Sponzorováno

Jak na bolavá kolena a praskání v nich? 4.83/5 (42)

Jak na bolavá kolena a praskání v nich?Koleno je největším kloubem v těle a poskytuje stabilní podporu celému tělu. Věkem však dochází k jeho opotřebení, což může navíc zhoršit i nesprávná péče. K oslabení kolenních kloubů může dojít v důsledku úrazu, nedostatku výživy, sedavého způsobu života, nesprávnému výběru obuvi, nadměrného příjmu sodíku, kouření či pití alkoholu.

Praskání kolenních kloubů však může být docela běžná záležitost, pokud jde o občasné třesknutí. Dochází k němu při uvolňování vzduchu mezi kostmi nebo může být způsobeno nedostatkem kloubního maziva. Rovněž může jít o důsledek úrazů či zlomenin. Počátečním bolestem, praskání v kolenou nebo bolestem, které se objevují po fyzické aktivitě však lze zamezit zvýšenou péčí a dodáním správných živin na jejich posílení.

Bohužel, bolavá kolena vás mohou potrápit mnohem dříve než v důchodu. S tímto problémem se totiž pasují lidé stále mladších věkových kategorií. Odhaduje se, že kolenní klouby si nějakým způsobem léčí až více než 3% populace do 35 let, nemluvě o dříve narozené ročnících. Uznejte sami, že v konečném důsledku nejde o zanedbatelná čísla. Připravili jsme pro vás proto několik tipů, které vám možná zaberou ještě předtím, než budete muset utíkat do ambulance svého lékaře.

Posilte klouby cviky

Existuje několik speciálních cviků, které se zaměřují přímo na oslabená kolena. Přispívají k posílení svalstva v okolí kloubů, udržují klouby ve správné poloze a zároveň jejich posilují. Patří k nim výpady, dřepy na jedné noze, napínání nohy. Pro dosažení nejlepších výsledků byste tímto cvikem měli věnovat třicet minut čtyřikrát týdně. Pokud cvičení způsobuje zhoršení bolesti nebo ztuhlost kolen, přestaňte s ním a poraďte se s lékařem. Podívejte se na videa, která jsou na konci článku.

Plavte několikrát týdně

Plavání je výborné aerobní cvičení pro slabé kolena. Umožní vám totiž procvičovat kolena při menším tlakem na klouby. Plavání se doporučuje starším lidem, kteří trpí bolestmi kolen nebo artritidou. Zmírňuje ztuhlost, posiluje svalstvo a kosti a zároveň zlepšuje celkovou kondici. Nejvhodnějšími styly jsou kraul, znak a motýlek. Vyhýbejte se plavání stylem prsa, protože při něm dochází k největšímu tlaku na kolenní klouby.

Dopřejte si masážní terapii

Pravidelná masáž pomáhá zlepšit krevní oběh, takže ke kloubům a okolním svalům se dostává více živin, které je posilují. Natřete trochu teplého olivového, kokosového nebo hořčičného oleje na kolena. Jemnými ale intenzivními pohyby rukou masírujte bolavá kolena ve směru hodinových ručiček a následně v protisměru deset až patnáct minut. Tímto způsobem se můžete masírovat sami, pokud však trpíte chronickými bolestmi kolena, požádejte o pomoc zkušeného maséra.

Přikládejte magnéziové obklady

U lidí, kteří mají slabé kolena nebo trpí bolestmi v důsledku osteoporózy a revmatické artritidy, zároveň často dochází k abnormálně nízkým hladinám hořčíku. V takových situacích může pomoci hořčíková sůl. Koupel s přidáním této soli poskytuje rychlou úlevu a snižuje případný zánět kolenních kloubů. Kromě toho, hořčík je důležitý pro správnou funkci svalů a zároveň napomáhá vstřebávání vápníku. Pokud nemáte možnost dopřát si koupel, můžete vyzkoušet obklady. Jednoduše rozpusťte dvě lžíce magnéziové soli v 250 ml teplé vody, namočte v ní menší ručník nebo jiný kus látky a obvazujte jí koleno. Po dvaceti minutách koleno opláchněte vlažnou vodou.

Doplňte vápník

Vápník je pro zdraví kostí nezbytný a jeho nedostatek vede k ztenčení a oslabení kostí, v horších případech i k osteoporóze. Protože tělo nemůže produkovat vápník přirozeně, nezbytné je jeho doplnění potravinovými zdroji či doplňky výživy. K přírodním zdrojem vápníku patří tmavá listová zelenina, kvalitní plnotučné mléko, mandlové mléko, sýr, mandle, edamame, sardinky, cereálie. Pokud se rozhodnete pro umělé doplňky výživy, vyberte si takový, který také obsahuje vitamin D. Ten totiž napomáhá k vstřebávání vápníku.

Sponzorováno

Nezapomínejte ani na vitamín D

Pro optimální zdraví kostí a kloubů je vitamin D jednou z nejdůležitějších živin vůbec. Jeho nedostatek totiž způsobuje úbytek kostní hmoty, čímž se zvyšuje riziko vzniku zlomenin. Tělo navíc nemůže absorbovat vápník bez dostatečného množství vitaminu D. Ideální způsob, jak ho přirozeně doplnit, je pohyb na čerstvém vzduchu. Člověk by měl být vystaven slunečnímu záření cca 20 minut bez použití krému s UV faktorem. Získat ho však můžete z ryb, rybího tuku, vaječného žloutku, obohacených cereálií a mléčných výrobků.

Možná vám chybí vitamin C

Ten je nesmírně důležitý pro tvorbu kolagenu, což je hlavní složka chrupavky kolenního kloubu. Kromě toho tento základní vitamín zvyšuje hustotu kostní hmoty a snižuje riziko vzniku zlomenin. K jeho nejbohatším zdrojem patří brokolice, sladká červená paprika, papája, pomeranče, citrony, jahody a další lesní plody, kiwi, květák, špenát a růžičková kapusta.

Jezte protizánětlivé potraviny

Bolesti a oslabení kolen mohou být způsobeny v důsledku zánětu a otoku. Pokud jim chcete předejít, měli byste jíst potraviny s protizánětlivými účinky. Patří k nim losos, zázvor, kurkuma, olivový olej, avokádo, lněná semínka, třešně, ořechy, borůvky, sladké brambory a špenát. Zároveň byste se měli vyhýbat potravinám, které záněty způsobují, nebo zhoršují. Jde o bílou mouku a výrobky z ní, bílá rýže, sladkosti, slazené nápoje a potraviny s vysokým obsahem nasycených mastných kyselin.

Namíchejte si blahodárný vaječný likér

Jeho příprava sice bude vyžadovat určitý čas, tuto investici však rozhodně neprohloupíte. Budete potřebovat 10 čerstvých vajec – nejlépe takových, na kterých není žádné označení či razítka. V ideálním případě by měly být tedy domácí s bílou skořápkou. Umytá vejce opatrně poklademe na dno pětilitrové nádoby. Zalijte je šťávou z citronů (z 1-2 kilo) tak, aby byly zcela ponořeny. Nádobu přikryjte a odložte na týden do chladničky. Působením citrónové šťávy se skořápky úplně rozpustí. Tehdy směs rozmixujte, přidejte přibližně půl kila medu a přilijte koňak dle chuti a potřeby (aby byl likér dostatečně řídký). Nápoj uchovávejte v chladu a dopřejte si každý den nalačno alespoň půl štamprlky (ti, kteří neřídí, mohou i celou).

Tento vaječný likér má příznivé účinky na celou řadu zdravotních potíží. Díky přírodnímu vápníku výtečně působí proti osteoporóze, nemocem kostí, chrupavek a kloubů. Účinně bojuje i proti paradentóze a posiluje imunitu.

Jelikož na tento přírodní zázrak nedají dopustit především naše babičky, zeptali jsme se na názor i odborníka. „Znám ten recept, měl jsem jednoho pacienta, kterému se při jeho užívání poměrně rychle zahojila zlomenina ruky. Těžko říci, zda by proces hojení probíhal stejně i bez likéru, ale vápník ze skořápek má svůj význam,“ prozradil nám praktický lékař. Na vysvětlení dodává: „Existuje lék Biomin H, což jsou v samé podstatě rozdrcené skořápky vajec. Pokud by tedy likér pravidelně pil i zcela zdravý člověk, určitě se mu nemůže nic stát. Na zakonzervování vajíček slouží právě přídavku alkoholu.“

Možná vám pomohou stromy

Pokud hledáte okamžitou úlevu, možná byste měli vyrazit do lesa. Pomoci by vám totiž mohl obklad z březového listí. V půl litru vody povařte větší hrst tohoto sušeného listí na mírném ohni asi 5 minut. Po vychladnutí ho přeceďte a listí přikládejte na bolestivá místa.

Pokud nezabere bříza, vyzkoušejte čerstvé borové jehličí. Nasbírejte alespoň půl kila a na celý den jej namočte do dvou litrů vody. Pak ho hodinku povařte na mírném ohni. Do odvaru namáčejte gázu nebo látkové kapesníky a přikládejte přímo na zdroj bolesti.

Určitě pomáhají, zejména při chronických bolestech. Extrakty se mohou přidat i do mastí.

Promažte si klouby zejména zevnitř

Ačkoli prevence bolavých kolen spočívá zejména v šetrném pohybu, pozornost byste měli věnovat i tomu, co máte na talíři. Pokud vám samotný rybí olej nevoní, dopřejte si ho v lákavější formě – jako kapra, tresčí játra, makrelu či platýze. Patříte k milovníkům huspeniny (sulcu)? Klidně si na ní z času na čas pochutnejte. Vaše chrupavky vám budou vděčné.

TIP: Jak na správnou výživu kloubů?

VIDEO: Cviky na kolena

VIDEO: Cvičení na bolesti kolen. Automasáž na bolest kolen.

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva