TOP zdravé stravovací návyky z národních kuchyní 4.88/5 (8)

Sponzorováno

Zdravé stravovací návykyProč žijí Japonci nejdéle, Francouzi jsou štíhlí i přes croissanty a Švédové plní života? Inspirujte se zdravou stravou z celého světa!

Japonsko

Základ tvoří omega – 3 mastné kyseliny v rybách a množství zeleninu. Jeden ze zvyků, které byste měli probrat z japonské kultury stravování, je důraz kladen na vzhled potravin a jídel. Malé a pestré porce pomohou udržet kalorie na uzdě, zatímco čerstvá zelenina poskytuje širokou škálu zdravých vitamínů a minerálů.

Čína

Obezita a kardiovaskulární choroby jsou častější u lidí, kteří jedí rychle. Když jíte s hůlkami, jíte pomaleji, což v konečném důsledku sníží množství snědeného jídla. S čínskou kuchyní se spojuje glutaman sodný. Jeho negativní účinky se mohou projevit například bolestmi hlavy. Ačkoli výzkum škodlivých účinků glutamátu je stále poněkud nejednoznačný, nepříjemným vedlejším účinkům se vyhnete, pokud si připravíte čínské jídlo doma.

Francie

Jedna studie odhalila, že zatímco Francouzi jedí opravdu s chutí, země má nižší výskyt obezity a kardiovaskulárních onemocnění než například v USA. Je ironií, že Američané se více zaměřují na zdravotní aspekty potravin a mají z nich méně potěšení. Takže dříve, než vsadíte na extra zdravá jídla, dopřejte si i ty, které milujete, tak jako francouzi. Pak si můžete porovnat smyslové zážitky.
Francouzi milují pečivo. Croissanty a bagety jsou plné jednoduchých sacharidů, cukrů a tuků, to však neznamená, že se jich musíte zcela vzdát. Akorát si ho odložte na zvláštní příležitosti.

Indie

Indická kuchyně má k dispozici množství druhů koření, které přidávají skvělou chuť, atraktivní barvy a mají i pozitivní vliv na zdraví. Kurkuma, zázvor, paprika snižují hladinu cholesterolu. Cibule a česnek snižují hladinu tuku v krvi, což omezuje riziko onemocnění srdce.

Sponzorováno

TIP: Přečtěte si nejčastější mýty o potravinách

Mexiko

Tradiční mexická kultura zahrnuje almuerzo, polední slavnost, která je největším jídlem dne. Velké jídlo na konci dne způsobuje zvýšení tělesné hmotnosti, i když kalorie jsou stejné jako přes den. Jezte jako Mexičané raději velké, výživné obědy, které omezí pozdější přejídání. Z mexické stravy proberte fazole. Určitě si zaslouží titul superpotraviny kvůli vysoké hladině proteinů, vlákniny a vitamínů.

Itálie

Podle vzoru Italů si dejte kvalitní víno. Jeden pohár denně pro ženy a dvě sklenice pro muže snižují riziko kardiovaskulárních onemocnění. Zapomeňte ale na množství těstovin. Raději vyzkoušejte cuketové nebo dýňová nudle se zeleninovou omáčkou.

Řecko

Zdravotní výhody středomořské stravy spočívají v olivovém oleji, sýru a mase v omezeném množství. Tradiční středomořská kuchyně se zaměřuje na ovoce, zeleninu, obiloviny a luštěniny. Ryby bohaté na omega – 3 mastné kyseliny završují výživný profil této tradiční stravy. Jako dezert zkuste pravý řecký jogurt s medem. Má mnohem méně kalorií než ořechovo – medová baklava.

Švédsko

Přestože v ní zelenina nehraje hlavní roli, skandinávská kuchyně má jiné zdravé prvky. Kromě množství ryb je to žitný chléb, který tvoří jádro tradiční švédské stravy. Žito má hodně vlákniny a udrží vás déle sytější. Zkuste i vy žitný chléb jako alternativu k bílému nebo celozrnnému pečivu.

Sponzorováno

TIP: Zdravé návyky pro lepší život

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva