Sponzorováno

8 super důvodů proč jíst banány 4.93/5 (29)

banány

banány

Banány jsou jedním z nejvíce konzumovaných ovoci na celém světě. Většina lidí jejich oblibě kvůli jejich jedinečné chuti a přitom možná ani netuší, jaké jsou banány pro jejich zdraví přínosné. Mrkněte na 8 super důvodů, proč se vyplatí jíst banány. Teď si je dáte ještě radši

1. Nadupaný obsah banánu

Banány jsou známé pro jejich vysoký obsah draslíku – v 1 středně velkém banánu se nachází až 400g draslíku, který je významný pro zajištění dobré nervové a svalové funkce a pro udržení přiměřené rovnováhy tekutin v těle. Jako i jiné druhy ovoce, i banány obsahují vitamin C (15% denní požadované dávky), který posiluje imunitní systém a zlepšuje vstřebávání ostatních látek do těla.

Toto žluté ovoce je také výborným zdrojem manganu, který je nezbytný pro zdravé kosti a dobrý metabolismus. Kromě zmíněných živin, obsahují banány i další látky, jako železo, hořčík, vápník, fosfor, kyselinu listovou, karoten a cholin. Banán je prostě nadupaný skvělými látkami pro naše tělo.

2. Banány mohou zlepšit váš sportovní výkon

Pokud jste aktivním sportovcem, banány jsou skvělou volbou pro napumpování vašich svalů, zatímco poskytují i ​​potřebné antioxidanty a další živiny, které nenajdete ani ve sportovních nápojích. Díky obsahu draslíku navíc pomáhají předcházet svalovým křečím po cvičení. Doporučuje se konzumovat banány zejména na snídani nebo v dopoledních hodinách, kdy vám dodají energii na celý den.
 

3. Pokud držíte dietu, banány můžete klidně zařadit do svého jídelníčku

Středně velký banán obsahuje 110 kalorií a poskytuje 30g sacharidů a 3g vlákniny. Kromě toho má ve svém složení i resistentní škrob – je to typ karbohydrátu, který tělo nemůže strávit, ale díky němu se cítíme plnější na delší dobu. Takže si klidně i v době diety dejte jeden banán. Ničemu neuškodíte.
 

Sponzorováno

4. Banány bojují i ​​proti depresi

Banány jsou užitečné při překonávání deprese vzhledem k tomu, že mají vysoký obsah tryptofanu, který se přeměňuje na serotonin a tím se „rozveseluje“ mozek. Už malý banán obsahuje 27mg hořčíku, což přispívá k lepší náladě, protože nedostatek této minerální látky je spojen s depresemi, úzkostmi, podrážděností a jinými poruchami chování.
 

5. Banán jako prevence proti více onemocněním

Díky vysokému obsahu draslíku, který vyrovnává hladinu sodíku, mají banány účinnou schopnost snižovat krevní tlak a zajistit ochranu proti srdečním infarktem a mozkovou mrtvicí. Banány jsou efektivní i v boji s průjmem, protože podporují pravidelnost celého vylučovacího procesu a pomáhají obnovit ztracené elektrolyty po průjmu. Toto ovoce s vyšším obsahem vláknin by měli do svého jídelníčku zakomponovat i diabetici, protože jim díky tomu pomáhá udržovat lepší (nižší) hladinu glukózy v krvi.
 
TIP: A banánový olej znáte?

6. Podpora pro vaše oči

Nejen mrkev, ale i banány jsou výborným pomocníkem pro váš zrak. Toto ovoce obsahuje malé, ale zato významné množství vitaminu A, který je nezbytný pro ochranu očí, udržuje normální zrak a zlepšuje vidění v noci.
 

7. Banán nastartuje váš mozek

V případě banánů je draslík významnou složkou, která mimo jiné pomáhá i při učení. Pomůže vám zůstat ve střehu a vy se budete moci více soustředit na učivo před sebou.
 

8. Banány jako odvykací kúra

Sponzorováno

Pokud se snažíte přestat s kouřením, banány mohou být pro vás výborným pomocníkem. Obsahují velké množství vitamínu B, stejně i draslíku a hořčíku, díky čemuž urychlují zotavování se z ukončeného kouření.

A co si o banánech ještě přečíst?

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva