Sponzorováno

Zelený čaj na pleť – jaké má účinky – na akné, stárnutí pleti i na otoky kolem očí 4.83/5 (12)

 • Zelený čaj má silné protizánětlivé vlastnosti díky vysokému obsahu polyfenolů zvaných katechiny. Katechiny v zeleném čaji snižují podráždění, zarudnutí a otoky. Udělejte si masku na pleť se zeleným čajem. Tato intenzivně hydratační pleťová maska ​​dokáže zmírnit zarudnutí a zklidnit pokožku.
 • Zelený čaj je silný antibakteriální prostředek pro léčbu akné a uvolnění ucpaných pórů. Polyfenoly v zeleném čaji poškozují bakteriální membrány a bojují proti infekci, což znamená, že je to užitečný nástroj pro léčbu bakteriálního růstu, který způsobuje akné.
 • Zelený čaj je nabitý vitamínem B2 a vitamínem E, které jsou nezbytné pro zdraví pokožky. B2 hraje zásadní roli při udržování hladiny kolagenu pro mladistvou strukturu a pevnost pokožky. Vitamin E podporuje růst nových kožních buněk a působí také jako intenzivní hydratační prostředek pro suchou nebo nevyrovnanou pleť.

Zelený čaj může vaší pleti prospět mnoha různými způsoby

Zelený čaj může vaší pleti prospět mnoha různými způsoby

Zelený čaj, jež je bohatý na antioxidanty a živiny, je mnohými považován za čaj s přínosem pro různé zdravotní problémy. Studie z roku 2018 ukázala, že hlavní polyfenolová sloučenina přítomná v zeleném čaji, EGCG (epigalokatechin-3-gallát), vykazuje širokou škálu terapeutických vlastností, včetně těchto:

 • je to silný antioxidant
 • protizánětlivé vlastnosti
 • má vlastnosti proti ateroskleróze
 • má vlastnosti proti infarktu myokardu
 • má vlastnosti proti cukrovce

Ve studii z roku 2012 bylo prokázáno, že tyto rostlinné polyfenoly mají také preventivní účinky proti rakovině, když se používají k ochraně pokožky a podpoře imunitního systému.

Jak tedy může zelený čaj pomoci naší pleti? V mnoha směrech!

Zelený čaj a akné

Podle studie z roku 2016EGCG v zeleném čaji antioxidační, protizánětlivé a antimikrobiální vlastnosti. Prokázaly značné zlepšení při léčbě akné a mastné pleti.

Mastná pleť

Akné je důsledkem nadměrného kožního mazu, který ucpává póry a stimuluje růst bakterií.

EGCG je antiandrogenní a snižuje hladinu lipidů. Díky tomu je účinný při snižování vylučování kožního mazu. Snížením kožního mazu může EGCG zpomalit nebo zastavit rozvoj akné. Opravdu ano.

Sebum je mastná látka, kterou vylučují vaše mazové žlázy, aby zvlhčila pokožku a vlasy. Androgeny jsou hormony, které vaše tělo produkuje. Pokud máte vysoké nebo kolísavé hladiny androgenu, může to způsobit, že vaše mazové žlázy produkují větší množství mazu.

Zelený čaj a rakovina kůže

Podle studie z roku 2003 mohou být polyfenoly v zeleném čaji použity jako farmakologické látky pro prevenci kožních poruch způsobených slunečním UVB světlem u zvířat a lidí, včetně:

 • melanomové rakoviny kůže
 • nemelanomové rakoviny kůže
 • fotostárnutí (což je předčasné stárnutí pleti způsobené opakováním vystavováním pleti ultrafialovému záření)

Extrakt ze zeleného čaje a vaše pokožka

Recenze 20 studií z roku 2012 potvrdila, že extrakt ze zeleného čaje se ukázal jako potenciálně účinný, když je aplikován na pokožku a užíván jako doplněk pro léčbu těchto problémů:

Zelený čaj a akné

Zvažte extrakt ze zeleného čaje jako součást svého režimu boje proti akné.

Ve studii z roku 2016 účastníci užívali 1 500 mg extraktu ze zeleného čaje po dobu 4 týdnů. Na závěr studie účastníci prokázali významné snížení červených kožních pupínků způsobených akné.

Zelený čaj a stárnutí pleti

Pití zeleného čaje a jeho nanášení na pokožku může pomoci vaší pokožce lépe zvládnout proces stárnutí.

Malá studie z roku 2005 na 80 ženách ukázala zlepšení elasticity pokožky u účastnic léčených kombinovaným režimem místního a perorálního zeleného čaje.

Dlouhodobá studie z roku 2013 na 24 lidech ukázala, že poškození kůže způsobené opalováním bylo sníženo lokální aplikací kosmetiky obsahující extrakt ze zeleného čaje. Vědci ukázaly, že kosmetické přípravky obsahující extrakt ze zeleného čaje zlepšily mikroreliéf pokožky a měly i výrazné hydratační účinky.

Zelený čaj a pokožka kolem očí

Pokud pociťujete otoky kolem očí, tento domácí lék na oteklé oči ze zeleného čaje vám může poskytnout úlevu. Je to jednoduchá metoda.

Zde jsou kroky:

Sponzorováno

 1. Namočte dva sáčky zeleného čaje.
 2. Sáčky zmáčkněte, abyste odstranili přebytečnou tekutinu.
 3. Čajové sáčky dejte na 10 až 20 minut do lednice.
 4. Umístěte čajové sáčky na zavřené oči po dobu až 30 minut.

Zastánci této léčby naznačují, že kombinace kofeinu a studeného obkladu pomůže zmírnit otoky.

I když klinický výzkum tuto metodu nějak moc nepodporuje, mnoho lidí i odborníků doporučuje používat studený obklad se zeleným čajem.

Také podle článku z roku 2010 v magazínu Journal of Applied Pharmaceutical Science může kofein v zeleném čaji stáhnout krevní cévy, aby se snížil otok a zánět.

Kofein a třísloviny v zeleném čaji pomáhají zmenšovat krevní cévy kolem očí, což z něj dělá zázrak při léčbě otoků a tmavých kruhů pod očima.

Na co si dát pozor

Oblast kolem očí je citlivá, takže před pokusem o tento lék zvažte:

 • důkladné umytí rukou a obličeje
 • odstranění make-upu
 • vyndání kontaktních čoček
 • pozor, aby se vám do očí nedostala tekutina

Stejně jako u každého domácího léku si promluvte se svým lékařem, než ho vyzkoušíte. Také jej přestaňte používat, pokud zaznamenáte jakoukoli bolest nebo podráždění.

Jak používat zelený čaj na pleť

Antioxidanty jsou mocným kouskem do skládačky proti stárnutí, protože snižují zánět a volné radikály, které urychlují stárnutí pleti. Zelený čaj je zvláště cennou složkou, pokud jde o antioxidanty, protože obsahuje EGCG: sloučeninu, která působí proti účinkům znečištění, poškození sluncem a chemikálií.

Chcete-li využít výhod zeleného čaje pro pokožku, dodržujte cílenou rutinu péče o pleť, která účinně působí proti poškození buněk a posílí přirozenou schopnost pokožky bránit se. Připravila jsem pro vás několik tipů pro vaši pleť se zeleným čajem, abyste mohli začít!

Možnost 1: Očistěte pleť zeleným čajem

Trh je zaplaven čisticími prostředky na chemické bázi, ale nemusí být vhodné pro všechny typy pleti. To je důvod, proč můžete přejít na DIY čistič pleti ze zeleného čaje. Je zcela přírodní a plný silných antioxidantů, což znamená, že jeho nanesením na obličej získáte čistou a hladkou pokožku.

Zde je návod, jak jej použít jako čisticí prostředek: Použijte 2 polévkové lžíce zeleného čaje s 1 polévkovou lžící medu. Dobře to promíchejte. Naneste na pokožku. Nyní s ní masírujte 2 minuty po celém obličeji a krku a opláchněte vodou.

Možnost 2: Peeling

Zde je návod, jak jej použít jako peeling: Chcete-li dosáhnout skvělého peelingu, dejte lžičku sypaného zeleného čaje nebo obsah sáčku na obličej. Navlhčete obličej a krk, jemně aplikujte obličejový peeling na celý obličej a poté jemně masírujte, dokud pleť nevyčistíte. Dobře omyjte a osušte.

Takto zelený čaj můžete nanést na pleť

Takto zelený čaj můžete nanést na pleť

 

Možnost 3: Tampónky (jako toner pleti)

To je klasika. Pomocí vatových tampónů pěkně naneste zelený čaj na pleť. Jednoduše oddělte asi 100 ml uvařeného a vychlazeného zeleného čaje, namočte do něj vatu a poté naneste na celý obličej.

Možnost 4: Ledové kostky

Udělejte si čaj, nechte ho vychladnout a pak ho dejte udělat do mrazáku jako ledové kostky. Potom si ledovou kostku vezměte a jezděte jí po obličeji a kolem očí.

Ledové kostky ze zeleného čaje

Ledové kostky ze zeleného čaje

 

Možnost 5: Použijte ho na popraskané rty

Pokud hledáte bezpečnou alternativu balzámu na popraskané rty, zelený čaj je perfektní volbou. Může pomoci léčit popraskané rty díky přítomnosti antioxidantů, antibakteriálních vlastností a vitamínů.

Zde je návod, jak jej použít na popraskané rty: Pro zmírnění štípání suchých a popraskaných rtů přiložte na rty na několik minut sáček zeleného čaje namočený v teplé vodě. Díky tomu budou vaše rty hydratované jako nikdy předtím.

Možnost 6: Sprej se zeleným čajem

Mám ráda ještě to, že si do lahvičky s rozprašovačem dám studený zelený čaj a pak si ho stříkám na obličej. To miluju!

Shrňme si informace

Existuje mnoho výzkumných studií, které ukazují, že jak pití zeleného čaje, tak jeho lokální aplikace může mít pro vaši pokožku přínos.

Nejen, že zelený čaj a extrakt ze zeleného čaje mohou pomoci s akné a pomoci vaší pleti vypadat mladší, ale mají také potenciál pomoci předcházet melanomu a nemelanomové rakovině kůže.

Sponzorováno

A co vy? Zkoušeli jste už zelený čaj na vaši pokožku? Napište mi do komentářů. Budu ráda.

A dále si o zeleném čaji přečtěte

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva