Sponzorováno

Plavání je pro zdraví super! 4.9/5 (10)

Plavání a zdravíPlavání jako pohybová aktivita je základním stavebním kamenem složitějších pohybových dovedností. Je to jeden z mála sportů, který nemá skoro žádné omezení z hlediska věku, zdravotního stavu a výkonnosti.

Plavání je pro všechny

Už od dětství je velmi důležité vést děti k plavání pod odborným dohledem trenérů a učitelů plavání, aby si osvojili správné pohybové návyky a techniku. Plavání se upřednostňuje jako poměrně časově a finančně nenáročná aktivita, přístupná každému. Nicméně je důležité připomenout, že i nesprávná technika v jednotlivých plaveckých způsobech může prohloubit nebo podpořit vznik zdravotních problémů. Je důležité, aby se i v rekreačním plavání dodržovaly zásady správného plavání. V současné době již není problém navštěvovat kurzy plavání pro dospělé plavce i neplavce, které jsou organizovány ve skupinách nebo pro jednotlivce a jsou pod odborným vedením trenérů.

Význam plavání je velmi široký

Všestranně rozvíjí základní funkce lidského organismu a rovnoměrně zatěžuje svalstvo. Otužováním posiluje imunitní systém, zvýšeným úsilím dýchacích svalů se rozvíjí dýchací systém a horizontální poloha pozitivně ovlivňuje činnost srdečně-cévní soustavy. Rozsah pohybů horních a dolních končetin má příznivý vliv na udržování kloubní pohyblivosti, což ocení zejména lidé vyšších věkových kategorii a ti, kteří mají problém s nadváhou. Plavání již kromě zmíněných aspektů ovlivňuje i správné držení těla a má příjemné a uklidňující pocity, tedy celkově přispívá ke snižování stresu.

TIP: Plavání je super sport pro děti

Super pro všechny svaly

Při plavání se zapojují téměř všechny větší svalové skupiny, přičemž každý jeden plavecký způsob jiným způsobem .. K jejich správnému zapojení napomáhá právě správná technika a provedení jednotlivých způsobů. Při plavání je tělo v horizontální poloze a pravidelné vytáčení do stran rovnoměrně rozvíjejí jeho pravou a levou část. Dají se dobře procvičit nejen velké svalové skupiny, ale také drobné svaly, které až tak často nepoužíváme a tím se zajišťuje komplexní rozvoj celého těla.

Pro zlepšení kondice i pro hubnutí

Plavání je vytrvalostní, aerobní aktivita a můžeme ji zařadit do tréninku jako efektivní kardiotrénink. Ale na to, aby byl účinný, musí být pravidelný a musí být prováděn jistou intenzitou dostatečně dlouhou dobu a správnou technikou. Plaváním získáváme zvýšení kondice, zpevnění těla a svalstva, zvýšení pohyblivosti kloubů, zvyšuje schopnost relaxace svalstva a rozsah pohybů, oddaluje nástup únavy a prodlužuje dobu práce.

Sponzorováno

Tato pohybová aktivita se dá ideálně využít i při snižování tělesné hmotnosti. Plavání minimálně zatěžuje pohybové ústrojí, přičemž je tělo nadnášeno a klouby netrpí. Ale je třeba si uvědomit, že jelikož se tělo ve vodním prostředí ochlazuje a při náznacích chladu zadržuje tuk, čímž se chrání proti ztrátě tepla, hubnutí není efektivní, pokud není podporováno správnou výživou a pravidelným tréninkem. Důležité je poznamenat: výdej energie při plavání je závislý na rychlosti, plavecké technice a na tělesné hmotnosti. Při výpočtu výdeje energie dle naplavané vzdálenosti, k překonání 1km budeme potřebovat 4 krát více energie než při běhu.

Pozor na správné dýchání

Velmi častým problémem u většiny rekreačních plavců je dušnost, která je ovlivněna nesprávnou technikou plavání, ale i nesprávným dýcháním. Dýchání je velmi důležitou součástí výuky plavání a bez jeho správného zvládnutí, se jen těžko učí správná technika plavání. Při plavání každého plaveckého způsobu musíme pod vodou plynule vydechovat, přičemž zadržování vzduchu je nesprávné.

No samozřejmě před tím se zjišťuje, zda dušnost není zapříčiněna jinou, ať už vrozenou nebo získanou vadou (např. bronchiální astma). Pokud jsou splněny obě podmínky i vyloučení jiných faktorů, a plavec je přesto zadýchaný, tak je důležité si uvědomit, že plave vůči vodnímu prostředí. Jeho hustota je mnohem vyšší, takže svalové skupiny musí překonávat odpor během celého pohybu pod vodou a na to musí být plavec kondičně velmi dobře připraven.

Plavání jako rehabilitace

Kromě zmíněných pozitiv má plavání i relaxační a rehabilitační účinky a doporučuje se po zraněních nebo složitějších operacích pohybového ústrojí. Je třeba si uvědomit, že plavání je aktivita kde se vyskytuje nejméně úrazů, samozřejmě po zvládnutí správné techniky a dodržování pravidel, které si vodní prostředí vyžaduje.

Plavání proto můžete brát jednak jako cestu k dlouhému a vitálnímu životu, nebo jako součást vaší redukční diety, případně kondičního tréninku. Tomu, co od tohoto sportu očekáváme, musíme přizpůsobit i samotnou plaveckou techniku, jejich intenzitu a délku. Netřeba se nechat odradit počátečními neúspěchy, či nesplněním se vašich očekávání. I správné plavání je nutné se nejdříve naučit – například s profesionálním trenérem.

TIP: Plavání je univerzální sport pro všechny

VIDEO: Pěkný dokument o plavání

Sponzorováno

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Bez komentáře u článku “Plavání je pro zdraví super!”

  1. […] z bohaté nabídky pohybu přes jednoduché cvičení, práce na zahradě, turistiku, posilování, plavání, dynamické cvičení a další druhy sportů, to co mu vyhovuje nejlépe. Důležitá pro nás je […]

  2. […] tip: Chcete-li dobře procvičit celé tělo, zkuste sporty jako například plavání nebo jízdu na kole. Obojí spaluje mnoho kalorií, tuku z celého Vašeho těla, což významně […]

  3. […] Plavání je ideální sport pro všechny bez ohledu na věk. Posílíte si téměř všechny svalové skupiny, přičemž nezatěžujete klouby. Počet spálených kalorií závisí samozřejmě na zvoleném stylu a také rychlosti plavání. […]

  4. […] salámy a tvrdé sýry, fastfoodová jídla. Vhodným sportem pro děti s vysokým tlakem je plavání, cyklistika, běh, rychlá […]

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva