9 čajů, které mohou zlepšit vaše trávení a zažívání 4.73/5 (15)

Sponzorováno

Které čaje vhodně upraví vaše zažívání a trávení?

Které čaje vhodně upraví vaše zažívání a trávení?

Lidé pijí různé čaje po tisíce let – čaje totiž pomáhají léčit trávicí potíže a další nemoci. Ukázalo se, že hned několik bylinných čajů pomáhá při nevolnosti, zácpě, zažívacích potížích a dalších problémech. Naštěstí je většina z nich široce dostupná a snadno vyrobitelná.

Zde je 9 čajů, které mohou zlepšit vaše trávení.

1. Mátový čaj

Máta peprná je bylina, která je známá svou osvěžující chutí a schopností zklidnit žaludek.

Studie na zvířatech a na lidech prokázaly, že mentol, sloučenina v mátě peprné, zlepšuje trávicí problémy (například tato a tato studie).

A například i takový mátový olej se někdy používá ke zlepšení syndromu dráždivého střeva, zánětlivého stavu, který postihuje tlusté střevo a může způsobit bolest žaludku, nadýmání, plynatost a další nepříjemné příznaky.

Dále pak 4 týdenní studie u 57 lidí s tímto syndromem zjistila, že 75% lidí, kteří užívali kapsle s olejem z máty peprné dvakrát denně, zaznamenalo zlepšení příznaků ve srovnání s 38% pacientů ve skupině s placebem (zdroj zde).

Čaj z máty peprné může poskytovat podobné výhody a účinky jako olej z máty peprné, i když účinky čaje na trávení člověka nebyly plně studovány. Čaj z máty však na zažívání funguje perfektně, alespoň dle ohlasů a zkušeností lidí, kteří ho při potížích pili.

Chcete-li připravit čaj z máty peprné, namočte 7–10 čerstvých listů máty peprné nebo 1 čajový sáček máty peprné do 1 šálku (250 ml) převařené vody na dobu 7-10 minut. Pak nechte vychladnout a vypijete.

2. Zázvorový čaj

Zázvor, vědecky známý jako Zingiber officinale, je kvetoucí rostlina původem z Asie. Jeho kořen se celosvětově používá jako koření. Určitě ho také znáte.

Sloučeniny v zázvoru, známé jako gingeroly a shogaoly, mohou pomoci stimulovat kontrakce a vyprazdňování žaludku. Zázvor tak může pomoci s nevolností, křečemi, nadýmáním, plynatostí nebo poruchami trávení (jak se uvádí například v této studii).

Jedna větší studie ve svém závěru uvedla, že užívání 1,5 gramu zázvoru denně snížilo nevolnost a zvracení způsobené těhotenstvím, chemoterapií a nemocemi z pohybu (zdroj zde).

A další studie u 11 pacientů s poruchou trávení zjistila, že užívání doplňků obsahujících 1,2 gramu zázvoru významně zkrátilo dobu vyprazdňování žaludku o téměř 4 minuty ve srovnání s placebem.

Výzkum srovnávající účinky zázvorového čaje a doplňků zázvoru je omezený, ale čaj může přinést podobné výhody, jako doplňky.

Chcete-li vyrobit zázvorový čaj, vařte 2 polévkové lžíce (28 gramů) nakrájeného kořene zázvoru ve 2 šálcích (500 ml) vody po dobu 10–20 minut. Můžete přidat i med. Vytvoříte tak čaj se super chutí i účinky. Med ale přidávejte až tehdy, kdy není voda vařící, jinak tím zničíte dobré látky v medu. A to nechcete.

3. Čaj z hořce

Hořec roste takřka po celém světě. Hořec se používá ve formě čaje proti nechutenství, zažívacím potížím, nadýmání a podporuje chuť k jídlu. Ke stimulaci chuti k jídlu a léčbě nemocí žaludku byly po staletí používány různé odrůdy hořce.

Účinky kořene hořce jsou připisovány jeho hořkým sloučeninám, známým jako iridoidy, které mohou zvyšovat produkci trávicích enzymů a kyselin. Jedna studie navíc u 38 zdravých dospělých zjistila, že pitná voda smíchaná s kořenem hořce zvyšuje tok krve do trávicí soustavy, což může přispět ke zlepšení trávení (zdroj zde).

Kořen sušeného hořce lze zakoupit v obchodě se zdravými potravinami nebo i online. Chcete-li si udělat čaj z hořce, namočte 1/2 čajové lžičky (2 gramy) sušeného kořene hořce do 1 šálku (250 ml) převařené vody po dobu 5 minut. Pijte tento čaj před jídlem, abyste podpořili trávení.

4. Fenyklový čaj

Fenykl je bylina, která je známá pod vědeckým názvem Foeniculum vulgare. Má chuť trochu jako lékořice a lze ji jíst syrovou nebo vařenou.

Studie na zvířatech i lidech ukázaly, že fenykl pomáhá předcházet žaludečním vředům. Tato schopnost je pravděpodobně způsobena antioxidačními složkami byliny, které mohou bojovat s poškozením spojeným s vývojem vředů (zdroj zde). Může také pomoci zmírnit zácpu a podpořit pohyby střev. Není však přesně známo, jak a proč se fenykl chová jako mírné projímadlo.

Jedna studie s 86 staršími dospělými se zácpou zjistila, že ti, kteří pili čaj obsahující fenykl každý den po dobu 28 dní, měli výrazně více denních pohybů střev, než ti, kteří dostávali placebo.

Můžete vyrobit fenyklový čaj tak, že nalijete 1 šálek (250 ml) převařené vody na 1 čajovou lžičku (4 gramy) fenyklu. Nechte 5–10 minut louhovat. Můžete použít buď čerstvě nastrouhaný fenyklový kořen nebo fenyklové čajové sáčky.

5. Čaj z anděliky lékařské

Andělika lékařská je kvetoucí rostlina, která roste takřka po celém světě. Má zemitou, jakoby mírně celerovou chuť. Skoro všechny části této rostliny jsou používány v tradiční i alternativní medicíně, ale my se zaměříme na kořen anděliky – zejména ten může pomoci s trávením.

Studie ukázaly, že polysacharid v kořeni anděliky může chránit před poškozením žaludku zvýšením počtu zdravých buněk v zažívacím traktu. Z tohoto důvodu může také pomoci v boji s poškozením střev způsobeným oxidačním stresem u osob s ulcerózní kolitidou, zánětlivého stavu, který způsobuje vředy v tlustém střevě.

Sponzorováno

Jedna studie na lidských střevních buňkách navíc zjistila, že kořen anděliky stimuloval sekreci střevních kyselin. Proto může pomoci zmírnit zácpu.

Všechny tyto výsledky naznačují, že pití čaje z kořene anděliky může podporovat zdravý trávicí trakt, ale žádné studie to zatím nepotvrdily.

Chcete-li připravit čaj z kořene anděliky, přidejte 1 lžíci (14 gramů) čerstvého nebo sušeného kořene anděliky do 1 šálku (250 ml) převařené vody. Nechte louhovat 5–10 minut.

6. Pampeliškový čaj

Pampelišky jsou u nás brány často jako plevel. Mají žluté květy, často je najdeme i na trávníku u našich domovů. Je opravdu škoda, že tuto bylinku někdo vnímá jako plevel, protože pampeliška má mnoho zajímavých využití pro naše zdraví. I pro naše trávení.

Studie prokázaly, že extrakty z pampelišek obsahují sloučeniny, které mohou podporovat trávení stimulací svalových kontrakcí a podporováním toku potravy ze žaludku do tenkého střeva.

A studie na potkanech zjistila, že extrakt z pampelišek také pomohl chránit před vředy tím, že bojoval se zánětem a snížil produkci žaludeční kyseliny.

Pití čaje z pampelišky může proto podporovat zdravé trávení. Výzkum na lidech je však omezený.

Chcete-li vyrobit pampeliškový čaj, vezměte 2 šálky pampeliškových květů a dejte je do 4 šálků vody. Směs se uvede do varu, potom se odstraní z plotny a nechá se odpočívat po dobu 5–10 minut. Před vypitím směs zceďte.

7. Senna

Senna je bylina, která pochází z kvetoucích rostlin Kasie (Cassia). Obsahuje látky zvané sennosidy, které se rozkládají v tlustém střevě a působí na hladké svalstvo, podporují kontrakce a pohyby střev.

Studie prokázaly, že senna je vysoce účinné projímadlo u dětí i dospělých se zácpou z různých příčin (zdroj zde). Jedna studie u 60 lidí s rakovinou, z nichž 80% užívalo opioidy, které mohou způsobit zácpu, zjistila, že více než 60% těch, kteří užívali sennosidy po dobu 5–12 dní, mělo pohyb střev více než polovinu těchto dnů.

Čaj ze senny tedy může být účinným a snadným způsobem, jak najít úlevu od zácpy. Je však nejlepší pít ho jen příležitostně, abyste neměli průjem. Častým drážděním střev vzniká návyk a řada jiných potíží. Takže opravdu jen příležitostně.

Čaj se sennou můžete připravit ponořením 1 čajové lžičky (4 gramy) sušených listů senny do 1 šálku (250 ml) převařené vody po dobu 5–10 minut. Čajové sáčky Senna jsou k dispozici také ve většině obchodů se zdravou výživou a také online.

8. Čaj z proskurníku lékařského

Proskurník lékařský je odborně nazýván Althaea officinalis. I tato bylinka je super na zažívání.

Polysacharidy z kořene proskurníku, jako je sliz, mohou pomoci stimulovat produkci buněk produkujících hlen, které lemují váš trávicí trakt. Kromě zvyšování produkce hlenu a potahování krku a žaludku, kořen proskurníku může mít antioxidační vlastnosti, které pomáhají snižovat hladiny histaminu, sloučeniny uvolněné během zánětu. V důsledku toho může chránit před vředy.

Jedna studie také zjistila, že extrakt z kořene proskurníku byl vysoce účinný při prevenci žaludečních vředů způsobených nesteroidními protizánětlivými léčivy. Ano, tyto výsledky na extraktech z kořenů proskurníku jsou hodně zajímavé, je ale třeba více zkoumat účinky čaje z této bylinky.

Pro přípravu čaje z kořene proskurníku zkombinujte 1 polévkovou lžíci (14 gramů) sušené bylinky s 1 šálkem (250 ml) převařené vody. Nechte louhovat 5–10 minut.

9. Černý čaj

Černý čaj pochází z rostliny Čajovník čínský (Camellia sinensis). Často se vaří s jinými rostlinami v odrůdách, jako je třeba Earl Gray.

Tento čaj se může pochlubit několika zdravými sloučeninami. Patří sem thearubiginy, které mohou zlepšit trávení, a theaflaviny, které působí jako antioxidanty a mohou chránit před žaludečními vředy.

Jedna studie u myší s žaludečními vředy zjistila, že 3 dny léčby černým čajem a theaflaviny zahojily 78–81% vředů potlačením zánětlivých sloučenin a cest. A další studie na myších zjistila, že extrakt černého čaje zlepšil zpožděné vyprazdňování žaludku a výsledné zažívací potíže způsobené léky.

Pití černého čaje proto může pomoci zlepšit trávení a chránit před vředy, je však zapotřebí dalšího výzkumu.

Chcete-li si připravit černý čaj, ponořte černý čajový sáček do 1 šálku (250 ml) převařené vody. Pak louhujte po dobu 5–10 minut před jeho pitím. Můžete také použít sypané listy černého čaje a po vylouhování zcedit.

Bezpečnostní opatření, aneb na co myslet

Ano, bylinné čaje jsou obecně považovány za bezpečné pro zdravé lidi, měli byste být i tak při přidávání nového typu čaje do své jídelničkové rutiny opatrní.

V současné době existují omezené znalosti o bezpečnosti některých čajů u dětí a těhotných a kojících žen. Na to myslete.

Některé byliny navíc mohou interagovat s léky, které berete a bylinné čaje mohou způsobit nepříjemné vedlejší účinky, jako je průjem, nevolnost nebo zvracení, pokud jsou konzumovány nadměrně.

Sponzorováno

Pokud si chcete vyzkoušet nový bylinkový čaj pro zlepšení trávení, začněte nízkou dávkou a berte na vědomí to, jak se po takovém čaji cítíte. Pokud užíváte léky nebo máte zdravotní stav, nezapomeňte se nejprve poradit se svým lékařem.

Co si dále přečíst na toto téma?

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: , ,

Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva