Čaj maté a jeho vliv i účinky na zdraví 4.93/5 (15)

Sponzorováno

Čaj maté a jeho vliv na zdravíPoklad starých indiánů, který má povzbuzující účinky posílí váš imunitní systém a pomůže vám odbourat tukové buňky. Vyzkoušejte tento životabudič, který je dodnes nejpopulárnějším nápojem v Jižní Americe. Čaj Maté přivezl do Evropy Kryštof Kolumbus.

Maté je pro indiány posvátný

Paraguayští Indiáni považují tuto rostlinu za posvátnou. Tento čaj obsahuje jeden a půl krát více látky podobné kofeinu jak káva a proto je známý zejména svými silnými a dlouhotrvajícími povzbuzujícími účinky. Indiáni vydrželi díky jeho pití být déle aktivní a nepotřebovali tolik jíst. Pití maté je však zdravější než pití kávy a nevzniká na něm závislost.

Hubnutí s maté čajem

Stejně, jako Indiáni, i vy budete díky pití tohoto čaje pociťovat menší hlad a také pomáhá redukovat tukové polštářky v problémových partiích. Právě proto se nejednou používá i při mnoha redukčních dietách. Mohou ho pít i lidé kteří nemohou pít nápoje obsahující kofein, protože tento nápoj ho přímo neobsahuje.

Čaj, který roste na stromě

I když se Maté nazývá čajem, není to zcela tak. Lístky Maté, které se u nás pijí podobně jako čaj, totiž nepocházejí z čajovníku, ale ze stromu, který se jmenuje cesmína paraguayská. Roste v Jižní Americe, zejména v Paraguayi, Uruguayi, Chile, Brazílii a Argentině. V těchto zemích je dodnes zvykem, že hosty uctí a přivítají právě šálkem čerstvě připraveného čaje maté. Ze stromu se sklízejí lístky, které se pak tradičními metodami suší a drtí do formy čaje.

Kromě toho, že tento čaj je vynikající náhradou kávy, obsahuje mnoho antioxidantů a vitamínů, například A, B1, B2, B-komlex, i vitamin C. Také je zdrojem významných aminokyselin, minerálů, pryskyřic, vlákniny, či karotenů. Má netradiční nahořklou chuť, takže je možné, že si na ni chvíli budete muset zvykat.

Sponzorováno

Vyplaví z těla toxiny a zlepší vám paměť

Pomáhá udržovat organismus fit a v celkově mladistvé formě. Kromě toho působí příznivě i na:

 • posiluje imunitní systém,
 • působí protizánětlivě,
 • chrání před alergiemi
 • vyplavuje z těla toxiny
 • odbourává tukové buňky a snižuje pocit hladu
 • snižuje krevní tlak, hladinu cukru a cholesterolu v krvi
 • zlepšuje mozkovou činnost, zklidňuje nervový systém
 • působí proti nespavosti (pít během dne, ne večer)
 • pomáhá při stresu
 • upravuje trávení

Příprava čaje Maté

Do kalabasy podle obsahu cca 2,5 – 4dl nasypete 3 až 4 čajové lžičky maté. Poté zalijte vodou, která má max. 90 stupňů, ne vroucí, poté můžete čaj posrkávat bombillou. Jak je kalabasa prázdná, opět dolijte a můžete tak opakovaně dolévat a popíjet dokud drcené lístky plavou na hladině a jemně se zpěňují. Poté co poklesnou na dno, tak jste z lístků maté vyčerpali vše a čaj je tzv. prázdný. Čaj maté si můžete připravovat a popíjet po celý den. Výhodou je, že nemusíte kontrolovat dobu louhování. Čím déle jsou lístky maté ve vodě, tím získáte od čaje odpovídající, povzbudivý účinek.

Slovník pro nezasvěcené

Kalabasa je tykev, kterou je však potřeba důkladně připravit, provést takzvanou zasvěcovací kůru, aby si zachovala svůj přírodní charakter a vnitřek zůstal tvrdý. Tento proces uzavírá přirozené póry tykve a čistí vnitřní stěny. Z tohoto hlediska rozlišujeme dva druhy nádobky – přírodní porézní a nádobky z neporézních materiálů (sklo,kov,porcelán,…). Ty tradiční nedoporučují vyznavači pití maté používat, protože mytím se ztrácí schopnost uchovat chuť maté z předchozích připravených nápojů, kterou naopak přírodní tykev uchovává.

Bombilla je vlastně jakési brčko opatřené na jednom konci sítkem. Původně to byla slámka, dnes se vyrábí ze všech druhů kovů, od levného hliníku po stříbro až po ozdobné zlacené. Bombilla je dlouhá asi 15 cm. Při srkání se na filtru brčka ponořeného do nápoje zachycují lístky čaje, ale tekutina protéká. Tímto způsobem se získá z byliny mnohem více živin než jakýmkoli jiným způsobem.

VIDEO: Kalabasa na maté čaj

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva