Sponzorováno

Praskání v kloubech? Je to nějak nebezpečné? 4.5/5 (20)

praskání v kloubechNa začátku cvičení se chceme obyčejně trochu protáhnout. I vás zřejmě zaskočí ta kakofonie zvuků, které tehdy vydává naše tělo. Slyšíte různé praskání a pukání? Přestože se tělo neustále pohybuje při chůzi, běhu, ale i když stojíme, objeví se čas od času v těle napětí, které se hlučně ozve!

Co nám to v kloubech praská?

Praskají nám naše ztuhlé klouby. Praskot je často způsoben dvěma důvody. Kosti a klouby jsou obklopeny synoviální tekutinou, která pomáhá promazat tyto oblasti a zabraňuje kostem, aby se o sebe třely. Tato tekutina obsahuje kyslík, dusík a oxid uhličitý. Když se natáhne kloubní pouzdro, a to buď při běhu nebo fyzické manipulaci, plyny vytvoří bubliny. Po uvolnění bublinek kyslíku je slyšet praskavý zvuk. Druhou možností je praskání kvůli nadměrnému pohybu šlach a vazů.

Pokud se některá z těchto pružných a podpůrných struktur přesune přehnaně ze svého původního umístění, můžete slyšet jemný praskot, když se vrací do normální polohy. A to není nijak nebezpečné, bát se nemusíte.

Sponzorováno

Při běžných fyzických aktivitách většinou klouby nepukají. Pukání nastane, když dojde k výše uvedeným změnám. K prasknutí v nohách během normálního pohybu nejčastěji dochází, když se dostane za normální rozsah pohybu, když se protáhne příliš dopředu nebo dozadu.

Degenerace kloubů?

V některých vzácných případech může dojít při nadměrném objevování se praskání kloubů k vedlejšímu účinku – kloubovému opotřebení. Degenerace je častým příznakem osteoartrózy. Onemocnění se vyvíjí, když se chrupavka uvnitř kloubu obrousí.

V důsledku zvýšeného tření se množství synoviální tekutiny v této oblasti zvyšuje. Časem může být degenerace natolik závažná, že vede k nadměrné ztuhlosti kloubu a snižuje rozsah pohybu.

Příznaky

Pokud jsou vaše nohy náchylné k praskání při pouhém strečinku, věnujte pozornost všem dalším příznakům, které by mohly poukazovat na vážnější problém. Pokud máte nadměrně ztuhlé klouby, brnění nebo znecitlivění, které doprovází cvaknutí, poraďte se s lékařem. Navíc, praskání by nikdy nemělo být doprovázeno nestabilitou v nohách nebo kotnících, což by mohlo znamenat vážné poranění kostí nebo šlach.

VIDEO: Proč klouby bolí?

Sponzorováno

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  7 Komentářů u článku “Praskání v kloubech? Je to nějak nebezpečné?”

  1. […] Praskání v kloubech jsou obvykle výsledkem jedné ze tří věcí: šlach lámajících se přes klouby, posunů kapalin, kdy se objevují bublinky plynu, nebo se klouby mírně pohybují mimo trať. Navštivte lékaře, pokud se u vás objeví bolest, otok nebo vás příznaky omezí při pohybu. Bolest kolena by mohla pocházet z roztrhaného menisku a bolest kotníku může být způsobena artritidou nebo poškozenými šlachami. Praskání je méně obvyklé u mladých chlapců, ale věkem je stále běžnější. […]

   • Jaroslav napsal:

    Dobrý den.
    Paní doktorko, mohu říct že mě velmi zaujalo vaše video o bolesti v kloubech. Chtěl bych Vás požádat o radu. Poslední dobou jsem zjistil, že mně nějak „vrže“ (praská) kolenní kloub. Musí říct, že hodně běhám a hraju tenis. Když si sednu, položím si ruku na koleno tak tam nejen cítím, ale i slyším jak mně vrže koleno. Hned jsem si na to dával teplé obklady :-). Po zhlédnutí videa jsem si hodně zaklepal na čelo. Koleno mě nijak nebolí jen jak jdu do schodů tak mně tam mírně lupká. Hned jsem začal mírné cvičení. Koupil jsem si hned výživu Geladrink forte a Geladrink Fast. Ještě to není vše. Zjistil jsem že mám oteklý i kotník a vůbec mě nebolí. Bylo to pro mě hodně divné. Vaše video, musím říct, velmi skvělé video mě přivedlo k tomu že to chci nějak řešit a ze Vám hned napíšu. Myslím si, že jsem dlouho přetěžoval klouby a že na koleni mám asi natržené vazy. Chci navštívit ortopéda, ale raději bych zajel přímo za Vámi :-). Můžete mně aspoň naznačit hlavní nebo možné příčiny „vrzání“ v koleni. Jakým způsobem provádět očistu kloubů a doporučit kvalitní výživu na klouby. Předem Vám moc děkuji za jakoukoliv odpověď. S pozdravem Bachůrek

   • David napsal:

    Dobrý den, už dlouhou dobu mi při chůzi lupe v kotnících. Zní to, jako by ťukaly konce tkaniček o chodník. Vůbec mě to nebolí, neomezuje, zároveň myslím, že pohybu mám docela dost. Jediné, co mě napadá, je že jsem celkem hubený, tak by to mohlo být tou zvýšenou pohyblivostí kloubu, ale žádné další příznaky nesleduji. Na střední mi tělocvikář říkal, že to tak prostě někdy dělá, tak s tím žiju dodnes, ale vlastně pořád nevím proč.

  2. Blanka Kostřicová napsal:

   Dobrý den,
   paní doktorko, ráda bych se na Vás obrátila pro radu se svými vrzajícími klouby. Jsem celoživotní sportovkyně (běh na lyžích, běh, kolo) a horalka, ráda bych si vše zachovala do vysokého věku… (Teď je mi 57.)
   Mohla byste mi prosím případně poskytnout nějaký kontakt na Vás?
   Děkuji.

  3. Petra napsal:

   Dobrý den,
   mam časté praskání v kloubech, po celý den, i v noci když se otáčim ze strany na druhou stranu. Vůbec nevím čím to je.

  4. Dominik Zábelka napsal:

   Dobrý den, dnes je tomu přesně půl roku od operace ramene (artroskopie). Diagnóza byla SLAP léze. po operaci jsem asi dva měsíce byl na neschopence a poctivě rehabilitoval. Ruka byla strašně oslabená, snad 2x menší než ruka zdravá. Teď už se vše vyrovnává, snažím se jednou týdně plavat, protahovat ruce gumou a pomalu cvičit s vlastní vahou a menšími činkami (do 6-8 kg) Sám měřím 180 cm, 80 kg a dříve jsem byl zvyklý zvedat relativně velké váhy. (130 na benchpress, 20 kg jednoručky na biceps, 120 na dřep apod.). Nicméně v rameni mi křupe, když ho protahuji,nebo při rychlejším pohybu (kýchnutí, úder backhendem ve stolním tenise) trochu píchne. stále ještě rozsah není stoprocentní, u kliků se mně operovaná ruka začne brzy třepat. Myslíte, že je prostě stále ještě brzy? Nerad bych to rameno moc namohl, ale už bych se rád vrátil do sportovního života. Třeba si zahrál tenis, ale mám trochu obavy. Doktor, co mě operoval, je dva měsíce na dovolené, takže píšu sem.
   Budu moc rád za jakoukoliv radu, snad je můj popis situace dostačující.

   Děkuji mockrát!

   S pozdravem

   Ing. Dominik Zábelka

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva