Papain a jeho účinky na naše zdraví 4.89/5 (9)

Sponzorováno

Papain a jeho účinky na naše zdravíPapain je silný zažívací enzym, který se běžně vyskytuje a extrahuje z papáji (Carica papaya). Tento papájový enzym hraje klíčovou roli v zažívacích procesech zahrnujícím rozklad tvrdých proteinových vláken. Z tohoto důvodu je běžně užíván ve své rodné Jižní Americe jako pomocník při trávení při konzumaci masa. I to je důvod, proč je papain oblíbenou přísadou do změkčovačů masa.

Ale umí toho daleko víc. Papain může hrát významnou roli v rozpadu toxinů, je silným pomocníkem při trávení a je to silný antioxidant. Přečtěte si o tomto enzymu více v našem článku.

Jak vlastně funguje Papain?

Papajový enzym papain je schopen štěpit větší proteiny na menší proteiny nebo peptidy nebo dokonce na nejmenší aminokyselinové podjednotky tím, že štěpí vazby ve vnitřku nebo na konci proteinového řetězce. To mu dává výraznou schopnost zlepšit celkový trávicí proces a zvýšit absorpci živin v potravinách na bázi bílkovin. Jeho schopnost rozbít bílkoviny také znamená, že může hrát klíčovou roli v mnoha normálních fyziologických procesech a může potenciálně velmi pozitivně ovlivnit případný chorobný proces.

Papain a jeho přínosy pro naše zdraví

A čím se může pochlubit papain, který najdeme v papáji? K čemu nám může konkrétně být?

1. Léčí kožní rány

Papain pomáhá léčit kožní rány podporou aktivity buněk produkujících kolagen, a to bez poškození zdravé tkáně (podle studie zveřejněné v časopise Phytochemistry z listopadu 2011). Výzkumníci tak dospěli k závěru, že papain může být užitečný pro léčbu kožních ran.

Tradiční kultury na Havaji a Tahiti vyráběly jakési obklady ze slupky papáje, protože tato část ovoce má zvláště vysoké koncentrace papainu. Aplikovali tyto obklady na kůži, aby se uzdravily rány, popáleniny, vyrážky. Papain je také skvělý na léčbu ran po chirurgických zákrocích.

2. Pozitivní účinky na zažívání a trávení

Papain se běžně používá jako pomůcka pro trávení – konkrétně k podpoře úplného trávení bílkovin. Papain je běžně užíván ve formě žvýkacích tablet. Typická dávka pro papain je jedna až tři tablety bezprostředně po jídle. Mnoho univerzit po celém světě udělalo hodně studií a doporučují jeho použití jako enzymatickou podporu střev, žaludku a slinivky břišní.

3. Je odolný vůči plísním

Studie ukazují, že enzym papain je také odolný proti houbám a plísním. Zpráva z časopisu African Journal of Agricultural Research z roku 2010 zjistila, že výtažky z papáje (papain) mohou omezit houbový patogen způsobující hnilobu ovoce pawpaw.

4. Podpora imunitního systému

Papain může pozitivně působit na imunitní systém při léčbě rakoviny, protože proteolytické enzymy jako papain pomáhají přizpůsobit leukocyty k imunitní odpovědi.

5. Antioxidant

Papain obsahuje sloučeniny, které mohou pomoci chránit tělo před buněčným poškozením způsobeným volnými radikály. Jedna studie zveřejněná v časopise Journal of Dairy Science zjistila, že papain může nabídnout potenciální alternativu k chemickým přísadám pro zvýšení přežití probiotických bakterií v jogurtu – to vše díky svým oxidačním vlastnostem. Papain je také silné činidlo běžně používané při konzervaci potravin, protože snižuje napadení bakteriemi a zhoršuje oxidaci.

6. Na bolest v krku

Užívání papainu perorálně spolu s další léčbou může pomoci snížit bolestivé otoky a bolesti v krku.

Sponzorováno

7. Proti zánětu prostaty

Jak už bylo řečeno, papain má protizánětlivé vlastnosti. Doplňky s papainem mohou pomoci se snižováním otoků nebo se záněty prostaty. Podle medicínského centra Marylanské univerzity dokázal papain v kombinaci s alternativními léky, jako je Quercetin, účinně napomáhat tělu v tvorbě protizánětlivých činidel, které ovlivňují prostatickou žlázu, čímž se snižuje otok a vznik onemocnění označovaného jako prostatitida. Musí být však proveden další výzkum s cílem určit 100% věrohodnost těchto tvrzení.

8. Pásový opar

Existují určité důkazy, že papain může pomoci léčit pásový opar. Ve studii z roku 1995, zveřejněné například v německém časopise Fortschritte der Medizin, výzkumníci zjistili, že papain může nabízet účinky podobné účinkům Acykloviru (léky běžně používané při léčbě oparů). Aciklovir je protivirová látka, která je vysoce účinná zejména proti virům způsobujícím opary.

Ve studii 192 pacientů s tímto oparem užívali pacienti buď acyklovir nebo látky obsahující různé enzymy (včetně papainu) po dobu 14 dnů. Ve své analýze výzkumníci zjistili, že nenalezli žádné významné rozdíly mezi těmito dvěma léky, pokud jde o jejich účinky na bolest a kožní léze způsobené pásovým oparem.

Známky toho, že možná potřebujete Papain

Nepohodlí a léčba po zranění je jedním z hlavních důvodů, proč potřebujeme papain. Bolest v krku a špatné kožní stavy, jako jsou vyrážky, mohou také naznačovat potřebu papainu.

Zajímavost: Papain je také častá složka zubních past a podobných výrobků. Potravinové doplňky, které obsahují papain, se často používají k podpoře schopnosti těla regenerovat během léčby.

Papain a upozornění

Vzhledem k nedostatku výzkumu je jen velmi málo známo o bezpečnosti dlouhodobého používání doplňků obsahujících papain. Existují však určité obavy, že papain při dlouhodobém podávání může dráždit žaludek a krk.

Někteří lidé mohou navíc při konzumaci papainu zaznamenat alergické reakce. Papainu by se měly vyvarovat i ženy, které jsou těhotné nebo kojící.

Papain – sečteno a podtrženo

Výzkum naznačuje, že doplňky papainu mohou pomoci trávení, zmírnit bolest a snížit zánět. Přesto je zapotřebí více studií, aby se prokázala jeho účinnost pro většinu zdravotních problémů.

Jsou možné závažné alergické reakce na papain. Papainové doplňky nakupujte pouze z důvěryhodného zdroje.

Ne všechny značky mají stejné množství účinných látek. Ne všechny doplňky jsou vyráběny podle přísných norem, takže je těžké vědět, zda získáváte vysoce kvalitní, čistý a bezpečný produkt. Nakupujte tedy tyto doplňky stravy velmi, velmi bedlivě.

Před použitím papainu se poraďte se svým lékařem nebo jiným zdravotním lékařem, abyste potvrdili správnou dávku a zjistili, zda je to pro vás bezpečná volba.

Sponzorováno

A co vy? Užíváte papain? Jak vám pomáhá? Napište nám do komentářů.

Co dalšího na toto téma by vás mohlo zajímat?

Zdroje článku a studie i papainu

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva