Sponzorováno

Bolest čelistního kloubu – jak na ni? Jak ji léčit? 4.72/5 (39)

 • Bolest temporomandibulárního kloubu (TMJ) může být nepříjemná a omezující, ale existuje několik opatření, která mohou pomoci zmírnit tuto bolest. V tomto článku je několik tipů.
 • Odpočinek a omezení činnosti: Pokud máte bolest v oblasti temporomandibulárního kloubu, snažte se omezit nadměrné pohyby čelisti. Odpočinek může pomoci tlumit zánět.
 • Chladné a teplé obklady: Chladné obklady (například led zabalený v hadříku) mohou pomoci zmírnit otok a bolest. Teplé obklady (například teplý obal nebo teploučká láhev s vodou) mohou pomoci uvolnit svaly. Střídání teplých a chladných obkladů může být účinné.
 • Léky proti bolesti: Užívání volně prodejných léků, jako je ibuprofen nebo paracetamol, může pomoci snížit bolest a zánět. Vždy se však poraďte s lékařem ohledně dávkování a délky užívání.
 • Změna stravy: Upozorňuje se na to, že tvrdá nebo tuhá strava může zhoršit bolesti čelistního kloubu. Zkuste se vyhnout potravinám, které vyžadují silné žvýkání.
 • Fyzioterapie: Fyzioterapie může být účinnou formou léčby bolestí TMJ. Terapeut vám může ukázat cviky a techniky pro posílení svalů a zlepšení pohyblivosti čelisti.
 • Ortopedická zařízení: Někdy může být předepsán zubní ortopedický nábytek, jako je nařízení pro uvolnění svalů čelisti nebo chránit zuby před škodlivým žvýkáním.
 • Zmírnění stresu: Stres může zhoršit bolesti TMJ, proto zkuste metody na snížení stresu, jako je jóga, meditace nebo hluboké dýchání.
 • Kontraindikace: Omezte žvýkání žvýkaček, hůře žvýkatelných potravin a přehnaného žvýkání nebo skřípání zubů.
 • Konzultace s odborníkem: Pokud bolest přetrvává nebo se zhoršuje, měli byste konzultovat s odborníkem na čelistní poruchy nebo stomatologem. Mohou doporučit další léčbu nebo pokročilé postupy, pokud je to nutné.
 • Je důležité brát bolest TMJ vážně a nezanedbávat ji, protože dlouhodobé problémy mohou vést k vážnějším komplikacím. Pokud máte podezření na poruchu temporomandibulárního kloubu, měli byste co nejdříve konzultovat s odborníkem na stomatologii nebo orofaciální medicínou.

Bolest čelistního kloubu„Zdá se, že máte syndrom spánkového a čelistního kloubu,“ oznámí vám zubař. Co je to? O takové nemoci jste ještě nikdy neslyšeli. „Je to onemocnění temporomandibulárního kloubu, který se nachází mezi spánkovou kostí a dolní čelistí. Pomocí tohoto kloubu se otevírají ústa,“ objasní vám zubař stručně problém …

I přes podrobnější vysvětlení nejste mnohem chytřejší než před určením diagnózy. V tomto článku se nebudeme zabývat příčinami onemocnění ani tím, do jaké míry se na něm podílejí svaly, vazy, kosti a chrupavky, u kterých dochází k chorobným změnám. Obejdeme i otázku, zda prvotní příčinou diagnózy je stres, vadný skus nebo zcela jiný problém. Naším cílem je přiblížit vám léčebné metody, které pomohou zubaři při vašem léčení.

Kdy je třeba navštívit lékaře?

Bolest čelistního kloubu se zpravidla projevuje pouze mírnými příznaky, které rychle mizí. Patří mezi ně bolesti hlavy a zubů, pobolívání krku, ramen nebo zad, ale i podivné zvuky při otevírání nebo zavírání úst.

Určité příznaky však mohou být nebezpečné. Pokud pociťujete bolesti, když otevíráte ústa nebo si čistíte zuby, případně vás nesnesitelně bolí hlava, bezpodmínečně vyhledejte lékaře.

Jak přechytračit bolest čelistního kloubu?

Snažte se zlepšit prokrvení

Lepší prokrvení okolí dolní čelisti dosáhnete pomocí teplých, případně studených obkladů. Ale nikdy nepoužívejte střídavě teplé a studené obklady. Obklady si přikládejte na bok čelisti. Vyzkoušejte jedno i druhé, abyste zjistili, které vám pomáhají.

Můžete si také jemně masírovat okolí čelistního kloubu. Pokud se vám zlepší krevní oběh, budete se cítit lépe.

Sponzorováno

Podepření čelisti

Kupte si chránič na zuby, takový, jaký používají boxeři. Namočte ho do teplé vody, aby změkl. Pak si jej vložte do úst a zakousněte, aby se tvarem přizpůsobil chrupu. Zpevní dolní čelist a na čas zmírní potíže.

Dejte přednost měkké stravě

Při silných bolestech jezte měkká a kašovitá jídla. I to může přinést zlepšení.

Acylpyrin a masáž

Acylpyrin účinně potlačuje bolest při onemocněních svalů a kloubů. Účinky přípravku ještě zvýšíte, pokud si budete masírovat čelist horkou houbou. Ale nezapomínejte, že acylpyrin může u některých jedinců vyvolat krvácení sliznic.

Správná poloha těla

Osoby pracující za psacím stolem by měli dávat pozor na správné sezení. Přečtěte si článek jak zdravě sedět v kanceláři. Nesmíte se opírat o stůl ani si podpírat bradu. Spodní čelist by měla být vždy na úrovni klíční kosti. Uši nesmíte mít více vpředu než ramena.

Mnozí pacienti se syndromem čelistního kloubu trpí i na bolesti zad. Mezi těmito obtížemi existuje vzájemná souvislost.

Vyhoďte polštář!

Namísto podušky si dejte pod krk srolovaný ručník, silný asi jako zápěstí. Druhý ručník si položte na záda a pod kolena si dejte polštář. Spánek v této poloze – celou noc naznak – uklidňuje čelisti.

Co když spíte na boku? Na to existuje jednoduchá rada – hlavu si zleva i zprava obložte kapsičkami s hrachem. Podvědomě se pak neobrátíte na bok.

Nehýbejte tolik čelistmi

Asi těžká rada, ale zkuste to. Pokud cítíte, že co chvíli budete zívat, snažte se velmi neotvírat ústa a přidržte si rukou bradu.

Neškřípejte zuby

Bolest čelistního kloubu trápí především lidí, kteří během spánku skřípají zuby. Zkuste tento problém vyřešit.

Čtěte také: Okoločelistní záněty

Čelist - ilustrace

Čelist – ilustrace

Na závěr: 7 zlozvyků, kterých se musíte zbavit

Pacienti trpící na bolest čelistního kloubu se mohou i sami přičinit o to, aby se zbavili potíží. Jakých zlozvyků se musíte vyvarovat?

 • Neležte na břiše s hlavou obrácenou na jednu stranu
 • Nečtěte a nesledujte televizi, ležíc přitom na zádech s hlavou skloněnou pod velkým úhlem
 • Nedržte telefonní sluchátko mezi ramenem a dolní čelistí
 • Nenoste na rameni těžkou tašku
 • Nedělejte práce, při kterých musíte mít zakloněnou hlavu, např. malování stopu
 • Nenoste boty s vysokými podpatky

Co si dále o tomto problému přečíst?

VIDEO: Bolest čelistního kloubu

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

5 Komentářů u článku “Bolest čelistního kloubu – jak na ni? Jak ji léčit?”

 1. Jana napsal:

  Dobrý de, jsem 7. den po vytažení zoubu moudrosti na levé straně . Myslíte si,že to časem odezní samo? Mám hrůzu z toho , že bych snad někdy musela na operaci. Čekají mě totiž ještě tři stoličky na vytažení.
  Předem děkuji za odpověď .
  Jana

 2. Vladimíra napsal:

  Dobrý den..už tři měsíce mám pusu nakřivo a bolí mě čelistní kloub,dalo se to vydržet ale nyní mám veliké bolesti,nepomáhají mě prášky,kapky,masti ani obklady..už jsem z toho zoufalá a bolesti jsou čim dál větší.Navíc mi jde bolest i do krku,ucha,ramene,oka a mám i velké bolesti hlavy.Asi to s tím nesouvisí ale někdy už to vážně nezvládám.Zubař mi řekl ať si beru třikrát denně ibalgin ale nemůžu tak často neboť mám problém i se žaludkem,Neurolog mě poslal na rentgen ale stále jen čekám a nevím co dělat s tou hroznou bolestí.Jestli můžrte pomozte mi prosím.Moc děkuji předem za odpovéď..Vladimíra.

  • Petra napsal:

   Dobrý den, určitě navštivte kloubní, čelistní a obličejovou ordinaci. Udělají Vám rentgen, sono a vyšetří Vás. Je určitě dobré vědět, zda se nejedná o nějakou cystu, nádor či něco podobného… Nečekejte a vyražte. Sice je to starý dotaz, ale snad jste již v pořádku.

 3. Renata napsal:

  Dobrý den chtěla bych se zeptat na problémy které mě potkali tento týden. Začalo mě bolet jakoby v krku a myslela jsem si že mě bolí mandle až po nahmatání místa bolesti jsem zjistila že mě bolí čelist až na konci kde už nemám zuby.Je to bolest jak když vás bolí v krku Cítím to když polykám a nebo Když otevřu ústa mohli byste mi poradit co by to mohlo být?Děkuji za odpověď.Renata

Zanechat komentář ke článku

Zpráva