Autoimunitní onemocnění – když je tělo nepřítelem 4.82/5 (28)

Sponzorováno

Autoimunitní onemocněníObzvláště zákeřným druhem onemocnění je, pokud se imunitní systém těla obrátí ne proti vnikajícím bakteriím, ale proti vlastnímu tělu. Určité, tělu vlastní látky jsou imunitním systémem pokládány za cizí a bojuje proti nim všemi prostředky. Důvody těchto vykolejení imunitní obrany jsou známé jen v málo případech a v ještě menším počtu případů jsou i léčitelné. Většinou lze jen zbrzdit celý imunitní systém přípravky jako kortizon, které však způsobují, že tělo je náchylnější k infekcím. Zpravidla jsme omezeni jen na zmírnění symptomů.

K autoimunitním onemocněním patří běžná senná rýma a jiné alergie, mnoho revmatických onemocnění, roztroušená skleróza, diabetes a Lupus erythematodes. Protože se řada autoimunitních onemocnění vyskytuje často v rodině, možná můžeme vycházet z toho, že ve většině případů existují nějaké genetické vlohy, které pak vnějšími vlivy vedou k propuknutí nemoci.

Autoimunitní onemocnění patří mezi 10 nejčastějších příčin úmrtí u žen ve věku do 65 let. Přicházejí v mnoha různých variantách, může to být revmatoidní artritida, cukrovka typu I, onemocnění štítné žlázy, lupus, psoriáza, roztroušená skleróza a další.

Při autoimunitním onemocnění se imunitní systém nestaví proti vnějším nepřátelům, ale proti vlastním orgánům nebo tkáním. Nedokáže správně rozlišit mezi vlastními a cizími antigeny. Dalo by se říci, stává se sám sobě nepřítelem.

Autoimunitní choroby postihují mnoho částí těla

Nejčastěji postižené orgány a tkáně jsou:

  • klouby
  • svaly
  • kůže
  • červené krvinky
  • cévy
  • pojivová tkáň
  • žlázy s vnitřní sekrecí

12 příznaků autoimunitních onemocnění

Nízká hladina krevního cukru

Je to běžný příznak u mnoha autoimunitních onemocnění.

Změny krevního tlaku

Většina lidí má nízký krevní tlak, někteří mají vysoký krevní tlak. Pociťují závratě, mdloby, bušení srdce a kolísání srdeční frekvence.

Bolest svalů a kloubů

Ať už je to celková bolest, pálení, únava svalů a kloubů, tento příznak může také být přítomen u téměř každého autoimunitního onemocnění.

Zduřelé uzliny

Mohou být po celém těle, ale především v oblasti krku, v podpaží a v horní části nohou v oblasti třísel.

Náchylnost k infekcím

Mezi časté příznaky patří nachlazení, infekce močového měchýře, ušní infekce, bolest v krku, záněty dutin a kvasinkové infekce. Lidé s autoimunitním onemocněním mají obecně delší dobu zotavování.

Extrémní únava

Je to ten druh únavy, který nepřejde ani po odpočinku. Toto je téměř univerzální symptom všech autoimunitních chorob.

Problémy s pamětí

„Zamlžená“ mysl je dalším častým příznakem autoimunitního onemocnění.

Náchylnost k zánětům

Zánět je součástí každého autoimunitní onemocnění. Zejména chronické bolesti jsou znamením, že něco potřebuje okamžitou pozornost.

Alergie

Mnoho lidí s autoimunitními poruchami mají řadu extrémních potravinových, chemických a enviromentálních alergií.

Zažívací potíže

Bolest břicha, nadýmání, pálení žáhy, křeče, zácpa, průjem a plynatost odrážejí stav známý jako „syndrom propustného střeva“, který je častý u autoimunitních onemocnění.

Problémy se štítnou žlázou

Jde o hypotyreózu nebo hypertyreózu. Obecně jsou to onemocnění štítné žlázy. Hypotyreóza se může projevovat nízkou tělesnou teplotou a nadměrným vypadáváním vlasů.

Premenstruační syndrom

Extrémně nadýmání, bolestivé křeče, silné krvácení a nepravidelný cyklus jsou také přítomny u těchto onemocnění. Více si o premenstruačním syndromu přečtěte zde.

Sponzorováno

Domácí léčba autoimunitního onemocnění

Spirulina

Spirulina je modrozelená řasa a je to vynikající přírodní prostředek pro léčení autoimunitních onemocnění. Je bohatá na vitaminy, minerály a silné antioxidanty. Je známo, že zvyšuje počet imunitních faktorů, které bojují proti infekcím v těle, což je užitečné při léčbě několika autoimunitních poruch.

Kořeny pivoňky

Z kořene pivoňky se extrahují glykosidy, které potlačují nadměrné škodlivé imunitní funkce a zároveň zvyšují uklidňující imunitní komponenty. Mají imunomodulační vlastnosti a snižují molekuly podporující zánět, které jsou typicky zvýšeny u autoimunitních onemocnění.

Jezte více ryb

Ryby jsou dobrým zdrojem omega-3 mastných kyselin, které stimulují imunitní systém těla, aby byl silnější a snižují závažnost mnoha degenerativních onemocnění. Ujistěte se, že máte alespoň 2-3 porce ryb každý týden.

Glutathion

Glutathion je peptid, který je velmi prospěšný pro léčení autoimunitního onemocnění. Detoxikací pomáhá při eliminaci hlavních toxinů z těla, včetně toxických kovů a chemikálií. Nedostatek tohoto peptidu může ovlivnit schopnost těla odstraňovat toxiny.

V boji proti autoimunitním chorobám stále kráčíme dál…

Přestože při hledání příčin i v léčbě dosahuje medicína stále větší pokroky nedokáže většinu onemocnění na autoimunitním podkladě zcela vyléčit. I když autoimunitním chorobám není zcela možné předcházet, existují přírodní podpůrné prostředky jejich léčby a preventivní ochrana imunitního systému.

Z hlediska přírodní léčby je tedy nezbytné:

  • Dodržování správné životosprávy
  • Konzumace malých porcí jídel, vhodná je i bezlepková dieta prokazatelně prospěšná i pro zdravých jedinců
  • Nezatěžování organismu chemickými toxiny v podobě léků a nevhodně složené stravy (uzeniny, sladkomliečne výrobky, bílý cukr, bílá mouka, nepřirozená strava plná chemických látek a konzervantů …), kouřením, nadměrným pitím alkoholu ….
  • Pravidelná detoxikace
  • Protizánětlivá fytoterapie
  • Otužování
  • Pravidelný pohyb a sport
  • Techniky omezení stresu a dostatečný spánek
  • Dostatek vitamínů, minerálů, kvalitních bílkovin a vhodných tuků

S léčbou je ideální začít co nejdříve

Průběh těchto onemocnění je téměř vždy stejný. Delší dobu se nacházejí v počátečním stádiu. V této fázi logicky existuje nejlepší naděje na zastavení rozvoje nemoci. Problém je však v tom, že v té době je ještě těžké zpozorovat na sobě nějaké příznaky. Pokud se i vyskytnou menší problémy, pacient ani lékař jejich obvykle nepřipisují nástupu autoimunitního onemocnění. Další průběh je již závažný, dochází ke střídavému zhoršení zdravotního stavu a ústupu potíží. Po každém novém ataku dochází i k následnému zhoršení zdravotního stavu.

V současnosti známe již více než 60 forem autoimunitních onemocnění a stále se dokazuje autoimunitní původ dalších a dalších. Postihují 5-7% populace, čímž se řadí mezi závažnou skupinu nemocí. Onemocní na ně zejména mladí lidé a častěji ženy v reprodukčním období. Mohou se začínat v dětském věku i ve věku pokročilém. Důsledkem jsou chronické záněty postižených orgánů. Mezi nejznámější autoimunitní onemocnění patří alergie, diabetes mellitus (cukrovka I. typu), revmatoidní artritida, roztroušená skleróza, autoimunitní hepatitida, autoimunitní hemolytická anémie (chudokrevnost), chronická gastritida, celiakie, Crohnova choroba, některá onemocnění štítné žlázy, sarkoidóza – postihuje plíce, psoriáza, vitiligo a další.

VIDEO: Autoimunitní onemocnění – moje doporučení

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

    2 Komentářů u článku “Autoimunitní onemocnění – když je tělo nepřítelem”

    1. Hanka napsal:

      Autoimunitní onemocnění je boj na celý život, ale se správným přístupem se dají dostat pod kontrolu

    2. Vlasta Koudelková napsal:

      Mám RA a byla jsem očkovaná proticovidu 1. dávkou a než jsem stačila jít na 2.dávku,tak 4 dny před tím jsem onemocněla covidem.Mám se ještě někdy nechat očkovat proti covidu.Revmatoidní art.je autoimunitní onemocnění a nikdo se mě na to neptal a očkovali mě Fajzrem.Prosím o odpověď.

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva