Obsah článku
Micelární voda je pleťová bezoplachová voda, která je v dnešní době stala velmi populární – a z mnoha dobrých důvodů. Mrkněme na ně.
Jak přesně pracuje micelární voda?
Řekli jsme si, že používání micelární vody nezahrnuje oplachování, je to bezoplachová voda – ale jak přesně funguje? No, micelární voda je poháněna micelami – malými molekulami, které působí jako magnet při odstraňování zbytků make-upu a nečistot z povrchu pokožky. Docela cool, že?
Micelární voda je tvořena micelami, které zachycují nečistoty na kůži (maz, znečištění, olej a stopy make-upu), takže je lze snadno odstranit.
Výhody používání micelární vody
Nyní, když už víte, jak funguje micelární voda, je na čase se podívat na výhody, které micelární voda nabízí při péči o pokožku!
Je super při cestování
Opět se zaměříme na to, že micelární voda je bezoplachová. Tedy nemusíte být blízko umyvadla, abyste mohli používat micelární vodu. To znamená, že je to skvělá volba, když jedete na dovolenou. Stačí ji hodit do kufru (spolu s balíčkem bavlněných tampónů!). To je vše, abyste se mohli očistit na cestách. Super věc, za kterou budete děkovat ještě i po dovolené.
Vzhledem k tomu, že nevyžaduje žádné oplachování, je tento produkt dokonalým osvěžením na cestách.
Zvládne toho i víc
Kdo říkal, že micelární vodu musíte použít jen jako odstraňovač make-upu? Můžete ji použít k očištění pleti a odstranění zbytků make-upu z povrchu pokožky v jednom kroku.
Velmi jednoduše se používá
Pokud jde o produkty péče o pokožku, není nic jednoduššího než micelární voda. Jediné, co musíte udělat, je namočit bavlněný tampón touto vodou a utřít si jím pokožku na obličeji, oči a rty, abyste jednoduše pleť očistili a odstranili make-up. Pro odstranění očního make-upu držte namočený tampón na zavřených očích několik sekund, poté otřete. To je vše! Je to doslova superjednoduché, že?
Pro všechny typy pleti
Micelární voda má velmi jemným produktem a je „kompatibilní“ se všemi typy pleti. Je účinná a silná, ale přitom zanechává pokožku hydratovanou a osvěženou. Dokonce i když je vaše pokožka suchá nebo citlivá, micelární voda nebude vaší pokožce vůbec vadit.
Proč kdy a kde byla micelární voda vynalezena?
Micelární voda v podobně, jakou dnes známe, byla vytvořena francouzskou značkou Bioderma v roce 1995. Tato značka je obecně známá jako výrobce produktů pro péči o pleť. Koncepce micelární vody se však datuje už do roku 1918, kdy byl nedostatek klasické vody po celé Francii. Tato voda byla tedy půdovně jako alternativa k nechvalně známé tvrdé pařížské vodě v 90. letech. Umývání tváře hodně tvrdou vodou může skutečně poškodit zdraví kůže, protože se ukázalo, že narušuje funkci bariéry pokožky. Pokud je bariérová funkce pokožky narušena, může to vést ke zhoršení stavů, jako je růžovka, akné, ekzém a dermatitida. V podstatě to znamená, že vaše kůže není chráněna před vnějšími faktory. Takže micelární voda byla samozřejmě ideální alternativou a mnohem zdravější pro kůži než užívání pařížské vody.
Sponzorováno
V dnešní době je micelární voda alternativou vlhčených ubrousků, které často obsahují různé chemikálie. Pozor však na ložení micelární vody.
Je micelární voda je opravu tak skvělá? Má nějaká rizika?
Až do teď jsme psali jen o výhodách a benefitech micelární vody. Má však nějaké negativa? Nějaká rizika?
Micelární voda od autentických francouzských značek nebo od značek, kterým skutečně záleží na zdraví pokožky, není tak špatná, protože často neobsahuje vůně a konzervační látky, které odstraňují z kůže zdravou mastnotu, dehydratují pokožku a fotosenzitivují pokožku (dělají kůži citlivější na světlo). Některé značky však vyrábí micelární vodu, která je v podstatě srovnatelná s navlhčenými ubrousky. „Obohatí“ svou micelární vodu vysušujícími alkoholy, vonnými látkami a tvrdými konzervačními látkami za účelem prodloužení doby její skladovatelnosti. Na tyto značky pozor.
Micelární vody jsou často uváděny na trh jako perfektní pro citlivou pleť kvůli „vysokému obsahu vody“ (většina čisticích prostředků má vodu stejně ve velké části svého složení) a jemnosti. Nicméně i micelární vody, které speciálně vznikají „pro citlivou pokožku“, obsahují vysoké podíly složek, jako je butylenglykol (butandiol). V některých produktech pomáhá butylenglykol pronikat do pokožky dalším složkám a je zvlhčujícím prostředkem, což znamená, že zachycuje vlhkost na kůži. To je prospěšné v typu výrobku plného aktivních složek, které se skutečně potřebují dostat hluboko do pokožky … Nevidíme za těchto okolností však mnoho výhod v jeho pronikavých vlastnostech. Butylenglykol je známý pro možný dráždivý účinek na kůži, zejména v okolí očí – a oční oblast přeci umýváte micelární vodou.
Jeden z problémů, které vidíme s micelární vodou, je stejný jako ten, který vidíme s vlhčenými ubrousky. Během vašeho dne procházíte znečištěným vzduchem, dotýkáte se všeho a pak se dotýkáte vašeho obličeje, máte na obličeji přebytečný kožní maz. Pokud tuto sestavu důkladně neodstraníme, koledujeme si o přetížení pokožky (tj. černé tečky, bílé tečky, akné a jakýkoli jiný typ pupínků).
Většina lidí, kteří používají micelární vodu, ji ve skutečnosti nepoužívají jako krok předčištění, který by byl nekonečně lepší, ale je to jejich jediný způsob očisty pokožky. Stejně jako u ubrousků, použití micelární vody jde spíše o neúplné očištění a zanechává zbytky na kůži, což znamená, že všechny produkty, které se následně aplikují nemusí správně proniknout do kůže.
Potřebujete dvojnásobné čištění tak, aby váš první krok odstranil alespoň 90 procent vašeho make-upu a jakýkoli olej a špínu, který se shromažďoval na povrchu pokožky. Druhý krok pak pomáhá odstranit vzniklé mrtvé buňky pokožky a ošetřete v tomto kroku také pokožku (čímkoliv – kyselinami, probiotiky nebo vitamíny). Pro ten první krok je micelární voda super, pro ten druhý už tolik ne.
To jsou důvody, proč by micelární voda neměla být považována za opravdovou autentickou péči o pleť. Ale pro mnohé je preferovanou cestou čištění, neboť odstraní potřebu vylézt z postele … Pokud odmítnete krátkou procházku do koupelny, abyste provedli skutečný režim péče o pleť, neočekávejte vždy 100% výsledky. Zdraví kůže, přestože že je to i finanční záležitost, je hlavně časovou investicí. Nikdo neočekává, že když jednou za týden provede poloviční 10 minutový trénink, tak bude mít super svaly. S pokožkou je to vlastně stejné.
Záleží hodně na vaší pokožce. Nicméně, pokud používáte micelární vodu pouze k čištění a vidíte nějaké na vaší pleti nějaké známky přetížení (tj. černé tečky, a podobně), možná nyní znáte viníka!
Sponzorováno
A co vy? Znáte micelární vodu? Používáte ji?
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Kosmetika a vizáž, Krásný obličej
Přečtěte si také naše další články