Sponzorováno

Klíčky (výhonky) mungo a jejich účinky na zdraví 4.87/5 (30)

Můžeme směle říct, že všechny vitamíny a minerály nacházející se v mungo klíčích prospívají vašemu zdraví.

Můžeme směle říct, že všechny vitamíny a minerály nacházející se v mungo klíčích prospívají vašemu zdraví.

Většina lidí zná klíčky mungo fazolí z receptu chop suey či obecně z asijské kuchyně. Jejich stopy můžete najít dále i v indické, africké a jihoamerické kuchyni. Šálek mungo výhonků obsahuje pouze 31 kalorií, což z nich činí super potravinu při dietě. Přidání mungo klíčků do vašeho jídelníčku vám zajistí příval energie, vitamínů, minerálů a cenných živin. Podívejme se na tyto klíčky detailněji v našem článku.

Klíčky mungo fazolí obsahují kvalitní prospěšné sacharidy a bílkoviny. Každá porce těchto klíčků obsahuje 6,2 gramů sacharidů a 1,9 gramů vlákniny, což nabízí příznivé účinky na zdraví trávicího ústrojí. Šálek těchto fazolových klíčků se také může pochlubit 3,2 gramy bílkovin – živin nezbytných pro zdraví a údržbu imunitního systému – a obsahuje méně než čtvrtinu gramu tuku. Mungo kíčky mají opravdu skvělý nutriční profil.

Mungo výhonky tak mají nízký obsah kalorií, obsahují kvalitní vlákninu a vitamíny B, C a vitamín K. Jejich konzumaci vaše tělo opravdu ocení.

Co konkrétně mungo klíčky obsahují a jak to může pomoci vašemu zdraví

Přidání klíčků mungo fazolí do vašeho jídelníčku je skvělou cestou ke zdravé a vyvážené stravě. Co vše v těchto výhoncích najdeme? Je toho opravdu mnoho:

1. Vitamin K

Bakterie v tlustém střevě vyrábí nějaký ten vitamín K, ale podle několika studií toto množství úplně nestačí na uspokojení vašich každodenních potřeb. A klíčky mungo jsou opravdu dobrým zdrojem vitaminu K – 1 šálek syrových výhonků obsahuje 34 mikrogramů tohoto vitamínu, což znamená, že muži dostanou 28% svého doporučeného denního příjmu, a ženy získají 37% DDD.

Vitamín K je nezbytný pro proces srážení krve. Rovněž reguluje mineralizaci kostí a pomáhá udržet správnou hustotu kostí. Protein závislý na vitaminu K inhibuje tvorbu vápníku v krevních cévách, což snižuje riziko kardiovaskulárních onemocnění. Na jeden vitamín až dost benefitů pro zdraví, nemyslíte?

2. Vitamin C

Antioxidační schopnosti vitaminu C chrání buňky před volnými radikály. Některé volné radikály vznikají jako vedlejší produkt biochemických procesů v těle. Jiné se tvoří v reakci na celulární stres z různých zdrojů, jako je sluneční světlo, nedostatek spánku a kouření cigaret. Tak jako tak, tyto volné radikály našemu zdraví rozhodně neprospějí.

Pokud nejsou volné radikály neutralizovány antioxidanty, připojí se ke zdravým buňkám, což způsobí jejich poškození a zánět, který vede k chronickým onemocněním. Vitamin C je také součástí kolagenu pojivové tkáně, který podporuje a posiluje kůži, chrupavky a orgány. Jeden šálek čerstvých klíčků mungo dodává 14 miligramů vitaminu C. Odborníci přitom doporučují, aby muži denně konzumovali 90 miligramů vitaminu C, zatímco ženy by měly přijmout 75 miligramů tohoto vitamínu denně. Každý, kdo kouří, by měl do těchto doporučení přidat dalších 35 miligramů.

3. Železo

Asi 90 procent železa ve vašem těle je uchováno a znovu používáno, ale stále potřebujete železo dostatečně přijímat v potravě, abyste vyrovnali množství, které se obvykle každý den z těla vylučuje. U mužů to znamená získání 8 miligramů železa ze své každodenní stravy, ženy pak potřebují 18 miligramů. Železo je obsaženo v krevním barvivu hemoglobinu, který přenáší kyslík z plic do tkání. Dále pak železo podporuje váš imunitní systém tím, že usnadňuje růst buněk, které regulují imunitní odpověď a napadají infikované buňky. Z jednoho malého šálku mungo výhonků tak muži získají 12 procent a ženy 15 procent doporučeného denního příjmu železa.

4. Folát (kyselina listová)

Kyselina listová (neboli folát) je vitamin B9, který je důležitý pro vytváření DNA, výrobu a udržování nových buněk a tvorbu zdravých červených krvinek. Tyto funkce z něj dělají nezbytný vitamin pro každého z nás. Je však obzvláště důležité tímto vitamínem podporovat období růstu plodu u těhotných žen. Tyto ženy tak potřebují dostatek kyseliny listové, protože zabraňuje vzniku vrozených vad mozku a míchy, ke kterým dochází během prvních 28 dnů těhotenství. Z 1 šálku syrových mungových klíčku získáte cca 16 procent doporučeného denního příjmu.

5. Mangan a měď

Můžeme směle říct, že všechny minerály nacházející se v klíčích z mungových bobů prospívají vašemu zdraví. Dále se zaměřme na další minerály – mangan a měď.

Sponzorováno

Vaše tělo používá měď k podpoře vašeho imunitního systému, stejně jako k udržení funkcí mozku a pomoci při absorpci železa. Mangan podporuje reprodukční zdraví tím, že vám pomáhá vytvářet pohlavní hormony a také posiluje vazivové tkáně vašeho těla. Každá porce mungo fazolí s klíčky o velikosti 1 malého šálku se může pochlubit obsahem manganu 0,2 miligramu, což představuje 11 procent doporučeného denního příjmu manganu u žen a 9 procent u mužů. Každá taková dávka klíčků obsahuje také 171 mikrogramů mědi a poskytuje nám cca 19% doporučeného denního příjmu tohoto minerálu.

6. Vláknina

Není to jen o vitamínech nebo minerálech. Mungo klíčky jsou hodně bohaté na vlákninu. A jak asi víte, existuje opravdu mnoho důvodů, proč byste měli ve stravě mít dostatek vlákniny. Asi tím nejdůležitějším důvodem je, že stabilizuje trávicí systém přidáním objemu do stolice a tím předcházíte průjmům a zažívacím problémům. Současně s tím se pak stolice dobře pohybuje a zabraňuje tím vzniku zácpy. Takže benefity jako vyšité.

V dlouhodobější perspektivě je vláknina skvělá pro zdraví vašeho srdce. Snižuje hladinu cholesterolu, což snižuje krevní tlak. To pak zlepšuje celkové zdraví srdce, zabraňuje rozvoji srdečních onemocnění, mrtvice a srdečních záchvatů. 85g mungo klíčků obsahuje 5g vlákniny.

Nyní jsme si rozebrali zdravé látky, které mungo klíčky obsahují. Podívejme se také obecně na zdravotní přínosy těchto klíčků.

Mungo klíčky a jejich účinky na naše zdraví

Jaké zdravotní výhody má přidání mungo klíčků do vašeho jídelníčku?

Jsou super pro zdravý kardiovaskulární systém

O tom jsme už v tomto článku psali. Obsah vitaminu C (což je výkonný antioxidant) v těchto klíčcích pomáhá zdraví srdce. Potraviny bohaté na antioxidanty pomáhají zabránit rozvoji aterosklerózy a snižují pravděpodobnost mrtvice a srdečního záchvatu. Obsah vlákniny zase pomáhá udržet stabilizovaný krevní tlak, čímž se ještě více chráníte před srdečními chorobami, mrtvicí a infarktem. Ale samozřejmě také závisí na vašem celkovém jídelníčku, to je potřeba dodat.

Pro zdraví kostí

Díky vysokému obsahu vitaminu K v mungo klíčcích je jejich konzumace skvělý způsob, jak přispívat k udržení zdraví vašich kostí. Lidé, kteří přijímají dostatek vitaminu K, mají menší pravděpodobnost, že budou trpět zlomeninami kostí a že se u nich rozvine osteoporóza. A obsah vitaminu C, který se vyskytuje v klíčích mungo fazolí, také pomáhá udržovat silné a zdravé kosti.

Pro zdraví očí

Díky vitamínu C, pravidelná konzumace mungo klíčků může pomoci zabránit makulární degeneraci. Vitamíny typu B nacházející se v těchto klíčích pomáhají také předcházet vzniku katarakty. Je však třeba provést další studie, aby se zjistila souvislost mezi klíčky a rychlostí makulární degenerace.

Malá poznámka k servírování

Před konzumací důkladně klíčky povařte. Protože klíčky rostou v teplých, vlhkých podmínkách, mají vysoké riziko bakteriální kontaminace, což může způsobit nemilé problémy. Protože jsou tak chudé na kalorie, můžete jich zkonzumovat velké množství, aniž byste překročili denní příjem kalorií.

 • Před podáváním a konzumací klíček z bobů se ujistěte, že je opravdu důkladně umyjte, protože mohou přenášet bakterie, které mohou být škodlivé, zejména pro velmi mladé děti, starší osoby a osoby s narušeným imunitním systémem.
 • Také se doporučuje, aby byly klíčky před konzumací vařeny. Při vaření klíčků se usmrtí bakterie, ale i některé živiny. Je to však bezpečnější než riskovat otravu potravinami.
 • U žen, které jsou těhotné, se obecně nedoporučuje, aby konzumovaly čerstvé klíčky z mungových bobů. Kvůli zmíněným bakteriím a podobně.

Jak vyklíčit mungo fazole?

Klíčení vlastně probíhá u všech luštěnin stejně. Můžete vlastně nechat vyklíčit jakákoliv semena, zrna a fazole, čočku, pohanku a slunečnicová semena a podobně. Jak na to?

 1. Naplňte misku přibližně do 1/4 jedním druhem osiva. Zde tedy fazole Mungo.
 2. Naplňte pak misku do 1/2 nebo 3/4 vodou. (třeba kukuřice absorbuje hodně vody a nabobtná na větší velikost)
 3. Nechte takto namočené přes noc nebo minimálně po dobu 8 hodin (u fazolí mungo je ideální tak 9-12 hodin).
 4. Po 8 a více hodinách vylijte vodu a semena dejte do síta. Propláchněte semínka pod tekoucí vodou z vodovodu.
 5. Nechte je ještě v sítu a umístěte síto na misku tak, aby mohla voda pěkně okapat a vytéci.
 6. Každých 6-8 hodin důkladně opláchněte pod tekoucí vodou a opláchněte je znovu na sítu.
 7. Když semena mají 1/2 až 1 cm ocásek (trvá asi 2 dny), mohou se jíst.
 8. Po vyklíčení mohou být skladovány v chladničce v uzavíratelné nádobce po dobu až 7 dnů. Čerstvá jsou ale nejlepší.

Sponzorováno

A co vy? Máte s mungo klíčky nějaké zkušenosti? Budeme rádi za komentáře pod článkem.

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  3 Komentářů u článku “Klíčky (výhonky) mungo a jejich účinky na zdraví”

  1. Martin Kiklhorn napsal:

   Milá redakce, jsem potěšen že uvádíte obsah živin v mg. Méně potěšen že radíte něco s obsahem vitamínu C pořádně povařit. A naprosto zděšen z uváděných jednotek „šálek, hrst, porce“. Hrsti máme každý jiné a šálků mám doma mnoho různých velikostí.
   Bylo by prosím možné zveřejnit alespoň foto šálku použitelného pro měření s poblíž položeným pravítkem? Případně, a lépe, uveďte přepočet na gramy. 1 šálek =? 1 hrst=? 1 porce=?
   Takto má celkem zajímavý článek nulovou informační hodnotu.
   MK

  2. Pavel Čech napsal:

   Dobrý den,
   Děkuji za informace o klíčících.
   Jen teď nevím jak to dělat s klíčením
   Když klíčím mungo fazole, nebo semena?,
   Když klíčím mungo fazole mám je po naklíčení vařit???

   775 356 030

   Děkuji za Vaší odpověď

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva