispozici pouze na lékařský předpis.

Zubní dlaha přes noc

Tyto plastové náústky zapadají do horních a dolních zubů, takže se nedotýkají. Snižují účinky zaťatosti a opravují skus tím, že zuby umístí do správné polohy. Dají se použít na noc i přes den.

Transkutánní elektrická nervová stimulace (TENS)

TENS terapie využívá elektrické proudy nízké úrovně k uvolnění bolesti uvolněním čelistních kloubů a obličejových svalů. Ošetření lze provést v ordinaci nebo doma.

Ultrazvuk

Teplo aplikované na kloub touto metodou může zmírnit bolestivost nebo zlepšit pohyblivost.

Radioterapie

Rádiové vlny z radioterapie stimulují kloub, což zvyšuje průtok krve a zmírňuje bolest.

Sponzorováno

Ve většině případů mohou být příznaky poruch temporomandibulárního kloubu léčeny domácí péčí doma. Pro zmírnění příznaků poruch temporomandibulárního kloubu můžete:

  • jíst zejména měkká jídla
  • použít led ke snížení případného otoku
  • omezte pohyby čelistí
  • vyhněte se žvýkačkám a tvrdým jídlům (jako je hovězí trhané maso)
  • snažte se co nejvíce snížit stres
  • používat opatrně cviky protahování čelistí pro zlepšení pohybu čelistí

Pokud se vaše příznaky při této domácí léčbě nezlepší, možná budete potřebovat pomoc lékaře. V závislosti na vašich příznacích vám lékař může předepsat nebo doporučit následující:

  • léky proti bolesti (jako je ibuprofen)
  • léky na uvolnění svalů čelisti (jako je Flexeril, Soma nebo Valium)
  • léky, které pomáhají snižovat otoky v čelisti (kortikosteroidní léky)
  • stabilizační dlahy nebo zkusové chrániče, aby se zabránilo obrušování zubů
  • botox ke snížení napětí ve svalech a nervech čelisti
  • kognitivní behaviorální terapie, která pomáhá snižovat stres

Ve vzácných případech může lékař doporučit k léčbě vašeho stavu i chirurgický zákrok nebo jiné postupy. Postupy mohou být tyto:

  • ošetření zubů pro zlepšení vašeho zkousnutí a zarovnání zubů
  • artrocentéza, která odstraňuje tekutinu a zbytky z kloubu
  • chirurgie pro nahrazení nebo korekci kloubu

Ale pozor, postupy používané k léčbě tohoto stavu mohou v některých případech zhoršit vaše příznaky. Poraďte se se svým lékařem o možných rizicích těchto postupů.

Chirurgické řešení

Pokud vám jiné ošetření nemůže pomoci, je chirurgický zákrok také alternativou. Jakmile je hotovo, nemůže být vráceno, takže získejte i druhý nebo třetí názor od jiných zubních lékařů, než od toho svého.

Existují tři typy operací pro řešení problémů temporomandibulárního kloubu. Typ operace, kterou můžete potřebovat, závisí na vašem problému.

Artrocentéza se používá, pokud nemáte žádnou historii problémů temporomandibulárního kloubu, ale vaše čelisti jsou zaseknuté. Je to menší postup, který může váš zubař udělat ve své ordinaci. Podá vám celkovou anestézii, potom do kloubu vloží jehly a vymyje je. Může použít speciální nástroj, aby se zbavil poškozené tkáně.

Artroskopie je operace prováděná artroskopem. Tento speciální nástroj má čočku a světlo. Umožňuje lékaři vidět dovnitř kloubu. Dostanete celkovou anestézii, pak doktor udělá malý řez před uchem a vloží nástroj. Bude připojen k obrazovce, aby mohl prozkoumat váš kloub a oblast kolem něj. Může odstranit zanícenou tkáň nebo vyrovnat kloub. Tento typ operace, známý jako minimálně invazivní, zanechává menší jizvu, má méně komplikací a vyžaduje kratší dobu zotavení než klasické operace.

Klasická (otevřená) operace. V závislosti na příčině problémů nemusí být artroskopie v některých případech možná. Možná budete potřebovat tento typ operace, pokud:

  • máte nádory v kloubu nebo kolem něj
  • váš kloub je zjizvený

Dostanete celkovou anestézii, poté doktor otevře celou oblast kolem kloubu, aby měl úplný přehled a lepší přístup ke kloubu. Po klasickém chirurgickém zákroku se budete muset déle léčit a existuje větší šance na zjizvení a poškození nervů.

Prevence – jak zabránit problémům s temporomandibulárním kloubem

Možná nebudete schopni zabránit rozvoji problémů s temporomandibulárním kloubem, ale můžete snížit příznaky snížením úrovně stresu. POkud trpíte bruxismem, tedy vrzáním zubů večer, tak tento problém řešte. Možné řešení je třeba nošení chrániče úst v noci a braní svalových relaxancií. Můžete také zabránit skřípání zubů snížením celkového stresu a úzkosti prostřednictvím poradenství, cvičení a stravy.

Výhled pro pacienty s tímto problémem

Výhled závisí na příčině problému. Problém s temporomandibulárním kloubem může být úspěšně léčen u mnoha lidí pomocí domácích prostředků, jako je změna držení těla nebo snížení stresu. Pokud je váš stav způsoben chronickým (dlouhodobým) onemocněním, jako je artritida, změny životního stylu nemusí stačit. Artritida může časem opotřebovat kloub a zvýšit bolest.

Většina případů se dá řešit změnami v návycích životního stylu, možná v kombinaci s léky, které zmírňují bolest a nepohodlí. Agresivní léčby jsou jen zřídka potřebné. Poraďte se se svým lékařem o svých možnostech a zjistěte, která léčba je pro vás vhodná.

Sponzorováno

A co vy? Máte s problémy nebo s léčbou tohoto kloubu nějaké zkušenosti? Co u vás fungovalo a co ne? Budeme rádi za komentáře pod článkem.

Co si ještě přečíst na toto téma?

Zdroj informací a relevantní studie

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva