Dá se použít peroxid vodíku na akné? Jak a proč? 4.78/5 (9)

Sponzorováno

Dá se použít peroxid vodíku na akné?Pokud jde o řešení akné, zdá se, že každý je fanouškem domácích kutilských procedur, které můžete provádět v pyžamu, zatímco popíjíte čaj před spaním. Ne všechny domácí léčby jsou však vytvořeny stejně, a proto je důležité pečlivě vybírat, které z nich sami vyzkoušíme. Některé z nich mohou způsobit více škody než užitku a od těch byste se rozhodně měli držet dál.

Což mě přivádí k dnešnímu tématu – může peroxid vodíku působit na akné? Než dáme definitivní odpověď, musíme nejprve zjistit, co je peroxid vodíku a jak může léčit akné.

Co přesně je peroxid vodíku?

Pravděpodobně již používáte tento domácí lék na nějaké domácí práce, ať už jako antiseptikum nebo dezinfekci. Je to velmi běžná přísada v mnoha běžných čisticích a domácích prostředcích. Je to proto, že funguje úžasně jako antimikrobiální a antibakteriální produkt. Kromě toho se používá k prevenci mnoha infekcí a také k léčbě některých kožních onemocnění, jako jsou řezné rány, popáleniny a škrábance. Někteří lidé jej dokonce používají jako ústní vodu, aby odstranili nahromaděný hlen, pomohli při některých zubních problémech a zmírnili zápach z úst.

Obvykle je k dispozici v síle tří procent. Z bezpečnostních důvodů lékaři nedoporučují používat nic vyššího.

Jak peroxid vodíku působí na akné?

Nyní, když jsme viděli všechny výhody používání peroxidu vodíku, pojďme k tématu, kterému se dnes budeme věnovat: jak peroxid vodíku působí na akné?

Akné je kožní onemocnění, ke kterému dochází, když se vlasové folikuly na kůži ucpou přebytečným mazem, odumřelými kožními buňkami a bakteriemi způsobujícími akné zvanými P.acnes. Všechny tyto faktory dohromady přispívají ke vzniku mnoha typů akné, včetně třeba hormonálního nebo cystického akné. Někdy, pokud není akné správně léčeno, může zanechat nepříjemné jizvy a stopy po akné. Vypořádat se s nimi je ještě obtížnější než s akné samotným, a proto je důležité vymýtit akné hned v zárodku a jednat na ně, jakmile se objeví, a to kombinací účinných produktů péče o pleť se solidní rutinou péče o pleť a někdy včetně perorálních léků.

Peroxid vodíku působí na akné tak, že ošetří pupínek ihned po aplikaci látky na obličej. Protože má mnoho antibakteriálních vlastností, může přímo řešit bakterie, které způsobují akné. Po nanesení peroxidu vodíku na kůži okamžitě zoxiduje, což znamená, že uvolní atom kyslíku. Když je atom kyslíku na kůži, vytváří prostředí, ve kterém bakterie nemohou přežít, takže pupínek je bez bakterií. Jakmile jsou bakterie z místa odstraněny, pupínek dostane šanci zahojit se rychleji, než by bylo normálně, bez jakýchkoli dalších komplikací.

Podobně jako Retin A má i peroxid vodíku schopnost slupovat první vrstvu pokožky, což znamená, že funguje i jako jemný přírodní peeling. Pravidelným peelingem chráníte pokožku před pupínky, které se mohou v budoucnu objevit.

Zdá se, že peroxid vodíku je skvělým nástrojem pro udržení akné na uzdě. Pojďme prozkoumat všechny možnosti, jak jej lze použít lokálně na kůži.

Jak používat peroxid vodíku na akné

Pokud se rozhodnete vyzkoušet peroxid vodíku, nezapomeňte jej zředit, než se dostane kamkoli do blízkosti vaší pokožky. tím minimalizujete pravděpodobnost poškození kůže nebo popálení. Jak jsem již zmínila, nejběžnější koncentrace peroxidu vodíku jsou 3 procenta. Pro topickou aplikaci na kůži by měl být optimálně zředěn asi na 1 procento.

Takže, jak byste na to měli jít? Vše, co musíte udělat, je vzít tři polévkové lžíce vody a smíchat ji s jednou polévkovou lžící peroxidu vodíku, poměr je vždy 3:1. Jakmile je smícháte, je směs připravena k aplikaci.

Pleťová maska ​​s peroxidem vodíku

Pokud chcete použít peroxid vodíku jako pleťovou masku, měli byste vzít směs, kterou jste na začátku naředili, a nanést ji tenkou vrstvou na pokožku, vyhněte se očím, rtům, obočí a linii vlasů. Nechte na obličeji pět minut působit a poté důkladně smyjte. Tuto pleťovou masku můžete používat několikrát týdně, ale pokud zaznamenáte nějaké negativní vedlejší účinky, jako je pálení, svědění nebo zarudnutí, dělejte to méně často.

Pleťová maska ​​s peroxidem vodíku a jedlou sodou

Pravděpodobně jste se již setkali s některými domácími léky na pupínky, které obsahují jedlou sodu. Podobně jako peroxid vodíku má jedlá soda úžasné výhody pro pokožku. Pomáhá s pupínky a černými tečkami tím, že odstraňuje odumřelé kožní buňky a čistí póry. Kombinací jedlé sody s peroxidem vodíku dopřejete své pokožce opravdovou péči.

Na tuto pleťovou masku budete potřebovat:

  • 1 polévková lžíce zředěného peroxidu vodíku
  • 1 polévková lžíce jedlé sody
  • Trochu vody

Smíchejte všechny suché ingredience v misce a poté přidejte pár kapek vody, aby se vytvořila pasta. Jakmile je směs připravena, naneste ji na obličej, vyhněte se citlivým oblastem, jako jsou oči a rty. Nechte působit asi 5 minut a poté opláchněte teplou vodou. Naneste hydratační krém na obličej, který udrží vaši pokožku hydratovanou.

Pleťová maska ​​s citronovou šťávou a peroxidem vodíku

Citronová šťáva je neuvěřitelně účinná složka pro zesvětlení pokožky, pokud nemáte opravdu citlivou pokožku. Dokáže rozjasnit jizvy po akné a zanechá vaši pokožku zdravou a svěží.

Pro tuto pleťovou masku budete potřebovat pouze jednu čajovou lžičku zředěného peroxidu vodíku a několik kapek citronové šťávy. Smíchejte tyto dvě ingredience v misce a naneste směs na vyčištěný obličej. Nechte působit asi 10 minut a poté opláchněte teplou vodou. Pokračujte ve zbytku rutiny péče o pleť jako obvykle. Tento proces můžete opakovat dvakrát týdně.

Pleťová maska ​​s čajovníkovým olejem a peroxidem vodíku

Tea tree oil je úžasným bodovým ošetřením pokožky. Má úžasné antibakteriální vlastnosti, které regulují počet bakterií na pokožce. Tea tree oil také funguje báječně, pokud se nanese přímo na pupínek a nechá se přes noc, nebo jej můžete použít také v pleťové masce.

Na tuto pleťovou masku budete potřebovat následující ingredience:

  • 1 polévková lžíce zředěného peroxidu vodíku
  • pět kapek tea tree oleje
  • pár kapek vody

Smíchejte ingredience dohromady v malé misce a přidejte dostatek vody, pokud máte pocit, že směs bude příliš silná. Jakmile se směs vytvoří, naneste ji na pokožku a nechte 10 minut působit. Poté si umyjte obličej a naneste hydratační krém.

Sponzorováno

Pleťové tonikum s aloe vera šťávou a peroxidem vodíku

Zde je skvělá volba pro všechny milovníky tonerů: přírodní, účinný toner, který potřebuje pouze dvě ingredience, které pravděpodobně již máte doma!

Aloe Vera je extrémně zklidňující složka pro pokožku, nemluvě o tom, že je plná antibakteriálních, protizánětlivých a omlazujících vlastností.

K výrobě tohoto toneru budete potřebovat pouze dvě ingredience: lžičku šťávy z aloe vera a lžičku zředěného peroxidu vodíku. Pokud chcete udělat větší dávku, zvyšte množství ingrediencí, ale ujistěte se, že dodržíte stejný poměr. Před výrobou větších dávek je nejlepší vyzkoušet, jak na to bude vaše pokožka reagovat. Nanášejte tonikum na vyčištěnou pleť každý večer před spaním. Nebo ho můžete také použít jako bodové ošetření a aplikovat ho přímo na vaše pupínky.

Může peroxid vodíku způsobit poškození kůže?

Největší obavy mají lidé se zkoušením extrémnějších topických produktů, jako je peroxid vodíku, s ohledem na to, jak na něj bude reagovat jejich pokožka. To platí zejména pro lidi, kteří trpí velmi citlivou pokožkou a v minulosti měli špatnou reakci na jiné složky péče o pleť.

Takže, jaký je verdikt? Může peroxid vodíku způsobit poškození kůže?

Někteří dermatologové tvrdí, že i když má peroxid vodíku určité rozjasňující vlastnosti, může ve skutečnosti způsobit zjizvení nebo zhoršit stávající stav pokožky. Možná se ptáte, jak může produkt, který je údajně tak dobrý v léčbě akné, ve skutečnosti způsobit jizvy? Odpověď spočívá v procesu zabíjení bakterií.

Když peroxid vodíku zabíjí bakterie na kůži, spolu s ním jsou zabity také určité buňky, které se nazývají fibroblasty. Ty pomáhají pokožce se sama regenerovat (opravovat), zejména pokud jde o hojení ran a jizev. Jakmile k tomu dojde, zastaví přirozenou schopnost těla omlazovat se a vytvářet nové kožní buňky, které urychlují proces hojení.

Některé studie dokonce tvrdí, že používání peroxidu vodíku může zvýšit zánět v těle, který, jak všichni víme, přispívá k akné. Kromě toho existují určité důkazy k závěru, že může způsobit dočasné poškození kožních buněk zvýšením oxidačního stresu.

Vzhledem k tomu, že neexistuje způsob, jak určit, jak bude vaše pokožka na produkt reagovat, neměli by ho ti, kteří mají citlivé typy pleti, nejprve vyzkoušet? Možná existuje způsob, jak to vyzkoušet, aniž by to způsobilo zmatek na vaší pokožce. Než to vyzkoušíte samostatně nebo přes obličejovou masku, ujistěte se, že nejprve proveďte test na malém kousku kůže. Náplasťový test znamená, že si nanesete produkt, který zkoušíte, na malou oblast obličeje a počkáte alespoň 24 hodin, než zjistíte, zda s ním vaše pokožka souhlasí, a budete pokračovat na zbytek obličeje. Tímto způsobem budete mít možnost vidět reakci své pokožky z první ruky, aniž byste museli obětovat velkou plochu pokožky. Dermatologové doporučují provést náplasťový test před aplikací jakékoli nové lokální léčby na kůži.

Náhražky a alternativy peroxidu vodíku

Co když vaše pokožka špatně reaguje na peroxid vodíku? Nebojte se, není to všechno zmar a chmur. Zde je několik věcí, které je třeba mít na paměti.

Akné má více společného s vašimi geny a životním stylem než s produkty, které používáte na kůži. Jistě, některé produkty péče o pleť mohou způsobit, že se u vás objeví, ale to je jen dočasné. Klíčem k tomu, jak se akné navždy zbavit, je přehodnotit svůj životní styl. Zahrnutím většího množství zeleniny a ovoce do jídelníčku zvýšíte příjem antioxidantů a vitamínů, což tělu pomůže bojovat s oxidativním stresem. Cvičení je hlavním prostředkem proti stresu, takže se ujistěte, že cvičíte alespoň třikrát týdně. Pro zdravou pleť je také zásadní pravidelný režim spánku.

Pokud hledáte další přísady, které by mohly být dobrou alternativou k peroxidu vodíku, můžete vyzkoušet benzoylperoxid, Retin A nebo síru.

Vedlejší účinky peroxidu vodíku

Vzhledem k tomu, že mluvíme o drsné chemikálii, je samozřejmé, že existuje několik potenciálních vedlejších účinků, které se mohou objevit po místní aplikaci peroxidu vodíku.

Mezi nejčastější nežádoucí účinky patří:

  • Zarudnutí
  • Pocit pálení a píchání
  • Podráždění

Vzácnějším, ale velmi závažným jevem je alergická reakce na peroxid vodíku. Pokud zaznamenáte některý z následujících příznaků: vyrážka doprovázená svěděním, otok obličeje nebo jazyka, závratě a potíže s dýcháním, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.

Pokud zaznamenáte jakékoli nežádoucí účinky, které zde nejsou uvedeny, kontaktujte svého lékaře a přestaňte používat peroxid vodíku na kůži.

Peroxid vodíku je považován za bezpečný pro použití během těhotenství, ale pokud plánujete kojení, poraďte se se svým lékařem.

Závěrečné myšlenky

Peroxid vodíku může být velmi účinným bodovým ošetřením a přírodním exfoliátorem. S tím jsou spojeny některé výhody pro pokožku, jako je urychlení procesu hojení pupínků a zbavení se odumřelých kožních buněk. Stejně jako u jakéhokoli jiného produktu však může potenciálně vést k poškození, vysušení a podráždění pokožky, a proto je nejlepší použít náplasťový test, než jej vyzkoušíte na celém obličeji.

Sponzorováno

Tak co, vyzkoušíte peroxid vodíku jako součást své rutiny péče o pleť?

A dále si o peroxidu vodíku přečtěte

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva