Sponzorováno

Vyhněte se těmto chybám při stravě vašeho dítěte 4.75/5 (4)

Vyhněte se těmto chybám při stravě vašeho dítěteMůžete zajistit, aby vaše děti jedly ovoce a zeleninu každý den, ale i ty dobře míněné skutky často zaostávají, pokud jde o zdravou výživu. Chcete vědět, v čem děláte nejčastější chyby, a jak můžete pomoci svému dítěti ke zdravé stravě? Čtěte dál.

Nezapomínáte na celozrnné?

Je lehké spoléhat se na balené občerstvení, ale zpracované potraviny jsou obvykle méně výživné a mají spoustu přidaného tuku, cukru i soli. Zdravá strava má mít v sobě více bílkovin a vlákniny, což udržuje vaše dítě déle spokojené. „Celozrnné potraviny poskytují vyšší nutriční hodnotu bez záplavy prázdných kalorií,“ řekla foxnews.com Angela Lemondová, odbornice na výživu pro děti.

Slabá nabídka ovoce a zeleniny

Podle nedávné zprávy v časopise Journal of Adolescent Health, méně než jedno ze tří dětí jí ovoce a zeleninu každý den. Ujistěte se, že vaše dítě jí dostatek vitamínů v každém jídle na základě vzorce: 1/2 ovoce a zeleniny, 1/4 celozrnných potravin a 1/4 bílkoviny.

Příliš mnoho umělého sladidla

I když nejsou jasné dlouhodobé účinky umělých sladidel na děti, stále je nejlepší je omezit. Děti jsou stále ve vývoji, proto je třeba jim dopřát přírodní cukry v ovoci a zelenině, nebo alternativní sladidlo – Stévie, která má v sobě minimum kalorií. U dětí v předškolním věku, které pijí nápoje slazené cukrem, je větší pravděpodobnost, že budou obézní. Plus, cukr používaný v nápojích může být ještě horší, než potraviny s cukrem, protože nemá vyvolat pocit sytosti.

Přibližně 16% z celkového počtu kalorií děti konzumují z přidaného cukru. A cukr se může projevit i v nepravděpodobných potravinách, jako jogurt. Některé cukry jsou z laktózy, ale mnoho značek přidává množství rafinovaného cukru. Raději jim kupte bílý jogurt a přidejte do něj čerstvé ovoce. To je úplně nejlepší.
Spíše bez tuku

Sponzorováno

Potraviny označené jako „nízkotučné“ a „bez tuku“ mají v sobě často více kalorií, než plnotučné verze. Když výrobci z potravin vytáhnou tuk, často kompenzují ztrátu chuti přidáním cukru. Určitě si pozorně přečtěte popisky a místo nasycených tuků, upřednostněte pro své dítě zdravé tuky, například avokádo, olivový olej, ořechy a semínka. Mnoho matek svým dětem nedává ani sacharidy. V dětském stravě však jde o klíčovou živinu potřebnou na zdravý růst. Pokud už chcete udržet stravu zdravou, vsaďte na 100 % celozrnné těstoviny, rýži, chléb, cereálie a brambory.

Pravidelná strava

Děti vynechávají jídla a svačiny stále častěji. Namísto možnosti celodenního přístupu k jakémukoliv jídlu se ujistěte, že vaše dítě bude mít připravené výživné a chutné jídlo v pravidelný čas každý den. Vždyť vy máte na starosti, co a kdy vaše dítě sní, či nesní. Občerstvení je v pořádku, ale mělo by nabízet něco, co poskytuje bílkoviny a vlákninu, aby uspokojily hlad a udrželi váhu pod kontrolou. Pro děti je tedy ideální, pokud mají i na svačinu zeleninu nebo sýr. Zkonzumují tak o 72 % méně kalorií, než ty, které si dají chipsy.

Pozor na množství

Ať už vaše dítě necháte sáhnout po sušence několikrát denně, nebo to omezíte na pro zvláštní příležitosti, musíte být opatrní, protože rovnováha je velmi důležitá. Zejména, když jde o zdravý životní styl. Navíc odměna v podobě sladkostí by mohla vést k nesprávným stravovacím návykům v jeho dospělosti. Objetí a pochvala, ne jídlo, je lepší způsob odměny.

Na závěr poslední rada. Jděte dítěti příkladem. Pokud uvidí, že odmítáte jíst brokolici, nebude ji jíst ani váš potomek. A při zdravé stravě budete zdravější i vy. Takže, pokud věříte v důležitost zdravého jídelníčku, nařiďte ho celé rodině.

VIDEO: Zdravá výživa a prevence obezity dětí

Sponzorováno

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva