Sponzorováno

Olivové listy a naše zdraví – jak nám pomáhají? 4.89/5 (36)

 • Olivové listy jsou známé pro své potenciální zdravotní přínosy, které jsou spojeny s obsahem bioaktivních látek, jako jsou polyfenoly, flavonoidy a oleuropein. V tomto článku jsou některé z možných benefity pro zdraví spojené s konzumací olivových listů.
 • Antioxidanty: Olivové listy obsahují silné antioxidanty, včetně polyfenolů, které pomáhají neutralizovat volné radikály v těle. Volné radikály mohou přispívat k procesu stárnutí a různým chronickým onemocněním.
 • Podpora zdraví srdce: Studie naznačují, že olivové listy mohou přispívat k podpoře srdečního zdraví tím, že pomáhají regulovat hladinu cholesterolu a krevního tlaku.
 • Imunomodulační účinky: Oleuropein, jedna z hlavních bioaktivních látek v olivových listech, má imunomodulační účinky, což znamená, že může ovlivňovat a posilovat imunitní systém.
 • Antimikrobiální účinky: Oleuropein je známý svými antimikrobiálními vlastnostmi, které mohou pomoci bojovat proti bakteriím, virům a plísním.
 • Antiinflamatorní účinky: Některé studie naznačují, že olivové listy mohou mít protizánětlivé účinky, což může být prospěšné při snižování zánětů v těle.
 • Při cukrovce: Některé výzkumy naznačují, že olivové listy mohou mít pozitivní vliv na regulaci hladiny cukru v krvi a mohou být užitečné pro lidi s cukrovkou.
 • Podpora zdraví mozku: Některé studie naznačují, že olivové listy mohou mít neuroprotektivní účinky, což znamená, že mohou chránit mozkové buňky před poškozením.
 • Výzkum v oblasti olivových listů stále probíhá, ačkoli první výsledky jsou slibné. Před zahrnutím olivových listů do stravy nebo jako doplňku stravy byste měli konzultovat se svým lékařem, zejména pokud máte nějaké zdravotní problémy nebo užíváte léky.

Olivové listy a jejich složka oleuropein jsou nejvíce známé pro účinek na snížení krevního tlaku

Olivové listy a jejich složka oleuropein jsou nejvíce známé pro účinek na snížení krevního tlaku

Olivy jsou velmi populární po celém světě, používají se jako potravina, ale i jako lék. Obsahují účinné látky prospěšné pro naše zdraví.

Ale tyto informace ví už asi každý z vás. Ale víte o tom, že také olivové listy mohou být hodně nápomocné našemu zdraví? Že ne? Tak si přečtěte náš článek a hned se na tyto zelené lístky budete dívat jinak.

TIP: Znáte převalování oleje v ústech?

Olivové listy a zdraví

Věděli jste však, že olivové listy jsou ty, které mají nejvíce léčivých vlastností a mohou pomáhat léčit jako zápal plic, kapavku, tuberkulózu, chřipku, zánět mozkových blan, opar, hepatitidu B a mnoho dalších onemocnění?

Sponzorováno

Jak to je možné? Proč jsou olivové lístky tak zdravé?

Díky složce oleuropeinu, kterou olivovník produkuje ve svých listech, ale já plodech. Oleuropein se pokládá za přírodní sloučeninu, která má ze všech do teď známých přírodních látek nejlepší účinky proti volným radikálům.

Super na infekce…

Pro olivové listy je specifické i jejich použití po operaci, v boji s různými infekcemi, houbami či bakteriemi. A to vše díky antiparazitární, antibakteriálním a antimykotickým vlastnostem, které oleuropein má.

… i na snížení krevního tlaku

Olivové listy a jejich složka oleuropein jsou nejvíce známé pro účinek na snížení krevního tlaku, ale poslední studie poukazují, že jejich přínos pro naše zdraví se rozšířil i mimo toto. Protizánětlivé a antioxidační vlastnosti nabízejí pomoc v boji proti ateroskleróze, cukrovce, rakovině, neurodegenerativním onemocněním, a dokonce i proti artritidě.

Čaj z olivových listů a zdraví

Čaj z olivových listů je skvělý v boji proti pneumonii, kapavce, tuberkulóze, chřipce, meningitidě, hepatitidě B, herpetu, ateroskleróze, botulizmu, chronickému únavovému syndromu, malárii, žaludečním vředům, záškrtu, infekci močových cest či encefalitidě.

Čaj z olivových listů nejen pomáhá s různými chorobami, ale také povzbudí imunitní systém a dodá vám novou energii.

Příprava čaje z olivových listů:

Připravíte si ho velmi jednoduše:

 • 15-20 sušených olivových listů
 • 2-3 dl vařící vody

Listy dejte do vroucí vody a nechte vařit po dobu takových 10 minut. Poté nechte louhovat ještě dalších 15 minut, dokud čaj nevychladne. Pokud chcete, můžete si přidat med, či citron. Aby se dostavily požadované účinky, je dobré ho konzumovat po dobu několika týdnů.

V Bibli se o olivovníku hovoří jako o „Stromu života“

Olivovník byl jakýmsi symbolem míru, moudrosti, vznešenosti, plodnosti, síly a čistoty, a proto například vítězové starověkých her dostávali olivové věnce. Podle starověkých mýtů a bájí, olivovník darovala svému městu řecká bohyně moudrosti a umění Athéna, a tím založila jedno z nejvýraznějších odvětví řeckého hospodářství.

Největší benefit olivových listů? Jsou antibakteriální, fungicidní (proti plísním), antivirové a antiparazitické.

Sponzorováno

Zkoušeli jste olivové listy? Napište nám prosím do komentářů, budeme rádi.

A dále si přečtěte

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

2 Komentářů u článku “Olivové listy a naše zdraví – jak nám pomáhají?”

 1. Jirina napsal:

  Dobry den, chtela jsem se optat jestli mohu uzivar optitensin, kdyz uzivam letrox 100. Dekuji za odpoved a jsem s pozdravem

 2. Jarmila napsal:

  Dobrý den, když dělám čaj že sušených olivovych listů musí se vždy vařit nebo se dá i jen zalít vařící vodou a asi deset minut louhovat, děkuji za odpověď Jarmila

Zanechat komentář ke článku

Zpráva