Sponzorováno

Mák je zdravou pochoutkou – jaké má účinky na zdraví? 4.71/5 (38)

Mák je zdravou pochoutkou - jaké má účinky na zdraví?Mák setý (lat. Papaver somniferum) je rostlina z čeledi makové. Jde o významný zdroj opia, což má za následek, že je v některých státech jeho pěstování zakázáno. V novější historii se mák setý stal typickou slovanskou plodinou. Týká se to jeho pěstování i využití. Mák se stal neodmyslitelnou součástí jídelníčku a hraje důležitou roli i při různých lidových zvycích jako symbol bohatství a hojnosti.

Neumíme si bez něj představit Vánoce a o jeho účincích na zdraví se dnes nepochybuje. Obsahuje pozoruhodné množství bílkovin, vláknin, tuků, hlavně kyselinu linolovou, vitamin E. Je bohatý na železo, hořčík a především na vápník, mnohem více než mléko či mléčné výrobky. Je zajímavý jako prevence proti osteoporóze. Má zklidňující účinky a příznivý vliv na zdravotní stav vlasů, nehtů a zubů. Obsahuje všechny důležité látky pro podporu krvetvorby, působí proti anémii a stresu.

Mák v historii

Dějiny máku sahají až ke starým Egypťanům. Jako kultovní rostlinu ji uctívali Sumerové již kolem roku 3000 před naším letopočtem, její léčivé účinky znali staří Řekové, Indové, Arabové i Číňané. Z hlediska historického vývoje kulturních rostlin se za původní oblast vzniku a šíření máku setého považuje oblast Přední Asie – Malá Asie , jižní Kavkaz , Írán , Turkmenistán . Známý je účinek sušiny mléčné šťávy, vytékající z nařezaných nezralých tobolek obsahujících opium. Proto se musí pěstování máku kontrolovat. Surové opium obsahuje především alkaloidy, průmyslově se upravuje a tvoří složku analgetik, narkotik, sedativ. Jelikož opium je návyková látka podléhají zvláštní kontrole. Mezi hlavní alkaloidy patří morfin, nejsilnější rostlinné analgetikum, který se získává i ze zralých vyprázdněných tobolek máku. Narkotin a kodein tlumí centrum pro kašel, papaverin potlačuje křeče.

Sponzorováno

Proč je mák zdravý?

Rozkvetlý sytě červený květ svým okvětím často poutá pozornost. Má čtyři široké lupínky, celá rostlina je pokryta chloupky. Lupínky obsahují alkaloid, který má v kombinaci se slizem ochranný účinek na sliznici horních cest dýchacích a dutiny ústní. Odvar z okvětních lístků máku se odedávna používal proti úpornému dráždivému kašli. Můžeme je sbírat za suchého počasí z právě vykvetených květů. Sušíme je rozložené v tenké vrstvě ve stínu, jsou totiž choulostivé na zapaření. Nápoj se připravuje ze dvou lžiček vysušených okvětních lístků na šálek vody. Pro děti a staré lidi je vhodnější připravit sirup ze dvou lžic medu na půl sklenice odvaru z jedné kávové lžičky sušených lístků. Podává se několikrát denně po jedné lžičce. V doporučených dávkách nemá žádné vedlejší účinky.

Semena máku mají poměrně hodně bílkovin, přičemž tvoří až 20 % obsahu máku. Tuky tvoří 40 % a jsou to zejména glyceridy kyseliny stearové, palmitové a linolové. V 100g máku bývá kolem 4,5 g vlákniny. Z vitamínů třeba zmínit vitamin E, z minerálních látek hlavně vápník, hořčík a železo.

Zvláště je třeba vyzdvihnout vápník, přičemž v 100 gr máku se ho nachází až 1400 mg, což je nejvíce ze všech potravin. Je to dvanáctkrát více než má mléko, třikrát více než sýry. Podle nejnovějších výzkumů je využitelnost vápníku z rostlinných zdrojů mnohem vyšší než z mléka a mléčných výrobků, ve kterých je vápník vázán na kasein. Pravidelná konzumace máku může proto výrazně přispět k prevenci osteoporózy – onemocnění z nedostatku vápníku, které ve vyspělých zemích nabývá charakter epidemie. Mnozí lidé také uvítají zklidňující účinky máku a jeho příznivý vliv na zdravotní stav vlasů, nehtů a zubů.

Obsahuje i vysoký obsah železa, přičemž v 100gr je 9,76 mg , což je až 122 % denní spotřeby.

Zkusili jste makový olej?

Sponzorováno

Zralé semeno neobsahuje opium, proto se konzumace makového oleje netřeba obávat. Makový olej je světle žluté až pomerančové barvy. Aroma je makové a připomíná i lískový ořech. Alergie na makový olej jsou možné, ale velmi vzácné. V kombinaci s léky předepsanými od lékaře lze použít na stabilní práci srdce, dobré účinky má při angíně, anémii, revmatických onemocněních, migréně, chronické únavě, doporučuje ho při stresu, psychické i fyzické námaze. Vhodný je i během těhotenství a kojení.

Co si ještě přečíst?

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    1 komentář u článku “Mák je zdravou pochoutkou – jaké má účinky na zdraví?”

    1. Lenka napsal:

      Rozkvetlý sytě červený květ má planý mák, ušlechtilý je světle fialový.

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva