Sponzorováno

Zácpa – jak ji řešit přírodní cestou? 4.75/5 (32)

 • Zácpa může být nepříjemným problémem, ale existují přírodní cesty, jak s ní můžete účinně bojovat. V tomto článku jsou uvedeny některé přírodní strategie pro řešení zácpy.
 • Zvýšený příjem vlákniny: Konzumace potravin bohatých na vlákninu může zlepšit pravidelnost stolice. Ovoce, zelenina, celozrnné obilniny a luštěniny jsou skvělým zdrojem vlákniny.
 • Dostatek tekutin: Důležité je pít dostatek vody, aby se vláknina mohla pohybovat plynule trávicím traktem a pomáhat změkčovat stolici. Doporučuje se pít alespoň osm sklenic vody denně. Voda je k pití ideální.
 • Pravidelná fyzická aktivita: Pravidelná tělesná aktivita může stimulovat činnost střev a pomoci při prevenci zácpy. I krátká procházka nebo lehká cvičení mohou být prospěšné.
 • Probiotika: Probiotické potraviny nebo doplňky mohou podporovat zdravou střevní mikroflóru a mít pozitivní vliv na trávicí systém.
 • Zkuste i olivový olej: Olivový olej může pomoci změkčit stolici a usnadnit její pohyb střevem. Lžička olivového oleje na lačný žaludek ráno může být v tomto směru užitečná.
 • Horká voda s citrónem: Pití horké vody s citrónovou šťávou ráno může stimulovat střeva a podpořit pohyb stolice.
 • Semínka lnu: Len může být přidán do jídel nebo smíchán s vodou. Obsahuje rozpustnou vlákninu, která může pomoci změkčit stolici.
 • Pravidelný režim pro stolici: Snažte se si vytvořit pravidelný režim pro vyprazdňování střev. Pokusy o vyprazdňování střev ve stejnou dobu každý den mohou podporovat pravidelnost.
 • Před zahájením nového režimu stravy nebo doplňkového režimu vždy konzultujte se svým lékařem, zejména pokud máte nějaké zdravotní problémy nebo užíváte léky. Pokud máte chronické problémy se zácpou, je důležité konzultovat s odborníkem na gastroenterologii nebo s lékařem, který může identifikovat příčiny a poskytnout vhodnou léčbu.

Jak na zácpu přírodně?

Jak na zácpu přírodně?

Zácpa je problémem, který obtěžuje mnoho lidí, ač o tom jen velmi zřídka mluví. Jedná se choulostivé téma, které když se však dotýká našeho života, vnáší do něj mnoho nepříjemných obtíží. Pro někoho se může jednat i o téměř celoživotní nepříjemnost. Jak je možné si s ní poradit, a kdy vlastně lze hovořit o zácpě?

Zácpa – to není jen četnost stolice

Předchozí otázka se může na první pohled zdát banální. V povědomí mnoha lidí je však zakořeněna představa, že zácpa nastává jen v momentě, kdy u někoho není každodenně provedeno vyprázdnění stolice. Pravdou je, že základem je méně časté a obtížné vyprazdňování, ale pokud někdo má tuto potřebu jen jednou za dva dny a nepřináší mu to žádné obtíže, o zácpu se opravdu nejedná.

Zde velmi záleží na stravovacím a pitném režimu dotyčné osoby, proto nelze jednoznačně stanovit, jak často má stolice z těla odcházet. Nejčastěji se uvádí, že jako problematické se chápe, pokud je stolice méně než jednou za tři dny. Důležitá je i nebolestivost při vyprazdňování, nejen jeho četnost.

Zácpa může být zdravotní potíží sama o sobě, může však provázet i jiná onemocnění – zejména záněty střeva. Může ji vyvolat i zánět v jiném orgánu, který se nachází v blízkosti tlustého střeva a ovlivní jeho fungování. Častěji se tyto obtíže objevují u žen. Rizikové bývají zejména nesprávné stravovací návyky a nedostatek přijímaných tekutin.

Doprovodné příznaky zácpy

Nemožnost vyprázdnit obsah tlustého střeva s sebou nese i další nepříjemné známky. Lidé často zažívají pocity plnosti, silnou bolest břicha, těžkost. Pokud zácpa trvá déle, připojuje se též nechutenství, únava, bolest hlavy a může nastat i zvracení. Proces vyprazdňování pak může po delší době být již velmi nepříjemný a bolestivý.

Zácpa a její možná řešení

A jak zácpu můžete řešit?

1. Pojímadla

Pokud se zácpa objeví výjimečně a jedná se tedy o jednorázovou záležitost, je možné užít různá projímadla. A existují i super přírodní projímadla. Pokud však nastává chronická (tedy dlouhodobá) zácpa, opakovaná konzumace projímavých léků není adekvátním řešením, jelikož na tyto látky může vzniknout návyk. Zde již nejde o banální problém, ale o situaci, která si vyžaduje citlivý přístup.

2. Zamyslete se nad pitným a stravovacím režimem

Při prevenci i řešení zácpy je na prvním místě zamyslet se nad svým stravovacím a pitným režimem. K zácpě dochází zejména v případech, kdy je ve stravě nedostatek vlákniny a příjem tekutin je nižší, než by bylo vhodné. Právě vláknina značně podporuje střevní peristaltiku, změkčuje obsah střeva a tím usnadní jeho vylučování. Jejím zdrojem bývá zejména zelenina, ovoce, semínka a celozrnné výrobky.

Mezi potraviny, které mají na lidský organizmus projímavé účinky, patří švestky, jablka, špenát nebo kysané zelí. Ideální je během dne vypít 2 – 2,5 litru tekutin. Pozor na to, že negativní vliv může mít časté pití kávy a černého čaje.

3. Probiotika

Může se osvědčit zařazení probiotik do každodenní péče o zdraví i popíjení projímavých minerálních vod. Doporučuje se vypití sklenice vody ráno nalačno nebo pravidelná konzumace lněného semínka. To můžete důkladně rozžvýkat syrové, ale lze jej i namočit, nechat nabobtnat a pak vmíchat třeba do jogurtu, tvarohu, kaše, pomazánky nebo ovocného koktejlu. Užívejte zhruba dvě čajové lžičky semínek denně. Podívejte se na nejlepší přírodní zdroje probiotik.

Sponzorováno

4. Bylinky na zácpu

Z bylinek na zácpu se pro přípravu čajů s projímavým účinkem doporučuje zejména list senny, anýz vonný, plod rakytníku, krušinová kůra nebo listy máty peprné. Lze si vytvářet kombinace těchto bylinek dle své chuti nebo již zakoupit vytvořené směsi. Nejvhodnější je popíjení odvarů večer, aby ráno po probuzení nastal žádaný účinek.

5. Sportujte a buďte aktivní

Pohyb střeva pozitivně ovlivní též pravidelná fyzická aktivita.

Zkuste také přírodní látky proti zácpě, nadýmání a plynatosti

Experti na zdraví doporučují následujících 10 přírodních látek, které mají nesmírně prospěšné účinky na vaše trávení. Už za krátkou dobu po užití dokáží zmírnit příznaky nadýmání. Navíc podporují i ​​zdravou střevní mikroflóru, která je pro dobré trávení nezbytná.

1. Fenykl

Určitě vyzkoušejte fenykl a fenyklová semínka. Fungují ve střevech jako protikřečové látky a také dobře snižují produkci plynů. Super je třeba fenyklový čaj.

Jejich konzumace vám pomůže střeva a svaly kolem nich zrelaxovat, podpoří se tvorbu žluči a sníží bolesti v břišní dutině.

2. Kmín

Kmín obsahuje účinné látky, které brzdí tvorbu plynů ve střevech. Kromě toho podporují množení prospěšné střevní mikroflóry.

3. Zázvor

Zázvor je nesmírně silný prostředek na zmírňování zažívacích potíží. Vděčí za to hlavně jednomu enzymu pro trávení bílkovin. Tento mocný kořen vám rychle pomůže zbavit se zácpy i plynatosti. Jeho účinkem budete velmi mile překvapeni!

4. Ananas

Podobně jako zázvor, i ananas obsahuje potentní enzym pro trávení bílkovin, nazývaný bromelain. Pokud váš slinivka neprodukuje dostatek proteolických enzymů, ananas je ovoce, které jejich činnost do určité míry nahradí.

Navíc jde o ovoce s prokázanými protizánětlivými a dokonce protinádorovými účinky.

5. Mátový čaj

Mátový čaj je výborný pro zklidnění svalů obklopujících žaludek a střeva. Bylo uskutečněných množství výzkumů, které prokázaly jeho účinnost na syndrom dráždivého tračníku.

6. Heřmánkový čaj

Tento úžasný a super zdravý čaj má mocné protikřečové, protizánětlivé účinky. Má také uklidňující účinek na sliznice v trávicím traktu. K tomu všemu i uklidňuje nervovou soustavu a snižuje v těle stres, což je častým problémem u lidí s trávicími problémy. Můžete jej použít dokonce i při průjmu, hlavně u dětí.

7. Papája

Mnozí experti opěvují tropické ovoce papáju jako potravinu s vynikajícím účinkem na snižování nadýmání. Podobně jako ananas, i papája obsahuje enzym pro trávení bílkovin, papain. Ten dobře snižuje tvorbu nadměrných plynů.

Papája se také ukázala jako účinná potravina při odstraňování mnoha střevních parazitů.

8. Petržel

Petržel je výborná potravina na snižování špatného zápachu z úst, ale skvěle účinkuje i na trávení. Odborníci tvrdí, že petržel je přírodním diuretikem, tedy pomáhá odvádět nahromaděnou tekutinu z těla, čímž snižuje otoky.

Následně dochází také ke zmírnění tlaku na trávicí trakt, snížení nadýmání a ústupu bolestí břicha.

9. Citron

Možná nejjednodušším způsobem, jak zmírnit nadýmání a odstranit zácpu, je pití teplé vody zředěné s čerstvou citronovou šťávou. Citron stimuluje tvorbu trávicích šťáv a zlepšuje vstřebávání živin.

10. Jablečný ocet

Jablečný ocet má na trávicí systém podobné účinky jako citronová šťáva a tedy, že podporuje tvorbu enzymů ve slinivce a produkce žluči ve žlučníku. Kromě toho, jablečný ocet má i blahodárný vliv na prospěšné střevní bakterie. Stačí rozředit 1 čajovou lžičku jablečného octa ve sklenici vlažné vody a podle potřeby to vypít 1 až 3 krát denně.

Pokud se vám nedaří tyto obtíže dlouhodobě řešit, je jistě na místě konzultace s lékařem. Opakovaná zácpa s sebou totiž vnáší do života mnohá rizika, především zvýšené riziko budoucího onemocnění střev.

Co dále si o zácpě přečíst?

VIDEO: Zácpa a jak na ni s bylinkami

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

2 Komentářů u článku “Zácpa – jak ji řešit přírodní cestou?”

 1. Irena napsal:

  Dcera měla nedávno zácpu. Dávala jsem jí kompot, ale nezabralo to. Zkoušela jsem do ní dostat vlákninu, ale taky nic. Byla jsem v lékárně a ptala se, co by pomohlo. Nabídli mi PrebioLax. Je to jakýsi prášek, který se rozpustí ve vodě nebo čaji. Měl by být rozhodně šetrnější než nějaké projímadlo. Skvěle zabral.

 2. Pavel Karas napsal:

  Jak řešíte problémy se zácpou?
  Mám už dost pokročilý věk, takže tyto potíže se u mne občas objeví.
  Já jsem spíše na přírodní prostředky. Vyzkoušel jsem švestky (zavařené ve špetce soli – zajímavé je,
  že jsou sladké a chutné), potom Psyllium, pomleté lněné semeno, piju dostatek vody, většinou mám dost
  pohybu, různé čaje z bylinek, změnil jsem stravu (vláknina) apod. Některé z uvedených prostředků po čase
  pomohly.
  Nedávno mne napadlo při sledování přímých přenosů v TV z předporodní přípravy a z porodů, vyzkoušet tam
  doporučovaný „psí dech“, resp. „psí dýchání“. Sám jsem byl překvapen, jak výborně a rychle mi to
  při zácpě pomohlo.

Zanechat komentář ke článku

Zpráva