Chlorakné – co je to – příznaky, příčiny a léčba 4.85/5 (13)

Sponzorováno

 • Chlorakné je zdravotní porucha způsobená expozicí halogenovaným aromatickým uhlovodíkům, což jsou chemikálie obsahující benzenové kruhy a atomy halogenů.
 • TCDD neboli dioxin je jedním z nejběžnějších halogenovaných aromatických uhlovodíků. Chlorakné je vzácný typ akné, který se obecně moc často nevyskytuje.
 • Halogenované aromatické uhlovodíky jsou přítomny v mnoha typech chemických přípravků

V roce 2004 byl dioxin patrně použit k otrávení ukrajinského prezidentského kandidáta Viktora Juščenka, jehož tvář byla znetvořena tzv. chlorakné.

V roce 2004 byl dioxin patrně použit k otrávení ukrajinského prezidentského kandidáta Viktora Juščenka, jehož tvář byla znetvořena tzv. chlorakné.

Chlorakné je kožní onemocnění, které je způsobeno vystavením specifickým znečišťujícím látkám z prostředí. Přečtěte si více o definici, příznacích a léčbě chlorakné v tomto článku.

Trvalé účinky Agent Orange

Na internetu dříve koloval v souvislosti s chlorakné jeden příběh.

David je veteránem z vietnamské války, od poloviny do konce 60. let 20. století absolvoval několik cest po celém Vietnamu. Během svého působení ve válce byl David vystaven herbicidu zvanému Agent Orange, který byl často používán ve vietnamské válce k zabíjení různých rostlin a obecně v zemědělství. Často se brodil právě různými poli. Bohužel kvůli se dostal často do kontaktu s Agent Orange. David trpěl různými zdravotními problémy, jedním z nich je kožní onemocnění známé jako chlorakné.

Co je Chloracne?

Chlorakné je kožní onemocnění, které je způsobeno expozicí environmentálním znečišťujícím látkám, konkrétně halogenovaným aromatickým uhlovodíkům. Halogenované aromatické uhlovodíky (běžně nazývané chloraknegeny) jsou chemikálie, které se často vyskytují v určitých chemických závodech, insekticidy, herbicidy (jako je právě Agent Orange), fungicidy a prostředky na ochranu dřeva. Chloraknegeny se mohou do těla dostat přímým kontaktem s kůží, vdechováním nebo konzumací potravin kontaminovaných těmito sloučeninami.

Příznaky Chloracne

Mezi běžné příznaky chlorakné patří léze, černé tečky, cysty a pupínky na kůži, které se často vyvinou dva až čtyři týdny po expozici chloraknegenům. Obličej a krk jsou obvykle prvními místy, která jsou postižena, následuje břicho, záda, končetiny a genitálie.

Mezi další příznaky patří:

 • Únava
 • Impotence
 • Problémy s játry
 • Anémie
 • Artritida
 • Zvětšená štítná žláza
 • Záněty očí

U některých lidí s chlorakné trvá asi dva až tři roky, než se postižená kůže vyčistí. Je však známo, že u některých lidí trvá více než 30 let, než se tento stav zlepší.

Sponzorováno

Příznaky chlorakné zahrnují hlavně cysty a léze na kůži.

Diagnostika chlorakné

Dermatologové a další lékaři diagnostikují chlorakné na základě anamnézy a klinických zkušeností pacienta. Krevní testy k měření hladin halogenovaných aromatických uhlovodíků nejsou spolehlivé. Chemické látky jsou po expozici redistribuovány v celém těle a metabolizovány. Většina lidí si nespojí příznaky chlorakné s chemickou expozicí včas, aby se spoléhali na krevní testy. Někdy si lidé ani neuvědomují, že byli vystaveni takovým chemikáliím.

Diagnóza je většinou na základě anamnézy a odborného klinického názoru. Dermatolog může provést biopsii postižených oblastí kůže. Mezi možné indikátory chlorakné patří snížená hustota mazových žláz a přítomnost kožních hamartomů (hamartom je normální tkáň v nesprávné lokaci připomínající rakovinou tkáň). Imunohistochemický test, jako je CYP1A1, pomáhá lékařům identifikovat změny genové regulace v mazových žlázách.

Léčba chlorakné

Bohužel pro ty, kteří jsou postiženi chlorakné, v současné době není známa žádná léčba, která by úspěšně léčila tento stav. Jedinou skutečnou léčbou tohoto stavu je zabránit expozici chloraknegenům, a pokud je člověk vystaven, měl by být co nejdříve odstraněn ze zdroje chloraknegenů.

Po identifikaci chlorakné je třeba určit i zdroj kontaminace. Symptomatická léčba začíná po odstranění zdroje. Dermatolog může vyříznout nebo kauterizovat velké komedony a cysty. Antibiotika léčí nebo předcházejí sekundárním infekcím.

Je velmi důležité konzultovat s dermatologem podezření na chlorakné, protože porucha není předvídatelná. Všechny příznaky mohou vymizet během jednoho roku nebo dvou, ale některé případy chlorakné jsou odolné vůči léčbě. Sledování a kontrola akné je zásadní. Aromatické uhlovodíky mohou být i karcinogenní. Výzkum v tomto směru probíhá a karcinogenní účinky nebyly ověřeny ani vyvráceny, takže dlouhodobé sledování je nejbezpečnějším postupem.

Viktor Juščenko a chlorakné

Ukrajinský politik, soupeř Viktora Janukovyče v prezidentských volbách 2004 a jedna z tváří následné Oranžové revoluce, vážně onemocněl ve víru vypjaté předvolební kampaně. Lékaři u Juščenka zjistili druhou vůbec nejvyšší koncentraci jedovatého dioxinu, která kdy byla v lidském těle naměřena. Politik otravu přežil, ale jeho kdysi atraktivní tvář znetvořilo chlorakné. Díky revoluci se nicméně mohl těšit z volebního vítězství.

Dioxiny nejsou rozpustné ve vodě a jen velmi těžce se váží na jiné chemikálie. Seveský dioxin například může způsobovat chlorakné, poškozovat játra, centrální nervovou soustavu nebo imunitní systém. Pro člověka může být smrtelný už jeden miligram látky.

Sponzorováno

Máte s chlorakné zkušenosti? Napište do komentářů.

Studie a zdroje článku

 • Chloracne - study Autoři: Daniel I. Schlessinger; Carolyn A. Robinson; Joel Schlessinger.

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva