Sponzorováno

Mátový čaj a jeho účinky – na co se dá použít? 4.8/5 (41)

Mátový čaj je super na žaludeční problémy, trávení

Mátový čaj je super na žaludeční problémy, trávení

Nápoj králů, který zklidní, zlepší trávení, i léčí. Mátový čaj znali už před tisíci let, a proto jsou jeho účinky opravdu ověřené. Proč byste si tento chuťově podmanivý mok měli dopřát i vy a jak si připravit ten nejlepší mátový čaj u vás doma? Poradíme vám, čtěte dál.

Mátový čaj – uctívali ji Řekové, Egypťané, i Římané

Máta našla uplatnění již v dávných dobách. Některé zdroje uvádějí, že ji lidstvo zná již tři tisíce let. Dobře známá byla díky svým účinkům starým Egypťanům, Římanům, Řekům, ale například i ve staré Číně, či Japonsku. V Řecku byla využívána jako pomůcka pro atlety, kteří si jí před soutěžemi zlepšovaly kondici. Římané ji zas rádi pili při svých filozofických úvahách a besedách pro posílení činnosti mozku. V současnosti je mimořádně oblíbená zejména v arabských zemích.

Proč právě máta? Jaké má účinky?

Mátový čaj patří ke nejchutnějším čajům a svými účinky by se dal označit za jeho krále. Je výjimečným hned z několika hledisek:

 • posiluje nervovou soustavu
 • je vhodný při chřipce a nachlazení
 • pomáhá při žaludečních potížích
 • je účinný při žlučníkových potížích
 • aktivizuje vylučování slinivky a jater
 • podporuje tvorbu žlučových šťáv a trávicích šťáv
 • je vhodný při průjmu
 • pomáhá při bolestech hlavy
 • potlačuje zvracení
 • uvolňuje svalstvo střev, vhodný je i při kolikách a nemocech střev
 • povzbuzuje chuť k jídlu, je velmi vhodným doplňkem při nechutenství a poruchách trávení.

Díky mentolu budete mít super dech

Díky vysokému obsahu silic a mentolu dokáže skvěle zpříjemnit dech a vypitý šálek mátového čaje umí účinně zneutralizovat zápach z úst, ať už po aromatickém obědě, nebo po „opici“. Mimochodem, ten poslední efekt využívali již staří Římané po alkoholových excesech během pravidelných oslav, lukulských hodů, či známých krutých zápasech v koloseu. Díky zmíněnému účinku se často využívá i v kosmetickém průmyslu, jako přísada do zubních past, i osvěžujících pleťových vod. Máta má rozsáhlé uplatnění i díky její dezinfekčním účinkům.

Sponzorováno

TIP: Jaké zdravotní účinky má bílý čaj?

Ten nejlepší čaj

Rozhodně doporučujeme čerstvou mátu. Čaj z lístků čerstvé máty má nezaměnitelnou a výraznou chuť, kterou nelze srovnávat s její sušenou obdobou. Mátu si snadno vypěstujete i sami doma. Pokud však nemáte k dispozici čerstvé lístky máty, doporučujeme alespoň pořídit si kvalitnější balení sušené máty, nejlépe v BIO kvalitě. Doporučuje se vypít 2 šálky čaje denně. Neměli byste to s ním však přehánět, protože jeho účinky jsou dost silné a těžké na žaludek a při nadměrném použití mohou i uškodit.

Jak si doma připravit ten nejlepší mátový čaj?

Celkem jednoduše. Stačí hodit asi 5 lístků máty do sklenice, zalít horkou vodou a nechat pět minut vyluhovat. Kdo si chce čaj osladit, ať použije med nebo zdravější třtinový cukr.

Máta: nejen do nápojů, ale i do jídel

Máta se zdaleka nepoužívá pouze pro kosmetické účely či na přípravu různých nápojů (mátový čaj, limonáda, sirup, mojito a jiné), ale i do jídel. Je vynikajícím doplňkem zeleninových salátů, jako koření na ryby, maso, do různých omáček, nádivek, ale i na zvýraznění chuti některých polévek. A není tam jen pro chuť. Plní i zdravotní funkci, protože zmírňuje nadýmání, povzbuzuje chuť k jídlu a upravuje celkové trávení.

Listy máty obsahují silici, mentol a dalších více než 40 látek, které mají blahodárné účinky na trávicí ústrojí. Máta pomáhá odstraňovat křeče, působí protizánětlivě. Podporuje funkci jater. Inhalování máty pomáhá při zánětech dýchacích cest. Máta působí i proti nespavosti, stresu a bolestem hlavy.

Co si ještě přečíst?

VIDEO: Pěstování a použití máty

Sponzorováno

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva