Sponzorováno

Lidský mozek trpí, když tělo nepřijímá zdravé tuky 4.91/5 (11)

mozek a zdravé tukyPovánoční období se u mnoha lidí nese ve znamení hubnutí a často i trýznivých diet. Odborníci však upozorňují, že hubnout pouze na základě neověřených informací z populárních magazínů nemusí být vůbec zdravé.

Vědci z Ústavu neurologie při Centru pro výzkum Alzheimerovy choroby v americkém Eastone nejnovější zjistili, že vyloučení omega-3 mastných kyselin (O3MK) z jídelníčku může vést až k poškození mozku. Varují proto, že úprava stravy na základě motta „žádný tuk = dobrý tuk“ může lidskému tělu způsobit více škody než užitku.

Výrazný vliv na mozek

Doktor Tan spolu s kolegy během výzkumu analyzovali u testovaných lidí složení krve, snímky z magnetické rezonance jejich mozku a následné řešení kognitivních testů. Zjistili, že ti jedinci, jejichž strava obsahovala nízký podíl O3MK, měli větší problémy s řešením příkladů, kombinovanými úkoly i s abstraktním myšlením.

Ve stejné skupině lidí také odhalili znepokojující minutové změny ve strukturách mozku a zvýšené riziko demence či úmrtí. „Lidé s nižší hladinou omega – 3 mastných kyselin měli nižší mozkovou kapacitu, která odpovídala přibližně dvěma rokům stárnutí mozku,“ píše dr. Zaldy s Tan ve výsledcích studie eastonského centra.

TIP: Vlašské ořechy jako super výživa pro mozek

Omega-3 versus omega-6

Mezi některými odborníky na výživu zároveň koluje názor, že v dnešní době lidé přijímají přílišné množství omega – 6 mastných kyselin (O6MK) na úkor O3MK, jejichž deficit je typický pro tělo „moderního“ člověka. Každý, kdo touží být ve fyzické kondici by proto měl především vyvážit příjem zmíněných mastných kyselin. Přebytek O6MK totiž může v organismu spustit například vážné záněty.

Omega – 3 mastné kyseliny lze nalézt také v těchto potravinách:

Rostlinný tuk:
olivy a olivový olej, dýňový olej, kokosový tuk, lněné semínka, různé druhy ořechů mandle, vlašské ořechy, makadamové ořechy atd.), avokádo, sojové boby a výhonky, tofu, fazole, arašídy, ovesné a pšeničné klíčky, špenát.

Sponzorováno

Živočišný tuk:
losos, makrela, tuňák, treska, jehněčí a vepřové maso, některé druhy sýrů (rokfór, čedar atd.)

Mgr. Víra Komínková například uvádí, že „čím více tuků typu omega-6 zkonzumujeme, tím více potřebujeme tuků typu omega-3, přičemž tuky typu omega-6 by měly být přijímány maximálně v trojnásobném vyšším množství než tuky typu omega-3“. Podle ní však „většina lidí konzumuje mastné kyseliny v poměru 20:1 nebo 10:1 v neprospěch omega 3“, což není vůbec vhodné.

Nutno podotknout, že obě skupiny tuků se vyznačují přívlastkem „esenciální“. Tento pojem mnohokrát odeznívá v reklamách a značí, že lidský organismus si tyto mastné kyseliny nedokáže vytvořit svépomocí. Zatímco O6MK obsažené v rostlinných margarínech a olejích (řepkový, slunečnicový) jsou podle některých názorů spíše prostředkem reklamních stratégů, jak zbohatnout, O3MK mají na základě ověřených vědeckých poznatků nezastupitelnou úlohu v jídelníčku člověka.

TIP: Ryby jsou vhodnou potravinou pro mozek

Stejně jako u jiných zásadách zdravé výživy i zde platí, že člověk, který touží být zdravý a fit má vše ve svých rukou. Stačí si uvědomit, že naše tělo reaguje na každičký podnět zevnitř i z okolí, a proto se nám i náležitě odvděčí za to, pokud mu dopřejeme vyváženou stravu. A to po všech stránkách.

A co vy? Dbáte na dobrou stravu pro váš mozek?

Dále si o mozku přečtěte

VIDEO: Cesta do hlubin mozku

Sponzorováno

Zdroj článku a relevantní studie

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva