Čaj z kurkumy prospívá vašemu zdraví – recept + účinky 4.82/5 (17)

Sponzorováno

Kurkumový čaj je zdravý a výborný

Kurkumový čaj je zdravý a výborný

Kurkuma ❤️ je jasně žlutooranžové koření běžně používané v kari a omáčkách. Určitě ho znáte. Vyrábí se z kořene kurkumy. Kurkuma se používá pro své léčivé, antioxidační a protizánětlivé vlastnosti už po tisíce let.

Kurkumový čaj je jednou z populárních forem konzumace kurkumy. Má jedinečnou, ale jemnou chuť. Čaj je také skvělý způsob, jak využít přínosy kurkumy pro zdraví.

Pojďme se podívat na hlavní zdravotní benefity kurkumového čaje.

1. Zlepšuje příznaky artritidy

Silné protizánětlivé vlastnosti čaje z kurkumy mohou pomoci zmírnit záněty a otoky u lidí s artritidou. Snižuje bolestivé příznaky. Jedna studie zjistila, že účinná látka v kurkumě, zvaná kurkumin, byla účinná při snižování bolesti u pacientů s osteoartrózou.

2. Pomáhá předcházet Alzheimerově chorobě

Zatímco výzkum stále hledá, co přesně způsobuje Alzheimerovu chorobu, zdá se, že zmíněný kurkumin nacházející se v kurkumě ji může pomoci zabránit. Antioxidanty v kurkumě zabraňují poškození, které může vést k Alzheimerově chorobě.

Ještě důležitější je to, že některé výzkumy ukazují, že kurkuma může snížit ztrátu synaptických markerů a akumulaci amyloidů spojených s vývojem Alzheimerovy choroby.

3. Pomáhá předcházet rakovině

Mnoho léčivých vlastností čaje z kurkumy, včetně antioxidačních a protizánětlivých vlastností, by mohlo přispět k prevenci rakoviny. Dokonce i National Cancer Institute uznal kurkumin jako účinný antikarcinogen neboli látku, která pomáhá předcházet rakovině.

4. Udržuje remisi ulcerózní kolitidy

Ulcerózní kolitida je chronické onemocnění, které způsobuje vředy na dolním konci gastrointestinálního traktu. Kurkuma by mohla pomoci zlepšit symptomy ulcerózní kolitidy.

Třeba jedna studie zjistila, že pacienti s remisí ulcerózní kolitidy měli výrazně nižší míru relapsů, pokud konzumovali kurkumu.

5. Posiluje imunitní systém

Léčivé vlastnosti kurkumy mohou posílit imunitní systém, a to i u lidí s poruchami imunity. Jedna studie potvrdila, že kurkuma může opravdu posílit imunitní systém.

6. Snižuje cholesterol

Snížení LDL (neboli „špatného“) cholesterolu vám může pomoci snížit riziko vzniku některých závažných onemocnění, včetně srdečních chorob a mrtvice. Existují důkazy, že kurkuma je účinná právě v tomto.

Například studie z roku 2008 zjistila, že pravidelná, nízká dávka kurkuminu je spojena se sníženou hladinou LDL a celkového cholesterolu.

Sponzorováno

7. Může pomoci léčit uveitidu

Uveitida je zánět duhovky. Některé výzkumy naznačily, že kurkumin nacházející se v kurkumě může být ve skutečnosti stejně účinný jako léčba kortikosteroidy, ale bez vedlejších účinků.

RECEPT – Jak připravit čaj z kurkumy

Chcete-li si připravit kurkumový čaj doma, postupujte takto:

 1. Na sporáku uvařte 3 až 4 šálky vody v hrnci.
 2. Přidejte 2-3 lžičky kurkumy a promíchejte.
 3. Dusíme asi 5 až 10 minut.
 4. Čaj přecedíme do jiné nádoby.
 5. Přidejte med, čerstvě vymačkanou citronovou nebo pomerančovou šťávu a případně mléko podle chuti.

Potenciální rizika a komplikace

Kurkuma je obecně bezpečná, pokud ji konzumujete s mírou. O pití čaje z kurkumy byste se měli poradit se svým lékařem, pokud jste měli či máte:

 • zánět žlučníku nebo žlučníkové kameny
 • obstrukce žlučových cest
 • žaludeční vředy
 • cukrovku (doplňky s kurkumou mohou snižovat hladinu cukru v krvi)

Užívání příliš velkého množství kurkumy však může způsobit vedlejší účinky. Třeba tyto:

 • zvýšená kyselost žaludku, která může způsobit vředy
 • účinek ředění krve

Protože vám kurkuma může ředit krev, měli byste přestat s kurkumovým čajem dva týdny před operací. Kurkumový čaj neužívejte, pokud užíváte léky na ředění krve.

Kdo by měl pít čaj z kurkumy?

Kurkumový čaj je pro většinu lidí považován za bezpečný a zdravý k pití. Může zmírnit bolest a zánět bez vedlejších účinků.

Pití čaje z kurkumy může mít prospěch téměř každému, zejména proto, že může posílit imunitní systém a působit jako protirakovinové činidlo. Lidé s bolestmi způsobenými zánětem mohou mít z kurkumového čaje největší prospěch. Lidé, kteří mají cukrovku nebo užívají léky na ředění krve, by si však měli promluvit se svými lékaři, než vyzkouší jakýkoli doplněk z kurkumy.

Sponzorováno

A co vy? Pijete čaj z kurkumy? Podělte se s námi o zkušenosti v komentářích pod článkem.

O kurkumě si dále přečtěte

Zdroje článku a studie

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva