Sponzorováno

Anýz a jeho léčivé účinky – jak může prospět našemu zdraví? 4.86/5 (69)

Anýz tlumí křeče, bolesti a migrény

Anýz tlumí křeče, bolesti a migrény

Určitě se vám už stalo, že vám po jídle bylo těžce a cítili jste se nafouknutí. Potíží vás může zbavit anýz. A nejen to, tato zázračná bylinka má mnoho dalších pozitivních účinků nejen na zdraví, ale i krásu. Kromě toho je velmi šetrná, proto je vhodná i pro děti.
 

Anýz je jedno z nejstarších koření

Tato jednoletá bylina patří mezi jedno z nejstarších koření na světě, je příbuzná fenyklu, kopru a kmínu. Kvete bílými květy a může dorůstat výšky až 60 cm. Díky jeho aromatickým vlastnostem je využíván zvláště jako koření do pokrmů, přísada při výrobě parfémů, past a ústních vod a pro úpravu chuti a vůně léčiv.

Vypěstujte si anýz sami

Vyberte slunné stanoviště chráněné před větrem. Nejlépe se mu bude dařit v lehké hlinito-písčité půdě s dostatkem vápníku. Semena vysévejte od března do dubna do řádků do hloubky 1 až 2 cm.

Rostlinky se objevují až po 3 týdnech od výsevu. Rostou velmi pomalu. Bílé květy se začínají objevovat v červenci. Průběžně se zbavujte plevele a půdu kolem okopávejte. Anýz zalévejte pouze v suchém období. I když anýz dorůstá až do zhruba půlmetrové výšky, dá se pěstovat i v truhlících a květináčích.

Kdy sbírat a jak skladovat anýz?

Plody sklízejte po odkvětu (v srpnu) ještě před tím než dozrají. Květenství seřízněte a sušte buď zavěšené (semínka padají do podložky pod květenstvím), nebo rozprostřené (pak semena oddělte od stonku dotykem) na suchém místě. Semínka uchovávejte v uzavíratelné nádobě nebo kapse v suché místnosti.

Léčivé účinky anýzu

Pomáhá při odkašlávání
Proti nadýmání
– Zvyšuje sekreci žaludečních šťáv
– Zvyšuje chuť k jídlu
Zklidňuje trávicí ústrojí
– Účinný na plísňová onemocnění a mykózy
Je močopudný
– Tlumí křeče, bolesti a migrény
– Zvyšuje tvorbu mléka u kojících matek
Je vhodný při celkovém oslabení organismu
– Drcený pomáhá při škytání a zápachu z úst
Krátce povařený anýz v mléce má relaxační účinky
– Využívá se při průjmech nebo otravě jídlem

Sponzorováno

Jelikož je to bylinka s obzvlášť šetrným působením, můžete ji podávat i dětem např. při nachlazení.

Pozitivní využití anýzu pro naše zdraví

Působí příznivě na trávicí soustavu. Anýz je základní rostlinou s účinkem proti plynatosti, léčí nechutenství, působí jako digestiv a stomachikum, tedy podporuje trávení a posiluje žaludek. Z střev odstraňuje škodlivé hnilobné a kvasné procesy. S kmínem, fenyklem a koriandrem tvoří „bylinný čaj čtyř semen“, o němž se tvrdí, že žádný stav plynatosti po něm nezůstane rezistentní.

U dětí a kojenců je anýzový zápar výborný při břišní kolice nebo průjmu. Dobrým zvykem je podávat kojencům namísto jiného nápoje anýzový zápar.

Anýz je užitečný pro dýchací soustavu. Pomáhá při vykašlávání, usnadňuje zkapalňování průduškových hlenů. Doporučuje se lidem s astmatem a nemocemi průdušek, a zejména těm, kteří chtějí přestat kouřit. Anýz je výborná protilátka na nikotin a dehet, čistí podrážděnou sliznici průdušek a podporuje regeneraci buněk sliznice. Kromě toho, snižuje tabákový zápach z úst a osvěžuje dech.

Na prsní žlázy má stimulující účinek, zvyšuje tvorbu mléka. Chovatelé krav a ovcí přidávají svému stádu do krmiva anýz, aby zvýšily produkci mléka. Jelikož anýz se uvolňuje z těla i mateřským mlékem, kojící ženy pomohou užíváním anýzu svým dětem.

Využití anýzu v kuchyni

Mletý nebo celý anýz dochutí sladká i pikantní jídla, například koláče, cukrovinky, sušenky, omáčky, pečivo, nakládané okurky nebo alkoholické nápoje. Dále si z něj můžete vyrobit i nálev nebo čaj, který vám uleví při nejrůznějších zdravotních problémech. Anýz má sladce kořeněnou chuť připomínající lékořici nebo Hašlerky s příchutí fenyklu.

A co vy? Využíváte nějak síly anýzu? Budeme rádi za komentáře.

A co si ještě o anýzu přečíst?

VIDEO: Anýz pro chuť i zdraví

Sponzorováno

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva