Nikotin a zdraví – proč je tak nebezpečný? 4.94/5 (18)

Nikotin v cigaretách zdraví neprospívá...

Nikotin v cigaretách zdraví neprospívá…

Tento prudký rostlinný jed, o kterém se již celá desetiletí hovoří zejména v souvislosti s poškozováním zdraví, z tabáku izoloval již v roce 1809 Nicolas Vauque. Nikotin je bezbarvá olejovitá látka; na vzduchu hnědne. Má ostrou, palčivou chuť a tabákové rostlině dodává charakteristickou vůni. Patří mezi prudké rostlinné jedy (alkaloidy), v mozku se váže na acetylcholinové receptory nikotinového typu. V těle, respektive v mozku, funguje tak, že zvyšuje produkci dopaminu a ovlivňuje mesolimbický systém. Narušuje funkce vegetativního nervstva a ve vysokých dávkách může vyvolat ochrnutí až smrt v důsledku obrny dýchacího centra. Výsledkem jeho působení při běžné “konzumaci” je, že v stresové situaci působí relaxačně a naopak, v klidu působí povzbudivě.

Nikotin a zdraví

Kuřáci o tom dobře vědí, a tak jejich závislost funguje jako psychologická berlička v takových protichůdných situacích. Kromě účinku na mozek zvyšuje nikotin i srdeční frekvenci, krevní tlak, dráždí sliznici dýchacích cest a u začínajících kuřáků je zodpovědný za nevolnost a zvracení. Nadměrná dávka nikotinu může zvyšovat pozitivní zážitky vyvolané jinými druhy chování (relaxace, pití černé kávy, uspokojení hladu či sexuálních návyků apod.). Ve vysokých koncentracích však tento alkaloid vůbec není něčím, co bychom měli podceňovat. V množství přibližně 50 – 60 mg nás totiž může i zabít.

Jak to tedy celé funguje?

Nikotin, uvolněný účinkem tepla, se dostane do mozku v průběhu 10 sekund. Aktivní dávka nikotinu je 0,2 mg (čemuž odpovídá koncentrace v krvi 10 ng / ml). Průměrná cigareta obsahuje 8 – 9 mg nikotinu, z čeho se do krevního oběhu dostane 0,3 – 3 mg a jeho koncentrace v krvi dosáhne 20 ng / ml. Poločas rozpadu nikotinu v krvi je asi 40 minut.

“Závislí” kuřáci si proto na udržení stálé koncentrace nikotinu v krvi zapalují cigaretu každou půlhodinu. Vykouření 15 až 20 cigaret nebo 3 až 5 doutníků získá kuřák smrtelnou dávku nikotinu, ale k smrtelným otravám prakticky nedochází, protože začátečník po prvních nepříjemných zážitcích z “překouření” zvyšuje počet vykouřených cigaret nebo doutníků jen velmi opatrně. Organismus si na nikotin přivykne zásluhou adaptivních enzymů. Nikotin je návyková látka, která způsobuje, že až 90 procent kuřáků nedokáže přestat kouřit navzdory znalostem o škodlivosti tohoto zlozvyku.

Nikotin je špatným pánem, u silných, závislých kuřáků může být však dobrým sluhou během odvykací léčby. Na potlačení vzniku abstinenčních příznaků, díky kterým nejčastěji abstinující kuřáci selhávají, se totiž využívají preparáty, které poskytují alternativní přísun nikotinu do organismu. Říká se tomu náhradní terapie nikotinem. Po určitém čase cíleného snižování dávky je možné je vysadit. Jsou volně dostupné v lékárnách a kuřák si léčbu hradí sám.

Nikotin a vznik závislosti

Bylo prokázáno, že lidé začínají s kouřením tabáku v období kolem puberty. Nechtějí se od svých vrstevníků lišit, chtějí zapadnout do party, mít pocit dospělosti. První vykouřená cigareta je pro většinu nepříjemná a člověka provází různé obtíže (točení hlavy, kašlání, pachuť). Ale velmi brzy se vytvoří stav, kdy jedinec začne kouř z cigaret dobře snášet a vedlejší příznaky se přestanou objevovat. V této chvíli zjistí, že ho kouření tabáku psychicky uspokojuje a je malá pravděpodobnost, že kouření nechá.

Nikotin ovlivňuje chování a duši člověka. Vliv nikotinu je závislý na jeho dávce, a proto je u silných kuřáků výraznější. Při odvykání nikotinu prožívá člověk stav úzkosti. Trpí depresemi, nespavostí, podrážděním, úzkostí, bušením srdcem a jeho koncentrace je zhoršená.

Potřebujete pomoc při odvykání kouření?

Zjistěte své možnosti. Dnešní trh nabízí nejrůznější odvykací techniky – nikotinové žvýkačky, nikotinové náplasti, hypnóza, akupunktura, relaxační techniky, kurzy odvykání kouření apod. Můžete kontaktovat také různé protikuřácké organizace. Ty vám mohou velmi pomoci.

A pár zajímavých informací o kouření

Podívejte se na pár zajímavých čísel a informací, které mají co do činění s kouřením:

O číslech a minutách v souvislosti s kouřením

 • více než polovina kuřáků v ČR je ve věku od 15 do 29 let,
 • většina dětí ve věku 13 až 15 let již experimentovala s cigaretami,
 • na následky kouření u nás ročně zemře přes 11 tisíc lidí,
 • život kuřáků se průměrně zkracuje o 8 až 10 let, tedy 5 minut za jednu cigaretu,
 • závislí na tabáku mají až 10-krát vyšší šanci, že onemocní rakovinou plic.

Proč s kouřením přestat?

Proto, že když dokuřte poslední cigaretu, již po:

 • 20 minutách se budete cítit lépe: poklesne krevní tlak, sníží se puls, zlepší se cirkulace.
 • 8 hodinách: hladina oxidu uhelnatého v krvi klesne na normální úroveň.
 • 48 hodinách: nervová zakončení opět začínají růst, zlepšuje se chuť a čich.
 • 2 týdnech: normalizuje se krevní oběh, funkce plic se zlepší o 30% a významně klesá riziko infarktu.
 • 1 – 9 měsících: ustoupí kašel, únava, dušnost, uvolní se dutiny.
 • 15 letech nekouření je riziko infarktu u kuřáků a nekuřáků přibližně stejné.

VIDEO: Když kouření krátí dech

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva