Sponzorováno

Mýty o mléce a mléčných produktech – co platí a co ne? 4.75/5 (8)

Mýty o mléce a mléčných produktechKdyž jsem byl dítě, bylo mléko vždy základním produktem. Pak vstoupíte do dospělosti a mléko, stejně jako mnoho jiných potravin, se stane obětí šíření strachu pseudovědy. Minové pole mléčných a bezmléčných výrobků dostupných v supermarketu v kombinaci se smíšenými zprávami ztěžuje pochopení, co si proboha vybrat – nebo zda si vůbec nějaké to mléko vybrat!

Dovolte vědě, aby nás vedla!

V tomto článku se díváme na mléčné výrobky výhradně z nutričního hlediska. Pokud se rozhodnete nekonzumovat mléčné výrobky z etických nebo ekologických důvodů, je to naprosto v pořádku. Ale pamatujte, že výživa je založena na vědě, nikoli na názoru – takže zde jsou fakta, která byste o mléčných výrobcích měli vědět.

Podívejme se na časté mýty o mléce

Mýtus č. 1: Lidé nejsou stvořeni k pití kravského mléka

FAKT: Jediným mlékem, které je určeno výhradně pro lidskou spotřebu, je mateřské mléko. Kravské mléko je bezpochyby určeno pro telata. A je pravda, že existují lidé, kteří netolerují mléčné výrobky. Nicméně – většina lidí je schopna tolerovat mléčné potraviny (a činí tak po tisíce let), což je skvělé, protože mléko je velmi výživným zdrojem potravy. Má obzvláště vysoký obsah bílkovin, vápníku, fosfátu, vitamínů B a jódu, což jsou všechny důležité živiny pro lidské zdraví (je to jako jediný nápoj pro všechny důležité živiny, které tělo potřebuje).

Většina lidí snáší kravské mléko velmi dobře. Příslušný gen, jež pomáhá trávení mléka, se objevil v Evropě před tisíci lety a umožnil lidem přijímat mlékem více vitaminu D a kompenzovat tak nedostatek slunečního světla. Enzym potřebný k trávení mléčného cukru (laktózy) ve skutečnosti chybí pouze malému procenty populace a jde o genetickou odchylku. Počet osob s intolerancí laktózy je vyšší v asijských a afrických zemích, kde se tradičně nekonzumovalo čerstvé mléko.

Mýtus č. 2: Mléko je nabité růstovými hormony, které jsou škodlivé pro lidské zdraví

FAKT: V ČR se do mléka nebo mléčných výrobků nepřidávají žádné hormony. Stejně jako všechny živočišné potraviny, mléko přirozeně obsahuje hormony, jako je progesteron a IGF1. Tyto přirozeně se vyskytující hormony v mléce jsou štěpeny enzymy v našich střevech, a proto nejsou absorbovány v aktivní formě. Některé země používají syntetický bovinní růstový hormon (stejně jako přirozeně se vyskytující hormony) ke zvýšení produkce mléka, nicméně v ČR ne.

Mléko sice obsahuje stopová množství přirozeně se vyskytujících steroidních hormonů, jako jsou estrogeny, ale příjem je malý ve srovnání s tím, co produkuje lidský organismus. Podávání růstového hormonu dojnicím ke zvýšení produkce mléka bylo v Evropě v roce 1999 zakázáno s ohledem na zdraví a dobré životní podmínky zvířat.

Mýtus č. 3: Mléčné výrobky jsou špatné pro vaše střeva

FAKT: Zdraví střev se stalo velmi populárním tématem a z dobrého důvodu – existuje tolik důkazů, které podporují to, že zdravá střeva mají velké přínosy pro zdraví a pohodu. Bohužel vidím tolik lidí, kteří se mylně domnívají, že musí ze své stravy vyloučit mléčné výrobky, aby dosáhli optimálního zdraví střev. Pokud se podíváme na vědu, neexistuje žádný důkaz nebo výzkum, který by prokázal, že mléčné výrobky mají negativní dopad na střeva. Ve skutečnosti je výzkum spíše opačný, střídmá konzumace fermentovaných mléčných výrobků, jako je jogurt, kefír a některé sýry, může být ve skutečnosti pro střevní mikrobiom velmi prospěšná.

Mýtus č. 4: Nízkotučné mléko má přidaný cukr

FAKT: Mléko obsahuje malé množství přírodního cukru ve formě laktózy, který se nepočítá do denního příjmu tzv. volných cukrů, třeba cukrů přidávaných do potravin nebo nápojů nebo těch, které se nacházejí v medu či ovocné šťávě. V ČR se do obyčejného nízkotučného mléka cukr nepřidává. Když se podíváte na panel nutričních informací na láhvi mléka, nízkotučné mléko může obsahovat o něco více cukru než plnotučné mléko (na 100 ml), ale jedná se o přirozeně se vyskytující mléčný cukr (laktózu). Důvod, proč má nízkotučné mléko o něco více cukru než plnotučné, je ten, že když se z mléka odstraní tuk, to, co po něm zůstane, je o něco koncentrovanější (včetně bílkovin, vápníku a laktózy). Takže i když snížení tuku vede k mírně vyšší hladině cukru, není to proto, že byl přidán cukr.

Sponzorováno

Dosavadní poznatky neukazují, že by mléko a mléčné výrobky zvyšovaly riziko obezity nebo cukrovky. Předpokládá se, že ve skutečnosti mohou chránit před vznikem cukrovky 2. typu. Stejné množství cukru jako mléko obsahují rajčata nebo sladké brambory.

Mýtus č. 5: Konzumace mléčných potravin způsobuje akné

FAKT: Toto je mýtus, který koluje léta. Teorie za tím je, že mléko a mléčné potraviny ucpávají pokožku, způsobují hromadění mazu, což může vést k pupínkům a akné. Neexistuje žádný vědecký důkaz, která by podporovala spojení mezi akné a mléčnými potravinami.

Typ pleti, genetika, hormony a expozice znečišťujícím látkám jsou s větší pravděpodobností determinanty akné než mléčné výrobky. Konzumace zdravé a vyvážené stravy zahrnující dostatek čerstvého ovoce, zeleniny a mléčných výrobků je nejlepší způsob, jak zajistit, aby vaše pokožka dostávala všechny živiny, které potřebuje.

Nejsou tedy důkazy o souvislosti mezi mléčnými výrobky a akné, ani o obecné souvislosti s kožními problémy ve většinové populaci.

Mýtus č. 6: Pokud chcete zhubnout, měli byste z jídelníčku vyloučit mléčné výrobky

FAKT: Stejně jako u většiny potravin nevede konzumace mléčných výrobků automaticky k přibírání na váze – příliš mnoho mléčných výrobků by mohlo – ale nedoporučuji jíst příliš mnoho čehokoli (kromě zeleniny!). Mléčné výrobky mohou být součástí zdravé a vyvážené stravy, ale klíčem je umírněnost. Ve skutečnosti některé výzkumy naznačují, že mléčné výrobky mohou vést ke ztrátě hmotnosti. Je to proto, že mléčné výrobky mají tendenci zasytit, což znamená, že vás zanechají spokojené, zabrání poklesu hladiny cukru v krvi a omezí přejídání, což vše může přispět k udržitelnému hubnutí. Vědecké důkazy celkově ukazují, že konzumace mléka má neutrální účinek na tělesnou hmotnost.

Mýtus č. 7: Mléko je nejlepším zdrojem vápníku

Mléko je sice skvělým zdrojem vápníku, ale rozhodně není nejlepší. Například dvě polévkové lžíce chia semínek mají šestkrát více vápníku než mléko! Podle studií 100 ml mléka 125 mg vápníku, zatímco 100 gramů indického ragi (proso) obsahuje neuvěřitelných 344 mg vápníku. Předpokládá se také, že po 3 letech života naše tělo ztrácí schopnost štěpit mléčné bílkoviny (kasein), což brání vstřebávání vápníku z mléka. Kromě toho potřebujete v těle optimální množství vitamínu D, abyste byli schopni vstřebat vápník z potravy.

Mýtus č. 8: Pití mléka způsobuje zahlenění

FAKT: Není to pravda, neexistuje žádný vědecky podložený výzkum, který by naznačoval, že pití mléka vede k sekreci hlenu v dýchacích cestách nebo krku nebo může zhoršit příznaky astmatu. Studie neprokázaly žádnou významnou souvislost mezi těmito dvěma a příjem mléka nezvyšuje sekreci z nosu, kašel, ucpaný nos. Pití mléka urychluje proces regenerace, protože poskytuje tekutiny a živiny pro zklidnění bolesti v krku a uspokojení energetických nároků.

Nepijte slazené mléko

Moje doporučení? Oblíbené vanilkové a čokoládové verze rostlinných mlék jsou často plné přidaného cukru. Ty nepijte. Pijte obyčejné mléko. Laktóza v mléce není špatná, takže ji není třeba hanit. Jen se vyhněte sladkým mlékům s přidaným cukrem.

Nutriční štítek také umožňuje porovnat množství tuků, bílkovin, sacharidů a vitamínů v jednotlivých typech mléka. Například rostlinná mléka obecně neobsahují nasycené tuky jako kravské mléko, takže nezvyšují LDL-cholesterol tolik jako mléčné mléko, ale mají přibližně stejné množství vápníku.

Sponzorováno

A co vy? Pijete mléko? Nebo se mu spíše vyhýbáte? Budeme rádi za komentáře.

A dále si o mléce přečtěte

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva