Sponzorováno

Jak správně masírovat dásně? 4.8/5 (10)

Dásně jsou základem pro vaše zuby. Jsou jako silné sloupy, které drží vaše zuby na místě. Když dásně začnou ustupovat, je to známka onemocnění dásní (jež se vyskytuje u většiny dospělých), které může mít za následek uvolnění zubů a nakonec ztrátu zubů. Hlavním důvodem nezdravých dásní a ústupu dásní je hromadění zubního plaku. Když se plak nahromadí, začne kalcifikovat nebo tvrdnout na zubní kámen, a pokud není odstraněn, infikuje tkáň dásní a způsobuje ústup dásní. Masáž prsty mechanicky uvolní kolonie plaku přichycené na povrchu zubu a odstraní plak.

I když si pravidelně čistíte zuby a používáte zubní nit, možná si neuvědomujete, že můžete do své hygieny ústní dutiny přidat další kroky, abyste si udrželi ústa zdravá. Určitě zvažte přidání masáže dásní do vaší rutinní péče o ústní dutinu, abyste zlepšili nebo ochránili zdraví vašich dásní. Pro dásně je taková masáž opravdu super!

Zjistěte, jak může správná masáž a stimulace dásní pomoci zlepšit zdraví dásní, a ve článku se dozvíte i o třech technikách masáže dásní, ze kterých si můžete při provádění tohoto úkolu vybrat.

Výhody masáže dásní

Podívejme se na největší výhody a benefity masáže dásní.
Při správném provádění masáž dásní zvyšuje průtok krve do tkáně dásní. Toto zvýšení průtoku krve vede k cirkulaci ještě více na živiny bohaté krve do dásní, což pomáhá bojovat proti onemocnění dásní a zlepšuje celkové zdraví dásní.

V krvi máme kyslík. Mnoho bakterií, které přispívají k onemocnění dásní, jsou anaerobní bakterie, kterým se daří v prostředí s malým nebo žádným kyslíkem. Dodatečný kyslík dodávaný do dásní během masáže dásní může pomoci zabít mnoho z těchto bakterií.

Při pravidelném provádění může masáž dásní zahustit epitel dásní. Epitel dásní je vnější vrstva tkáně dásní, která pomáhá chránit dásně před bakteriemi, které mohou způsobit infekce. Když tato tkáňová vrstva zesílí a zesílí, pomáhá účinněji chránit dásně před bakteriálními infekcemi.

Dalším bonusem je, že veškeré zbytky jídla, které nejsou správně odstraněny z tkáně dásní při čištění kartáčkem a nití, se mohou také uvolnit během masáží dásní.

Techniky masáže dásní

Že si pravidelně čistíte a masírujete dásně zubním kartáčkem? Mám pro vás špatnou zprávu – není to nic moc. I když zubní kartáček může mírně stimulovat průtok krve v dásních, příliš hrubé čištění dásní zubním kartáčkem může vést k ústupu dásní. Čištění dásní zubním kartáčkem navíc zvyšuje průtok krve pouze ve vnějších 5 mm dásní.

Existují i ​​jiné způsoby, jak masírovat dásně mnohem efektivněji, abyste zvýšili průtok krve ve všech tkáních dásní, aniž byste riskovali nevratnou recesi dásní.

Použijte masážní přístroj na dásně s gumovou špičkou

Masážní přístroj na dásně s gumovou špičkou

Masážní přístroj na dásně s gumovou špičkou

 

Speciální přístroje speciálně pro masírování dásní se nazývají masážní přístroje dásní nebo stimulátory dásní. Můžete si zakoupit manuální nebo elektrickou verzi. Oba jsou účinné, když se používají správně, i když elektrický stimulátor dásní vám pomůže ulehčit masáži dásní.

Sponzorováno

Chcete-li použít stimulátor dásní s gumovou špičkou, držte zařízení pod úhlem 45 stupňů směrem ke tkáni dásní, přitlačte jej k dásním a krouživými pohyby je jemně masírujte. Snažte se masírovat dásně po dobu deseti minut, ale zastavte se dříve, pokud cítíte, že vás bolí dásně. Přes bolest zde rozhodně nechoďte.

Masírujte si dásně prsty

Pokud si nechcete pořizovat speciální nástroj na masáž dásní, můžete si dásně masírovat i prsty. Chcete-li provést masáž dásní prsty, vezměte si čistý ukazováček a pevně jej přidržte na tkáni dásní. Poté krouživým pohybem posouvejte špičkou prstu po linii dásní asi deset minut.

Nejjednodušší způsob, jak můžete masírovat dásně, je ukazováčkem.

Pomocí rostlinného oleje, jako je olivový, kokosový olej nebo sezamový olej, můžete pomoci svému prstu pohybovat se plynuleji proti tkáni dásní a dokonce pomoci zabít další bakterie v dásních. Naneste olej na prst, kterým masírujete dásně.

Jedna studie odhalila, že masírování dásní jedním z těchto olejů po dobu 10 minut každý den po čištění zubů a následné čekání alespoň půl hodiny s jídlem nebo pitím pomohlo snížit počet špatných bakterií v dásní stejně jako masírování dásní silným antibakteriálním gelem nazývaný chlorhexidin.

Masáž dásní ústní sprchou

Ústní sprchy jsou skvělé pro lidi, kteří opovrhují běžnými zubními nitěmi, protože vám pomohou zajistit čisté dásně bez potíží s nití. Použitím tlaku vody nejen perfektně vyčistíte mezizubní prostory, ale zároveň vám také masírují dásně. Jen se ujistěte, že tlak vody není příliš vysoký, protože pokud nebudete opatrní, mohlo by dojít k poškození dásní. A to fakt nechcete.

Pokud máte onemocnění parodontu, masáž dásní je jedním ze způsobů, jak urychlit celý proces hojení.

Ať už v současnosti trpíte onemocněním dásní nebo prostě chcete podniknout všechny kroky, abyste zachovali současné dobré zdraví svých dásní, zařaďte masáž dásní do své každodenní péče o ústní dutinu. Masáž dásní může pomoci zlepšit zdraví dásní za pouhých 10 minut nebo méně každý den.

Sponzorováno

A jak si dásně masírujete vy? Budeme rádi, pokud nám o tom napíšete do komentářů.

A dále si o dásních přečtěte

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva