Sponzorováno

Naše rady: Jak na hluboké vrásky na čele i jinde na těle 4.73/5 (11)

Jak se dá bojovat s hlubokými vráskami? Cesty jsou.

Jak se dá bojovat s hlubokými vráskami? Cesty jsou.

Všichni víme, že stárnutí je nevyhnutelné a vrásky jsou přirozené. Ale pokud jste součástí skupiny lidí, kteří se děsí tvorby hlubokých vrásek, existuje mnoho způsobů, jak je řešit.

Co jsou vrásky?

Vrásky jsou záhyby, které se tvoří na vaší kůži z různých faktorů, jako je stárnutí těla (pokožky) nebo poškození sluncem.

Vrásky jsou přirozenou součástí procesu stárnutí a mají tendenci se projevovat, když pokožka ztrácí pružnost. Často se objevují na oblastech kůže, které jsou nejvíce vystaveny slunci, jako je obličej a krk a ruce.

Jak se tvoří vrásky?

Jak stárneme, naše pokožka přirozeně ztrácí elasticitu a stává se sušší. Když se k tomu přidá úbytek tuku, ke kterému dochází v průběhu dospívání, vrásky na obličeji se stávají výraznějšími.

A dále opakované pohyby obličeje, jako jsou úsměvy, zamračení a mžourání, mohou také vytvářet vrásky na naší kůži. Mohou se mimo jiné projevit jako linie rtů, glabelární linie (svislé linie mezi obočím) a „vrásky smíchu“.

Na vznik vrásek může mít podstatný vliv i náš životní styl. Kouření a nadměrné pití alkoholu má přímý dopad na naše tělo a naše pokožka na tom není jinak. Kouření může urychlit proces stárnutí a pití dehydratuje pokožku, což vede k výraznějším vráskám. Život na slunci vám také neprospěje, protože sluneční paprsky rozkládají kolagen a elastin v hlubších vrstvách pokožky. Pokud si nemůžete pomoci a chytáte rádi sluneční paprsky, ujistěte se, že nosíte opalovací krém každý den (myslím to vážně).

Na lepší, zdravější rozhodnutí v zájmu vaší pleti není nikdy pozdě. Ale pokud máte několik hlubokých vrásek, které vás trápí, zde je návod, jak se s nimi vypořádat.

Retinoidy

Retinoidy jsou zlatým standardem, pokud jde o přísady proti stárnutí. Derivát vitamínu A, retinoidy fungují tak, že stimulují buněčný obrat a zvyšují produkci kolagenu, což může snížit výskyt vrásek. Nejen to, retinoidy mohou také pomoci vyblednout stařecké skvrny, zvrátit poškození sluncem a zlepšit texturu pokožky, což má za následek svěžejší a mladší vzhled pleti. Retinoidy se dodávají ve formě přípravků na předpis, jako je tretinoin nebo tazaroten, nebo ve volně prodejných přípravcích ve formě retinolu.

Jak používat retinoidy? Retinoidy jsou všestranné, ale je tu jedno upozornění: jsou extrémně účinné, což znamená, že mohou způsobit podráždění, suchost, zarudnutí a šupinatění, zvláště když se používají nesprávně. Je důležité zavádět retinoidy do pokožky pomalu, což znamená používat je pouze dvakrát až třikrát týdně. Po pár týdnech přidejte další den používání a tak dále, dokud nedosáhnete každodenního používání (pokud to vaše pleť zvládne). Můžete také vyzkoušet techniku ​​zvanou pufrování, což znamená smíchání retinoidu s hydratačním krémem, aby se snížila jeho síla. Vždy používejte retinoidy na noc a následně použijte dobrý hydratační krém. Pokud používáte retinoid, musíte použít opalovací krém, protože retinoidy činí vaši pokožku citlivější na slunce.

Buďte trpěliví. Může trvat šest měsíců až rok, než uvidíte hlavní výsledky používání retinoidů. Pokud používáte retinoid několik měsíců bez úspěchu, pokračujte v tom. Pokud je to rok bez výsledků, poraďte se se svým dermatologem o zvýšení dávky.

Vitamín C

Další superstar, pokud jde o anti-aging, vitamín C je silný antioxidant, který neutralizuje volné radikály a zvyšuje produkci kolagenu, což zase snižuje výskyt vrásek. Jako bonus je vitamín C také skvělý při ochraně pokožky před poškozením sluncem, které způsobuje jemné linky a hluboké vrásky. Řeší také hyperpigmentaci, jizvy po akné, otupělost a rozšířené póry. Zkombinujte ho s dobrým opalovacím krémem a vaše pokožka bude nastavena na boj s předčasným stárnutím.

Zde je návod, jak začlenit vitamín C do vaší rutiny: Pokud jde o vitamín C, budete chtít hledat účinné sérum, abyste ze složky vytěžili maximum. Hledejte produkty obsahující kyselinu askorbovou v koncentraci kolem 15 %, což je procento, při kterém je nejúčinnější. Ujistěte se, že je v neprůhledné nebo tmavé skleněné láhvi, abyste zabránili oxidaci. Aplikujte své sérum vitamínu C na suchou pokožku, než budete pokračovat se zbytkem péče o pleť. Začněte pomalu i s touto složkou a postupně zvyšujte její používání, jak si vaše pokožka vybuduje toleranci. Při používání aktivních látek, jako je vitamín C, vždy používejte opalovací krém.

Chemický peeling

Chemický peeling funguje tak, že odlupuje vnější vrstvu pokožky. Po aplikaci se pokožka sloupne (odtud název peeling) a odhalí hladší, méně vrásčitou pokožku pod ní. Chemický peeling se liší v síle a může používat kombinaci různých kyselin, jako je kyselina glykolová, kyselina mléčná a kyselina salicylová. Zaměřují se také na jemné linky, rozšířené póry, jizvy po akné a stařecké skvrny.

Chemický peeling odstraňuje starou, poškozenou vnější vrstvu pokožky a pomáhá hlubším vrstvám pokožky začít rychleji regenerovat. Mnoho lidí vidí okamžité výsledky a peeling může být ve srovnání s jinými metodami poměrně levný.

Botox

Když se řekne vrásky, většina z nás si představí botox jako léčbu první linie a zároveň jako preventivní opatření. Botox je tvořen různými formami botulotoxinu, který po vstříknutí do svalu zabrání jeho stažení. To zase zjemňuje vrásky a záhyby.

Botox ale nefunguje na všechny vrásky.

Pokud jde o dynamické vrásky neboli vrásky způsobené opakovanými pohyby svalů, jako je úsměv, zamračení nebo mžourání, botox je skvělá oprava. Botox lze použít k vyhlazení vrásek, vrásek na čele, vrásek úsměvu a dalších. Statické vrásky jsou na druhé straně způsobeny poškozením sluncem, kouřením a celkovou ztrátou kolagenu a pružnosti pokožky. Botox nebude mít na tyto typy vrásek velký vliv.

Jaké to je jít na botox? Postup je poměrně jednoduchý: aplikátor botoxu (lékař, zdravotnický pracovník) použije jehlu k injekci botoxu do konkrétního svalu. Někdo aplikuje místní anestezii před injekcí botoxu. Mělo by to trvat jen několik minut s minimálním nepohodlím.

Kdo může dostat botox? Botox může dostat každý, koho trápí výskyt dynamických vrásek. Neexistuje žádný „správný věk“ pro zahájení užívání botoxu. Botox si můžete pořídit i preventivně, aby se vrásky vůbec netvořily.

Jaké jsou vedlejší účinky? Botoxové injekce jsou relativně bezpečné. Jako všechno však přinášejí rizika. Některé mírné vedlejší účinky zahrnují bolest nebo modřinu v místě vpichu, pokleslá víčka, křivý úsměv, slintání, bolest hlavy nebo příznaky podobné chřipce.

Sponzorováno

Dermální výplně

Dermální výplně jsou gelovité látky, které se vstřikují do kůže za účelem vyhlazení vrásek. Dermální výplně jsou skvělé na vrásky způsobené ztrátou objemu v obličeji. Dokážou vrátit ztracený objem a vyhladit obličej pro mladistvější vzhled. Na rozdíl od botoxu lze dermální výplně použít k vyhlazení statických vrásek způsobených ztrátou kolagenu, elasticity a tuku, stejně jako poškozením gravitace a slunce.

Druhy dermálních výplní:

  • Kyselina hyaluronová: Látka, která se přirozeně vyskytuje v pokožce, kyselina hyaluronová pomáhá buňkám udržet vlhkost, což má za následek zdravou a kyprou pokožku.
  • Hydroxylapatit vápenatý: Hydroxylapatit vápenatý je látka, která se přirozeně vyskytuje v našich kostech. Tento typ výplně je skvělý na hluboké vrásky a ztracený objem.
  • Poly-L-Lactic Acid: Biokompatibilní, biologicky odbouratelná syntetická látka, Poly-L-Lactic Acid vyhlazuje linky a záhyby tím, že pomáhá pokožce přirozeně obnovovat kolagen.
  • Polymetylmetakrylát: Trvalejší řešení vrásek, polymetylmetakrylát je biokompatibilní syntetická látka, která zůstává pod kůží ve formě malé kuličky nebo „mikrokuličky“, aby poskytla podporu a strukturu.

Výplně s kyselinou hyaluronovou jsou obecně nejoblíbenější, protože jsou skvělé pro jakýkoli typ pleti, poskytují rychlé výsledky a lze je snadno zvrátit. Pokud je člověk nespokojen s výplní s kyselinou hyaluronovou, může být rozpuštěna pomocí injekce hyaluronidázy.

Mikrojehličkování

Mikrojehličkování, známá také jako kolagenová indukční terapie, je postup, který používá malé jehly k píchání do kůže. To funguje tak, že tímto vlastně zvyšuje produkci kolagenu, snižuje výskyt vrásek a zlepšuje celkovou strukturu pokožky. Microneedling také pomáhá s jizvami po akné, hyperpigmentací, drsnou pokožkou a rozšířenými póry.

Co lze očekávat během mikrojehličkové procedury? Na kůži bude aplikováno lokální anestetikum. Nástroj zakončený malými jehlami bude poté použit přes kůži k vytvoření mikropíchnutí, které spustí tělo k produkci více kolagenu a elastinu. V tomto okamžiku může vaše kůže trochu krvácet. Poté může být na pokožku aplikováno sérum.

Dá se dělat mikrojehličkování doma? Možná jste si všimli rostoucí popularity mikrojehličkových zařízení pro kutily. Moje rada? Nepoužívejte je. Nejen, že jsou méně účinné, ale také riskujete poškození nebo infekci pokožky. Pokud jde o mikrojehličkování, je nejlepší nechat to na profesionálech, aby dosáhly nejlepších (a nejbezpečnějších) výsledků.

Laserové ošetření Fraxel

Fraxel je mikroskopický laser, který proniká do pokožky, aby zvýšil produkci kolagenu a elastinu v pokožce. Fraxel také léčí poškození sluncem, hyperpigmentaci a jizvy po akné. Fraxel působí tak, že v kůži vytváří mikrozranění, která stimulují růst kolagenu a elastinu.

Fraxel je frakční laser určený ke zlepšení tonicity, textury a zářivosti pleti. Fraxel je určen pro pacienty, jejichž pokožka je zralá, poškozená sluncem.

Jedním z hlavních důvodů, proč je Fraxel tak populární, je to, že vyžaduje minimální problémy. Očekávejte přibližně týden (více či méně) výpadku. Vaše kůže nejprve zčervená a oteče, než se začne loupat a loupat. Je důležité netrhat a netahat za vločky, jinak riskujete zjizvení kůže.

Nečekejte však okamžité výsledky. U hlubokých vrásek můžete být zklamáni, když zjistíte, že k jejich úplnému zacílení potřebujete asi tři až pět sezení s odstupem asi čtyř týdnů. Fraxel také není levný a může stát fakt dost peněz.

Radiofrekvenční ošetření

Radiofrekvenční ošetření využívá k ohřevu dermis nízkoenergetické záření, které stimuluje tvorbu kolagenu a elastinu a snižuje výskyt jemných linek, vrásek a ochablé pokožky. Vzhledem k tomu, že radiofrekvence se zaměřuje pouze na dermis, aniž by poškodila horní vrstvu, nedochází po zákroku k žádným problémům, i když kůže může být trochu zarudlá. Po ošetření začne vaše pokožka produkovat nový kolagen, což má za následek pevnější a napnutější pokožku.

Dermabraze

Dermatologická abraze, kterou obvykle provádí dermatologický chirurg, zahrnuje rotační drátěný kartáč nebo diamantový kotouč s drsnými hranami, který se zaměřuje a odstraňuje několik vrstev kůže a umožňuje vznik nové, mladší pokožky. Může být dobrou volbou pro hluboké vrásky kolem brady a rtů. Vzhledem k tomu, že laserové procedury mohou poškodit oči, je při většině ošetření dermabrazí vyžadována ochrana očí, takže není vždy vhodná pro oční vrásky. Zotavení z dermabraze obvykle trvá sedm až 10 dní a může být provedeno v lokální anestezii.

Šetrnějším postupem je mikrodermabraze, která vrásky nezlepšuje, ale může zvýšit účinnost lokálních přípravků proti stárnutí. Pomocí ručního zařízení jemně odstraňuje svrchní vrstvu pokožky a poskytuje zrychlenou exfoliaci bez jakýchkoli potřebných prostojů. Mikrodermabrazi může provádět estetik, dermatolog nebo i doma v závislosti na přístroji a ošetření. Ošetření dermatologem jde o něco hlouběji do pokožky a obvykle vyžaduje více sezení v rozmezí od 5 do 16 ošetření.

Hluboké vrásky? Prevence je klíčová

Poškození sluncem, neboli fotostárnutí, je jednou z hlavních příčin předčasného stárnutí, které vede k jemným linkám a hlubokým vráskám. I když stárnutí nezastavíte, můžete zabránit předčasnému stárnutí způsobenému poškozením sluncem.

Nikdy není pozdě začít přidávat opalovací krém s vyšším SPF (např. 30) do své rutiny péče o pleť. Na nejdražších a nejúčinnějších ošetřeních nezáleží, pokud nepoužíváte opalovací krém k ochraně pokožky.

Většina výše uvedených ošetření činí pokožku citlivější na slunce, a proto je ještě důležitější chránit pokožku před slunečními paprsky. Ujistěte se, že používáte opalovací krém s SPF alespoň 30 a na obličej + nanášejte na něj asi půl čajové lžičky opalovacího krému. Vaše pleť (a vaše budoucí já) vám poděkuje.

Sponzorováno

A co na hluboké vrásky děláte vy? Napište mi do komentářů.

A dále si o vráskách přečtěte

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: , , ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva