Sponzorováno

Proč bolí klouby v noci a jak to zastavit? 4.7/5 (10)

 • Bolest kloubů v noci může být způsobena několika faktory. Třeba často je to zánět: Noční bolest kloubů může být spojena se zánětem kloubů, jako je artritida. V noci se hladina zánětu v těle může zvýšit, což vede k bolesti. Klouby mohou být tužší ráno po probuzení. Inaktivita: Během spánku jsou klouby v klidu, což může způsobit, že ráno jsou tuhé a bolavé. Pohyb a cvičení může pomoci udržet klouby pružné. Nadměrné zatížení: Někteří lidé mohou při spánku příliš zatěžovat určité klouby tím, že spí ve špatné poloze, což může způsobit bolest. Stres: Emoční stres může ovlivnit vnímání bolesti. Někteří lidé mohou noční bolesti kloubů pociťovat v reakci na stres nebo úzkost.
 • Pro zmírnění bolesti kloubů v noci můžete zvážit následující kroky: Dodržujte léčebný plán předepsaný lékařem, pokud máte diagnostikovanou artritidu nebo jiný onemocnění kloubů. Udržujte zdravou tělesnou hmotnost a cvičte pravidelně, aby se udržela pružnost kloubů. Zkuste relaxační techniky a správu stresu, pokud máte podezření, že stres může ovlivňovat bolest kloubů. Dbejte na kvalitní matraci a polštáře, abyste minimalizovali nepříjemné polohy během spánku. Teplá koupel nebo obklady mohou uklidnit bolestivé klouby před spaním.
 • Pokud noční bolest kloubů přetrvává nebo se zhoršuje, je důležité konzultovat s lékařem, aby byla zjištěna příčina a předepsána vhodná léčba.

Jak řešit bolest kloubů v noci? Cesty jsou.

Jak řešit bolest kloubů v noci? Cesty jsou.

Mnoho lidí si všímá, že bolesti kloubů a příznaky jejich artritidy se zhoršují v noci. Když k tomu dojde, může být pro lidi těžké spát, takže jsou ráno vyčerpaní a potenciálně bolesti kloubů v noci přispívají k denní únavě.

Je běžné, že se bolest kloubů se v noci zhoršuje. Studie z roku 2020 zjistila, že vyhledávání online informací o léčbě bolesti kloubů dosáhlo vrcholu mezi 23:00. a 4:00 ráno. Tedy lidé v této době hodně vyhledávají fráze jako „bolesti klubů“, „jak na bolest kloubů“ a podobně.

Obecně lékaři často plně nerozumí tomu, proč se bolest kloubů často zhoršuje v noci, ale možné příčiny jsou změny v hladinách hormonů a cytokinů, což jsou buněčné signální proteiny, v těle. Denní léky na artritidu, které někteří lidé užívají ráno, mohou večer také již z těla vymizet.

V tomto článku zkoumáme, proč se bolest kloubů (třeba z artritidy) v noci zhoršuje a jak narušuje spánek. Poskytujeme také tipy, jak zlepšit spánek.

Příčiny bolesti kloubů v noci

Existuje tedy hned několik důvodů, proč mohou bolet klouby v noci:

Artritida: Artritida může způsobovat bolest a zánět v kloubech, což může být horší v noci, když je tělo v klidu.

Bursitida: Bursitida je zánět kloubního pouzdra, které se nachází v blízkosti kloubu. Bolest může být horší v noci, když se váš kloub stlačuje nebo se na něm tlačí.

Zánět šlach: Zánět šlach může způsobit bolest a omezení pohybu. Bolest může být horší v noci, když se klouby nacházejí v klidu.

Syndrom karpálního tunelu: Syndrom karpálního tunelu může způsobovat bolest v rukou a zápěstí. Bolest může být horší v noci, když se tělo odpočívá a krevní oběh v rukou je omezený.

Zranění: Pokud jste nedávno utrpěli zranění kloubu, může se bolest zhoršovat v noci, když se kloub v klidu o něco více zahřívá.

Nedostatek pohybu: Nedostatek pohybu může způsobit, že se klouby ztuhnou a způsobí bolest v průběhu noci.

Nadváha: Nadváha může způsobit, že klouby jsou pod větším tlakem a bolest může být horší v noci, když je tělo v klidu.

Jak na lepší spánek v bolavými klouby

Protože nespavost může bolest jen zhoršit, je důležité, aby lidé s bolestí kloubů v noci podnikli kroky ke zlepšení spánku a také k léčbě této bolesti. Naše tipy vám mohou se spánkem s bolavými kluby pomoci.

Dodržujte lepší spánkovou hygienu

Házení a otáčení v noci, když nemůže spát, může způsobit, že si člověk všimne své bolesti a zafixuje si ji. Dobrá spánková hygiena může pomoci člověku rychleji usnout a budete i spát déle. Lidé mohou vyzkoušet následující tipy:

Sponzorováno

 • je vhodné chodit spát každou noc ve stejnou dobu a zavést před spaním rituál, jako je koupel, meditace nebo jiná uklidňující činnost
 • vyhýbání se dennímu spánku
 • cvičení během dne pro zmírnění příznaků artritidy a podporu lepšího zdraví, ale vyhýbejte se cvičení 3-4 hodiny před spaním
 • vyhýbejte se stimulantům, jako je kofein a nikotin, zejména později odpoledne a večer
 • zdržte se pití alkoholu nebo jej pijte pouze s mírou (1 sklenice)
 • vývoj strategií pro zvládání denního stresu, aby se zabránilo negativním myšlenkám, které by udržely člověka v bdělém stavu nebo vyvolaly bolesti kloubů
 • jíst vyvážené jídlo několik hodin před spaním a zkusit lehkou svačinu těsně před spaním, pokud je noční hlad u vás problémem
 • používat postel pouze ke spánku a k intimnostem, nikoli ke sledování televize nebo k práci
 • udržování chladu a tmy v ložnici, případně pomocí zatemňovacích závěsů
 • investice do pohodlné, podpůrné matrace a kvalitních polštářů

Vyzkoušejte různé polohy polštáře, jako je umístění polštáře mezi kolena nebo pod boky, abyste zmírnili bolesti kloubů.

A dále existuje několik způsobů, jak řešit bolest kloubů v noci:

Teplá koupel

Teplá koupel nebo sprcha může pomoci uvolnit svaly a zmírnit bolest v kloubech. Můžete také zkusit aplikovat teplé zábaly na bolestivé klouby.

Rozhýbání kloubů

Rozhýbání kloubů před spaním může pomoci snížit bolest a ztuhlost v kloubech. Důležité je však nepřehánět a klouby nepřetěžovat.

Masáže

Masáže mohou pomoci uvolnit svaly a zmírnit bolest v kloubech. Pokud nemáte možnost zajít na masáž k odborníkovi, můžete si klouby masírovat sami.

Protizánětlivé léky

Protizánětlivé léky, jako je ibuprofen nebo acetaminofen, mohou pomoci zmírnit bolest a zánět v kloubech. Před užíváním jakéhokoli léku se však vždy poraďte se svým lékařem.

Správná poloha

Správná poloha při spánku může pomoci snížit bolest v kloubech. Pokud trpíte bolestmi v určitém kloubu, může být užitečné položit si pod něj polštář pro podporu.

Změna stravy

Některé potraviny mohou zhoršovat zánět v kloubech. Pokud trpíte bolestmi kloubů, může být užitečné změnit svou stravu a zahrnout potraviny s protizánětlivými vlastnostmi, jako jsou například ovoce, zelenina a ryby.

Je důležité si uvědomit, že bolest kloubů v noci může být způsobena vážnějším zdravotním problémem. Pokud trpíte častými bolestmi kloubů v noci, je nejlepší se poradit se svým lékařem.

Určitě spolupracujte s lékařem

Je výhodné vždy spolupracovat s lékařem na vytvoření plánu pro zvládání bolesti kloubů v noci.

Pokud je to možné, je důležité vyhnout se ulehnutí do postele s bolestí. Lékař může doporučit vhodné léky na úlevu od bolesti, aby se předešlo bolesti před spaním.

Lékař může třeba navrhnout:

 • léky na artritidu s nočním uvolňováním
 • léky, které fungují 24 hodin
 • večerní dávku léků proti bolesti

Užitečná může být také identifikace a léčba spouštěčů artritidy. Člověk se může pokusit vést záznam bolesti a spánku, aby určil a řešil jakékoli vzorce, které zřejmě zhoršují spánek nebo bolest. To se obecně také velmi doporučuje.

Zvažte psychoterapii

Bolest klubů noc co noc může ovlivnit emoční pohodu člověka a způsobit mu větší bolest. Studie z roku 2017 zjistila, že lidé s problémy se spánkem mají tendenci vše vidět negativně a zaměřují se na svou bolest, čímž zesilují jak bolest, tak nespavost.

Terapie může člověku pomoci lépe se vyrovnat s bolestí a vypořádat se s denními stresory, které podkopávají spánek. Kognitivně behaviorální terapie je intervence založená na důkazech, která pomáhá člověku naučit se nové dovednosti pro lepší spánek.

Udržujte zdravou váhu – Nadváha může zvýšit tlak na klouby, což může způsobovat bolest. Pokud máte nadváhu, pokuste se zhubnout a udržovat si zdravou váhu.

Konzultujte vše s lékařem – Pokud máte silnou bolest kloubů v noci nebo pokud se bolest opakuje, měli byste vše probrat s lékařem. Lékař vám může pomoci identifikovat příčinu bolesti a navrhnout vhodnou léčbu.

A jak bolest kloubů v noci řešíte vy? Napište nám do komentářů. Budeme moc rádi.

A dále si o kloubech přečtěte

VIDEO: Jak na bolest kloubů. Cviky na klouby.

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva