Sponzorováno

Pyelonefritida (infekce ledvin) – co je to – příznaky, příčiny a léčba 4.83/5 (6)

 • Infekce v močových cestách může postihnout dolní cesty, zejména močový měchýř (cystitida), prostatu (prostatitida) nebo horní cesty a ledviny (to je pyelonefritida).
 • Obvykle se jedná o bakteriální infekci.
 • Výskyt u těhotných žen je asi 2 procenta.
 • Pyelonefritida je snadno léčitelná, pokud je diagnostikována včas.
 • Bakterie zvaná Escherichia Coli (E Coli) způsobuje asi 90 procent infekcí ledvin. Bakterie migrují z genitálií přes močovou trubici (trubice, která odvádí moč z těla) do močového měchýře a nahoru trubicemi (močovody), které spojují močový měchýř s ledvinami.

Akutní pyelonefritida je náhlá a závažná infekce ledvin. Způsobuje otoky ledvin a může je trvale poškodit. Pyelonefritida může být i život ohrožující.

Při opakovaných nebo přetrvávajících záchvatech se tento stav nazývá chronická pyelonefritida. Chronická forma je vzácná, ale vyskytuje se častěji u dětí nebo lidí s obstrukcí moči.

Obrázek - Pyelonefritida

Obrázek – Pyelonefritida

 

Jaké jsou příznaky pyelonefritidy?

Příznaky pyelonefritidy se obvykle objevují do dvou dnů po infekci. Mezi běžné příznaky patří:

 • horečka vyšší než 38,9 °C
 • bolest břicha, zad, boku nebo třísel
 • bolestivé nebo pálivé močení
 • zakalená moč
 • hnis nebo krev v moči
 • urgentní nebo časté močení
 • páchnoucí moč po rybině

Další příznaky mohou zahrnovat:

 • třes nebo zimnice
 • nevolnost
 • zvracení
 • celková bolest nebo nevolnost
 • únava
 • vlhká pokožka
 • duševní zmatenost

Příznaky mohou být u dětí a starších dospělých jiné než u jiných lidí. Například duševní zmatenost je běžná u starších dospělých a je často jejich jediným příznakem.

Lidé s chronickou pyelonefritidou mohou pociťovat pouze mírné příznaky nebo mohou dokonce zcela postrádat znatelné příznaky.

Jaké jsou příčiny pyelonefritidy?

Infekce obvykle začíná v dolních močových cestách jako infekce močových cest. Bakterie se dostanou do těla močovou trubicí a začnou se množit a šířit až do močového měchýře. Odtud bakterie putují močovodem do ledvin.

Bakterie, jako je E. coli, často způsobují tuto infekci. Jakákoli závažná infekce v krevním řečišti se však může rozšířit také do ledvin a způsobit akutní pyelonefritidu.

Existují rizikové faktory?

Akutní pyelonefritida

Jakýkoli problém, který narušuje normální tok moči, způsobuje větší riziko akutní pyelonefritidy. Například močový trakt, který má neobvyklou velikost nebo tvar, pravděpodobněji povede k akutní pyelonefritidě.

Také močové trubice žen jsou mnohem kratší než mužské, takže do jejich těla se bakterie snadněji dostanou. To činí ženy náchylnějšími k infekcím ledvin a vystavuje je vyššímu riziku akutní pyelonefritidy.

Mezi další osoby, které jsou vystaveny zvýšenému riziku, patří:

 • kdokoli s chronickými ledvinovými kameny nebo jinými onemocněními ledvin nebo močového měchýře
 • starší dospělí
 • lidé s potlačeným imunitním systémem, jako jsou lidé s cukrovkou, HIV/AIDS nebo rakovinou
 • lidé s vezikoureterálním refluxem (stav, kdy se malé množství moči vrací zpět z močového měchýře do močovodů a ledvin)
 • lidé se zvětšenou prostatou

Mezi další faktory, které vás mohou učinit zranitelnými vůči infekci, patří:

 • použití katétru
 • cystoskopické vyšetření
 • operace močových cest
 • určité léky
 • poškození nervů nebo míchy

Chronická pyelonefritida

Chronické formy tohoto stavu jsou častější u lidí s obstrukcemi moči. Ty mohou být způsobeny infekcí močových cest, vezikoureterálním refluxem nebo anatomickými anomáliemi. Chronická pyelonefritida je častější u dětí než u dospělých.

Diagnostika pyelonefritidy

Testy moči

Lékař zkontroluje horečku, citlivost v břiše a další běžné příznaky. Pokud má lékař podezření na infekci ledvin, objedná vás na vyšetření moči. To mu pomáhá kontrolovat bakterie, koncentraci, krev a hnis v moči.

Zobrazovací testy

Lékař může také nařídit ultrazvuk, aby zjistil cysty, nádory nebo jiné překážky v močových cestách.

U lidí, kteří nereagují na léčbu do 72 hodin, lze objednat CT vyšetření (s injekčním barvivem nebo bez něj). Tento test může také odhalit překážky v močovém traktu.

Radioaktivní zobrazování

Test na kyselinu dimerkaptojantarovou (DMSA) může být objednán, pokud má váš lékař podezření na zjizvení v důsledku pyelonefritidy. Jedná se o zobrazovací techniku, která sleduje injekci radioaktivního materiálu.

Zdravotník vstřikuje materiál žilou na paži. Materiál pak putuje do ledvin. Snímky pořízené při průchodu radioaktivního materiálu ledvinami ukazují infikované nebo zjizvené oblasti.

Léčba pyelonefritidy

Antibiotika

Antibiotika jsou obecně prvním postupem proti akutní pyelonefritidě. Typ antibiotika, který lékař zvolí, však závisí na tom, zda lze bakterie identifikovat či nikoli. Pokud ne, nasadí se širokospektré antibiotikum.

Sponzorováno

I když léky dokážou infekci vyléčit do 2 až 3 dnů, léky je nutné užívat po celou dobu předpisu (obvykle 10 až 14 dnů). To platí, i když se cítíte lépe. Na to pamatujte.

Možnosti antibiotik jsou:

 • levofloxacin
 • ciprofloxacin
 • co-trimoxazol
 • ampicilin

Příjem do nemocnice

V některých případech je medikamentózní terapie neúčinná. V případě závažné infekce ledvin vás mohou přijmout do nemocnice. Délka vašeho pobytu závisí na závažnosti vašeho stavu a na tom, jak dobře reagujete na léčbu.

Léčba může zahrnovat intravenózní hydrataci a intravenózní antibiotika po dobu 24 až 48 hodin. Zatímco jste v nemocnici, lékaři budou sledovat vaši krev a moč, aby sledovali infekci. Pravděpodobně dostanete perorální antibiotika na 10 až 14 dní, která budete užívat po propuštění z nemocnice.

Operace

Opakované infekce ledvin mohou být důsledkem jiného zdravotního problému. V těchto případech může být vyžadován chirurgický zákrok k odstranění jakýchkoli překážek nebo k nápravě jakýchkoli strukturálních problémů v ledvinách. Chirurgie může být také nezbytná k odvodnění abscesu, který nereaguje na antibiotika.

V případech závažné infekce může být nutná nefrektomie. Při tomto postupu chirurg odstraní část ledviny.

Pyelonefritida u těhotných žen

Těhotenství způsobuje mnoho dočasných změn v těle, včetně fyziologických změn v močových cestách. Zvýšený progesteron a zvýšený tlak na močovody mohou vést ke zvýšenému riziku pyelonefritidy.

Pyelonefritida u těhotných žen obvykle vyžaduje hospitalizaci. Může ohrozit životy matky i dítěte. Může také zvýšit riziko předčasného porodu. Těhotné ženy jsou léčeny beta-laktamovými antibiotiky po dobu nejméně 24 hodin, dokud se jejich příznaky nezlepší.

K prevenci pyelonefritidy u těhotných žen by měla být mezi 12. a 16. týdnem těhotenství provedena kultivace moči. Infekce močových cest, která nemá příznaky, může vést k rozvoji pyelonefritidy. Včasná detekce infekce močových cest může zabránit infekci ledvin.

Pyelonefritida u dětí

Mnoho rodičů podnikne cesty k pediatrovi kvůli dětským infekcím močových cest. Dívky jsou vystaveny zvýšenému riziku, pokud jsou starší jednoho roku. Chlapci jsou vystaveni většímu riziku, pokud jsou mladší než jeden rok.

Děti s infekcí močových cest mají často horečku, bolest a symptomy související s močovým traktem. Lékař by se měl těmito příznaky zabývat bezprostředně předtím, než se mohou rozvinout v pyelonefritidu.

Většina dětí může být léčena perorálními antibiotiky ambulantně.

Možné komplikace pyelonefritidy

Možnou komplikací akutní pyelonefritidy je chronické onemocnění ledvin. Pokud infekce pokračuje, ledviny mohou být trvale poškozeny. I když je to vzácné, je také možné, že se infekce dostane do krevního řečiště. To může vést k potenciálně smrtelné infekci zvané sepse.

Mezi další komplikace patří:

 • opakující se infekce ledvin
 • infekce se šíří do oblastí kolem ledvin
 • akutní selhání ledvin
 • ledvinový absces

Prevence pyelonefritidy

Pyelonefritida může být vážný stav. Kontaktujte svého lékaře, jakmile máte podezření, že máte pyelonefritidu nebo infekci močových cest. Tento stav vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc, takže čím dříve začnete s léčbou, tím lépe.

Tipy na prevenci:

 1. Pijte hodně tekutin (vody), abyste zvýšili močení a odstranili bakterie z močové trubice.
 2. Po sexu se vymočte, abyste pomohli vyplavit bakterie.
 3. Otírejte se zepředu dozadu – ženy.
 4. Vyhněte se používání přípravků, které mohou dráždit močovou trubici, jako jsou sprchy nebo ženské spreje.

S léčbou je výhled na infekce ledvin (pyelonefritida) velmi pozitivní. Je důležité, abyste užívali všechny předepsané léky na infekci. Krátce po zahájení léčby se můžete začít cítit lépe, ale přesto musíte dobrat celou předepsanou léčbu.

Sponzorováno

Máte s pyelonefritidou nějaké zkušenosti? Napište nám do komentářů.

A dále si o ledvinách přečtěte

Zdroje článku a studie

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva