Sponzorováno

Siderofobie – strach z hvězd – příznaky, příčiny a léčba 4.9/5 (10)

Siderofobie je vlastně silná nechuť nebo velký strach z hvězd.

Siderofobie je vlastně silná nechuť nebo velký strach z hvězd.

Siderofobie je vlastně silná nechuť nebo velký strach z hvězd. Z mnoha typů iracionálních fobií, které existují, je jedním z nejobskurnějších strach z hvězd, který je také známý jako siderofobie.

Co je siderofobie?

Slovo siderický pochází z latinského „sidus“, což znamená nebeské těleso. Je to termín, který označuje vše, co souvisí s hvězdami. V tomto smyslu je siderofobie o nadměrném strachu z nebeských těles, konkrétně jde o vyhrocený strach z hvězd.

Přestože se nejedná o klinickou kategorii popsanou specialisty v psychologii nebo psychiatrii, termín „siderofobie“ se v poslední době používá k označení strachu z vystavení hvězdné obloze a také některých podnětů s tím spojených.

Jinými slovy, siderofobie sama o sobě není považována za poruchu, ale v každém případě jde o zážitek spojený se složitější symptomatologií. Vzhledem k tomu, že hvězdná obloha je podnětem, kterému se lze jen obtížně vyhnout, nesouvisí siderofobie pouze s hvězdami, ale s dalšími prvky, které doprovázejí temnotu a otevřená prostranství.

Příčiny siderofobie

Není mnoho známých příčin tohoto strachu, protože sám o sobě není příliš známý.

Potenciální příčinou tohoto strachu je víra, že následování hvězd povede k našemu zániku, zkáze, smrti nebo nějaké špatné události.

Někteří si myslí, že hvězdy jsou znamením smůly.

Mohlo by to také odkazovat na zážitky z dětství a další podobné věci. Například dítě může být svědkem padající hvězdy, když je velmi malé, a myslet si, že to zabije jeho nebo jeho blízké, což vede k celkové fobii a trvalému vyhýbání se pohledu na noční oblohu.

Dalším zdrojem by mohlo být obrovské množství hvězd, které by mohly u úzkostnějších lidí, zejména dětí v mladém věku, vyvolávat strach. N

Některé další příčiny: když se podíváte na ohromnou velikost noční oblohy, budete se cítit bezvýznamní; obavy, že by se hvězdy mohly náhle pohnout nebo se na vás zřítit; uvědomění si, jak nebezpečné jsou hvězdy zblízka, a všímání si toho, jak daleko hvězdy ve skutečnosti jsou a jak možná není vše tak, jak by se na základě tohoto důvodu zdát mělo.

Poslední věcí, která by mohla způsobit tento strach, může být víra, že každé světlo na noční obloze představuje duši mrtvého člověka. To je pravděpodobně potenciální příčina, která dává největší smysl. Mohlo by to přinést zjištění, kolik mrtvých lidí je, což může vyvolat řetězovou reakci vedoucí k myšlence, jak krátký je život.

V aztécké mytologii byli Tzitzimitlové hvězdní démoni, o kterých se věřilo, že sestoupí z nebe, aby jedli lidi, pokud selhal obřad Nového ohně.

Příznaky, symptomy

Stejně jako u jiných typů fobií může siderofobie způsobit fyziologické reakce související s úzkostí, jako je nevolnost, pocení, závratě, hyperventilace, srdeční neklid, pocit dušení, sucho v ústech atd. To vše před možnost9 vystavit se hvězdné obloze.

Léčba siderofobie

Dokud se nebere v úvahu specifický klinický obraz, neexistuje ani speciální léčba siderofobie. Obecně řečeno, způsob, jak doprovázet nebo zmírňovat strach z hvězd, může být stejný jako u jiných fobií. Na začátku je důležité určit, zda se jedná o specifický strach, nebo souvisí s rozsáhlejší a složitější symptomatologií, jako je ta, která charakterizuje úzkostné poruchy.

To nám umožňuje pracovat s nejhlubšími emocionálními reakcemi, které mohou ovlivnit každodenní život člověka, kromě expozice hvězdné obloze. Umožňuje také prozkoumávat významy a učit se související s podnětem, který vyvolává strach, a v tomto smyslu vytvářet strategie pro zvládání a přeučení podnětu.

Sponzorováno

Mnoho pacientů nemá tendenci vyhledávat léčbu. Místo toho se jednoduše vyhýbají zdroji svého strachu. Tato strategie však není účinná pro řešení tohoto stavu. Ačkoli neexistuje jediná léčba, která by fobii řešila, kombinace svépomocných strategií a profesionálních léčebných přístupů může postiženým pomoci užít si smysluplný život.

Svépomocné strategie, jak se vyrovnat se siderofobií

Vedení deníku

Různé svépomocné strategie mohou pomoci účinně řešit tento stav. Pro začátek si můžete své obavy zapsat. Můžete si třeba poznamenat pozitivní myšlenku pro všechny negativní nebo děsivé myšlenky, kterým čelíte. Jedním ze způsobů, jak se vypořádat s jakoukoli přemáhající emocí, je vytvořit si zdravý způsob vyjadřování. Díky tomu je vedení deníku (vypsání se) užitečným nástrojem v kontrole duševního zdraví.

Cvičení

Zatímco lidé často spojují cvičení s fyzickými výhodami, často přehlížejí psychologické výhody. Cvičení nabízí řadu výhod pro duševní zdraví pro ty, kteří trpí fobiemi, jako jsou tyto. Lidé se siderofobií často projevují úzkost a paniku, takže cvičení může nabídnout proaktivní způsob, jak uvolnit zadržované napětí a snížit pocity obav a strachu.

Cvičení také snižuje citlivost na reakci vašeho těla na úzkost a v některých případech snižuje frekvenci a intenzitu záchvatů paniky. Dalším důvodem, proč se zapojit do cvičení, je to, že posiluje sebevědomí a sociální podporu. Konkrétně aerobní cvičení jako plavání nebo jízda na kole mají pozitivní vliv na fobické lidi. Než začnete s cvičebním programem, měli byste se poradit se svým lékařem, abyste určili nejvhodnější typ cvičení a úroveň intenzity pro váš stav.

Profesionální pomoc

Kognitivně-behaviorální terapie

V tomto přístupu vám terapeuti pomohou uspořádat myšlenky, abyste dosáhli požadovaného chování. Tento přístup je účinný, protože jakmile změníte své kognice nebo myšlenky; bude to mít trvalý vliv na vaše chování.

Terapeut vám pomůže zjistit důvod vašeho chování a myšlení. Léčba je krátkodobá a cílená. Stojí za zmínku, že technika se nesoustředí na zkoumání minulosti k vyřešení současných problémů.

Systematická desenzibilizace, expoziční terapie

Tento přístup je běžný, pokud jde o léčbu fobií. V tomto přístupu budete vystaveni stimulu neustále s různou dobou trvání a stupněm závažnosti. Pokud jde o závažnost, stupeň je hierarchický, od vysoké po nízkou.

Cílem tohoto přístupu je eliminovat obávaný podnět a nahradit ho reakcí relaxace. Zpočátku se naučíte techniky hlubokého dýchání a předložíte seznam svých strachů, počínaje nejméně okolnostmi vyvolávajícími strach až po ty nejvíce.

Všímavost a meditace

Sponzorováno

Díky tomuto přístupu si uvědomíte své pocity, myšlenky a snížíte rušení z okolí. Při této technice také zažijete různé vjemy. Pokud jde o meditaci, přístup mění emocionální vazbu, kterou máte ke svým myšlenkám. Pomáhá také odpoutat vaše myšlenky od emocí fobie.

A přečtěte si o dalších zajímavých fobiích

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva