Sponzorováno

Zdravé sezení u počítače v kanceláři 4.92/5 (12)

Zdravé sezení u počítače v kanceláři

Sezení se stává nejvyužívanější polohou v práci, na cestách a také při odpočinku. Nepřirozená poloha při sezení způsobuje přetížení a zvýšené napětí tkání a vede k fyzickému a psychickému nepohodlí, které se negativně odráží na člověku. Bolest hlavy, šíje, páteře, únava, snížená výkonnost a chabé držení těla jsou jen některé problémy, které se promítají do našich životů a tím snižují jeho kvalitu.

Dnes je v nabídce široké spektrum „zdravých“ židlí. Člověk je však velmi šikovný a hrbit se dokáže na míči či na nejdražší židli. Byly vyvinuty nové židle, tzv. dynamické, které zmírňují statické zatížení (působí jako míč) a přitom zajišťují nezbytnou oporu pro záda, případně pro horní končetiny. Při sezení na každé židli je důležité dodržování zásad správného sedu.

TIP: Znáte syndrom počítačového vidění?

Zdravé sezení na židli

Zdravý sed nám umožní:

 • správné nastavení kloubních plošek (zabraňuje degenerativnímu poškození, vzniku bolestivých stavů)
 • snížení napětí vazů a šlach (prevence poškození)
 • zabránění únavě svalů (což pro nás znamená více energie)
 • správně zatížení meziobratlových plotének (šetří naši páteř)
 • Delší pracovní výdrž
 • Správné a volné dýchání
 • Zlepšení cirkulace krevního a lymfatického oběhu
 • Zlepšenou funkci orgánů trávicímu systému
 • Estetické držení těla
 • zvýšení sebedůvěry

Typ sedadla (židle) je třeba zvolit podle vykonávané práce. Velikost sedadla by měla odpovídat individuálním tělesným danostem jednotlivce.

TIP: Víte o tom, že u počítače můžete při práci i stát?

Sponzorováno

Správné nastavení židle při sezení

 • Sedněte si hluboko na židli, tak abyste seděli na celé ploše sedadla
 • Dejte si pozor aby vám okraj sedadla netlačil oblast podkolenní jamky
 • Nohy si rozkročte alespoň na šířku boků
 • V kolenou a kotnících si nastavte pravý úhel (kyčelní klouby musí být v úrovni kolenních kloubů nebo trošku vyšší)
 • Nohy se musí celými chodidly opírat o zem
 • Mezi sedákem a opěradlem nemějte větší úhel než 105 °
 • Opřete se o anatomicky vyklenutou bederní opěrku židle (musí udržovat vaše přirozené zakřivení bederní páteře dopředu)
 • Vytáhněte se do výšky abyste cítili jak se vám napřimuje páteř a zvedá hrudník
 • Uvolněte si ramena, šíji a lokty držte u těla (pokud si dáte předloktí na opěrky ramena musí zůstat uvolněné)
 • Monitor a klávesnice musí být přímo před vámi
 • Vrchní okraj monitoru nastavte do výšky vašich očí (stojan pod monitor)
 • Při práci musí zápěstí zůstat ve středním postavení (opěrka pro zápěstí ke klávesnici a myši)

TIP: Technostres – když nezvládáte moderní elektroniku a techniku

Při správném sezení byste neměli pociťovat bolest. Bolest je signál těla, který se spojuje s aktuálním nebo potencionálním porušením tkáně. V takovém případě určitě vyhledejte lékaře nebo fyzioterapeuta.

Nejlepší je začít uvědoměním si špatných návyků při sezení. Překřížení nohou při sezení nebo jejich podsouvání pod židli, chabé držení těla na nesprávné nastavené židli a předsunuté držení hlavy. Neekonomické držení zvyšuje energetické nároky na udržení polohy a my se stáváme slabšími a unavenějšími.

Kromě správné polohy při sedu a upraveného pracovního prostředí je prospěšné v pravidelných intervalech (minimálně jednou za hodinu) se postavit, projít, protáhnout a snažit se udělat co nejvíce práce ve stoje. Mezi volnočasové aktivity třeba zařadit pohyb podle našich možností a zdravotního stavu a dostatek pravidelného odpočinku. K doporučeným pohybovým aktivitám patří plavání, turistika, tanec, procházky, běh na lyžích, rekreační cyklistika a cvičení zaměřené na posílení odstraněnou svalů. Důležité je najít v životě správný poměr mezi pohybem a odpočinkem.

Co si dále přečíst na toto téma?

VIDEO: Jak správně sedět

Sponzorováno

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  1 komentář u článku “Zdravé sezení u počítače v kanceláři”

  1. V.Wagner napsal:

   Zdravé sezení je něco jako „nízkotučné sádlo“ – prostě sezení nikdy nemůže být zdravé a to proto, že není přirozené a naše tělo vyžaduje pohyb, který spaluje i nějaké ty kalorie. Sezení jako sady mikropohybů vyžaduje cca 5 kCal energie za hodinu. Za den by mělo být pohybem spáleno nejméně 1200 kCal (opravdu pohybem – bazální metebolismus se nepočítá). Jediná možnost jak toho dosáhnout je nesedět a dělat to, k čemu naše tělo vytvořila příroda – chodit. A to lze i při práci na PC. http://www.chuzepripraci.cz

  2. […] našeho těla, rozhodně bychom místo na spaní neměli podceňovat. Nezapomeňte rovněž na správný výběr židle, na které trávíme většinu dne při sedavém zaměstnání a občas si můžeme dopřát také […]

  3. […] pracující za psacím stolem by měli dávat pozor na správné sezení. Přečtěte si článek jak zdravě sedět v kanceláři. Nesmíte se opírat o stůl ani si podpírat bradu. Spodní čelist by měla být vždy na úrovni […]

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva