Sponzorováno

Esenciální olej Kasie – Skořice čínská (Cinnamomum cassia) – účinky, vlastnosti, kontraindikace 4.82/5 (11)

Popis esenciálního oleje Kasie – Skořice čínská (Cinnamomum cassia)

Cinnamomum cassia, také známá pod názvem skořice čínská nebo kasie čínská, má svůj původ v jižní Číně. Tento strom se široce pěstuje v Indii, Indonésii, na Laosu, v Malajsii, na Tchaj-wanu, v Thajsku a Vietnamu. Kasie je jedním z hlavních základních pilířů čínské medicíny.

Patří do čeledi Lauraceae (vavřínovité). Strom dorůstá do výšky 10-15 metrů, má šedavou kůru a protáhlé listy, dlouhé 10-15 cm, které, když jsou mladé, mají červenou barvu. Esenciální olej se získává z kůry a větviček parovodní destilací. Kasie je jedním z druhů skořice, které se objevují na trhu. Druhým z nich je skořice cejlonská, ta „pravá“ skořice, kterou známe ze štrůdlů a různých nákypů. Ačkoli jsou si vůní velmi podobné, pocházejí z různých míst a pěstují se v odlišných podmínkách. Skořice cejlonská nejvíce roste na Srí Lance a v jižní Indii.

Cinnamomum cassia

Cinnamomum cassia

Jedním z hlavních rozdílů mezi skořicí a kasií je obsah kumarinu. Je to přirozeně se vyskytující látka v mnoha rostlinách, které mohou být, pokud jsou používány ve velkém množství, toxické pro játra a nervový systém. V kasii je kumarinu více, ve skořici méně. Kasie je fungicidní, funguje jako antimutagen, stimulant, řadí se mezi zahřívače. Indiáni a v Evropě Římani používali pupeny kasie jako ochucovadlo. Kůra kasie má své místo v lidovém léčitelství proti průjmům, při nachlazení, nevolnostech, bolestivé menstruaci, nadýmání, na posílení imunity, bolesti, infekce urogenitálního systému. Může posloužit jako dobré přírodní afrodiziakum.

Esenciální olej se používá se při revmatických, artritických a svalových bolestech. Funguje jako diuretikum potopudný prostředek. Zlepšuje funkce krevního oběhu, pomáhá proti otokům a mírní zánětlivé reakce v těle. Eliminuje křeče a trávicí poruchy, plynatost, průjem, zvracení anebo žaludeční problémy. Stimuluje vylučování žluči a podporuje dobré funkce žaludku a střev. Uvolňuje hlen a pomáhá při respiračních problémech, působí antivirově. Díky pozitivnímu vlivu na krevní oběh stimuluje endokrinní systém, napomáhá lepšímu vylučování hormonů, je vhodný při bolestivé nebo nepravidelné menstruaci, špatné nebo nedostatečně produkci hormonů, působí protikřečově. V čínské medicíně se používal k tlumení porodních bolestí.

Obzvlášť ve středověku byla kasie hojně aplikovaná při léčbě široké škály kožních problémů, včetně akné, ale také proto, že působí proti houbám a kožním plísním. V šamponech a kondicionérech nebo vlasových maskách posiluje vlasové folikuly, pomáhá vyživovat zevnitř, zceluje poškození vlasu.

Sponzorováno

Působí proti lupům a stará se o vyváženou hydrataci vlasové pokožky. V produktech pro osobní péči se přidává do krémů proti kožním problémům, protože čistí černé tečky, je vhodný při pásovém oparu, plísních na nohou, mírní svědění a eliminuje kožní infekce, uzdravuje ložiska akné, protože mírní nadměrné vylučování mazu. Není ale vhodná do domácích přípravků, protože může poměrně hodně dráždit pokožku. Esenciální olej se v aromapsychologii používá k léčení psychických problémů, obzvlášť depresí.

Botanický název: Cinnamomum cassia
Čeleď: Lauraceae (vavřínovité)
Destilovaná část rostliny: kůra a větvičky
Země původu: Asijské země
Způsob získání esenciálního oleje: Parovodní destilace

Obsah účinných látek v esenciálním oleji ze skořice čínské (kasie)

Aldehydy: (E)-cinnamaldehyd (87,70%), (Z)-cinnamaldehyd (0,34%), benzaldehyd (1,60), trans-2- methoxycinnamaldehyd (0,94%), estery: cinnamyl-acetát (3,40%).

Hlavní vlastnosti esenciálního olej Kasie – ze skořice čínské (Cinnamomum cassia)

  • Prokrvuje,
  • zahřívá,
  • působí jako tonikum zažívacího traktu,
  • analgetikum,
  • tonikum nervového systému,
  • hormonální tonikum.

Vzhled a organoleptické vlastnosti: Žlutá průhledná kapalina.
Aroma: Aroma je velmi podobné skořici, ale má štiplavější podtón.

Hlavní vlastnosti esenciálního olej Kasie

Je vhodný při:

  • nedostatečné činnosti krevního oběhu
  • ⭐ bolestech pohybového aparátu
  • ⭐ emoční vyčerpanosti
  • nedostatečnosti hormonálního systému
  • ⭐ pro snížení bolesti při porodu

Kontraindikace

Kasie je kontraindikována v těhotenství, při kojení, u malých dětí do deseti let věku. Je to velmi silný zahřívač, s kterým se musí zacházet opatrně a používat jej v malých množstvích. Jedná se o případný kožní dráždič, musí se vždy ředit v nosném oleji a nesmí se užívat vnitřně. Snadno se vstřebává do pokožky, může ji lehce podráždit.

Kasie může obsahovat methyleugenol, který se podílí na inhibaci srážlivosti krve, dráždí kůži a sliznice. Nepoužívejte kasii před velkým chirurgickým zákrokem, při žaludečních vředech nebo poruchách krevní srážlivosti, může se nesnášet s léky na diabetes a antikoagulanty.

Nepoužívejte do koupele. Obsahuje kumarin. Cinnamaldehyd v kasii je orálně velmi toxický. Pokud máte pochybnosti o použití esenciálního oleje kasie, kontaktujte vyškoleného aromaterapeuta. Vysoké množství kasie může vyvolat poškození ledvin a jater, nespavost, slabost a deprese. Při použití do aromalampy nebo difuzéru nakapejte maximálně 2 kapky, nechejte odpařovat maximálně půl hodiny denně.

Sponzorováno

Používáte tento esenciální olej? Budeme rádi za komentáře pod článkem.

Dále si o esenciálních olejích také přečtěte

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Pavlína Klaudová (více o nás)

     

    Pavlína Klaudová se zaobírá aromaterapií od roku 2016, nejdříve ji měla jako koníček a prošla základním kurzem na Asociaci českých aromaterapeutů. Následně absolvovala kurzy na Tisserand Insitute, kde získala certifikace z chemie esenciálních olejů, bezpečnosti esenciálních olejů, biologie esenciálních olejů a aromaterapeutické péče o pleť. Dále se vzdělává v bezpečnosti esenciálních olejů hlavně z francouzských zdrojů. Je členkou Asociácie slovenskej aromaterapeutickej spoločnosti. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva