Sponzorováno

Akné na znaménku – co dělat? 4.77/5 (13)

 • Pokud je pupínek či akné na či pod znaménkem, můžete cítit, že je na znaménko na dotek vyvýšené a citlivé.
 • Akné a pupínky často odcházejí samy, bez nutnosti nějaké speciální léčby. Hlavně do znaménka zbytečně "nerýpejte".
 • Tyto pupínky můžete také ošetřit běžnými přípravky na akné, jako jsou čisticí prostředky s kyselinou salicylovou a jiné jemné přípravky.
 • Lidé by se měli poradit se svým lékařem nebo dermatologem, pokud se pupínek nelepší nebo se znamínko změní během několika týdnů, protože to může být známkou rakoviny kůže.

Někdo má opravdu hodně znamének. Vznik akné na znaménku je pak otázka času.

Někdo má opravdu hodně znamének. Vznik akné na znaménku je pak otázka času.

Může se na znaménku objevit akné?

Ano, to se může stát – akné / pupínek se může vytvořit na nebo pod znaménkem na pokožce. To hned může také vyvolat určité otázky ohledně léčby a řešení akné. Může se akné na znaménku znamenat nějaký problém?

Léčba akné na znaménku obvykle nevyžaduje jiný přístup, než jaký byste volili při akné kdekoli jinde na těle, ale na druhou stranu jakoukoli změnu ve znaménku je třeba brát vážně. Existují některé náznaky, že tento problém na pokožce může vyžadovat vyhodnocení od dermatologa, proto se na toto podíváme blíže v tomto článku.

Jak akné či pupínek na znaménku vznikne?

Akné či pupínku si na znaménku často ani nevšimnete. Není důvod, proč by znaménko mělo zabránil tvorbě akné. Běžné znaménko je vlastně shluk pigmentových buněk na povrchu kůže. A akné často můžeme najít kdekoli na těle, dokonce i kolem vlasového folikulu. Takže není důvod, aby mu trochu pigmentu bránilo ve tvorbě. Olej a maz, který se zachytí ve vlasovém folikulu, může také způsobit výskyt akné / pupíku.

Příliš mnoho mazu v pokožce je jedním z důvodů, proč se tvoří akné. Kožní maz vám totiž ucpává póry. Vaše pokožka reaguje vytvořením zátky, neboli pupínku. I mrtvé kožní buňky mohou přispívat k ucpání pórů a vytvářet „zátku“. Bakterie v kůži pak mohou vyvolat stejnou reakci.

Mějte na paměti, že pupínky (akné) mají tendenci se tvořit hlavně na obličeji, krku, zádech a ramenou, zatímco znaménka mohou být kdekoli (dokonce i v oku). Pokud máte znaménko v oblasti náchylné k pupínkům/ akné můžete mít samozřejmě vyšší pravděpodobnost, že bude mít pupínek pod nebo na znaménku.

Náš tip: Zkuste na akné i tyto přípravky

Většina lidí má v průběhu života obvykle 10 až 40 mateřských znamének (různé velikosti). Čím více znamének máte, tím větší je pravděpodobnost vzniku akné na jednom z nich.

Sponzorováno

Pamatujte, že znaménka nenabízí žádnou ochranu proti tvorbě akné pod či nad nimi, ale mohou pupíku ztížit vystoupení na povrch. To znamená, že může trvat déle, než se akné na znaménku vyléčí, a to i při profi léčbě.

Jak léčit akné na znamínku?

I když můžete být v pokušení škrábat a vymačkávat akné, odolejte. Místo toho vyzkoušejte tradičnější ošetření, počínaje základními a jemnými čisticími prostředky.

 • Vyzkoušejte jemné čisticí prostředky – ideálně bez vůně – a při mytí pokožky buďte šetrní a jemní = pokožku nedrhněte.
 • Pokud máte akné na znaménku, zkuste použít produkt, který obsahuje 2 procenta benzoylperoxidu.
 • Nepoužívejte tyto přípravky moc často – ne častěji, než je doporučeno. Mohly by dráždit znaménko nebo pokožku obecně.

Samozřejmě nejlepším způsobem, jak se vypořádat s akné na znaménku, je být aktivní při udržování čisté pokožky a vyhnout se problému úplně.

Pokud máte tendenci mít mastnou pokožku, může vám pomoci pravidelné mytí obličeje a častější výměna polštáře a ložního prádla. Porozumění vaší pokožce a příčině vzniku vašeho akné může znamenat dlouhou cestou – pak ale zjistíte, co bude nejlépe fungovat na vaše akné a můžete zabránit tomu, aby se objevilo. Takže se snažte porozumět vaší pokožce a příčině vzniku vašeho akné. To je dobrá cesta.

Kdy si nechat znamínko s akné zkontrolovat u odborníka?

Určitě je někdy dobré zajít za lékařem, odborníkem. Kdy?

Pokud se znaménko nějak změnilo

Je důležité pravidelně kontrolovat, zda vaše tělo neobsahuje nová znamínka nebo jiné kožní změny, ani změny stávajících znamínek. Pokud se změní velikost, tvar nebo barva znaménka, zeptejte se na to raději lékaře.

Pokud má znaménko nepravidelné (nebo i jakoby rozostřené) hranice nebo pokud má jedna polovina jinou velikost a tvar než druhá polovina, určitě navštivte lékaře. To vše mohou být příznaky rakoviny kůže.

Pokud akné / pupínek delší dobu nezmizí

Lékař nebo jiný odborník by měl také zkontrolovat pupínek nebo bolest na znaménku, která se ani během několika týdnů nezlepší. Může to být melanom, infikované znaménko nebo jiný kožní problém.

Za kým zajít?

Začněte tím, že navštívíte svého obvodního lékaře, můžete také jít přímo k dermatologovi k vyhodnocení vašeho problému. Pokud máte podezření na rakovinu kůže nebo jiný zdravotní problém, vyhledejte dermatologa, který se specializuje na léčbu rakoviny kůže.

Sponzorováno

Dokonce i když znaménko není rakovinné, můžete být klidnější, když uslyšíte tuto dobrou diagnózu od specialisty na rakovinu kůže (dermatologa).

A dále si o akné přečtěte

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  1 komentář u článku “Akné na znaménku – co dělat?”

  1. Daria napsal:

   Hlavně je myslím třeba mateřské znaménko sledovat, zda nemění velikost, tvar, nebo zda se neobjevuje zarudnutí znaménka i v období bez akné.

   Já hlavně řadě doporučuji akné nevymačkávat.

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva