Sponzorováno

Černý čaj a zdraví: v čem nám pomůže? 4.73/5 (22)

Černý čaj a zdraví: v čem nám pomůže?Ne každému vyhovuje intenzivní chuť černého čaje, a proto často sáhneme raději po jemnější verzi v podobě zeleného či bílého čaje. Černý čaj je známý hlavně svými stimulačními účinky, za které je zodpovědný kofein (tein). Pokud si však denně dopřejete šálek až dva, můžete z něj čerpat řadu zdravotních výhod. Obsahuje třísloviny, katechiny, vitamín B1, fluor, draslík a další prospěšné látky.

Nepodceňte dobu louhování černého čaje

Při přípravě černého čaje je třeba si dát pozor na dobu louhování. Při 1-3 minutách louhování se uvolňuje hlavně tein, který má povzbuzující účinky. Při delším, konkrétně 4-5-minutovém louhování (více se nedoporučuje, protože výsledkem je hořká chuť a tmavý vzhled), se uvolňují třísloviny, které účinky této látky snižují a čaj působí spíše uklidňujícím způsobem. Vyplatí se ho použít i navenek, konkrétně na pokožku a vlasy.

TIP: Je pro zdraví lepší černý nebo červený čaj?

Proč pít černý čaj?

  • černý čaj sice zbarvuje zubní sklovinu, ale na druhé straně podporuje zdraví ústní dutiny, protože obsahuje třísloviny (patří mezi polyfenoly), které eliminují růst bakterií
  • podporuje zdraví kostí
  • je prevencí vzniku cukrovky
  • je prevencí rakovinných onemocnění, zejména díky obsahu katechinů a polyfenolů (studie naznačují jeho pozitivní vliv například při prevenci rakoviny vaječníků)
  • obsažené třísloviny pozitivně ovlivňují zdraví trávicího traktu
  • podporuje metabolismus a pomáhá při hubnutí, protože vyrovnaná hladina cukru v krvi zabraňuje přejídání a mlsání
  • zlepšuje průtok krve a snižuje hladinu cholesterolu v krvi, čili je prevencí kardiovaskulárních onemocnění
  • antioxidanty zpomalují stárnutí pokožky, konkrétně snižují tvorbu vrásek a zabraňují ztrátě elasticity pokožky
  • zvyšuje výkonnost a pomáhá lépe se koncentrovat
  • bojuje proti stresu

Zajímavost: Čajový slovník

Sponzorováno

Benefity černého čaje

Mladistvá pokožka a hezčí vlasy

V černém čaji jsou zastoupeny látky, které prospívají pokožce i vlasům.

Oteklé oči a tmavé kruhy

Oteklých očí a tmavých kruhů pod očima se zbavíte přiložením vlhkých čajových sáčků pod oči. Ještě před aplikací na pleť je však dejte do chladničky. Poté nechte působit přibližně 15 minut.

Padání vlasů

Trápí vás vypadávající vlasy a roztřepené konečky vlasů? V tom případě zalijte 3 sáčky čaje přibližně 0,6-0,8 l. vody a nechte louhovat. Vlažným odvarem pak vlasy opláchněte a zabalte do ručníku. Tento tip je vhodný spíše pro tmavší vlasy, protože po použití černého čaje přirozeně ztmavnou.

Hydratace pokožky

Pokud chcete pleť hydratovat a dodat jí živiny, nalijte odvar z černého čaje do láhve s rozprašovačem a nastříkejte na pokožku. Neoplachujte.

Suché rty

Hydrataci lze suchým rtům dodat použitím teplých čajových sáčků. Jednoduše nimi rty „drhněte“ po dobu 5-ti minut, neoplachujte.

Drobné popáleniny nebo bodnutí hmyzem

Drobné popáleniny, svědění i otoky způsobené bodnutím hmyzu lze eliminovat následovně: 4 čajové sáčky louhujte ve 4 dcl vody. Po vychladnutí do odvaru namočte vatový tampon a pravidelně nanášejte na postižené místo. Tento tip využijte i tehdy, pokud máte zarudlou pokožku od nepřiměřeného opalování, popřípadě po holení.

Koupel nohou

Potí se vám nohy? Vyzkoušejte koupel nohou v černém čaji. Obsažené látky mají antibakteriální a protiplísňové účinky.

A co vy? Dáváte si někdy doma černý čaj? Napište nám do komentářů.

CO si o čaji ještě přečíst?

VIDEO: Přísady do čaje: chutné a zdravé

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva