Co ucpává póry? Hříchy péče o pleť vedoucí k ucpaným pórům 4.82/5 (11)

Sponzorováno

Co ucpává póry?Život by byl mnohem snazší, kdybychom mohli plně důvěřovat společnostem péče o pleť odpovědným za výrobu našich produktů péče o pleť, že? Bohužel ne všechny produkty podporují čistou pleť. Některé produkty a výrobky ucpávají póry. Tak to prostě je.

Přáli bychom si, abychom mohli svalit veškerou vinu na velké společnosti a požadovat více ohleduplnosti. Ale pravdou je, že každý máme jinou pleť a každý jsme náchylní k různým věcem a zároveň odolný vůči ostatním. Pokud to spojíme se skutečností, že akné je multifaktoriální onemocnění zahrnující genetiku, hormonální rovnováhu, faktory životního prostředí a volbu životního stylu, pochopíme snahu vytvořit produkt, který nebude dráždit žádný typ pleti.

Pokud uvažujete o použití přírodních ingrediencí místo chemických (vyrobených), ty nejpřirozenější a nejčistší ingredience (jako citronová šťáva a olivový olej) mohou způsobit větší poškození než jakýkoli produkt péče o pleť, pokud nejsou používány správně.

Nakreslíme vám až příliš známý scénář.

Procházíte se ve svém oblíbeném kosmetickém obchodě a všimnete si, že značka, které jste byli věrní, právě uvedla na trh novou řadu bezolejových podkladových mlék pro pleť se sklonem k akné. Celá nadšená si to koupíte a myslíte na hladkou pokožku, kterou budete mít zítra. Ale místo toho se probudíte celá poskvrněná červenými skrvnkami.

A říkáte si, co jste udělala špatně. Co se pokazilo? Mnoho věcí se může pokazit, zvláště pokud jste vinni třemi nejčastějšími hříchy péče o pleť. Je to snadné; většina z nás je dělá, aniž bychom si toho byli vědomi.

Hříchy péče o pleť vedoucí k ucpaným pórům

1. Neznáte svůj typ pleti

Prvním hříchem, kterého se lidé dopouštějí, je to, že neznají svůj typ pleti. Proč je toto důležité? Než budeme pokračovat v ingrediencích ucpávajících póry, musíme se zabývat ingrediencemi, které jsou pro některé lidi relativně prospěšné, zatímco pro jiné ďábelskou pastí. Na kůži se nedá jen tak něco dát.

Je to proto, že naše fyziologie je ovlivněna naší jedinečnou genetickou predispozicí a hladinami hormonů. Například husté hydratační činidlo může být velmi prospěšné pro suchou pokožku, ale jen trochu příliš pro mastnou pleť a může ucpat vaše póry.

Nemůžete vinit produkty ani ingredience, pokud neznáte vlastní kůži a vlastní typ pleti. Naštěstí jsme pro vás připravili praktický návod, jak poznat svůj typ pleti, jehož čtení vám nezabere mnoho času, ale ušetří vám spoustu problémů.

2. Nákup produktů, které nejsou vhodné pro vaši pleť

Nákup produktů nevhodných pro váš typ pleti je dalším velkým hříchem péče o pleť. Důvodů, proč k tomu dochází, je několik. Za prvé, neznáte svůj typ pleti. Za druhé, nevíte, které ingredience jsou dobré pro váš typ pleti, nebo za třetí, je vám to vlastně tak nějak jedno. Domnívám se však, že pokud zde čtete o složkách, které ucpávají póry, musíte si dát dost záležet na tom, abyste koupili správné produkty.

Jen proto, že složky v produktu jsou schváleny Evropskou komisí a označeny jako bezpečné, neznamená to, že jsou vhodné pro váš typ pleti. Mnoho produktů péče o pleť obsahuje komedogenní složky.

Komedogenní složky s větší pravděpodobností blokují póry a způsobují černé tečky. Existují různé typy komedogenních složek, od vysoce až po mírně komedogenní. Produkty proti akné mají s větší pravděpodobností nekomedogenní složky.

Za předpokladu, že již znáte svůj typ pleti, stále možná nevíte, které složky jsou pro ni prospěšné. Nebojte se – máme pro vás průvodce. Přečtěte si o kosmetických složkách, které je třeba hledat podle typu pleti.

Pamatujte, že se nejedná o přísady, které vždy ucpávají póry, a kterým se musíte vždy vyhnout. Tak to není. Mnoho komedogenních složek může být pro pokožku prospěšné, pokud se v určitých případech správně použijí. Kokosový olej je dobrým příkladem.

Znamená to, že se musíte naučit, jak identifikovat ingredience ucpávající póry, které mohou způsobit vaší pleti větší potíže, než stojí za to.

3. Produkty nepoužíváte správně

Dnes máme produkty pro péči o pleť navržené tak, aby se zaměřovaly na konkrétní problémy a kožní onemocnění. Mnohé z nich jsou plné účinných složek ve vysokých koncentracích, které mají léčit kožní problémy. Takže, kde je problém?

Aplikací silného produktu navrženého tak, aby se zaměřoval na konkrétní problém pleti, můžete svou pokožku snadno přetížit – zvláště pokud produkt nanesete na celý obličej, nikoli na určitou postiženou oblast. To je důvod, proč není neobvyklé vidět situace, kdy dobrá léčba akné dráždí pokožku a způsobuje další vyrážky.

Chcete-li tomu zabránit, přečtěte si pokyny na produktu nebo dané látce. Nebo, pokud používáte doma vyrobené produkty, vygooglete si ingredience a zjistěte o nich maximum. To vám pomůže lépe se rozhodnout, jak je nejlépe aplikovat.

Například citronová šťáva je nejlepší jako bodové ošetření, když je zředěná, zatímco kokosový a olivový olej jsou ideální pro celé tělo. Po použití retinolu nebo kyseliny glykolové musíte pokožku hydratovat, abyste zabránili vysoušení pokožky. Složky jako laurethsulfát sodný mohou také vysušovat pokožku, zatímco acetylovaný lanolin může pomoci. Věci jako hydrogenovaný rostlinný olej jsou zcela bezpečné pro použití na kůži.

Co jsou přísady ucpávající póry a jak jsou definovány?

Přísady, které ucpávají póry, jsou přesně to, co říkají na obalu. Ucpávají póry a vytvářejí zátku uvnitř vlasového folikulu. Některé složky se mohou snáze spojit s keratinem a vytvořit zátku, zatímco jiné mohou stimulovat vaše žlázy, aby produkovaly ještě více oleje.

Z těchto důvodů mohou být některé běžné kosmetické přísady někdy více škodlivé než prospěšné. Možná víte, že kokosový olej je zodpovědný za ucpávání pórů, ale u mnoha dalších olejů nebo podobných produktů to není tak snadné identifikovat. Přísady jako palmový olej, kakaové máslo a olej ze semen bavlníku mohou způsobit vyrážky. Olej z pšeničných klíčků je také viníkem.

Arganový olej, minerální olej, kyselina palmitová, sulfátovaný ricinový olej a mangové máslo jsou však nekomedogenní a jsou považovány za bezpečné. Vyberte si vždy oleje, které se podobají kožnímu mazu.

Pro lepší přehled jsem udělala tabulku, která obsahuje přísady ucpávající póry, na které byste si měli dávat pozor, a jejich komedogenní rozsah. Uložte si ji a použijte ji ke kontrole ingrediencí, kdykoli použijete nový produkt.

Nejběžnější ingredience, které ucpávají póry, a kterým byste se měli vyhnout

Níže uvedený seznam není výlučný ani konečný, ale je vědecky podložený. Všechny složky, které jsem v tabulce zmínila, jsou dobře prozkoumány a zahrnuty do různých studií.

Mnoho lidí se například domnívá, že bambucké máslo je komedogenní – což není pravda. Bambucké máslo má komedogenní hodnocení 0-2. Další kontroverzní složkou je olivový olej, který je poměrně komedogenní s komedogenním hodnocením 2/3. Použití čistého, neředěného olivového oleje může ucpat vaše póry, ale pravděpodobně je tento olej bezpečný v produktech s nízkou koncentrací.

Ingredience

Komedogenní hodnocení

Jak má potenciál podráždění pleti

Oleje

Kakaový olej

4

0

Kokosové máslo

4

0

Kakaové máslo

4

0

Pupalkový olej

3

2

Sojový olej

3

0

Olej z pšeničných klíčků

5

/

Lanolin a deriváty

Acetylovaný lanolin alkohol

4

2

Ethoxylovaný lanolin

3

/

PEG-16 Lanolin

4

3

Mastné kyseliny a estery (povrchově aktivní látky a detergenty)

Kyselina Laurová

4

1

Kyselina myristová

3

0

Butylstearát

3

0

cetylacetát

4

2

Isopropyl isostearte

5

0

Isopropyl lineolate

4

2

Isopropyl myristate

5

3

Isostearyl neopentanoát

3

/

Isopropylpalmitát

4

/

Myristyl lactate (Myristyl laktát)

5

/

Myristyl myristate

5

/

Decyl oleate

3

/

PPG-2 myristyl propionate

5

/

Laureth-4

4

/

Laurylsulfát sodný

5

/

Alkoholy, cukry a jejich deriváty

Sponzorováno

Isocetyl alcohol

4

4

Hexadecyl Alcohol

5

/

Oleyl alcohol

4

2

Sorbitan oelate

3

0

Oleth-3

5

2

Oleth-5

3

2

Laureth 4

5

/

Pigmenty

D& C RedNo. 2

3

/

D & C RedNo. 6

3

/

D & C RedNo. 9

4

/

D & C Red No. 19

3

/

D & C Red No. 21

3

/

D & C Red No. 27

4

/

D & C Red No. 30

3

/

D & C Red No. 36

3

/

Jiné látky

Extrakt z řas

5

/

karagenan

5

/

Červené řasy

5

/

Chlorid draselný

5

/

Chlorid sodný

5

/

 

Oleje

Začněme nejznámějšími složkami způsobujícími akné. Nemusíte kontrolovat štítek složek, abyste věděli, že hydratační krémy s kokosovým olejem a máslem nejsou bezpečné při akné. Ale napadlo vás, proč tomu tak je?

Komedony jsou ucpané vlasové folikuly. K tomu dochází, když se keratin spojí s olejem. Některé oleje mohou při aplikaci na obličej vytvořit zátku a absorbovat se do pórů, což vede ke komedonům a akné.

Ale ne všechny oleje jsou stejné. Naštěstí má většina z nich dobře prozkoumané komedogenní hodnocení, které nám může pomoci zjistit, které oleje jsou bezpečné a kterým je třeba se vyhnout. Oleje mohou působit jako úžasné zvlhčovače, nabité silnými vitamíny a minerály.

Kokosový olej a máslo jsou dva příklady vysoce prospěšných a antibakteriálních olejů, ale stále jsou to komedogenní složky. Nejlepší je používat je jako ošetření těla, ale ne na obličej, protože vám nepomohou k čisté pleti.

Mezi další oleje, které by mohly být použity v běžné péči o akné, patří olej ze saflorových semen, jojobový olej a olej ze slunečnicových semen. Vyvarujte se oleje z pšeničných klíčků, sójového oleje a avokádového oleje. Jojobový olej je obzvláště skvělý, protože je nejvíce podobný našim přírodním olejům pleti.

Lanolin a deriváty

Lanolin je vosk vylučovaný žlázami zvířat s vlnou, jako jsou ovce. Vysoce čistý lanolin se skládá z voskových esterů s dlouhým řetězcem, lanolinových alkoholů, lanolinových kyselin a lanolinových uhlovodíků. Protože lanolin je složen z voskových esterů s dlouhým řetězcem, používá se k výrobě úžasně vysokého množství derivátů lanolinu.

Protože je komedogenní a také známý tím, že způsobuje alergické reakce, proč se lanolin používá v produktech péče o pleť?

Studie totiž prokázaly silný účinek lanolinu jako složky vyhlazující pokožku (změkčovadla). Aplikace lanolinu v dávce 2 mg/cm2 na pokožku zjevně redukuje drsnost asi o 35 % po jedné hodině a o 50 % po dvou hodinách, přičemž celkový účinek trvá déle než osm hodin.

Jedna studie z roku 1996, publikovaná v časopise Dermatology Reviews, tzv. „The Lanolin Paradox“, ukázala, proč je tato složka považována za topickou terapeutickou látku a bezpečně používána v mnoha kosmetických produktech po celém světě, ale je také spojována s nežádoucími reakcemi, alergiemi. a akné.

Zda je vaše pokožka citlivá na lanolin, je stále zcela osobní záležitost. Jedinci náchylní k akné nebo lidé s citlivou pokožkou by si však měli dávat pozor na lanolin a deriváty lanolinu na seznamu složek produktu.

Mastné kyseliny a estery (povrchově aktivní látky a detergenty)

Povrchově aktivní látky jsou sloučeniny, které snižují povrchové napětí – odtud jejich název. Klasifikace povrchově aktivních látek je různorodá. Některé povrchově aktivní látky se skládají z esterů mastných kyselin s polyhydroxysloučeninami, jako je glycerol, sorbitol, sacharóza a další.

V péči o pleť se povrchově aktivní látky většinou používají jako čisticí prostředky nebo emulgátory v krémech a mlékách. Čisticí přípravky s jemnými povrchově aktivními látkami dokážou odstranit povrchový maz a nečistoty, aniž by narušily bariérovou funkci pokožky, což může být skutečně velmi prospěšné pro osoby trpící akné.

Bohužel některé mastné kyseliny, estery a povrchově aktivní látky byly identifikovány jako dráždivé s vysokým komedogenním hodnocením, což může situaci zhoršit.

Dávejte pozor na produkty obsahující kyselinu laurovou, cetylacetát, isopropylisostearát, isopropyllineolát, isopropylmyristát, myristyllaktát, myristylmyristát nebo laurylsulfát sodný.

Alkoholy, cukry a jejich deriváty

Stejně jako oleje, kyseliny a alkoholy mohou mít také prospěšné a problematické deriváty. Vzhledem k tomu, že jsme online obklopeni neúplnými nebo zavádějícími informacemi, je snadné si myslet, že pokud je složka součástí produktu péče o pleť, musí být prospěšná.

Lidé s mastnou pletí pravděpodobně milují rychleschnoucí, napjatý, téměř beztížný pocit, který produkují přípravky plné alkoholu (SD alkohol, ethanol, denaturovaný, isopropyl, metanol nebo etylalkohol). Alkohol navíc skvěle zvyšuje úroveň vstřebávání jiných produktů péče o pleť, což může být prospěšné.

Alkohol však velmi vysušuje a téměř nikdy není dobrý pro vaši pokožku. Při použití ve vyšších koncentracích může způsobit podráždění a zarudnutí. Také velmi rychle vysušuje pokožku a zbavuje ji jejích přirozených olejů.

Je pochopitelné, že to suché pokožce velmi škodí. Dokáže ale kontrolovat mastnou pleť?

Možná si myslíte, že alkohol je prospěšný, když se vidíte v zrcadle a už na ni není mastný lesk, ale rychlé schnutí může vyprovokovat mazové žlázy k přebuzení. Z dlouhodobého hlediska to znamená více přebytečného mazu na obličeji a časté pupínky.

Isocetylalkohol, oleylalkohol a oleth-3 jsou složky, na které byste si měli dávat pozor, pokud máte pleť náchylnou k akné, problematickou nebo citlivou pleť.

Pigmenty

Kosmetické společnosti a společnosti zabývající se péčí o pleť používají pigmenty k zabarvení svých produktů péče o pleť a make-upu. Pokud jste nadšenci do make-upu, možná znáte čísla pigmentů pro každý odstín vaší oblíbené paletky make-upu.

Výzkum však ukázal, že některé červené pigmenty jsou problematické, vysoce komedogenní a mohou přispívat ke vzniku akné. Tak na to pozor!

Kdykoli si kupujete produkt péče o pleť nebo make-up, podívejte se na D & C RedNo. 9 nebo D & C RedNo. 27. Pokud produkt obsahuje tyto přísady, nejlépe uděláte, abyste se od něj drželi dál.

Co když mám suchou pokožku – mám se vyhýbat přísadám, které ucpávají póry?

Záleží. Komedogenní nebo nekomedogenní ingredience se nezmění, bez ohledu na váš typ pleti. Nicméně lidé se suchou kůží jsou pravděpodobně odolnější a nebudou postiženi tolik jako lidé s mastnou a aknózní pletí.

A tady je to, co se skutečně děje. Lidé se suchou kůží mají obvykle velmi málo aktivní mazové žlázy. To přináší další problémy, ale pokud jde o ucpané póry, pravděpodobně u nich jejich použití nepovede k akné.

Proč by vás to mělo zajímat? Ucpané póry zvyšují riziko bakterií, virů a plísní, které způsobují infekci. Kromě toho bude ucpaný pór viditelný na povrchu pokožky, což znamená, že ovlivní váš vzhled.

Nicméně produkt s nízkou koncentrací jedné nebo dvou složek ucpávajících póry pravděpodobně nebude mít nepříznivý účinek na lidi se suchou pokožkou. Velmi záleží na citlivosti vaší pokožky.

Můj oblíbený produkt obsahuje složku, která ucpává póry. Co teď?

Rozhodla jsem se napsat tento článek, abyste si byli vědomi otravných malých ingrediencí, které mohou být zodpovědné za vaše nikdy nekončící problémy pleti. Přesto byste je neměli brát jako pevná pravidla.

Bohužel nikdy nemůžeme přesně předpovědět, jak moc tyto složky ovlivní váš stav. Moje rada by byla věnovat pozornost své pokožce.

Zde je několik otázek, které mohou pomoci:

  1. Jak reaguje vaše pokožka po aplikaci produktu?
  2. Jaký je váš stav, když produkt několik týdnů nepoužíváte?
  3. Po několika týdnech produkt znovu naneste na pokožku. Jak teď reaguje vaše pleť?
  4. Zlepšil se váš stav nebo se zhoršil?
  5. Produkt používejte několik týdnů. Pozoruješ něco jiného?

Pokožka nelže, pokožce věřte.

Teoreticky mají výše zmíněné složky potenciál ucpat vaše póry a způsobit problémy. Rozhodně by měly být na „hlídacím“ seznamu pro všechny s citlivou, mastnou, aknózní nebo problematickou pletí. Na kůži se nedá jen tak něco dát.

To ale neznamená, že byste produkt měli okamžitě vyhodit. Místo toho ho použijte a pokud se objeví problémy, vězte, že je nejlepší ho co nejdříve odstranit z vaší péče o pleť.

Koneckonců, koncentrace a kombinace složek v jednom produktu může změnit výsledek k lepšímu nebo horšímu. Komedogenita složky není stejná jako komedogenita produktu. Jedna složka mezi ostatními nemusí nutně vadit.

A závěr? Pokud máte problematickou pleť, naší nejlepší radou je zůstat vzdělaný, činit informovaná rozhodnutí a hledat ingredience, na které se musíte mít na pozoru. V neposlední řadě – vždy kontrolujte seznamy přísad v produktu, který si nanášíte na pleť!

Sponzorováno

Vybíráte produkty podle toho, co obsahují? Nebo jak to děláte?

A dále si přečtěte

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: , ,

Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva