Sponzorováno

Jedlé kaštany našemu zdraví prospívají 4.83/5 (12)

Jedlé kaštany našemu zdraví prospívajíVoní a chutnají skvěle! Kaštany. Bez váhání si je dosyta dopřejte … Čerstvě upečené kaštany jsou lahůdkou i pro ty největší labužníky. Kromě lákavé vůně a jedinečné chuti se však vyznačují několika zdraví prospěšnými účinky. Ty oceníme zejména v měsících s nedostatkem slunečních paprsků: kaštany pomáhají při úzkosti, beznaději a naší mysli dodávají pocit pohody.

Jak kaštany pomáhají tělu?

Ideální je zařazovat kaštany do jídelníčku pravidelně, protože harmonizují trávení a krevní oběh. Posilují srdce a plíce, zlepšují paměť. Příznivě také působí na vlasy, kůži, při stresu, únavě a námaze.

Kaštany obsahují takzvaný zdravý tuk, ve kterém se nacházejí i omega-3 mastné kyseliny a vysoký příjem těchto kyselin je dobrou prevencí proti srdečně-cévním onemocněním. Nenajdeme v nich fruktózu ani glukózu, takže si je mohou dopřát i diabetici. Vyznačují se také obsahem velkého množství škrobu, proteinů, vitamínů a minerálních látek jako draslík, železo, chlor, fosfor, měď, zinek, vápník a vitaminy – B1 , B2, B6 a céčko.

Díky tomu, že obsahují hodně draslíku a málo sodíku, mají velmi dobrý vliv na lidi s hypertenzí a kardiovaskulárními chorobami. Posilují svaly, dokonce podporují i vylučování mateřského mléka. Kaštany pomáhají také lidem s nemocnými ledvinami, protože jejich alkalizující účinek snižuje škodlivé množství kyselých látek v krvi.

Kaštany: zázrak v kapse

Kaštanům se připisuje i magická moc: už prastaré mámy našich prastarých mám věřily, že pokud si je položíme pod polštář, zaručí nám zdraví a duševní vyrovnanost. A když je budeme nosit v kapse, ochrání nás proti bolestem zad a zánětem kloubů.

Pokud jsme se narodili ve dnech 12.11. – 21. 11. nebo 15. 5. – 24. 5. podle Keltského horoskopu jsme přišli na svět ve znamení kaštanů. Stejně jako náš symbolický strom jsme houževnatými ochránci svého nejbližšího okolí. Máme mimořádně vyvinutý smysl pro spravedlnost, jsme rozvážní. Považují nás za nekompromisní a tvrdohlavé, ale to jen proto, že se pevně držíme svých zásad. Pro opačné pohlaví jsme přitažliví. Obvykle se usadíme až ve zralém věku, kdy si dostatečně užijeme svobodu. Nemáme problém s komunikací a dokážeme naslouchat jiným lidem. Tyto vlastnosti předurčují nás na úspěch v povoláních obchodníků, průvodců, učitelů.

Sponzorováno

Tip od rehabilitace.info

Na chuť kaštanům přišli nejen kosmetičtí, ale i farmaceutičtí výrobci, kteří nabízejí kaštanové gely a masti na různé zdravotní problémy. Některé přípravky si však můžeme udělat i sami.

Recept na bolestivé klouby: do 400 ml Alpy přidejme 10 syrových rozmačkaných kaštanů. Na parapetu, nejlépe na okně otočeném na slunečnou stranu, nechme louhovat asi tři týdny. Občas protřepme. Nakonec směs prefiltrujme přes látku do jiné nádoby, která se dá uzavřít. Kaštanovou Alpou si natíráme bolestivá místa.

Při koupi si pečlivě kaštany prohlédněte, zda nejsou plesnivé. Doma je neskladujme dlouho, neboť vyschnou. Pokud jejich nestačíme spotřebovat, uvařené a vyloupané kaštany zmrazíme. Rozmrazujeme je při pokojové teplotě, čímž získají původní chuť a vůni.

Před úpravou je nařízneme a pečeme cca dvacet minut při 200 stupních.

VÍTE, ŽE …

V našich končinách jsou kaštany předzvěstí Vánoc, v zemích na jihu Evropy jsou běžnou součástí jídelníčku. Plody kaštanovníku využívali v kuchyni již staří Řekové a Římané, kdysi existovalo přes sto odrůd jedlých kaštanů. I v současnosti oceňují kvůli kvalitnímu dřevu, ze kterého vyrábějí nábytek, parkety.

Ve Švýcarsku mají rádi kaštanovou mouku i kaštanové pivo. Kaštanová mouka má vysoký obsah škrobů a používají ji k přípravě polévek, placek, kaše nebo v kombinaci s jinými přísadami jako materiál na speciální těstoviny. V italské obci Colognora, třicet kilometrů od města Lucca, se nachází od roku 1985 speciální muzeum kaštanů. Na Slovensku v Modrém kameni, kdysi rostlo 2 500 kaštanů, v této obci pravidelně každý rok pořádají Kaštanové slavnosti.

A co vy? Dáváte si někdy zdravé kaštany? Třeba na vánočních trzích? Napište nám do komentářů.

A dále si o kaštanech přečtěte

VIDEO: O jedlém kaštanu

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva