Sponzorováno

Hrášek a zdraví – chrání naše srdce, perfektní na imunitu 4.83/5 (24)

Hrášek a zdraví - chrání naše srdce, perfektní na imunituSezóna hrachu je v plném proudu, a tak si už nějaký čas můžeme pochutnávat na oblíbených čerstvých zelených bobulkách přímo ze zahrady. Hrášek je mimořádně oblíbenou luskovinou sportovců a vegetariánů, ale pro jeho pozitivní zdravotní účinky by si ho měl i několikrát týdně dopřát opravdu každý.

Hrášek má dost bílkovin i vlákniny

Výhodou této luštěniny je fakt, že relativně rychle roste a i dozrává, právě proto ho lze zasévat postupně celé léto. Hrášek patří k potravinám s přirozeně vysokým obsahem bílkovin, vlákniny a také sacharidů. Právě proto si ho s velkou oblibou dopřávají zejména sportovci po tréninku nebo těžší fyzické aktivitě. Hrášek je však bohatý i na kyselinu listovou, vitaminy skupiny B a vitaminy C, E, K, stejně se v něm nacházejí minerální látky: draslík, fosfor, hořčík, sodík, vápník, zinek a železo.

Hrášek a hubnutí

Nedávná studie kanadských vědců, jejíž výsledky byly zveřejněny v American Journal of Clinical Nutrition, naznačuje, že luštěniny obecně by mohly mít větší vliv na snižování tělesné hmotnosti než se dosud zdálo. Podle jejich analýzy totiž pravidelná denní konzumace 130 gramů luštěnin dokáže snížit váhu až o 0,34 kilogramu za každých 6 týdnů. Ve skutečnosti však běžný člověk nekonzumuje luštěniny pravidelně a už vůbec ne tak často. Bez ohledu na výsledky zmíněné studie však jejich pravidelná konzumace má v tomto ohledu pozitivní účinky. Luštěniny totiž díky vláknině poskytují delší pocit sytosti, cukry dodávají rychlou energii a bílkoviny podporují růst svalů. Takže si hrášek určitě dejte co nejčastěji.

Je také super na imunitu

K tomu přispívají zejména minerální látky, konkrétně vápník, fosfor, měď, zinek a mangan. Vysoce koncentrované antioxidanty v hrášku zajistí, aby v organismu nedošlo k takovým procesům, které přispívají k šíření chorob. Aby se antioxidační účinek hrachu znásobil dopřejte si ho syrový nebo jej v rámci příloh k masovým pokrmům kombinujte s mrkví. Vitamin E v hrášku a betakaroten v mrkvi zajišťují dvojí antioxidační účinek a lépe posílení obranyschopnosti organismu. Kombinace hrášku a mrkve je opravdu super, jak chuťově, tak z pohledu benefitů pro vaše zdraví.

Sponzorováno

Chrání srdce a cévní systém celého těla

Antioxidační a protizánětlivé látky přítomné v hrášku zajišťují pružnost a vitálnost cévního systému, čímž pomáhají předcházet i vzniku srdečně-cévních onemocnění. Hrách pomáhá při snižování vysoké hladiny špatného (LDL) cholesterolu. Navíc je bohatý na vitaminy skupiny B, které hrají důležitou roli při tvorbě červených krvinek. Z tohoto důvodu pomáhá hrách v boji proti anémii.

Hrášek vyživuje pokožku

Antioxidanty, kyselina listová a draslík pomáhají zpomalit proces stárnutí pokožky a udržují ji déle hydratovanou, pružnou a svěží. Vitamin C je zase zodpovědný za tvorbu kolagenu, který přispívá k pevnosti pokožky a oddálení tvorby vrásek. Tentýž vitamin zároveň bojuje proti poškození pokožky, které by mohly způsobovat volné radikály. Kombinace zmíněných živin navíc chrání a léčí kožní záněty a zklidňuje popáleniny. V menším množství obsahuje i vitamin A a antioxidační flavonoidy jako karoteny, zeaxantin a lutein důležité pro náš zrak.

Věděli jste to? Hrášek je perfektní na vlasy

Díky vitamínům skupiny B dochází ke zvýšení přiměřeného průtoku krve do vlasových folikulů a pokožky hlavy, čímž se zároveň zajišťuje přísun živin přímo do vlasů. Jeho nedostatek způsobuje lehčí poškození vlasů a zpomalení jejich růstu. Vitamín C zase zajišťuje tvorbu kolagenu, který napomáhá i růstu vlasů. Jeho nedostatek stejně způsobuje, že vlasy jsou slabé a mají tendenci lámat se.

Prevence rakoviny žaludku

Hrášek obsahuje vysoké množství polyfenolu zvaný kumestrol. Studie v Mexico City zjistila, že potřebujete pouze 2 mg za den této látky, abyste činili prevenci proti rakovině žaludku. Jeden šálek hrachu má alespoň 10mg.

Regulace krevního cukru

S vysokým obsahem vlákniny zpomaluje to, jak jsou rychlé cukry stravitelné. Takže hrášek je perfektní na regulaci krevního cukru.

Zdravé kosti

Jen jeden šálek hrášku obsahuje 44% vitamínu K, který velmi pomáhá ukotvení vápníku v kostech. Vitaminy skupiny B zase pomáhají prevenci osteoporózy.

Tak co, stále si myslíte, že hrášek je obyčejný? Je superzdravý!

VIDEO: Hrášek s peprmintovou příchutí za pomoci stolního mixéru

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  1 komentář u článku “Hrášek a zdraví – chrání naše srdce, perfektní na imunitu”

  1. Lenka napsal:

   Jak je lepší konzumovat hrášek syrový nebo sušený? Neztrácí se poměr látek u sušeného hrášku, naloženého v nálevu nebo syrového?Děkuji

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva