Sponzorováno

Fibromyalgie – když celé tělo bolí – příznaky, příčiny a léčba 4.88/5 (68)

 • Fibromyalgie je chronické onemocnění charakterizované difuzní bolestí v svalstvu a pojivových tkáních. Jedná se o jeden z druhů syndromu měkkých tkání, který může způsobit bolest, citlivost, tuhost a únavu v různých částech těla.
 • Fibromyalgie není způsobena zánětem kloubů nebo svalů, ale ovlivňuje vnímání bolesti a nervový systém.
 • Hlavní příznaky fibromyalgie mohou zahrnovat: Chronická bolest: Pacienti s fibromyalgií mohou pociťovat difuzní bolest po celém těle, která trvá déle než tři měsíce. Tato bolest může být popisována jako tupá, pulzující nebo bodavá. Citlivost na tlak: Dotyková nebo tlaková stimulace může být velmi citlivá, a to i při mírném tlaku na svaly nebo klouby. Únava: Pacienti často trpí chronickou únavou, i když spí nebo odpočívají. Poruchy spánku: Lidé s fibromyalgií mohou mít problémy se spaním, včetně nespavosti, nočních buzení nebo narušeného spánkového cyklu. Bolest hlavy: Migrény a napětí hlavy jsou častými doprovodnými příznaky.
 • Příčiny fibromyalgie nejsou zcela jasné, ale zdá se, že hrají roli genetické, psychologické a environmentální faktory. Diagnóza fibromyalgie se obvykle stanovuje na základě klinických příznaků a vyloučení jiných podobných onemocnění.
 • Léčba fibromyalgie může zahrnovat kombinaci léků (např. analgetika, antidepresiva), fyzioterapie, cvičení a kontrola stresu. Léčba této choroby často vyžaduje komplexní a individuální přístup k léčbě. Pacienti s fibromyalgií mohou také hledat podporu od lékařů, fyzioterapeutů, psychologů a dalších odborníků na zdraví.

Fibromyalgie

Co je to fibromyalgie

Pod fibromyalgií rozumíme onemocnění, které je charakteristické dlouhotrvajícími bolestmi v oblasti pohybového aparátu (šlachy, svaly). Kromě toho nejsou vzácné obecné chorobné symptomy, poruchy spánku a deprese. Většinou jsou postiženy ženy od 35. roku života. Příčina je zatím neznámá, nedochází však k žádné chorobné změně ve svalech nebo šlachách.

O centrálním vzniku bolesti, tzn. vycházejícím z mozku, se diskutuje. K diagnóze se používá chorobopis a fibromyalgické body citlivé na dotek. Léčba se skládá z kombinace psychosomatické péče, fyzikální terapie a léků. Úspěchy jsou tím lepší, čím dříve se s tím začne, protože fibromyalgie má při delším trvání skon stát se chronickou. Odnedávna existují i ​​chirurgické zásahy.

Definice fibromyalgie

Fibromyalgie je nezánětlivé onemocnění měkkých tkání, které je spojeno s generalizovanými bolestmi pohybového systému a obecnými symptomy, jako je únava, skleslost, deprese, poruchy spánku a mnohé jiné, a které je charakteristikcé bolestivými body citlivými na dotek. Už se dávno ví, že nejde o revmatické onemocnění. Revmatologové fibromyalgii neléčí.

Jak často se vyskytuje?

Na fibromyalgie trpí cca. 2 % obyvatelstva a z toho převážně ženy. Poměr žen a mužů je přitom asi 9:1. Onemocnění začíná většinou kolem 35. roku života a vrcholu dosahuje v a po klimakteriu. V některých rodinách se vyskytuje častěji.

Fibromyalgie - ilustrace

Fibromyalgie – ilustrace

 

Jak tato nemoc vzniká?

Fibromyalgické body citlivé na dotek (tendr points). Kritéria na fibromyalgii jsou splněny, pokud je bolestivých min. 11 bodů citlivých na dotek, a pokud typické příznaky trvají více než 3 měsíce.
Pacienti s fibromyalgií mají většinou již v předchorobí chronické bolesti pohybového systému, způsobené např. výhřezem meziobratlových plotének nebo hyperextenzným poraněním krční páteře. K fibromyalgii dochází tehdy, když se bolest jistým způsobem osamostatní a není pociťována už jen lokálně na původně bolestivých místech, např. na krční páteři, ale na celém těle. V této době již na dosažení zlepšení nepomůže ani odstranění původní příčiny bolesti. Toto se může přihodit i u pacientů se zánětlivými revmatickými onemocněními, jako např. u pacientů s revmatickou artritidou, tehdy se to nazývá sekundární fibromyalgie. Současně vznikají i psychické symptomy, jako např. deprese, a pacient se cítí vysloveně nemocný.

Vznik fibromyalgie – je dokázáno, že roli hrají geny, predispozice. Někteří ji mají od narození, jiní udávají spouštěč po fyzické či psychické události.

Co se při této nemoci děje v mozku

Je známo, že u pacientů s fibromyalgií dochází v mozku ke změnám řídícího systému pociťování bolestí. Některé látky mozku, jako např. serotonin a tryptofan jsou „podregulované“, zatímco jiné, jako substance P – jistá transmiterová substance bolesti – se nachází ve větším množství. Navzdory těmto „organickým“, tzn. fyzickým změnám mozku, není však stále jasné, zda je fibromyalgie psychosomatickým onemocněním, při kterém vznikají změny mediátorových látek mozku až sekundárně, nebo zda se skutečně jistým způsobem jedná o onemocnění látkové výměny mozku s následkem bolestí a psychosomatických poruch.

Sponzorováno

Je však jisté, že bolestivá místa pohybového systému nejsou jako takové změněné nebo zanícené, ale až změněné pociťování bolesti v mozku vede k tomu, že je pociťována bolest pohybového systému. Přesto se ale jedná o pravé a ne snad vsugerované bolesti.

Souvislost se spánkem

Neustále se sleduje vztah mezi nočním spánkem a fibromyalgií. Pacienti s fibromyalgií spí většinou špatně, nebo se ráno probouzejí jako „polámaní“. Ještě zdaleka neprobádaná funkce spánku – uvolnění svalstva – se proto zdá, že chrání před fibromyalgií.

Symptomy fibromyalgie

V popředí stojí silné bolesti zejména svalstva a úponů šlach. Přitom nejsou postiženy jen končetiny, ale i trup. Bolest je často popisována jako velkoplošná a plynulá. Pacienti mají často pocit, že bolestivé měkké části jsou nateklé a malé bulky podkožní tukové tkáně jsou pociťovány jako bolestivé uzlíky. Bolesti přetrvávají dlouhou dobu, většinou roky, a u některých pacientů mohou zesílit tělesnou aktivitou nebo i léčebnou gymnastikou resp. masáží.

Kromě toho pacienti trpí obecnými symptomy jako únava, ubitost, poruchy spánku a deprese. Protože je fibromyalgie pro mnohé lékaře stále neznámá, navštívili pacienti kvůli stanovení diagnózy často množství lékařů, a mají za sebou mnoho různých, částečně zbytečných diagnostických opatření. Toto se, doufejme, změní, když se obraz nemoci, který se dá na základě typických symptomů a nálezů z vyšetření vlastně snadno diagnostikovat, a když se stane více znám i u všeobecných lékařů a ortopedů.

Ano, často se nalepuje na bolestivé syndromy, bývá diferenciální dg RA, BN, SLE, RS a dalších. Symptomy se překrývají.

Diagnóza fibromyalgie

Diagnóza se stanoví typickou zdravotní dokumentaci a tělesným vyšetřením. Při něm se najdou charakteristické, velmi bolestivé fibromyalgické body citlivé na dotek (tendr points), které se vyskytují zejména na šlachových úponů čili v blízkosti kloubů a na trupu. Svaly jako takové, jako např. lýtka nebo stehna, nejsou téměř vůbec citlivé na tlak.

Při fibromyalgii se nejsou znatelné žádné typické laboratorní hodnoty nebo změny na rentgenovém snímku. Zřídka však mohou fibromyalgie zesilovat hormonální poruchy, jako např. funkce štítné žlázy. Ta může být stanovena vyšetřením hormonů štítné žlázy. Pro stanovení sekundární fibromyalgie, čili fibromyalgie, která se objevuje doprovodně k jiným revmatickým onemocněním, by měla být navíc provedena laboratorní vyšetření, jako např. hodnoty zánětu v krvi.

Terapie a léčba

Léky proti bolesti jsou nutné a účinné, řada fibromyalgiků jsou pacienty Center bolesti a i užívají opiáty. Další důležitou léčbou je komplexní ucelená rhb, proto takto nemocní pacienti především jezdí do RÚ Kladruby na dlouhodobé pobyty. Procedury záleží na míře rozvoji nemoci, v počátku nemoci je vhodné zabránit dekondici. U těžkých forem má aktivní pohyb naopak za následek zhoršení.

Preparáty schválené FDA se již projevily jako neúčinné. Velice vhodné jsou relaxační techniky. Léčba veškerých symptomů. Rozkládání sil, klást důraz na odpočinek. Antidepresiva, pokud má fibromyalgik i deprese, úzkosti atd. pak ano, mohou i pomoci s bolestí, ale jen krátkodobě. Nemělo by jít u FM o lék první volby.

Dle statistik téměř u poloviny pacientů s fibromyalgií dochází díky jejich celkovému zdravotnímu stavu k středně těžkému či těžkému zdravotnímu postižení a u 10% je přítomno vážné zdravotní postižení. Přestože na FM není v ČR ID většina pacientů je v ID a to ve všech stupních, mají PNP, ZTP i ZTP/P, mobilitu, osobní asistenci, různé pomůcky a to i mechanické a elektrické vozíky od pojišťovny. Tato dg může mít velice negativní dopad na kvalitu života. Mnohé výzkumy potvrdily, že se pohybují i na nejnižších příčkách.

V současné době jí mají dle Ministerstva ČR léčit revmatologové ve spolupráci s dalšími specialisty což vyplývá z povahy onemocnění. Ovšem v praxi se tak neděje. Nejlepší zkušenosti mají pacienti s léčbou v Centrech bolesti a na Neurologických odděleních.

Více informací o léčbě fibromyalgie najdete zde.

Prognóza

Sponzorováno

Přestože fibromyalgie nikdy nevede k poškození nebo k omezení funkci kloubů nebo jiných struktur pohybového systému nemá, co se týče zlepšení symptomů, dobrou prognózu. Pokud se onemocnění již stalo chronickým, má ještě i po 10-15 letech 2/3 pacientů stejnou symptomatiku bolestí jako na začátku. Proto by se mělo pokusit chronifikaci hned na začátku zabránit. To je vnímáno jako důležité.

Kam dál, pokud se chcete dozvědět více o fibromyalgii?

Studie a zdroje článku

 • Fibromyalgia Autoři: Juhi Bhargava; John A. Hurley.
 • Zdroj obrázku: VectorMine / depositphotos.com

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

5 Komentářů u článku “Fibromyalgie – když celé tělo bolí – příznaky, příčiny a léčba”

 1. Eva napsal:

  hrozná nemoc, s hroznými bolestmi

 2. Mirka napsal:

  Mam ji nejspíš cely zivot, dg ale az ve 30 letech. Prvni volba leku byla antidepresiva, cili presny opak toho, co je v clanku. Nemela jsem deprese, ale stale mi bylo vnucovano, ze probem je v hlave atd…casto az pohrdave…..vyzkousela jsem, co bylo k mani, ale vse zabiralo jen na chvili a castecne. Jiz davno mam chronicke stadium. Uzivam silne leky na bolest, nezvladnu sportovat, brzy se unavim a v současnosti uz mam i deprese. Lety trapeni s bolestmi jsem se k nim nakonec dopracovala. Jen nechapu, proc smim mit pouze dve rhb do roka, kdyz prinasi velikou ulevu a pri této dg je vyznamna. Do Kladrub jsem dostala doporuceni, tak uvidime, zda poj. Schvali. Vsem preji pevne nervy, jelikoz je to casto na masli. Mejte se.

 3. Milka napsal:

  Potřebovala bych poradit,jakého lékaře navštívit.
  Mam bolesti kloubů,svalů.Holi mne zebra.kazdy den bolesti hlavy,stále jsem unavená.Brni mne nohy,mám křeče.Nejista chuze, zažívací problémy,chrapot.Trpim nespavosti.
  Před pár lety jsem prodělala boreliózu,před pěti roky zánět žaludku,
  Yersenie a měla jsem prasklé tlusté střevo,často mívám zánět močových cest.Vadi mi různé hluky a svetlo.Vsechny tyto neduhy a bolesti začaly po operaci tlustého střeva před pěti lety.Rikala jsem to neurologové,odpověď byla: vypadáte dobře.Na revmatologie také nic.Krevni testy jsou v pořádku.Dekuji za jakoukoli radu.Milka

  • Dana Vanická napsal:

   Zdravím. Mám stejné zdravotní problémy. Byly zjištěny potravinové alergeny.
   Pšenice, ječmen, vejce, intolerance kravského mléka, také špatná funkce štítné žlázy, vysoká sedimentace, záněty v těle, zánět jícnu, žaludku, tlustého střeva.

 4. Dana napsal:

  Zdravím. Mám stejné zdravotní problémy. Byly zjištěny potravinové alergeny.
  Pšenice, ječmen, vejce, intolerance kravského mléka, také špatná funkce štítné žlázy, vysoká sedimentace, záněty v těle, zánět jícnu, žaludku, tlustého střeva, průjmy. Také bolesti svalů, kostí po celém těle. Motání hlavy. Reaktivní změny v kostní dřeni. Potvrzeno.
  Měla jsem dlouhodobé problémy s páteří. Mám třikrát rovnanou páteř, užívám vitamíny vápník, hořčík, K2, D3 a B, vyřadila jsem nevhodné potraviny. Bolesti ustoupily.

Zanechat komentář ke článku

Zpráva