Sponzorováno

Kokosový olej na vrásky – může opravdu proti vráskám nějak bojovat? 4.83/5 (6)

 • Kokosový olej hydratuje pokožku, pomáhá zlepšovat produkci kolagenu a podporuje regeneraci buněk ve vaší pokožce, díky čemuž je pleť pružnější a pevnější.
 • Dokáže mírně vyhladit vaše vrásky a jemné linky a budete vypadat mladistvě a zdravě.
 • Vždy používejte jen malé množství kokosového oleje.

Kokosový olej na vráskyKokosový olej se stává stále populárnějším doplňkem při vaření, ale někteří se domnívají, že jeho výhody mohou přesahovat rámec jídla. Ve skutečnosti někteří lidé používají kokosový olej takřka na vše – na vlasy, jako lubrikant nebo i na zuby. A někdo „kokosák“ používá i také jako potenciální řešen svých vrásek.

Bohužel neexistuje žádný dokonalý lék na všechny vrásky a mnoho léků a volně prodejných produktů se místo toho zaměřuje na snížení výskytu vrásek. Tedy jen na jejich zjemnění. Kokosový olej by také s vráskami mohl pomoci, ale výzkum je v současné době hodně omezený.

Co říká věda?

Byl proveden výzkum kokosového oleje vzhledem k jeho účinkům na pokožku. Studie podporující jeho použití pro léčbu vrásek však nejsou velké ani nemají zřejmý a jasný závěr. Existují určité důkazy, že kokosový olej může pomoci léčit dermatitidu lépe než jiné oleje. Ale vrásky? O tom studie nejsou.

Kromě léčby suchosti spojené s dermatitidou se další studie zabývaly možnými vlastnostmi kokosového oleje při hojení ran. Jedna taková studie zkoumala účinky kokosového oleje u krys a zjistila rychlejší dobu hojení ran. Vědci to připisují složkám kolagenu v kokosovém oleji.

Kolagen sám o sobě je důležitý při zlepšování pružnosti pokožky. Ve skutečnosti je kolagen to, co dělá vaši pokožku pevnější a bez vrásek. Vaše pokožka s věkem ztrácí kolagen, což pak právě způsobuje jemné linky a vrásky. Zatímco výše uvedená studie ukazuje některé potenciální přínosy kokosového oleje pro tvorbu kolagenu, je třeba provést další výzkum, abychom pochopili jeho roli při léčbě vrásek.

Jak používat kokosový olej na vrásky?

Pro ošetření vrásek byste měli používat kokosový olej stejně jako sérum. Můžete jej aplikovat na vyčištěnou tvář až dvakrát denně. Použijte malé množství a rovnoměrně naneste na pokožku (u aplikace olejů na pleť dokonale platí pravidlo, že méně je více). Před aplikací jakýchkoli dalších produktů počkejte, až olej zaschne.

Pokud používáte produkty s kokosovým olejem, jednoduše postupujte podle pokynů na obalu. Některé volně prodejné zvlhčovače pleti obsahují kokosový olej. Než začnete vidět nějaké výsledky, budete muset jakýkoli produkt používat důsledně po dobu několika týdnů. U vrásek to rozhodně není hned.

Měli byste si také osvojit další osvědčené postupy pro ochranu své pokožky, kromě jakýchkoli prostředků na vrásky, které vyzkoušíte. Používejte hydratační krém dvakrát denně. V ideálním případě byste ho měli aplikovat po kokosovém oleji, ale před jakýmkoli make-upem. Opalovací krém je také důležitý při ochraně pokožky před poškozením sluncem, které je také další příčinou předčasného stárnutí pleti. Můžete se poohlédnout po denním hydratačním krému s minimálním SPF 15, nebo si na něj pak nanést opalovací krém.

Vedlejší účinky používání kokosového oleje na vrásky

Stejně jako kokosový olej nebyl široce zkoumán a podporován pro řešení vrásek, nebyly u něj ani zkoumány potenciální vedlejší účinky.

Obecně platí, že kokosový olej byste měli přestat používat, pokud vaše pokožka vykazuje známky citlivosti nebo alergické reakce. To zahrnuje tyto příznaky:

 • pocit pálení na pokožce po použití
 • kopřivka
 • svědění
 • vyrážky
 • zarudnutí

Před použitím kokosového oleje na obličej je dobré podstoupit test citlivosti pokožky. Totéž platí pro jakýkoli jiný nový produkt, který používáte. Naneste malé množství oleje na vnitřní stranu lokte a počkejte až 48 hodin. Produkt může být bezpečný pro širší aplikaci, pokud po této době nemáte žádné vedlejší účinky.

PAMATUJTE: Kokosový olej není lék na vše

Vrásky jsou běžným jevem, protože vaše pokožka s věkem ztrácí pružnost. To však neznamená, že nemůžete nějak snížit jejich vzhled. Klíčem je investovat svůj čas a peníze do léčby, která funguje, což může vyžadovat trochu pokusů a omylů.

Sponzorováno

Přírodní prostředky, jako je kokosový olej, se neprokázaly jako účinnější než běžné volně prodejné produkty při léčbě vrásek. Tento olej může pomoci snížit výskyt jemných linek a mírných vrásek, ale pravděpodobně budete potřebovat silnější ošetření pro hlubší vrásky. Promluvte si s dermatologem o tom, jaké volně prodejné produkty, léčba na předpis a postupy by pro vás mohly být nejlepší.

Jak použít kokosový olej na vrásky

Ze je pár receptů:

Jako čistící olej

 1. Očistěte si obličej a opláchněte jej studenou vodou. Osušte.
 2. Naneste pár kapek kokosového oleje na konečky prstů
 3. Naneste na obličej a krk. Masírujte krouživými pohyby několik minut.
 4. Nechte olej působit přes noc.

Jak často byste to měli dělat? Dělejte to každý večer, než půjdete spát.

Proč to funguje? Kokosový olej bojuje proti volným radikálům, redukuje vrásky a rozjasňuje pleť. Vaši pokožku také zklidní a hydratuje.

Vitamín E a kokosový olej na vrásky

Budete potřebovat:

 • 1 kapsle vitamínu E
 • Pár kapek organického kokosového oleje

Co musíte udělat:

 1. Kapsli vitaminu E pečlivě propíchněte a obsah dejte do misky.
 2. K tomu přidejte kokosový olej a dobře promíchejte.
 3. Naneste tuto olejovou směs na čistý a suchý obličej. Několik minut vmasírujte.

Jak často byste to měli dělat? Dělejte to každý večer.

Proč to funguje? Vitamin E hydratuje pokožku a potlačuje nezdravou suchost, která může být příčinou vrásek a jemných linek. Obsahuje také tokoferol, což je antioxidant, který pomáhá omlazovat mdlou a stárnoucí pleť.

Klíč? Používat oleje jen trochu. Proč? Kokosový olej je komedogenní.

Kokosový olej je komedogenní, což znamená, že by mohl být velkým problémem pro citlivou pokožku nebo pokožku náchylnou k skvrnám. Komedogenní znamená, že kokosový olej nemůže proniknout do pórů a ve skutečnosti může udusit vaši pokožku a ucpat vaše póry, protože „sedí“ na pokožce.

Co je to komedogenní hodnocení? V zásadě jsou kosmetické produkty hodnoceny na stupnici od 1 do 5 na základě jejich potenciálu ucpávání pórů, přičemž 1 znamená nejmenší pravděpodobnost ucpání vašich pórů a 5 je vyhrazeno pro nejhorší pachatele.

Stupnice však neznamená, že každý jednotlivý produkt, který je považován za vysoce komedogenní, ucpe vaše póry a způsobí vyrážky. To, jak bude váš obličej reagovat na komedogenní produkty, ovlivňuje také mnoho faktorů – jako je velikost pórů a to, jak je vaše pleť mastná nebo suchá.

Ale vyšší hodnocení zvyšuje pravděpodobnost, že komedogenní složka, jako je kokosový olej (který má na stupnici 4 z 5!) způsobí negativní reakci. Takže jen malinko oleje.

A na co dále pamatovat?

Za prvé, není žádným tajemstvím, že UV paprsky mohou vážně poškodit vaši pokožku, takže se co nejvíce držte mimo slunce. Vím, jak těžké to může být pro některé z vás. Ale pokud se už musíte opálit, vždy noste opalovací krém s minimálně 30 SPF (i když je pod mrakem).

Vyberte si kokosový olej třeba zde

A pokud jste kuřák / kuřačka (i když je to jen příležitostná cigareta), zbavte se tohoto zlozvyku – to je klíčové, pokud si chcete zachovat mladistvý vzhled. Navíc nekuřácké prostředí je prostě dobré pro vaše celkové zdraví.

Sponzorováno

A co vy? Co na vrásky a jemné linky funguje u vás?

A dále si o vráskách přečtěte

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva