Sponzorováno

Zelený čaj a průjem – proč ho někdy způsobuje? 4.86/5 (7)

  • Zelený čaj obsahuje kofein.
  • Kofein může mít projímavý účinek, který může vést k průjmu.
  • Pití 3-4 šálků kávy nebo čaje denně může zhoršit průjem.
  • Pokud pijete čaj na lačný žaludek nebo jako první věc po ránu, může to být viník průjmu. Čaj je svou povahou kyselý, pravidelné pití zeleného čaje na prázdný žaludek narušuje kyselou rovnováhu žaludku a způsobuje extrémní plynatost nebo zažívací potíže.

Pití zeleného čaje někdy může způsobit průjem. Ale stává se to výjimečně.

Pití zeleného čaje někdy může způsobit průjem. Ale stává se to výjimečně.

Zelený čaj je obecně velmi zdravý nápoj, který obsahuje prospěšné rostlinné sloučeniny zvané flavonoidy. Pokud se zeleným čajem teprve začínáte, můžete po jeho vypití zaznamenat mírné vedlejší účinky, jako je mírný průjem řídká stolice. To je způsobeno obsahem kofeinu. Někteří jedinci jsou na tyto účinky citlivější než jiní, ale vydržte. Tento nežádoucí účinek je obvykle dočasný a pravděpodobně odezní, jakmile si vaše tělo zvykne na mírný obsah kofeinu v zeleném čaji. Mezitím podnikněte kroky ke snížení rizika průjmu a prevenci souvisejících problémů, jako je dehydratace.

Výhody zeleného čaje

Hlavním flavonoidem v zeleném čaji je epigalokatechin galát neboli EGCG. Jako všechny flavonoidní sloučeniny je i EGCG známý pro svou antioxidační aktivitu. Vychytává nestabilní molekuly známé jako volné radikály, které se mohou hromadit a způsobovat to, co je známé jako oxidační stres. Když je vaše tělo pod oxidačním stresem, není schopno se správně regenerovat, což má za následek poškození na buněčné úrovni. Dle studií poškození volnými radikály hraje roli při srdečních chorobách, některých rakovinách a dalších chronických onemocněních.

Kromě antioxidačních výhod je čaj bohatý na theanin – aminokyselinu, která je téměř exkluzivní pro zelený čaj – a má uklidňující účinek. Theanin má schopnost překonat hematoencefalickou bariéru a blokovat stimulující mozkové chemikálie.

Jak zelený čaj způsobuje průjem

Kofein v zeleném čaji stimuluje vaše střeva hned několika způsoby. Jednak může způsobit, že vaše střeva nasají více tekutin, čímž se zvýší množství vody vyloučené při pohybu střev. Může také stimulovat motilitu, což způsobí, že střeva se pohybovat dříve než obvykle. To platí zejména, pokud ráno pijete nápoje obsahující kofein, jako je zelený čaj. To pak znamená kratší dobu průchodu tělem a zvýšené vylučování tekutin, což může vést k řídké stolici, zvláště pokud jste citliví na kofein.

Snižte riziko průjmu ze zeleného čaje

Průjem je nepříjemný vedlejší účinek, který někteří lidé zažívají po pití zeleného čaje. Když máte vodnatou stolici, ztrácíte více elektrolytů a hrozí vám dehydratace. Dobrým nápadem, jak snížit pravděpodobnost průjmu, je snížit množství zeleného čaje, které zpočátku pijete. Jakmile si tělo zvykne, můžete pak pít více zeleného čaje.

Sponzorováno

Další strategií je vyvarovat se pití zeleného čaje nalačno. Místo toho si ji dejte s plným břichem, třeba snídani. Pokud máte jídlo v žaludku snižuje to rapidně vedlejší účinky kofeinu na trávení, tedy i riziko průjmu.

A pokud dáváte přednost pití zeleného čaje mezi jídly, zkuste si ho dát později během dne, například odpoledne, protože trávicí účinky jsou výraznější ráno.

Předcházejte vedlejším účinkům souvisejícím s průjmem

Záchvaty průjmu zvyšují riziko nerovnováhy elektrolytů a dehydratace. Pokud máte vodnatou stolici z pití zeleného čaje, zvyšte příjem čirých nápojů, jako je voda, abyste pomohli vrátit tekutiny do těla. Více vypitých tekutin pomůže zabránit dehydrataci. Nečekejte, až budete mít žízeň. V době, kdy vám vaše tělo signalizuje, abyste pili, můžete být již dehydratovaní.

Kromě toho jezte potraviny, které vám pomohou doplnit elektrolyty. Slaná jídla mohou pomoci nahradit sodík. Ovoce, zejména banány, pomeranče a avokádo, jsou bohaté na draslík, zatímco fazole, ořechy, semena a jogurty jsou bohaté na hořčík a vápník.

Přestaňte pít zelený čaj a poraďte se se svým lékařem, pokud zaznamenáte silný průjem, a požádejte svého lékaře, aby vyloučil stavy, jako je syndrom dráždivého tračníku a zánět střev.

Kupte si sypaný čaj. Většina čajových sáčků obsahuje nekvalitní čaj, který je jemně rozbitý. Také při nákupu čajových sáčků platíte za balení, nikoli za čaj samotný. Nejlepší čaje jsou k dostání pouze sypané.

Kupte si čistý (neochucený) čaj. Spousta lidí měla jen ochucený zelený čaj, což je nešťastné, protože ochucený zelený čaj často používá jako základ nekvalitní čaj a přidává dochucovadla, aby zamaskovala nudnou nebo dokonce nepříjemnou chuť.

Shrňme si informace

Zelený čaj je zdravý nápoj. Malý počet lidí, kteří pijí zelený čaj, však může zaznamenat menší vedlejší účinky po vypití (většího množství) zeleného čaje, jako je průjem.

Průjem souvisí s kofeinem obsaženým v zeleném čaji. Někteří lidé jsou citliví na kofein, ale dokážou se po chvíli přizpůsobit.

Kofein v zeleném čaji stimuluje střeva, což způsobuje, že střevo absorbuje více tekutiny, takže zvyšuje množství vody během pohybu střev.

Průjem po vypití zeleného čaje je obvykle dočasný problém a zmizí přirozeně poté, co se tělo adaptuje na kofein.

Sponzorováno

Máte také rádi zelený čaj? Pijete ho? A dělal vám zažívací problémy? Napište nám do komentářů.

Dále si o zeleném čaji přečtěte

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva