Zázvorový olej a jeho účinky na zdraví – kdy může pomoci? 4.84/5 (37)

Sponzorováno

S čí vším vám může pomoci zázvorový olej? Je toho opravdu hodně.

Teplý, jemně ostrý a energizující, takový je zázvorový olej, který pochází z kořene zázvoru (Zingiber officinale). Právě zázvor je již po tisíce let oceňován pro jeho léčebné a kulinářské vlastnosti, zejména ve starověké čínské, indické a řecké civilizaci. Mahabharata, indiánská sanskrtská epocha ze 4. století př.nl, dokonce popisuje dušené masové jídlo, které používají zázvor jako jednu z hlavních složek. V ayurvédské medicíně je zázvor považován za klíčovou rostlinu.

Nakonec byl zázvor exportován do římské říše a stal se v Evropě velmi oblíbeným. Používal se také jako složka cukrovinek. Ve 13. až 14. století zažíval zázvor v Evropě doslova boom – spolu s černým pepřem patřil k nejoblíbenějšímu obchodovanému koření. Bylo zavedeno, že půl kila zázvoru může být vyměněno až za 1 ovci.

I v dnešní době je zázvor jednou z nejvíce flexibilních potravinových ingrediencí. Může se jíst čerstvý nebo i sušený, může se z něj udělat zázvorový čaj, nebo se může nastrouhat do zeleninových i ovocných smoothie. Kořen zázvoru je také zdrojem pro různé tinktury a doplňky – může z něj být také vyroben zázvorový olej, energizující a povznášející olej se širokou škálou použití. A právě o zázvorovém oleji bude pojednávat dnešní článek.

Zázvorový olej má jemnou konzistenci, je světle žlutý, s příjemně štiplavou vůní. Jeho vůně se liší podle způsobu destilace a kvality použitého zázvoru. Nicméně, nejvíce aromaticky vynikající zázvorový olej pochází z destilace čerstvého kořenu zázvoru.

Použití zázvorového oleje

Výhody zázvoru pro zmírnění bolesti jsou dnes široce známé – mnoho lidí dává přednost použití čerstvého zázvoru, použití zázvorového oleje může být také užitečné. Při použití místně může zázvorový olej pomáhat zmírnit bolesti, stejně jako podporuje zlepšení krevního oběhu v místě aplikace.

Aromaterapeuté také oceňují uklidňující a oteplovací vlastnosti zázvorového oleje, které pomáhají řešit problémy s trávením. Ve skutečnosti se jedná o nejoblíbenější použití zázvorového oleje – uvolnění jakéhokoli druhu zažívacích potíží, jako je nevolnost, poruchy trávení, průjem či plynatost.

Složení zázvorového oleje – co všechno obsahuje?

Výtažky ze zázvorového oleje většinou obsahují seskviterpenoidy, jako je neral, geranial, 1,8-cineol, zingiberene, B-bisabolen a B-seskvihelandren. Obsahuje také a-pinen, B-pinen, camphen, linalool, borneol, y-terpineol, nerol, geraniol a geranylacetát.

Výhody zázvorového oleje

Zázvorový olej má mnoho přínosů, které se připisují jeho protizánětlivým, trávicím, expektorantním, antiseptickým, karminačním (může snížit plynatost a nevolnost), analgetickým a stimulačním vlastnostem. Pomáhá zmírnit různé zdravotní problémy, například:

Žaludeční a střevní potíže

Zázvorový olej pomáhá podporovat správné trávení a může být skvělým prostředkem k léčení spazmů, dyspepsie, poruch trávení a plynatosti. Může také zvýšit vaši chuť k jídlu, což je skvělé pro lidi, kteří se snaží nabrat nějakou tu váhu.

Pomoc při střevních infekcích

Antiseptické a karmínové vlastnosti zázvorového oleje mohou pomoci při léčbě otravy potravinami, stejně jako při střevních infekcí a bakteriální úplavici.

Malárie a žlutá horečka

Jedna studie zjistila, že zázvorový olej může pomoci odrazit komáry Anopheles culicifacies, což je primární nosič malárie v Indii.

Na respirační potíže

Zázvorový olej může pomoci zmírnit a léčit kašel, chřipku, astma, dušnost a bronchitidu. Čerstvý zázvor může skutečně efektivně odstranit hlen z krku a plic a je běžně přidáván do čaje kvůli jeho uklidňujícím účinkům. Podobně pak funguje zázvorový olej.

Různé druhy bolesti

Zázvor i zázvorový olej může přispět ke snížení prostaglandinů, což jsou sloučeniny spojené s bolestí. Takže ve finále pomáhá při různých bolestech.

Prevence srdečních onemocnění

Pravidelné používání zázvorového oleje pomáhá snížit riziko vzniku krevních sraženin a arteriosklerózy, stejně jako snížení hladiny špatného cholesterolu v krvi. Skvělá prevence srdečních onemocnění.

Dospělí, kteří konzumují zázvor denně, mohou snižovat riziko ischemické choroby srdeční až o 13%, přičemž pravděpodobnost výskytu onemocnění klesá, když se denně zvyšuje příjem zázvoru.

Eliminace rizika hypertenze

Dospělí, kteří konzumují zázvor denně, mají o 8% nižší riziko vývoje hypertenze (vysoký krevní tlak). Studie z roku 2005 ukázala, že zázvor může snížit krevní tlak blokádou kalciových kanálů. Stejně tak může pomáhat i zázvorový olej.

Sponzorováno

Na různá chronická onemocnění

Výzkum zveřejněný v časopise Nutrition naznačuje, že denní příjem denně od 2 do 4 gramů zázvoru může pomoci předejít chronickým onemocněním. A pomáhá s nimi i zázvorový olej.

Léčí infekce

Zázvorový esenciální olej funguje jako antiseptické činidlo, které léčí infekce způsobené mikroorganismy a bakteriemi. To zahrnuje například střevní infekce, bakteriální úplavici a otravu potravinami. V laboratorních studiích se také ukázalo, že má i antifungální (protiplísňové) vlastnosti.

Studie in vitro publikovaná v asijském Pacific Journal of Tropical Diseases ukázala, že sloučeniny zázvorových esenciálních olejů byly účinné proti Escherichia coli, Bacillus subtilis a Staphylococcus aureus. Zázvorový olej byl také schopen inhibovat růst Candida albicans. (studie zde)

Přírodní afrodiziakum

Zázvorový olej zvyšuje sexuální touhu – řeší problémy, jako je impotence a ztráta libida. Impotence, také známá jako erektilní dysfunkce, je neschopnost člověka udržet erekci dostatečně dlouhou pro normální a uspokojující pohlavní styk – příčiny mohou být fyziologické nebo psychologické.

Díky svým oteplovacím a stimulačním vlastnostem slouží zázvorový esenciální olej jako účinné a přirozené afrodiziakum, stejně jako přirozený prostředek proti impotenci. Pomáhá také zmírnit stres a vyvolává pocity odvahy a sebevědomí – eliminuje sebepochyby a strach. A to se v tomto případě zvláště hodí.

Pomáhá při bolestech svalů

Je super i na bolavé svaly. Jednoduše masírujte bolavé svaly tímto olejem. Je to hodně relaxační.

Jak si vyrobit infuzi zázvorového oleje

Zázvor je tradičně destilován parou k výrobě zázvorového esenciálního oleje, ale můžete si také vytvořit vlastní infuzi zázvorového oleje doma. Zde je návod:

Co budete potřebovat?

 • Čerstvý zázvor
 • 1 a 1/2 šálku olivového oleje
 • Misku kterou můžete dát do trouby
 • Kvalitní struhadlo

Postup při výrobě:

 1. Opláchněte důkladně šálek čerstvého zázvoru, včetně jeho slupky, a nechte několik hodin vysušit.
 2. Nalijte olivový olej do misky.
 3. Nakrájejte zázvor a nastrouhejte na struhadle. Přidejte ho do olivového oleje a dobře promíchejte.
 4. Dejte směs do trouby a ponechte ji při nízké teplotě (cca 65 stupňů Celsia) po dobu nejméně dvou hodin.
 5. Nalijte pak směs přes nějakou látkou, abyste ji zfiltrovali a vyndali kousky zázvoru. Jakmile je veškerý olej přefiltrován, vytlačte zbývající olej z látky.
 6. Přeneste zázvorový olej do čistých lahviček a skladujte na chladném suchém místě.

Tato infúze zázvorového oleje může zůstat čerstvá po dobu až šesti měsíců.

Jak funguje zázvorový olej?

Zázvorový olej se skládá z 90 procent sesquiterpenů, které jsou zodpovědné za protizánětlivé, antibakteriální a jiné léčebné vlastnosti tohoto oleje. Při aplikaci na pokožku nebo pomocí aromaterapie má oteplovací a energizující účinky. Zázvorový olej se může také konzumovat, ale doporučujeme, aby to bylo pod dohledem kvalifikovaného lékaře.

Je zázvorový olej bezpečný?

Pokud se nepoužívá ve velmi silných koncentracích, je zázvorový olej obecně bezpečný, protože je netoxický a nedráždivý. Pokud máte citlivou pokožku, před použitím zázvorového oleje (nebo jakéhokoli esenciálního oleje) proveďte kožní test, abyste zjistili, zda nemáte nějaké alergické reakce.

Měli byste také zvážit zředění zázvorového oleje v nosném oleji, jako je olivový nebo kokosový olej. Také se dobře mísí s citrusovými a pikantními esenciálními oleji, jako je neroli, kadidlový olej, bergamot, ylang-ylang, růže a santalové dřevo.

Zázvorový olej může být také fototoxický, proto jej nepoužívejte na pokožce, která bude vystavena slunci do 24 hodin po aplikaci. Nepoužívejte tento olej u velmi malých dětí.

Jak používat zázvorový olej

 • Pro zlepšení krevního oběhu a zdraví srdce masírujte jednu až dvě kapky zázvorového esenciálního oleje v oblasti srdce dvakrát denně.
 • Pro bolesti svalů a kloubů masírujte dvě až tři kapky oleje na požadovanou plochu dvakrát denně.
 • Chcete-li zlepšit náladu a navodit pocity odvahy, přidejte dvě až tři kapky do difuzoru nebo vdechujte jeho vůni dvakrát denně.
 • Při nevolnosti rozptylte dvě až tři kapky zázvorového oleje do vzduchu nebo aplikujte jednu až dvě kapky na žaludek.
 • Pro nízké libido rozptylte dvě až tři kapky zázvorového oleje do vzduchu nebo aplikujte jednu až dvě kapky na nohy nebo spodní část břicha.
 • Chcete-li podpořit trávení a zbavit se toxinů, přidejte dvě až tři kapky zázvorového oleje na do horké koupele.
 • Chcete-li zmírnit respirační stavy, pijte zázvorový čaj nebo přidávejte jednu kapku zázvorové esence do zeleného čaje dvakrát denně.
 • Chcete-li ošetřit zvracení, přidejte jednu kapku zázvorového oleje do pohárku vody nebo šálku čaje a pomalu pijte.
 • Pro vaření aplikujte malou dávku (jednu nebo dvě kapky) a přidejte ji do jídla, které vyžaduje zázvor.

Sponzorováno

A co vy? Znáte zázvorový olej? Na co ho používáte? Budeme rádi za komentáře.

Co si dále o zázvoru přečíst?

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva