Sponzorováno

Kyselina hyaluronová na akné – jak a kdy může pomoci? Léčí akné? 4.43/5 (14)

 • Kyselina hyaluronová je látka, která se přirozeně nachází v lidském těle, zejména v kůži, pojivových tkáních a očních tekutinách. Je to polysacharid, který má schopnost vázat vodu a udržovat hydrataci tkání.
 • Kvůli vynikajícím hydratačním vlastnostem je kyselina hyaluronová často přidávána do kosmetických produktů, zejména do hydratačních krémů a sér.
 • Ačkoli je akné často spojeno s nadměrným množstvím oleje v pokožce, může být také spojeno s nedostatečnou hydratací. Pokud je pokožka dehydratovaná, může to vést k produkci více oleje, což může zhoršit akné. Kyselina hyaluronová může pomoci udržovat pokožku hydratovanou, čímž může minimalizovat tvorbu nadměrného oleje.
 • Akné často způsobuje podráždění pokožky. Kyselina hyaluronová má zklidňující vlastnosti, které mohou pomoci snížit zarudnutí a podráždění spojené s akné.
 • Po odeznění akné mohou zůstat jizvy nebo pigmentace. Kyselina hyaluronová může pomoci zlepšit vzhled jizev tím, že podporuje regeneraci pokožky a zlepšuje její strukturu.
 • Pozor na to, že kyselina hyaluronová by měla být používána ve vhodných koncentracích a ve formě, která vyhovuje konkrétním potřebám vaší pokožky. To může znamenat použití hydratačních krémů nebo séra obsahujících tuto látku, ale může být také součástí odborně prováděných procedur, jako je například mezoterapie. Před použitím jakýchkoli produktů nebo postupů byste se měli poradit s dermatologem.

Kyselina hyaluronová je v poslední době hodně oblíbená složka v péči o pleť – ale tato mocná kyselina může být víc než jen módní výstřelek.

Ačkoli je kyselina hyaluronová nejvíce v podvědomí lidí jako skvělé zvlhčovadlo (pro hydrataci pleti), tedy složka, která pomáhá uzamykat vlhkost v pleti, dokáže více než zabránit vysychání pokožky.

Mezi další důvody, proč milovat kyselinu hyaluronovou, patří její schopnost:

 • poskytnout podporu pleti při stárnutí
 • zklidňuje pokožku náchylnou k ekzémům
 • pomáhat léčit akné a snižovat výskyt jizev po akné

V tomto článku dnes rozeberu zejména ten poslední bod ze seznamu – pokud hledáte nový přístup k léčbě aknózní pleti, kyselina hyaluronová by mohla stát za vyzkoušení.

Kyselina hyaluronová může při akné pomoci, není to ale léčba první linie

Kyselina hyaluronová může při akné pomoci, není to ale léčba první linie

 

Jak může kyselina hyaluronová pomoci při léčbě akné?

Ve skutečnosti již máte kyselinu hyaluronovou v celém těle, kde plní důležité funkce, jako třeba v kloubech – Kyselina hyaluronová funguje jako mazivo v kloubech, což zlepšuje pohyblivost a snižuje tření mezi kostmi a chrupavkami. Tím pomáhá snižovat opotřebení kloubů a udržuje jejich správnou funkci.

V produktech péče o pleť se používá především pro své zvlhčující vlastnosti: Pomáhá vaší pokožce zadržovat vodu a bojuje proti vysoušení pleti.

Suchá pokožka má tendenci vypadat mdle, nažloutle a podrážděně, takže přidání vlhkosti a její „uzamčení“ v pleti pomáhá hydratovat a vyplňovat pokožku pro celkově zdravější vzhled. A to přesně umí krásně kyselina hyaluronová.

Co tedy může kyselina hyaluronová udělat pro pleť náchylnou k akné?

Jak už možná víte, některé akné se může objevit v důsledku nadměrné produkce oleje. Sebum, mastná látka produkovaná vašimi mazovými žlázami, může ucpávat póry a vést k vyrážkám (tedy k akné). Kontrola nadměrné produkce kožního mazu pak může pomoci předcházet ucpání pórů.

Jeden výzkum z roku 2017 naznačuje, že kyselina hyaluronová nejen pomáhá uzamykat vlhkost. Může také pomoci kontrolovat produkci kožního mazu, což z něj činí potenciálně užitečnou složku pro prevenci akné.

Lidé s akné mohou mít také dysfunkci kožní bariéry. Vaše kožní bariéra vás chrání před vnějšími hrozbami, jako je vystavení slunci, okolní podmínky a další. Poškozená bariéra může vést k kožním problémům, jako je nadměrná suchost a akné. Protože kyselina hyaluronová pomáhá předcházet ztrátě vody, její použití může zlepšit funkci kožní bariéry, což může zase zmírnit zarudnutí a snížit podráždění.

A co jizvy po akné?

Ano, i tam se tato kyselina krásně uplatní. Několik studií poukazuje na výhody injekcí kyseliny hyaluronové na jizvy po akné:

 • Studie z roku 2018, která zahrnovala 12 účastníků, našla důkazy, které naznačují, že tři injekce gelu kyseliny hyaluronové v odstupu 4 týdnů účinně redukovaly středně těžké až těžké jizvy po akné bez nežádoucích účinků.
 • Studie z roku 2020, která zahrnovala také 12 účastníků se středně těžkými až těžkými jizvami, zjistila podobné výsledky. V této studii dostali účastníci dvě injekce s odstupem 4 týdnů. Autoři studie zaznamenali významné zlepšení hloubky i vzhled jizev.

Lokálně aplikovaná kyselina hyaluronová může také pomoci:

Sponzorováno

Studie z roku 2017 ukazuje, že lokální sérum s kyselinou hyaluronovou může pomoci snížit výskyt jizev po akné v kombinaci s CO2 laserovým resurfacingem. Při srovnání výsledků kombinované léčby s výsledky samotného CO2 laserového resurfacingu vědci zjistili, že přidání séra kyseliny hyaluronové vedlo k většímu zlepšení jizev. To také mělo další výhodu v kratší době zotavení a snížení vedlejších účinků.

Další výhody kyseliny hyaluronove v péči o pleť

Kyselina hyaluronová může pro vaši pokožku dělat i jiné super věci.

Podle výzkumu z roku 2014 může kyselina hyaluronová pomoci snížit výskyt vrásek a jemných linek a zlepšit elasticitu pokožky. To znamená, že pravděpodobně získáte nejviditelnější výhody a výsledky po injekcích kyseliny hyaluronové spíše než sérech, která aplikujete lokálně.

Navíc, protože kyselina hyaluronová pomáhá udržovat pokožku hydratovanou a zlepšuje funkci kožní bariéry, může také pomoci zmírnit příznaky ekzému.

Druhá strana bariéry: Může kyselina hyaluronová způsobovat akné?

Neoficiální zprávy naznačují, že u některých lidí se po použití sér, pleťových krémů a dalších produktů péče o pleť obsahujících kyselinu hyaluronovou potýkají s větším výskytem akné.

Je těžké říci, zda je viníkem ve skutečnosti kyselina hyaluronová nebo jiná složka, jako jsou třeba pleťové oleje v sérech a pleťových produktech. A co víc, protože vaše pokožka je vždy jedinečná, vždy existuje šance, že zažijete nějakou reakci na produkt, který nebude mít negativní účinky na ostatní lidi.

Proto je vždy dobré provést test na malé ploše pokožky předtím, než poprvé vyzkoušíte nové produkty pro péči o pleť.

Jak provést test na pleti?

 1. Jemně omyjte a osušte malé místo za uchem nebo těsně pod ním. A proč tam? Za uchem je obvykle dobré místo pro testování produktů péče o pleť, protože tloušťka kůže je zde podobná kůži na obličeji.
 2. Naneste malé množství přípravku pro péči o pleť.
 3. Vmasírujte nebo jemně vetřete, stejně jako na obličeji.
 4. Počkejte 24 až 48 hodin. Pokud si nevšimnete žádného zarudnutí, podráždění nebo otoku, můžete pokračovat a použít jej na obličej.

Potenciální rizika a vedlejší účinky

Při zkoušení nových produktů péče o pleť je vždy šance zažít nějakou neočekávanou reakci.

Přesto je u kyseliny hyaluronové mnohem menší pravděpodobnost podráždění pokožky než u jiných produktů, jako jsou třeba drsnější retinoidy, zejména proto, že ji vaše tělo již přirozeně produkuje. Lokální kyselinu hyaluronovou můžete také bezpečně používat během těhotenství nebo kojení.

Injekce kyseliny hyaluronové sice mají vyšší riziko nežádoucích reakcí, ale to má obecně více co do činění se samotnou kosmetickou procedurou.

Pokud máte obavy z potenciálních vedlejších účinků, nikdy neuškodí poradit se s dermatologem, než vyzkoušíte nové produkty na chronické kožní stavy, jako je těžké akné.

Jak používat kyselinu hyaluronovou na akné?

Pleťová séra jsou obecně jedním z nejoblíbenějších produktů kyseliny hyaluronové.

Séra aplikujete po umytí obličeje až dvakrát denně. Já to dělám ideálně po sprše, kdy je pleť pěkně zvlhčená. Většina lahviček je dodávána s kapátkem, které vám pomůže dávkovat produkt bez plýtvání (ano, kyselina hyaluronová je celkem drahá). Naneste několik kapek na prsty a jemně vklepejte do obličeje.

Pak můžete na sérum aplikovat hydratační krém nebo jiné produkty, jakmile má vaše pokožka šanci absorbovat kyselinu hyaluronovou.

Pokud používáte hydratační krém s kyselinou hyaluronovou, aplikujte jej vždy, když obvykle hydratujete.

Jaké produkty vybírat?

Pokud máte přetrvávající akné, obvykle se budete chtít rozhodnout pro produkty označené jako nekomedogenní, což znamená, že nebudou ucpávat vaše póry. Nejlepší je také držet se dermatologicky testovaných nebo dermatologem doporučených produktů.

Pokud máte středně těžké až těžké akné, vyplatí se před vyzkoušením nových produktů spojit se s dermatologem. Může nabídnout zkušenosti a rady, zda injekce kyseliny hyaluronové mohou pomoci snížit výskyt jizev po akné.

Obecně dermatolog pravděpodobně nedoporučí kyselinu hyaluronovou jako léčbu akné první linie. Přesto tato kyselina může nabídnout určité výhody jako součást vaší pravidelné péče o pleť.

Shrnu to – sečteno a podtrženo

Kyselina hyaluronová pomáhá udržovat pokožku hydratovanou, aniž by ji zatěžovala. Pro většinu lidí je naprosto bezpečná a ukazuje se jako příslib jako doplňková léčba akné. není to léčba akné první linie, ale spíše doplněk.

Sponzorováno

Pamatujte však, že je to jen jeden nástroj ve vaší sadě nástrojů pro léčbu akné a nemusí to být vždy ten správný nástroj. Dermatolog může nabídnout více rad při hledání nejlepšího léčebného přístupu pro vaše potřeby péče o pleť.

A dále si u nás o akné přečtěte

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: , ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva