Sponzorováno

5 důvodů, proč byste denně měli používat opalovací krém 4.86/5 (7)

Proč vlastně používat opalovací krém každý den?

Proč vlastně používat opalovací krém každý den?

Většina z nás ví, jak je důležité používat v letních měsících opalovací krém, abychom se vyhnuli spálení a poškození pleti, ale skutečně by se mělo jednat o celoroční preventivní zdravotní opatření?

Vždy používejte opalovací krém, bez ohledu na barvu nebo tón pleti. Věděli jste, že použití opalovacích krémů sahá až do starověkého Egypta, kdy se výtažek z rýžových otrub a jasmín používal k ochraně pokožky před sluncem. Chemici vynalezli první komerční opalovací krém v roce 1936 a od té doby se stále zdokonaloval. Moderní opalovací krémy jsou voděodolné a jsou součástí mnoha kosmetických a kosmetických produktů, jako jsou primery (neboli podkladová báze), základy, séra a krémy.

Proč byste měli vždy nosit opalovací krém i když je zamračený den?

Až 80 procent slunečních paprsků může procházet mraky, takže pokud se domníváte, že je v pořádku vzdát se ochrany pomocí opalovacího krému v zataženém dni, zamyslete se znovu. Opalovací krém je důležitý preventivní zdravotní návyk, který by měl být udržován po celý rok, včetně zimních měsíců.

Sníh může odrážet až 80 procent ultrafialových (UV) paprsků, což zvyšuje riziko vystavení poškození sluncem. Čím vyšší je nadmořská výška, tím vyšší je expozice UV záření, takže opalovací krém je klíčový i pro rodinnou lyžařskou dovolenou. V případě pochybností: vždy používejte opalovací krém, i když je zamračeno!

Zde je 5 hlavních důvodů, proč by používání opalovacího krému mělo být každodenním zvykem po celý rok:

1. Chrání vaši pokožku před UV zářením

Úbytek ozónové vrstvy zvýšil naše riziko poškození pleti sluncem škodlivými UV paprsky. Opalovací krém blokuje tyto paprsky a výrazně snižuje pravděpodobnost spálení. Hledejte produkty s ochranným faktorem SPF (Sun Protection Factor) alespoň 15 (někteří lékaři doporučují 30 a více) a používejte je každý den. Pro pokrytí celého těla budete chtít použít asi 30 ml.

2. Snižuje vaše riziko rakoviny kůže

Rakovina kůže je jednou u nejběžnějších forem rakoviny. Třeba v USA byl v roce 2013 diagnostikován melanom kůže u 71 943 lidí a 9 394 z těchto případů bylo smrtelných. Každodenním používáním opalovacího krému snížíte riziko vzniku rakoviny kůže na více než polovinu.

3. Zabraňuje předčasnému stárnutí pokožky

Poškození sluncem z UV záření způsobuje fotostárnutí pokožky, které se vyznačuje hustým kožovitým vzhledem; odbarvením pleti; a odbourávání kolagenu, což přispívá k tvorbě linek a vrásek. Studie ukazují, že lidé mladší 55 let, kteří se pravidelně nanášejí opalovacím krémem, mají o 24 procent menší šanci, že se u nich projeví tyto známky stárnutí, než ti, kteří se nemažou.

4. Pomáhá udržovat rovnoměrný tón pleti

Opalovací krém pomáhá předcházet změně barvy a tmavým skvrnám způsobeným poškozením sluncem, pomáhá vám udržovat hladší a rovnoměrnější tón pleti.

Sponzorováno

5. Celkově zdravá pleť

Kůže je celkově zdravější, když používáte opalovací krém. Esenciální proteiny v pokožce, jako je keratin, jsou chráněny při použití opalovacího krému. Tyto proteiny jsou primárně zodpovědné za udržení hladké a zdravé pokožky jak na pohled, tak na funkci.

Pamatujte: pokožka po peelingu se snadněji spálí

Pokud používáte produkty péče o pleť s alfa hydroxykyselinami (AHA), vaše pokožka bude citlivější na UV záření a opalovací krém je tak ještě důležitější. A to stále platí, i když tyto produkty používáte pouze na noc, vaše pleť bude druhý den (a ještě nějakou dobu poté) citlivá.

Takže pokud máte ve vaší rutině kyseliny, je mimořádně důležité, abyste se ujistili, že svou pokožku správně chráníte používáním opalovacích krémů.

Výběr opalovacího krému

Většina lidí se děsí představy, že budou každý den nosit opalovací krém. Mnozí se obávají, že opalovací krémy způsobí, že jejich pleť bude mastná a nejhorší ze všeho, že budete celý den vonět jako opalovací krém! Naštěstí produkty péče o pleť ušly dlouhou cestu a nebudete muset každý den nanášet oldschool slizký opalovací krém, abyste dosáhli skvělých výhod každodenního používání opalovacích krémů. Toho se fakt nebojte.

Typ produktu, který používáte, bude záviset na délce času, který plánujete strávit na slunci, a aktivitách, které budete dělat, ale pro naše účely se zaměříme na produkty na opalování, které jsou nejlepší pro každodenní použití, nikoli pro den na pláži.

Bohužel pro většinu z nás, běžný den nezahrnuje delší dobu strávenou na slunci. To znamená, že vaše denní ochrana před slunečním zářením pravděpodobně nemusí být vyšší než 30-35 SPF. Vždy hledejte krém, který má širokospektrální ochranu, která zajistí, že budete chráněni před všemi škodlivými slunečními paprsky – nebudeme zabíhat do detailů, ale existuje několik různých typů UV záření – UVA a UVB. Širokospektrální krémy chrání před oběma typy – a to chcete!

Kromě toho budete také chtít při výběru opalovacího zvážit svůj typ pleti. Alergická nebo aknózní pleť bude mít největší prospěch z produktů bez parfemace a konzervačních látek, zatímco ti se suchou pokožkou budou chtít každodenní hydratační krémy s přidaným opalovacím krémem.

Jde vždy o to najít ty správné opalovací přípravky pro vás, vaši pokožku a vaši rutinu.

Sponzorováno

Používáte opalovací krém každý den? Napište mi o tom do komentářů. Budu moc ráda.

A dále si o opalovacích krémech přečtěte

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: , ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva