Sponzorováno

TOP 20+ domácích přírodních rad jak na akné a otravné pupínky 4.92/5 (71)

Přírodní rady - jak na aknéJako první věci si pamatujte: Vaše kůže je váš přítel. Pokožka vás chrání před nepřízní počasí a doslova vás drží pohromadě. vy zase uděláte na oplátku to nejlepší, aby byla chráněna před jakoukoli formou poškození. Jasně, někdy se stane, že pokožka zlobí. Vykouknou nevzhledné pupínky, akné. Co dělat? Obrátíte se na chemikálie, a budete pokožku různě dráždit? To je moc dobrý způsob, jak poděkovat příteli, který je zde pro vás od prvního vašeho dne. Pokud by vaše pokožka mohla mluvit, možná by řekla něco jako: „Trpělivost, kámo. Starej se o mě správně a já ti to za čas vrátím v naturáliích.“

Je správné a důležité si uvědomit, že přírodní akné prostředky jsou dobrý způsob, jak se akné zbavit, nebo alespoň jak akné držet na uzdě. Nutí vás zamyslet se nad tím, co se děje s vaší kůži, a jak s ní pracovat. Šance v sobě skrývají přírodní přípravky, za ně Vám poděkuje kůže i Vaše peněženka. Mrkněte se na 22 přírodních tipů jak na akné od Rehabilitace.info.

1. Naneste trochu jablečného octa

Jablečný ocet je silný pomocník, pokud se budeme bavit o akné. Proč? Zabíjí bakterie, které mohou být příčinou všech problémů na pokožce. Vyrovnává pH vaší pokožky, což vytváří horší prostředí pro bakterie a jejich přežití.

Co budete potřebovat?

 • čistý jablečný ocet
 • čistou vodu

Jak postupovat?

Umyjte si obličej vodou a osušte. Používejte v poměru 1 díl octa na 3 díly vody, ponořte vatový tampon do octa a aplikujte přímo na pokožku. Nechte působit po dobu alespoň 10 minut, nebo přes noc. Dělejte to takto několikrát denně, vždy poté důkladně umyjte obličej čistou vodou.

2. Udělejte si skořicovo-medovou masku

Med je lepkavý, a skořice je pikantní – zdá se, že toto je kombinace, kterou chcete držet co nejdále od své pokožky. Překvapivě, med a skořice – je je doslova vražedné combo, když přijde na akné. Skořice má antimikrobiální vlastnosti, to může pomoci zastavit bakterie, když se začínají vymykat z rukou. A ano, med je přírodní antibiotikum – připraven se poprat s akné.

Co budete potřebovat?

 • 2 Lžíce medu
 • 1 Lžičku skořice
 • Papírové ručníky

Jak postupovat?

Opláchněte si obličej vodou a osušte. Smíchejte 2 lžíce medu a 1 lžičku skořice spolu, dokud nebudou důkladně smíchány a vytvoří tak jakousi pastu. Masku aplikujte na obličej (nebo bodově tam, kde je potřeba) a nechte působit 10-15 minut. Opláchněte, ať je váš obličej v suchu. Je to velmi lepkavá směs, takže se ujistěte, že máte nějaké papírové ručníky po ruce.

Přečtěte si více o medovo-skořicové masce na akné.

Náš tip: Zkuste na akné i tyto přípravky

3. Mléko (nebo jogurt) s medem

Zdá se, že mléko může zlepšit stav akné i tón pleti. Z velké části je to jen díky tomu, že mléko (nebo jogurt) zklidňuje podrážděnou pokožku, a pomáhá zmírnit zarudnutí. Třeba Kleopatra spoléhala na mléčné koupele (koupala se v mléce s olivovým olejem). Dal by se také použít jogurt. Kyseliny v něm jsou antibakteriální, zatímco tuk poskytuje vlhkost, což je pro pokožku docela výživné.

Co budete potřebovat?

 • 1 polévková lžíce mléka (polotučné či plnotučné mléko) nebo jogurt
 • 1 lžíce přírodního medu

Jak postupovat?

Jogurt nebo mléko musí mít pokojovou teplotu, takže nemusíte dostat chladný šok, když je dáte na pokožku. Smíchejte 1 polévkovou lžíci mléka nebo jogurtu důkladně s 1 lžící medu. Můžete použít při nanášení na pokožku třeba vatový tampon, ale i rukou to jde dobře. Nechte působit po dobu 10-15 minut. Umyjte si masku a použijte žínku a velmi, velmi jemně drhněte v kruhovém pohybu – tak se zbavíte volné mrtvé kůže. Až budete hotovi, hydratuje jako obvykle.

4. Vaječné bílky

Vaječné bílky jsou snadný a cenově dostupný způsob, jak bojovat s akné a jak pomoci vyblednutí jizev zanechané právě po akné. Důvodem, proč lidé zjistili, že vaječné bílky jsou užitečné pro jejich kůži je, že jsou plné proteinů a vitamínů – obě tyto složky bojují proti akné, a pomáhají při obnově kožní buňky. Vaječné bílky také nasáknou přebytečnou mastnotu a maz z pokožky. To znamená horší prostředí pro bakterie a lepší prostředí pro zdravou pokožku. Hurá! Jen nezapomeňte později použít dobrý hydratační krém, protože pokožka může vyschnout až příliš. A to by byla škoda.

Co budete potřebovat?

 • 2 až 3 vaječné bílky, oddělené od žloutků
 • Miska
 • Žínka

Jak postupovat?

Opláchněte si obličej vodou a osušte. Oddělte bílky od žloutků. Můžete použít tolik bílků, kolik chcete, ale obvykle 2-3 je dost. Šlehejte bílky, dokud nejsou pěnivé, a nechte je odpočívat několik minut. Naneste na váš obličej (nanášení prsty je snadné) se zaměřením na problémové skvrny. 3 až 4 vrstvy jsou obvykle dost, ale čekejte, až první vrstva zaschne před nanesením další. Nechte masku schnout po dobu asi 20 minut před opláchnutím. Naneste pak hydratační krém vhodný pro váš typ pleti.

5. Papaya

Papaya je základní složkou v mnoha kosmetických produktech na dnešním trhu, ale není lepší najít její výhody doma? Papaya je přírodní akné prostředek, který odstraňuje odumřelé buňky a volné lipidy z povrchu kůže. Papája také obsahuje enzym zvaný papain, který snižuje zánět.

Co budete potřebovat?

 • 1 Čerstvá papája

Jak postupovat?

Opláchněte si obličej vodou a osušte. Rozmělněte dobře papáju tak, aby měla konzistenci, kterou lze snadno aplikovat na kůži. Nechte na pokožce po dobu 15-20 minut a pak opláchněte teplou vodou. Pokud je vaše pokožka suchá poté, co jste ji očistili, použijte hydratační krém vhodný pro váš typ pleti.

6. Pasta z pomerančové kůry

Ach, pomeranče. Omlazující a osvěžující, a pro naši kůže mohou být pomeranče stejně atraktivní jako naše chuťové pohárky. Akné, které je způsobeno tím, že bakterie a odumřelé buňky ucpávají póry, se může hodně zlepšit díky použití pomerančové masky. A to díky vitaminu C, kyselině citrónové. Vitamin C je zvláště užitečný, protože podporuje růst nových zdravých buněk, celkově pomáhá udržet kůži v lepším stavu.

Co budete potřebovat?

 • 2 Pomerančové kůry
 • čistá voda

Jak postupovat?

Opláchněte si obličej vodou a osušte. Nastrouhejte vaši pomerančovou kůru (můžete použít mixér, třecí misku apod) a přidejte trochu vody k vytvoření pasty. Jakmile budete mít správnou konzistenci, aplikujte pastu na váš obličej a / nebo na problémové oblasti. Počkejte 20-25 minut. Pak opláchněte úplně vodou, usušte, a aplikujte dobrý hydratační krém.

7. Zkuste tea tree olej

Existuje mnoho článků o tom, jak tea tree olejíček působí na akné. Tea tree oil není vlastně jako olej, který vaše pokožka přirozeně produkuje, spíše to je více něco jako rozpouštědlo, které pomáhá od mazu a odumřelých kožních buněk, a odblokuje vaše póry. Má skvělé antibakteriální vlastnosti.

Poznámka: Tea tree oil je v pořádku pro lokální použití, ale nikdy není pro vnitřní požití. Měl by se také vždy před použitím ředit.

Co budete potřebovat?

 • Tea tree olej (malá lahvička)
 • Čistá voda
 • Vatové tampony

Jak postupovat?

Umyjte si obličej vodou a osušte. Zředíme tea tree olej smícháním 1 dílu oleje na 9 dílů vody. Ponořte vatové tampony do směsi, a naneste na problémové oblasti. Platí, že olej by se měl vždy ředit (ale můžete si udělat i silnější směs, pokud tato neúčinkuje. Ale vždy nějakou dobu používejte slabší směs, než ji pak zesílíte). Můžete pak použít lehký hydratační krém. Další možností, a to zejména pokud máte citlivou pokožku, je rozředit tea tree olej s aloe vera místo vody.

8. Zmixujte jahody a med

Med a jahody jako domácí lék na akné, to zní docela dobře ne? Jahody jsme nevybrali náhodně, ale vezměte v úvahu skutečnost, že mají vysoký obsah kyseliny salicylové. Kyselina salicylová je primární složkou v mnoha komerčních akné přípravcích – povzbuzuje pokožku, otevírá ucpané póry, postará se i bakterie a podporuje růst nových buněk. Med také působí proti bakteriím, které mohou za akné.

Co budete potřebovat?

 • 3 Čerstvé jahody, dobře umyté
 • 2 Lžíce dobrého medu – ideálně raw

Jak postupovat?

Umyjte si obličej vodou a osušte. Opláchněte 3 jahody a rozmačkejte. Přidejte do jahod dvě čajové lžičky medu a důkladně promíchejte. Naneste na obličej a nechte odpočívat po dobu 20 minut. Opláchněte teplou vodou, osušte, a hydratujte pokud má vaše pokožka tendenci vyschnout. Používejte dvakrát týdně po dobu nejméně jednoho až dvou měsíců.

9. Využijte banánovou slupku

Banány jsou plné nejrůznějších dobrých látek. A to i v té části, kterou nejíme. Jejich slupky obsahují lutein, což je extrémně silný antioxidant, který snižuje otok a zánět, a podporuje růst zdravé buňky. Takže … třením banánové slupky na vaší tváři můžete snížit zarudnutí.

Sponzorováno

Co budete potřebovat?

 • 1 Banánová slupka

Jak postupovat?

Oloupejte svůj banán a snězte ho – banány jsou zdravé i zevnitř. Vezměte slupku, a třete krouživými pohyby po celém obličeji. Pokud máte pocit, že jste jím již přejeli celou tvář, nechte ho na tváři cca 30 minut. Pak tvář opláchněte.

10. Aloe na akné

Aloe vera gel je přidáván do různých přípravků na akné, ale obecně je i samotné aloe super bojovníkem proti akné – i bez různých dalších přípravků. Ideálně si sežeňte rostlinku akné a odtud tekutinu čerpejte, nebo se dají koupit i aloe gely. Nejen, že je aloe uklidňující, funguje také protizánětlivě, snižuje zarudnutí a otok. Má také antibakteriální vlastnosti.

Co budete potřebovat?

 • dostatek Aloe vera gelu, abyste jím pokryly celý obličej

Jak postupovat?

Umyjte si obličej vodou a osušte. Prsty nebo vatovým tamponem, aplikujte aloe přímo do problémových oblastí.

11. Soda bicarbona (neboli jedlá soda)

V případě akné prostředků je soda bicarbona užitečná díky svým mírným antiseptickým vlastnostem. Má zvláštní schopnost zahnat plísně a bakterie a doslova vycucnout přebytečný maz. To vše pomocí mikrodermabraze.

Co budete potřebovat?

 • jedlou sodu
 • čistou vodu

Jak postupovat?

Existují dva způsoby – udělat obličejovou masku, nebo velmi jemně drhnout (dělat peeling). Pro udělání obličejové masky promíchejte stejné díly jedlé sody a vody – to vytvoří hustou pastu. Vmasírujte pastu na obličej pomalými krouživými pohyby. Nechte si masku na asi 15 až 20 minut, poté důkladně opláchněte teplou vodou, osušte, a hydratujte pokožku.

Pro jemný peeling smíchejte půl šálek jedlé sody s jednou osminou šálku vody. Naneste pastu na obličej, masírujte velmi jemně. Po 5-6 minutách opláchněte obličej důkladně teplou vodou, osušte, a hydratujte.

12. Síla citrónové šťávy

Citronová šťáva vám může pomoci zbavit se pupínků z mnoha důvodů. Je bohatá na vitamin C, což je dobré pro všechny typy pleti. Je to také přírodní kůži bělidlo, který pomáhá snižovat zčervenání.

Co budete potřebovat?

 • 1 lžíce čerstvě vymačkané citronové šťávy
 • vatové tampónky (volitelně)
 • jogurt (volitelně)

Jak postupovat?

Opláchněte obličej vodou a jemně osušte. Naneste na potřebná místa. Jestli to pálí, zkuste nejprve smíchání s trochou jogurtu.

13. Pára

Pára může pomoci uklidnit řadu menších neduhů na pokožce, akné je jedním z nich. Pomáhá snížit akné tím, že otevře póry a odplavují tak nečistoty, které často číhají hluboko v kůži.

Co budete potřebovat?

 • 1 Hrnec čisté vařící vody
 • 1 ručník
 • Velkou nádobu

Jak postupovat?

Dejte vařit hrnec s vodou, nalijte vařící vodu do velké mísy, a nechte ji na pár minut vychladnout. Poté, co se její teplota mírně sníží, se obličejem nahněte nad mísu, a přikryjte si ručníkem hlavu. Po 10-15 minutách, odstraňte ručník a pak váš obličej utřete. Dělejte to jednou denně nebo podle potřeby.

14. Zázračný česnek

Česnek je super přírodní lék na akné, protože má perfektní antibakteriální vlastnosti. Můžete ho buď sníst, nebo aplikovat lokálně. Pokud můžete získat šťávu z česneku, skvělé, když to není možné, rozmixujte česnek ve vodě. Nikdy, nikdy, nikdy, nedávejte česnek na kůži, aniž by se nejprve zředil.

Co budete potřebovat?

 • 2-3 stroužky česneku
 • voda nebo aloe vera gel

Jak postupovat?

Buď získejte česnekovou šťávu a promíchejte s 1 lžičkou vody nebo tak vody nebo rozmělněte 2-3 stroužky a nechte je ve vodě asi 10 minut. Pomocí vatového tamponu naneste na potřebná místa. Můžete nahradit Aloe vera gelem místo vody. Pokud se rozhodnete jíst česnek – stroužek nebo dva denně – bude to super. Ideálně syrový.

15. Ovesné vločky

Ovesné vločky nám mohou pomocí zvenku i zevnitř. Pokud se namočí / uvaří ovesné vločky a použijete je v masce, mohou snížit zánět a nevzhledné zarudnutí, které doprovází akné. Přidejte trochu medu do masky a máte skvělý recept na poměrně chutně znějící akné masku. Uvědomte si, že ovesné vločky sami o sobě nevyléčí akné, a měly by být použity v rámci rozumné rutinní léčby akné.

Co budete potřebovat?

 • Jedna porce ovesných vloček
 • Voda
 • 2 Lžíce medu

Jak postupovat?

Namočte ovesné vločky do horké vody podle návodu na obalu. Do ještě horkých vloček přidejte dvě polévkové lžíce medu. Nechte směs vychladnout na teplotu místnosti. Mějte na paměti, že vločky drží docela dost tepla, takže opravdu se ujistěte, že mají příjemnou teplotu ještě než je použijete na své kůži. Poslední věc, kterou potřebujete, je popálení! Pak opláchněte teplou vodou a usušte pokožku.

16. Cukr

Cukr, bílý nebo hnědý, to je fuk, pomáhá zbavit se přebytečných kožních buněk, které ucpávají póry tím, že působí jako velmi jemný peeling. Smíchejte ho s medem, olivovým olejem, nebo jen čistou vodou, a budete mít sladký peeling.

17. Avokádo & med – maska

Existuje mnoho pověstí okolo stravy a akné, je těžké vědět, co je správné a co je špatné. Mezi těmito pověstmi je i ta o avokádu – prý způsobuje akné, protože má vyšší obsah tuku. Pokud jde o nás, neexistuje žádný konkrétní důkaz, aby toto prokázal. A potvrdí Vám to mnoho lidí. Existují různé kombinace s avokádem, tenhle mixuje avokádo a med.

Co budete potřebovat?

 • 1 avokádo
 • 1 Lžíce medu

Jak postupovat?

Opláchněte si obličej vodou a usušte. Vyberte vnitřek avokáda a rozmixujte vidličkou, pak vmíchejte s medem. Pokračujte v míchání, dokud se nepřemění na pastu. Použijte ji na pokožku a nechat ji na pokožce po dobu 15-20 minut. Až budete hotovi, umyjte směs vlažnou vodou a pak usušte obličej. V závislosti na typu vaší pokožky, aplikujte hydratační krém.

TIP: Další super domácí recepty pro vaši krásu

18. Umyjte si povlak na polštář

Polštář by se měl mýt / prát alespoň jednou týdně. Zatímco většina z nás toto automaticky nedělá, pokud jde o udržení svěží a zdravé pokožky, mohlo by toto pomoci. Pokud jste ho nikdy moc nemyli (nevšímali si toho), tak vězte, že všechny ty nepěkné věci, které se vtírají do polštáře a pak přijdou do kontaktu s vaší tváří kolem 6-8 hodin každou noc, mohou výrazně zhoršit akné. Udržujte extra čisté místo k odpočinku pro svou unavenou tvář.

19. Nedotýkejte se své tváře (akné) víc, než je to nutné

Co říct více? Uvědomte si, že není dobré na tvář nanášet nečistoty. Takže si své ruce hlídejte.

Co budete potřebovat?

 • Sebeovládání

20. Zkuste i brambory

Brambory jsou plné draslíku, síry, fosforu, a chloridu a všech komponent, které mohou přispět ke snížení otravných skvrn a pupínků. Mají také antioxidanty, které vyživují pokožku a podporují zdravý růst nových kožních buněk.

Co budete potřebovat?

 • 1 brambor

Jak postupovat?

Umyjte si obličej vodou a usušte tak, že obličej bude ještě jemně vlhký. Nastrouhejte 1 syrovou brambor a vetřete dužinu a šťávu na obličej. Pohybujte tímto po dobu několika minut v kruhovém pohybu. Nechte zaschnout a odpočívat po dobu 15-30 minut a poté opláchněte teplou vodou.

21. CBD olej

Na akné také zkuste CBD olej. Cannabidiol nebo CBD je přírodní sloučenina přítomná v rostlině Cannabis sativa. Je to jen jedna z více než 100 sloučenin v konopí, ale má mnoho potenciálních přínosů pro zdraví. Může CBD olej také léčit akné? Existují určité důkazy, které naznačují, že CBD olej může být prospěšný pro akné a další kožní onemocnění. Někteří lidé aplikují CBD lokálně na samotné záchvaty, zatímco jiní CBD užívají orálně k dlouhodobé prevenci.

Jedna studie z roku 2014 zkoumala účinky CBD na lidské sebocyty, což jsou buňky, které vytvářejí maz. Vědci zjistili, že CBD brání těmto buňkám ve vytváření příliš velkého množství kožního mazu. Také odhalili, že CBD olej spustil v buňkách protizánětlivou reakci a zabránil aktivaci zánětlivých cytokinů. Cytokiny mohou spouštět akné, takže jejich snížení může pomoci zabránit dalšímu vypuknutí.

Jak CBD olej na akné použít?

Chcete-li použít CBD olej na pokožku, jednoduše jej smíchejte s nosným olejem a aplikujte přímo na problémové místo. Je důležité začít používat nosný olej, který působí na pokožku člověka. Nosné oleje jsou třeba kokosový olej, olivový olej, bambucké máslo nebo i arganový olej. Užívání orálního CBD může v některých případech také pomoci s akné, protože protizánětlivé sloučeniny jsou stále aktivní, když se dostanou do těla.

Studie zkoumající CBD a pokožku však aplikovaly CBD přímo na kožní buňky vytvářející maz, takže lokální aplikace může být nejlepší volbou.

A co vy? Jak s akné bojujete vy? Budeme moc rádi za komentáře pod článkem.

A co si ještě o akné přečíst?

VIDEO: 10 mýtů o akné

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  4 Komentářů u článku “TOP 20+ domácích přírodních rad jak na akné a otravné pupínky”

  1. Michal napsal:

   Mně na akné nejvíce pomohla paní z Prahy, co se specializuje na čištění pleti. Chodím k ní už 4 roky a po každé návštěvě se to lepší. Je v Praze jednou za měsíc, tak je třeba se k ní dopředu objednat. Určitě doporučuju. Je to paní Martina a číslo 724 77 22 58.

  2. Dita napsal:

   Medovou masku už mám vyzkoušenou a opravdu pomáhá. Ráda bych ještě zkusila mléko nebo jogurt s medem. Akné už nemám, užívala jsem bylinky Cuticula Set od Lamaseo.cz a nyní se mi objeví jen pár pupínků před periodou. Gel z tohoto setu je bomba, ale na těch pár pupínků co občas ještě mám, postačí jen trocha medu.

  3. Kristýna napsal:

   Na akné existuje tolik přípravků a každý si asi musí najít ten, který mu funguje. Já jsem vyzkoušela různé vodičky a krémy na doporučení kamarádek, které jim zabraly, ale mně se akné dělalo dál. Já osobně nedám dopustit na CBD olej. Je to skvělá věc. Má i další účinky, ale pro mě je nejdůležitější, že se mi konečně nedělají ošklivé pupínky na obličeji.

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva