Sponzorováno

Mikrojehličkování (či microneedling) – co je to a jaké má účinky? 4.86/5 (7)

Mikrojehličkování (či microneedling) - co je to a jaké má účinky?Microneedling, nebo česky mikrojehličkování, je metoda, kterou někteří dermatologové používají k léčbě různých problémových stavů kůže. Tato technika zahrnuje použití několika malých, sterilních jehel k propíchnutí kůže a způsobení malého mini poranění. Toto mini poranění vede k obnově dermy, hlubší vrstvy kůže.

Mikrojehličkování může pomoci vyřešit mnoho problémů souvisejících s kůží, včetně těchto:

 • vrásky
 • jizvy
 • akné
 • alopecie
 • problémy s pigmentací kůže
 • strie
 • růžovka
 • uvolněná kůže, například po hubnutí nebo liposukci

Mikrojehličkování může také pomoci omladit pokožku.

Kromě toho mohou odborníci používat mikroneedling k aplikaci léků přímo do pokožky, jako je lokální aplikace tretinoinu nebo vitaminu C – tyto látky se pomocí mikrojehličkování dostanou hlouběji do kůže. Taková aplikace je efektivní – může podpořit léčbu mnoha problémů, včetně jizev po akné.

Jak vlastně funguje mikrojehličkování?

Možná se to může zdát podivné, ale mikrojehličkování zvyšuje produkci kolagenu a dalších léčivých látek tím, že způsobuje poranění (trauma) na kůži. Kolagen je základní bílkovina, která pomáhá udržet mladistvou pokožku s pevnou, hladkou a pružnou texturou.

Stárnutí způsobuje odbourávání kolagenu v kůži, což přispívá k vráskám a dalším známkám stárnutí. Kůže může také ztratit kolagen v důsledku zranění, jako jsou jizvy po akné, strie nebo jiné jizvy. Mikroporanění, která takto vytvoříte, stimulují přirozené procesy hojení ran, což vede k regeneraci buněk a ke zvýšení produkce kolagenu a elastinu.

Mikrojeličkování spouští v pokožce kaskádu omlazujících procesů. Mikrojehličkování indukuje produkci kolagenu a ve skutečnosti posiluje epidermis (nejsvrchnější vrstva kůže).

Je důležité si uvědomit, že mikrojehličkování není žádná rychlá metoda, protože zahrnuje růst nové kůže. Úplné výsledky tohoto postupu mohou člověku trvat i několik měsíců.

Jaké jsou výhody mikrojehličkování?

Několik studií potvrdilo, že mikrojehličkování je bezpečný a účinný způsob, jak omladit kůži a léčit jizvy a vrásky. Další výzkumy ale dále probíhají. Jaké jsou hlavní výhody této metody ošetření pleti?

 • Mikrojehličkování je vhodné pro prakticky všechny typy pokožky
 • Mikrojehličkování může být použito kde kdekoliv na těle – na obličeji, krku, dekoltu.
 • Nijak nepoškozuje ani neobrušuje pokožku (není ablativní).
 • Krátká doba hojení.
 • Nevyvolává citlivost pokožky na UV záření. Po aplikaci této metody se můžete v pohodě opalovat.
 • Proceduru je možné opakovat.
 • Je to finančně nenáročná metoda.

Jaká jsou rizika mikrojehličkování?

Lékařská komunita obecně považuje mikrojehličkování za bezpečný a efektivní způsob ošetření pleti. Stále zde ale existují určitá rizika.

Primárním rizikem je podráždění kůže po zákroku. Jiné nežádoucí účinky mohou být následující:

 • otok
 • pocit nepohodlí v místě aplikace
 • zarudnutí
 • modřiny
 • suchost
 • odlupování kůže

Krvácení je neobvyklá reakce na mikeojehličkování, je pravděpodobnější, že se objeví po hlubším ošetření. Krvácení může být také více rizikem pro lidi s poruchami krvácení nebo užívající léky na ředění krve. Je důležité tyto informace před lékařem sdělit lékaři.

Sponzorováno

Existuje také riziko závažnějších vedlejších účinků, třeba těchto:

 • infekce
 • změny pigmentu kůže (malé riziko)
 • reakce na aktuální léky používané během léčby

Pro koho mikrojehličkování není možné?

Někteří lidé nejsou vhodní kandidáti na léčbu mikrojehličkováním. Třeba tito:

 • aktivní kožní infekce
 • hodně aktivní akné
 • keloidní jizvy
 • nestabilní typ pleti

Výhody a účinky mikrojehličkování

A v čem mikrojehličkování m§že reálně pomoci? Podívejme se na několik jeho účinků a výhod:

 1. Zlepší vzhled skvrn na pokožce – Studie publikovaná v magazínu Annals of Dermatology ukázala, že mikrojehličkování je slibnou metodou v léčbě skvrn na pokožce a nadměrné pigmentace obličeje.
 2. Zlepšení vhledu jizev a jizev po akné – ve studii o účincích mikrojehličkování zveřejněné v časopise Journal of Cutrous and Estetical Surgery uvedlo téměř 100 procent účastníků s jizvami po akné, že došlo k výraznému zlepšení vzhledu jejich jizev.
 3. Omlazuje a zlepšuje vzhled vrásek – jednou z hlavních výhod mikrojehličkování je jeho schopnost stimulovat růst kolagenu a elastinu, které jsou klíčem k mladistvě vypadající pleti.
 4. Omladí vás – mikrojehličkování také umí „utáhnout“ uvolněnou pokožku u starších mužů a žen. Po mikrojehličkování budete vypadat mladší.
 5. Zlepšuje absorpci produktů pro péči o pleť – věděli jste, že pouze 4 až 10 procent z vašeho drahého krému, který používáte na obličeji, pronikne do vaší pokožky? Výhodou mikrojehličkování je to, že zlepšuje absorpci produktů pro péči o pleť. Jedna studie zjistila, že mikrojehličkování může pomoci lékům a krémům proniknout kůží efektivněji, což vám umožní získat větší výhody z jakéhokoli produktu.

Mikrojehličkování i doma

Na našem trhu je k dispozici mnoho zařízení pro domácí aplikaci mikrojehliček. I když je tento nákup mnohem levnější než návštěva studia či dermatologa, mezi domácím a profesionálním ošetřením jsou některé klíčové rozdíly.

Produkty pro domácí použití mají kratší, tupější jehly než zařízení určená pro dermatology a jiné zdravotnické pracovníky. Domácí přístroje nejsou určeny k proniknutí pokožkou, což znamená, že domácí ošetření nebude tak nepohodlné jako profesionální verze. To ale také znamená, že domácí léčba bude mít o něco horší výsledky. Ale i domácí zařízení zvýší průtok krve, což může kůži dočasně rozjasnit.

Mikrojehličkování se může provádět buď mikrojehličkovým perem nebo dermatologickým válečkem

Mikrojehličkování se může provádět buď mikrojehličkovým perem nebo dermatologickým válečkem

A také pamatujte na to, že tato zařízení se obtížněji čistí a jejich nedůkladné vyčištění může vést ke zvýšení rizika infekce nebo zranění, zejména pokud jehly proniknou kůží.

Mikrojehličkování se provádí v kanceláři vyškoleným estetikem, dermatologem nebo plastickým chirurgem nebo doma pomocí derma válečku.

Jak často podstupovat mikrojehličkování?

Mikrojehličkování může být opakováno bez omezení každé 4 týdny. Většinou stačí cyklus 3 sezení s intervalem 3-4 týdnů. Interval 3 až 4 týdnů umožňuje maximální usazení nového kolagenu a dostatečné vyhodnocení výsledků každého sezení.

VIDEO: OŠETŘENÍ PLETI – co je to mikrojehličkování

Sponzorováno

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva