Sponzorováno

Esenciální olej Zázvor lékařský (Zingiber officinale) – účinky, vlastnosti, kontraindikace 4.8/5 (10)

Zingiber officinale

Zingiber officinale

Popis esenciálního oleje Zázvor lékařský (Zingiber officinale)

Zázvor, botanicky Zingiber officinale, se v sanskrtu nazývá Singara, Katubhadra a Srngaveram. Je jedním z tradičních pilířů indické medicíny. Spolu s kardamomem a kurkumou patří do čeledi Zingiberaceae (zázvorovité). Roste na území Asie. Je to tropická trvalka, rostoucí do výšky 0,90 m. Stálezelené listy rostliny jsou kopinaté, dlouhé se specifickým aromatem. Květy jsou dlouhé, klasovité, nejčastěji rudé nebo žluto-bílé. Po rozkvětu se na konci stonku objeví krátký hrot obklopující černá semena. Zázvor se vyvíjí rychle, dělením oddenků. Esenciální olej ze zázvoru se získává destilací oddenku. Na 1l esence je potřeba 50 kg rostlinného materiálu. Hlavními účinnými látkami zodpovědnými za kořenitou chuť čerstvého zázvoru jsou (6)-gingerol 9 a (10)-gingerol.

Éterický olej zázvor poskytuje úlevu od nevolnosti, proto je doporučovaný do inhalátoru na cesty veřejnou dopravou nebo autem. Mírní projevy kinetózy. Prohřívá, napomáhá rozproudit krevní oběh a tím se podílí na snižování fyzické bolesti. Čímž uvolňuje svalové napětí a doporučuje se při ztuhlém svalstvu či bolestech pohybového aparátu.

Snižuje horečku. Díky prokrvujícím schopnostem stimuluje správnou činnost endokrinního systému a působí jako hormonální olej. Má své místo při snižování křečí při menstruaci, podporuje libido při mužských dysfunkcích. Působí potopudně a močopudně. Podporuje rekonvalescenci, dodává energii při celkovém vyčerpání a slabosti. Přispívá k dobrým funkcím peristaltiky a stimuluje zažívací procesy.

Zázvor se používá i v parfemářství a kosmetice. Najdeme ho jako součást anti-agingových přípravků a výrobků pro ošetření celulitidy a strií. Má dobrý obnovující potenciál, díky prokrvujícím účinkům vypíná kůži, podporuje regulaci infekčních ložisek, napomáhá obnově kožních buněk a zlepšuje zajizvení. Ve vlasové péči eliminuje vypadávání vlasů a působí na vyrovnání hormonální hladiny.

Botanický název: Zingiber officinale
Čeleď: Zingiberaceae (zázvorovité)
Destilovaná část rostliny: Oddenek
Země původu: Asie
Způsob získání esenciálního oleje: Parovodní destilace

Sponzorováno

Obsah účinných látek v esenciálním oleji zázvor lékařský

Seskviterpeny (60-65%): zingirberen (30%), monoterpeny (15-20%): kamfen, limonen, alfa pinen a beta pinen, myrcen, seskviterpenoly, monoterpenoly (2-3%): linalool, citronelol, monoterpenické aldehydy (1,2%): citronelal, neral, geranial.

Další v menší míře zastoupené složky: Oxidy a monoterpenické ketony.

Hlavní vlastnosti esenciálního oleje zázvor lékařský

  • Analgetikum,
  • stimulant trávicího a oběhového systému,
  • protizánětlivý prostředek,
  • tonikum dýchacího systému,
  • nervové tonikum,
  • antibakteriální prostředek,
  • expektorant,
  • spazmoltikum, proti nevolnosti.

Vzhled a organoleptické vlastnosti: Jemně žlutá, průhledná tekutina.
Aroma: Vůně zázvoru je štiplavá, svěží, teplá, nasládlá, kořeněná.

Účinky esenciálního oleje zázvor lékařský

Vhodný při:

  • poruchách trávení
  • křečích
  • nevolnosti a zvracení
  • při respiračních onemocněních
  • při kašli a nachlazení
  • bolestech svalů a kloubů
  • při menstruačních bolestech
  • při sexuálních poruchách
  • úzkostech a mentálním vyčerpání

Kontraindikace

U těhotných žen se může použít v nízkých koncentracích a při ojedinělých případech od ukončeného třetího měsíce gravidity. Není vhodný pro kojící matky a děti do šesti let.

Vždy se musí míchat do nosného oleje, je zde vysoké riziko alergické reakce. Je to silný zahřívač, je potřeba dodržovat nízké koncentrace všeobecně. U citlivých jedinců a alergiků je potřeba před aplikací provést test kožní snášenlivosti.

Sponzorováno

V aromalampě nebo difuzéru dodržujte dobu difuzování u dospělých dvakrát 30 minut denně, u dětí dvakrát 15 minut denně. Maximální počet kapek podle velikosti místnosti jsou 3 u dospělého, u dětí jedna, je lepší kombinovat s méně silnými esenciálními oleji, třeba s citronem nebo bergamotem.

Dále si přečtěte o esenciálních olejích

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Pavlína Klaudová (více o nás)

     

    Pavlína Klaudová se zaobírá aromaterapií od roku 2016, nejdříve ji měla jako koníček a prošla základním kurzem na Asociaci českých aromaterapeutů. Následně absolvovala kurzy na Tisserand Insitute, kde získala certifikace z chemie esenciálních olejů, bezpečnosti esenciálních olejů, biologie esenciálních olejů a aromaterapeutické péče o pleť. Dále se vzdělává v bezpečnosti esenciálních olejů hlavně z francouzských zdrojů. Je členkou Asociácie slovenskej aromaterapeutickej spoločnosti. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva