Sponzorováno

Nordic walking šetří klouby a pomáhá spalovat kalorie 4.9/5 (10)

 • Nordic walking, což je způsob chůze s hůlkami, má několik významných výhod pro zdraví. V tomto článku se podíváme na jeho hlavní benefity pro naše zdraví.
 • Kardiovaskulární zdraví: Nordic walking je aerobní aktivita, která zvyšuje srdeční tep a posiluje kardiovaskulární systém. Pravidelné Nordic walking může snižovat riziko kardiovaskulárních onemocnění, včetně srdečních chorob a cévních onemocnění.
 • Zlepšení fyzické kondice: Tato aktivita posiluje svaly v horní části těla, včetně ramen, hrudníku a zad. To může vést k celkovému zlepšení fyzické kondice, síly a vytrvalosti.
 • Spalování kalorií a kontrola hmotnosti: Nordic walking je efektivní způsob, jak spálit kalorie. To může pomoci při kontrole hmotnosti a snižování tělesného tuku.
 • Snížení stresu a zlepšení nálady: Jakákoliv pravidelná fyzická aktivita, včetně Nordic walkingu, má pozitivní vliv na psychické zdraví. Pomáhá snižovat stres, zlepšuje náladu a má antidepresivní účinky.
 • Zlepšení flexibility a rovnováhy: Nordic walking zahrnuje pohyb celého těla, což může zlepšit flexibilitu kloubů a zvyšit rovnováhu. To může být zvláště užitečné pro starší osoby, které chtějí snížit riziko pádů.
 • Snížení tlaku na klouby a páteř: Správná technika Nordic walkingu má nižší nárazy na klouby než jiné aktivity, jako je běh. To může být pro lidi s kloubními problémy méně zatěžující volba.
 • Bezva sociální interakce: Nordic walking může být také společenskou aktivitou, což může zlepšit duševní zdraví a vytvořit nové přátelství.
 • Výsledky budou hodně záviset na intenzitě a pravidelnosti cvičení. Pro dosažení těchto zdravotních výhod je třeba cvičit pravidelně a správně a postupně zvyšovat náročnost tréninku. Před zahájením nového cvičebního programu je vždy vhodné konzultovat se zdravotním odborníkem, zejména pokud máte zdravotní problémy nebo chronická onemocnění.

Nordic walking šetří klouby a pomáhá spalovat kalorieZatímco v zimě jsme často odkázáni na fitnescentra či vlastní obývák, v létě se možnosti sportovních aktivit rozšiřují. V posledních letech se popularitě těší na první pohled nenáročné chození s hůlkami – nordic walking. Lidé se mu věnují v horách, ale i ve městě. Severská chůze je sport stvořený na léto, ale dá se vychutnávat celý rok. Přišel k nám ze skandinávských zemí, kde si ho běžkaři vybrali jako ideální aktivitu během letní přípravy. Ve Finsku ho v roce 1997 poprvé uvedli jako oficiální tréninkový program zaměřený na celé tělo a nový hit byl na světě.

Nordic Walking se uchytil

Relativně mladý sport se díky své nenáročnosti uchytil a dnes se i v našich lesích či na cestách najdou nadšenci, kteří rychle pochodují s hůlkami. Když Honzu z Brna začali nudit procházky, rozhodl se zkusit něco jiného. Jelikož ji z dlouholetého hraní volejbalu pobolívala kolena, běh nepřicházel v úvahu. Nová chůze ze severu vypadala jako zajímavá alternativa.

TIP: Podívejte se na zimní sporty, které jsou super pro zdraví

Štíhlé nohy, pevná ramena

„Jsem bankéř, celý den sedím za stolem a pohyb nutně potřebuji. Před čtyřmi lety jsem viděl pořad o nordic walkingu. Zaujal mě svou nenáročností, tak jsem si objednal přes internet hole a začal jsem i já. Měli jste vidět ty pohledy kolemjdoucích!“ Popisuje své začátky. Po letech usilovného kráčení si muži i ženy neumí vynachválit pozitivní změny – redukci celulitidy, vytvarované nohy a ramena, a zejména výbornou náladu, která se sportem přichází.

Příjemných a pozitivních účinků je mnoho. Nordic Walking se dá za hodinu spálit o třetinu více kalorií než při běžné chůzi. Přitom pomáhá zvyšovat vytrvalost bez nepříjemného pocitu zadýchání se, který přichází při běhu. Podle finské studie z roku 1995 chůze s holemi výrazně zmírnila bolesti krční páteře a ramen u žen se sedavým zaměstnáním. Podobná studie o osm let později zase prokázala zlepšení držení těla. Hodina nordic walkingu dva až třikrát týdně pomůže zlepšit kondici, podobně jako jiné pravidelné aktivity.

Sponzorováno

Rychlá chůze s holemi redukuje nebezpečné nárazy, které poškozují klouby například při běhání. Díky tomu je vhodný pro lidi v každém věku. Příjemný pohled na krajinu, který se dá v přijatelném tempu nordic walkingu vychutnat, je jen přidanou hodnotou.

Lyžařské hole počkají do zimy

Ačkoli by se mohlo zdát, že stačí najít v šatníku lyžařské hole a vydat se na cestu, nordic walking má jako každý fitness program své zásady. Na dosažení viditelných výsledků je dobré se je držet.

Speciální hole jsou na rozdíl od trekingových či lyžařských lehčí a místo obyčejného poutka mají na rukojeti složitější úchop, který dlaň zafixuje. Zakončené jsou kovovým hrotem, určeným na pohyb po měkkém, travnatém povrchu a mají i odnímatelnou gumovou koncovku, vhodnou pro chůzi po asfaltu. Cena holí na nordic walking se pohybuje od 400 Kč výš a začátečníkům se doporučují teleskopické, s nastavitelnou výškou.

Pro náročnější jsou dostupné i pohodlné rukavice, které se dají připnout přímo na hole. Ty by měly sahat přibližně do pasu, což je asi 65 procent výšky člověka. Tím vybavení potřebné pro tento sport končí, pokud nepočítáme láhev vody a pokrývku hlavy, která je ve slunečných dnech nezbytná, zejména pokud se rozhodneme sportovat na otevřeném prostranství. Chůze s holemi má být lehká, svižná a rychlejší než tradiční kráčení. Sport je navržen tak, aby procvičil i svaly vrchní poloviny těla, podobně jako na trenažéru simulujícím běh na lyžích. Na rozdíl od tréninkových přístrojů je však pohyb na čerstvém vzduchu v rozmanitém prostředí mnohem příjemnější.

Při severské chůzi se hole nacházejí poblíž těla. Trup je otočen ve směru chůze a ruce volně švihají podél těla, což vytváří otáčivý pohyb ramen a procvičuje svaly. Při vykročení pravou nohou natáhneme levou ruku a stiskneme rukojeť hole, přičemž loket zůstává mírně ohnutý. Jemně se odrazíme od povrchu, ale nemělo by jít o silové „odrážení se“ ani přenášení celé váhy na hůl. Když se při chůzi dostane hůl za tělo, loket vyrovnáme a co je důležité, zcela otevřeme dlaň a uvolníme tak sevření. Zpočátku možná nešikovný pohyb se postupně zautomatizuje. Každý trénink by měl začínat rozcvičkou a měl by obsahovat krátký strečink i závěrečné uvolnění, které vrátí tepovou frekvenci do normální hladiny.

TIP: Jak fungují kalorie a jejich počítání?

Namísto grilovačky nordic walking

Dobrá zpráva pro ty, kteří rádi spojují sportování a přátele: nordic walking je společenská aktivita! Ve skupině, která má přibližně stejné tempo, se lépe kráčí. Pro ty, kterým sport nevoní, je to ideální řešení.

„Je výborné, že když chodím s kamarádkou, můžeme si bez problémů vyprávět,“ těší se Jana a dvakrát týdně se s holemi vybere do nejbližší vesnice vzdálené 6 kilometrů. „Mou nejvěrnější „parťačkou“ je však manželova máma, ačkoliv je o pár let starší. Když se mi ztratí z dohledu, vrátím se za ní zpět a takto se honíme,“ dodává.

Pro ty, kteří dostali chuť pustit se do finského kráčení za štíhlostí a kondicí naplno, je na trhu několik instruktážních videí či publikací věnovaných nordic walkingu. Návody na správné držení a používání holí se dají najít i na internetu a nadšenci tohoto sportu velmi rádi poradí. Podobně jako cyklisté i „walkeři“ mají své chodníčky a trasy, které jsou vhodné povrchem a terénem a zároveň se na nich dá hodně vidět. Možná by stálo za pokus vyměnit nejbližší grilovačku s přáteli za hodinu nordic walkingu. Pokud vám ušetřené kalorie za to nestojí, není problém vychutnat si zasloužené gurmánské speciality i po fyzické aktivitě. Chutnat budou zaručeně lépe.

Zkoušeli jste nordic walking? Jak se vám to líbilo?

A dále něco ke čtení o tomto krásném sportu

VIDEO: Nordic Walking a správná technika chůze

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

1 komentář u článku “Nordic walking šetří klouby a pomáhá spalovat kalorie”

 1. […] těla a paží, zvolte takovou aktivitu, při které je zapojíte také. Zkuste například nordic walking nebo jízdu na eliptickém trenažéru, kde horní končetiny […]

  • Jiri Cerny napsal:

   Pohyb je urcite dost dulezita slozka spalovani kalorii. Nezapominejte ale ani na jidelnicek. Doporucuju vybirat mezi takzvanymi spalovaci tuku – tukozrouty.

 2. […] možné předem objednat jednotlivé procedury. V rámci výletů také aktivně lázně podporují Nordic walking s holemi, který se stále více rozmáhá mezi lidmi různých věkových kategorií. Areál […]

 3. […] nás, stačí je vnímat. Když není sníh, můžete také vyrazit na dnes stále populárnější nordic walking s holemi, které pomohou správně protáhnout celé tělo. Zařaďte dle možností pobyt v […]

 4. […] a vyvážený jídelníček. Základem je chůze alespoň 30 minut denně, vhodná je turistika a Nordic Walking. Důležité je však nepřetěžovat se. Konzumovat lze vše, je třeba dbát na dostatečný […]

 5. […] než klasická kondiční chůze. Spálíte při ní totiž až o 20% – 30% kalorií více. Nordicwalking je vlastně rychlá chůze se speciálními holemi, podobnými lyžařským (nepoužívejte však […]

Zanechat komentář ke článku

Zpráva