Sponzorováno

Kyselina linolová (CLA) v potravinách – na hubnutí? 4.57/5 (14)

kyselina-linolovaHubnutí je velké téma a zaměstnává všechna média a výrobce „zeštíhlujících“ produktů. Většina lidí potřebuje zhubnout rychle, hodně a levně. A výrobci se snaží vyhovět těmto požadavkům. Kromě velkého množství spalovačů tuků, různých koktejlů, tabletek na zasycení, tabletek na odbourání tuku, nápojů na hubnutí je v nabídce i CLA – konjugovaná kyselina linolová. Množí se i u nás otázky, zda s CLA můžeme zhubnout a co je třeba dělat. Tak jsme pro vás připravili pár řádků, které vám mohou pomoci orientovat se v této tématice.

Co je kyselina linolová?

Kyselinu linolovou přijímáme běžně stravou. Nachází se v hovězím mase, jehněčím a ovčím mase. Stejně se nachází i v mléce, v sýrech a semínkách (slunečnice, len). Nenachází se v drůbeži, rybách, mořských plodech, vepřovém mase. Nenajdete ji ani v nízkotučných zpracovaných produktech. Tedy všichni ti, kteří přešli na nízkotučnou stravu a vynechali i konzum hovězího masa se sami obrali o tuto složku výživy.

V současné době probíhá mnoho vědeckých výzkumů o účincích této kyseliny na lidský organismus. Vědci nedávno uznali, že má pozitivní vliv na stavbu lidského těla.

Prokazatelné účinky kyseliny linolové

 • tlumí potřebu přijímat nadměrné množství energie z potravy
 • tlumí růst tukových buněk
 • zvyšuje rychlost metabolismu a tlumí jeho pokles (hlavně v noci)
 • zamezuje odbourání svalové hmoty (katabolismus) v důsledku sníženého příjmu energie

Stačí tedy doplněk výživy ve formě CLA a zhubnu?

Bylo by to jednoduché, ale víme dobře, že takto náš organismus nepracuje. Neumíme odstranit nahromaděný tuk spolknutím jedné nebo tří tobolek a ještě si i zachovat dosavadní životní styl, který vlastně nadváhu způsobil.
Pokud se rozhodujete zhubnout začněte tím, že si upravíte svůj denní režim co se týče stravování, pohybu a spánku. Kvalita spánku a relax mají velký vliv na to, kolik nadbytečných kilogramů máme.

Ale třeba je začít stravou, tedy tím, co přijímáme, protože základem pro úpravu hmotnosti je mít kvalitní pestrou stravu, která nám dodá všechny potřebné živiny, bude nám chutnat a její denní kalorická hodnota bude nižší než naše denní spotřeba kalorií. To je to řešení pro každého z nás. To je základ toho, že si při hubnutí nezpůsobíme zdravotní potíže, ba naopak získáme energii a vitalitu.

K upravenému stravování přidáme pravidelný pohyb podle našich schopností a možností. Pohyb by měl trvat (dle intenzity) alespoň 40 – 60 minut a to minimálně 3x týdně. Přidejte k tomu kvalitní spánek alespoň 7-8 hodin (je to velmi důležité) a najděte si čas na denní krátký relax. Pak začnete hubnout přirozeným způsobem.

Po těchto úpravách vám CLA může pomoci při ztrátě tukových polštářků, ale také v úpravě hodnot vašeho cholesterolu, zmírnění celulitidy. Je důležitá hlavně tam, kde se nedostává do těla formou stravy. Kyselina linolová dokáže tlumit i zánětlivá onemocnění (artróza, tenisový loket …) a posiluje imunitní systém.

Sponzorováno

V potravě je kyselina linolová lepší, než v doplňcích

Jsou různé zdroje ze kterých se tento doplněk výživy vyrábí. Běžně dostupné jsou vyrobeny ze slunečnicového a lněného oleje. Tyto zdroje nejsou nejbohatší na obsah CLA, ale jsou ekonomicky výhodné. Ale ne zdravé. Jsou u nás produkty kde je kyselina linolová získána ze 100% oleje Světlice barvířské. Olej ze světlice barvířské je bohatším zdrojem kyseliny linolové.

Pokud hledáte zdroje je důležité najít si opravdu takový, který bude fungovat a bude mít kvalitní účinek bez zbytečných chemických složek a dalších zátěží na organismus. Jinak utratíte jen hodně peněz a efekt zůstane kdesi na půli cesty.

Jak CLA funguje? Jaký je její mechanismus?

Biologická aktivita CLA byla poprvé objevena v roce 1987 týmem výzkumníků, kteří ukázali, že by při myších mohla bojovat s rakovinou. Později, další výzkumníci objevili, že by mohla snížit tukové zásoby. Jak se obezita celosvětově rozšířila, lidé se více začali zajímat o CLA, jako o potenciální lék nadváhy.

V současnosti se to začalo studovat dost podrobně a ukázalo se, že CLA má několik různých mechanismů bojujících proti obezitě. Nejvýznamnější jsou snížení příjmu potravy, zvýšení spalování tuku, stimulace odbourávání tuků a inhibice produkce tuků.

Shrnutí: Ve studiích na zvířatech způsobila CLA masivní hubnutí a poznalo se mnoho dalších biologických mechanismů.

Dávkování a bezpečnost

Většina studií používá dávky v rozmezí 3,2 do 6,4 g za den. Mějte na paměti, že pokud se zvýší dávkování, riziko vedlejších účinků se zvýší také.

Velké dávky mohou způsobit vážné vedlejší účinky

Existuje celkem dost důkazů o tom, jak je CLA, přirozeně nacházející se v potravinách, prospěšná. Nicméně, jak jsme již zmínili, CLA v doplňcích je vyrobena chemicky, pozměněním kyseliny linolové z nezdravých rostlinných olejů.

Je obvykle jiné formy než CLA v potravinách. Jak to tak bývá, některé molekuly a živiny jsou prospěšné, pokud pocházejí z reálných potravin v přirozeném množství, ale stávají se škodlivými, pokud je začneme brát ve větších dávkách.

Podle některých studií se zdá, že právě toto je případ doplňků CLA. Tyto studie ukazují, že vysoké dávky doplňků CLA mohou zvýšit hromadění tuku v játrech, což je odrazovým můstkem k metabolickému syndromu a cukrovce. Další četné studie na zvířatech i na lidech ukázaly, že navzdory snižování tělesného tuku, může CLA způsobit zánět, rezistenci na inzulín a snížit HDL („dobrý“) cholesterol. Abychom byli spravedliví, v mnoha studiích na zvířatech, v nichž byly zjištěny následující znepokojující účinky, použili velké dávky, mnohem větší než lidé většinou obvykle berou.

I když některé studie na lidech, kde používali rozumné dávky, naznačily skutečné obavy kolem doplňků CLA. CLA může způsobit i jiné méně závažné nežádoucí účinky, např. průjem, bolesti břicha, nevolnost a nadýmání.

Shrnutí: CLA v doplňcích se odlišuje od CLA, přirozeně se nacházející v potravinách. Několik studií odhalilo znepokojující vedlejší účinky, např. hromadění tuku v játrech.

Měli byste ji brát?

Přestože CLA pocházející z hovězího a z mléka je prospěšná, užívání „nepřirozených“ forem CLA, vyrobených chemickou cestou, pozměněním rostlinných olejů, se zdá být špatný nápad. Mít kostky na břiše je super, ale existují lepší způsoby jak zhubnout, které vám nezpůsobí ztučnění jater a náběh na cukrovku. Chudněte přirozeně, úpravou životního stylu.

Sponzorováno

A co vy? Dbáte na příjem CLA? Budeme moc rádi za komentáře o kyselině linolové pod článkem.

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva