Sponzorováno

Vaginální suchost (vaginální atrofie) – jak na ni? 4.87/5 (15)

Vaginální suchost (vaginální atrofie) - jak na ni?V tomto článku si řekneme, co se skutečně děje při vaginální atrofii a které přírodní léky vám mohou pomoci. Existuje skutečně mnoho způsobů, jak napravit a dokonce zvrátit vaginální atrofii! Opravdu ano.

Co je vaginální atrofie?

Stručně řečeno, vaginální atrofie je ztenčení, vysušení a zánět vaginálních stěn. Je také známá jako:

 • atrofická vaginitida
 • vulvovaginální atrofie
 • genitourinární syndrom

Tato změna v pochvě je způsobena snížením hladin estrogenů (může však být spojena i se snížením jiných pohlavních hormonů). Obvykle je spojena s menopauzou, ale může nastat i v jiných obdobích, kdy hormony kolísají, jako třeba po porodu. Tento problém se může také vyskytnout, když jsou hormony nevyvážené i z jiných důvodů.

Symptomy (příznaky) vaginální atrofie

Hlavním příznakem vaginální atrofie, která často obtěžuje ženy, je vaginální suchost. Jiné příznaky mohou být následující:

 • obecné vaginální nepohodlí
 • bolestivý styk
 • zkrácení a utahování vaginálního kanálu
 • snížené libido a méně orgasmu
 • močové problémy, jako je únik moči při kašli, smíchu nebo kýchání
 • častější infekce močového měchýře a vaginální infekce
 • vaginální bolest
 • vaginální výtok
 • infekce močového ústrojí
 • ztráta síly v pánevní svalovině (což může vést k prolapsu pánve, což může vést k nutnosti chirurgického zákroku)

Mnoho žen se domnívá, že inkontinence po mateřství je nevyhnutelná. Ale nemusí to tak být.

Příčiny vaginální atrofie

Hlavní příčinou atrofie vagíny je nedostatek estrogenu. K poklesu estrogenu dochází po menopauze výrazně rychleji. Ale může se to stát i v jiných obdobích života. Produkce hormonů začíná klesat, už když je žena ve věku cca 20 let! Přidejte k tomu toxické prostředí, ve kterém žijeme, životní styl a chronický stres, který může dále odhalit hormonální nerovnováhu. Není překvapením, že mnoho žen trpí vaginální atrofií.

Můžete být obzvláště ohroženi nízkou hladinou estrogenu, pokud:

 • jste v období menopauzy
 • kouříte (to obecně snižuje průtok krve)
 • užíváte antikoncepční tabletky
 • podstupujete hormonální léčbu
 • máte určité autoimunitní onemocnění

Snížení počtu estrogenů je normální součástí stárnutí, to si uvědomte. Ale vaginální atrofie nemusí být součástí stárnutí. Existuje mnoho přírodních léků na vaginální atrofii, které jsou jednoduché a bezpečné, přirozené.

Diagnostika vaginální atrofie

Diagnóza tohoto problému může zahrnovat:

 • Pánevní vyšetření, během kterého váš lékař vizuálně vyšetří vaše vnější genitálie, pochvu a děložní čípek.
 • Test moči, který zahrnuje odběr a analýzu moči.
 • Zkouška rovnováhy kyselin, která zahrnuje odebrání vzorků vaginálních tekutin nebo vložení papírového indikátorového proužku do vaginy, aby se ověřila acidobazická rovnováha.

Přírodní prostředky na vaginální atrofii

Vaginální suchost (atrofie) je poměrně častá, ale není nevyhnutelná (a můžete ji dokonce zvrátit). Klíčem je dělat věci na podporu vaginálního a pánevního zdraví po celý život, aby se předešlo vaginální atrofii.Pokud to takto uděláte, může vám to velmi pomoci zlepšit aktuální situaci. Mnohé z nich jsou nehormonální léčby!

Změňte svůj jídelníček

Jídelníček je vždy prvním krokem při budování zdraví. Tak to prostě je. Jsme opravdu to, co jíme. Zdravá strava, kterou konzumujeme (ať už fandíte paleo, keto, či jiné), je však záležitostí osobní volby.

Všichni lidé se cítí zdravě, když jí zdravě. Jedna univerzální pravda v tomto případě je, že alkalizující diety jsou lepší než kyselé jídelníčky. To dává smysl, když se podíváte na alkalizující potraviny (zeleninu a ovoce) versus kyselé potraviny (maso, mléčné výrobky, zrna, zpracované potraviny atd.).

Lékaři v případě vaginální atrofie (suchosti) doporučují jídelníček keto-alkalizující. Říkají, že tento druh alkalizační diety pomáhá podporovat zdravý gastrointestinální trakt a vaginální pH. Takže vsaďte zejména na alkalizující potraviny.

Snažte se udržovat hormony v rovnováze

To se lehko řekne, že? Ale jak na to?

Když se vaginální atrofie objeví roky před menopauzou, hormonální nerovnováha může být její nejpravděpodobnější příčinou. Hormony ovládají tolik funkcí v těle. Od růstu dětí a reprodukce u dospělých po naši hmotnost, náladu, zdraví střev a vaginální zdraví, hormony to všechno doslova řídí.

Endokrinní žlázy v těle (jako vaječníky u žen a varlata u mužů) produkují tyto důležité hormony. Když nedostaneme dostatek stavebních bloků pro hormony, tělo se pokusí produkovat hormony s tím, co je k dispozici. To může vést k mutantním hormonům. Naštěstí existují některé jednoduché přírodní způsoby, jak dostat hormony zpět do rovnováhy.

 • Jezte dostatek zdravých tuků – zmíněné hormony nelze vyrábět správně bez správných stavebních kamenů a zdravé tuky jsou zde fakt klíčové! Kokosový olej, kvalitní máslo a ghee a kvalitní živočišné tuky ze zdravých zvířat jsou vynikajícími stavebními kameny.
 • Vyvarujte se chemikálií – Chemické látky v umělých produktech, jako jsou matrace, plasty a jiné výrobky, mohou být endokrinními disruptory. To znamená, že tyto chemikálie napodobují přirozené hormony a zabraňují tělu produkovat přirozené. Zbavte se chemických přípravků (třeba čistících), kosmetiky, snižte plasty v domácnosti. Malý návod třeba zde. Nestane se to přes noc, ale stojí za to udělat změnu krok za krokem.
 • Dbejte na dostatek spánku a cvičení – tělo dělá hodně, když spíme. Odstraňuje toxiny, produkuje hormony a dobíjí mysl i energii pro tělo. Kvalitní spánek dělá zázraky s vašimi hormony! Cvičení je také důležité a může dokonce vyvolat i produkci hormonů.
 • Podpořte střevo – Zdraví střeva je stejně tak důležité. Jakákoli z dalších věcí, které můžeme udělat pro zlepšení hormonální rovnováhy, nemusí fungovat, pokud budete mít rozhašená střeva. Zdraví střev je prostě důležité. Podíváte-li se na vaši stolici (ano, opravdu), můžete získat důležité informace o tom, jak je na tom vaše střevní zdraví.
 • Hormon leptin – hormon leptin řídí všechny hormonální funkce. Pokud není v rovnováze, ostatní taky nebudou. Zde je návod, jak zajistit lepší funkci tohoto hormonu.

Estrogenová terapie

Ženy mohou také zkusit přidat estrogen ve formě estrogenového krému nebo systémové estrogenové terapie. I to může zlepšit symptomy vaginální atrofie. Funguje dobře pro zlepšení tloušťky a elasticity poševní stěny. Problém? Neovlivňuje hlubší tkáň nebo podpůrné svaly.

Kromě toho existují negativní vedlejší účinky spojené se systémovou estrogenovou terapií. Jako třeba tyto:

 • zvýšená citlivost ňader
 • bolest břicha
 • vaginální krvácení
 • bolesti hlavy
 • nevolnost nebo poruchy trávení

Můžete použít vaginální estrogenový krém přímo do vaší vagíny. Jedná se o jeden z nejúčinnějších způsobů, jak zvýšit hladinu estrogenu. Když poprvé začnete užívat krém, můžete ho používat každou noc po dobu dvou až čtyř týdnů. Po tomto počátečním období budete muset krém používat pouze jednou za dvě nebo tři noci.

Sponzorováno

Můžete také vložit estrogenovou tabletu do pochvy. Jakmile se tableta rozpustí, vaše vagína pohltí estrogen.

Kroužek uvolňuje estrogeny. Po zavedení ho necítíte.

Kroužek uvolňuje estrogeny. Po zavedení ho necítíte.

Pokud vám lékař doporučí vaginální estrogenový kroužek – vy nebo váš lékař vložíte do horní části vaší vagíny pružný pryžový prstenec, který bude neustále uvolňovat estrogen. Jedná se o pohodlnou volbu, je třeba ho měnit přibližně každé tři měsíce.

A pak je zde hormon DHEA. Studie z roku 2016, publikovaná v magazínu Menopause, zjistila, že DHEA krém (tj. krém s hormonem DHEA) proniká hlouběji a podporuje rychlejší hojení, zatímco vaginální estrogen zlepšuje pouze horní vrstvu stěny. DHEA je důležitým hormonem pro libido a také ovlivňuje kůži, kosti a svaly. Tento hormon také můžete zkusit.

Bioidentický progesteron

Bioidentický hormon je definován jako molekula identická s hormonem produkovaným lidským tělem.

Progesteron je důležitým hormonem pro ženy, pokud jde o těhotenství a menstruační cykly. Na začátku každého menstruačního cyklu je hladina progesteronu nízká. Po ovulaci se progesteron zvyšuje. Ženy, které nezažívají tento vzestup progesteronu, mohou mít příznaky jako vaginální atrofie a také deprese. Užívání progesteronu během období může pomoci zmírnit tyto příznaky.

Jedna poznámka: Ujistěte se, že jste drželi biologicky identický progesteron. Bylo prokázáno, že progestiny (syntetický progesteron) v těle reagují jinak než přirozený nebo bioidentický progesteron. Některé výzkumy dokonce poukazují na souvislost mezi progestinem a rakovinou prsu.

Používejte přírodní lubrikanty

Přírodní lubrikanty a různé vaginální zvlhčovače nebudou léčit základní problém, ale mohou být užitečné pro to, aby pro ženy trpící vaginální atrofií byla sexuální aktivita o mnoho příjemnější.

Bylo zjištěno, že některé esenciální oleje pomáhají hydratovat vaginální kanál. Doporučuje se Salvia sclarea (Šalvěj muškátová), Heřmánek římský, růže, kadidlo, levandule a santalové dřevo. Vždy kupujte esenciální oleje z ověřených zdrojů a před použitím je zřeďte přidáním do některého z níže uvedených olejů:

 • olivový olej
 • kokosový olej
 • vitamín E olej

Důležitá poznámka: Oleje nejsou bezpečně použitelné spolu s kondomy (olej může způsobit selhání kondomů, rozpouští je, narušuje jejich stěnu). Aloe vera je dobrý přírodní lubrikant, který je bez oleje.

Mějte sex

Ukázalo se, že pravidelná sexuální aktivita pomáhá zvýšit tok krve do vagíny, což může pomoci zlepšit příznaky tohoto problému! To je další dobrý důvod k optimalizaci hormonů, které podporují zdravý pohlavní styk.

Cvičte pánevní svalstvo

Síla pánevních svalů je hodně důležitá pro vaginální zdraví, stejně jako pro kontrolu moči a stolice. Bez silných svalů pánevního dna by orgány mohly prolapsovat (vyjít ven z těla).

Můžete vyzkoušet kegelovy cviky. Ale kegelovy cviky jsou jen jeden způsob posílení svalů pánevního dna. Existuje mnoho dalších věcí, které můžeme začlenit do každého dne, které pomáhají posilovat tyto svaly. Jako například:

 • Více se pohybujte – je lepší se po celý den pohybovat, ne sedět před počítačem (ano, otroky moderní doby jsme všichni). Zahrnutí více pohybu do vašeho klasického dne může pomoci posílit tyto svaly.
 • Dřepy – Dělání dřepů je ideální pro udržení síly svalů pánevního dna.
 • Pohyb kyčle – Pohyb boků v kruzích aktivuje všechny svaly v jádře včetně pánevního dna, boků, zad a břicha. Tanec je skvělý způsob, jak tento „cvik“ dělat.
 • Poznámka: Mějte na paměti, že tato cvičení jsou velmi užitečná, když používáte správné držení těla a cvičíte správně. Nechte někomu, kdo se vyzná, aby vám ukázal, jak se správně tyto cviky cvičí.

  Další možnosti pro přirozené zlepšení vaginálního zdraví

  Výše uvedené možnosti jsou hlavní způsoby v podpoře těla k nápravě vaginální atrofie. Existuje ale také několik dalších témat, které se týkají tohoto problému – jde o slibné neinvazivní možnosti, které mohou pomoci ženám s touto delikátní a důležitou oblastí zdraví. Pojďme se na ně podívat:

  Fytoestrogeny

  Fytoestrogeny jsou potraviny, které napodobují estrogen v těle. U zdravých lidí není dobrý nápad založit jídelníček na těchto potravinách, protože to může způsobit dominanci estrogenu u žen (a nerovnováhu testosteronu u mužů). Ovšem u žen, u kterých je nízká hladina estrogenu (a které ví, že je příčinou jejich příznaků), mohou fytoestrogeny krátkodobě pomoci.

  Mezi fytoestrogenní potraviny patří:

  • sója (pokud se rozhodnete jíst sóju, držte se tradičně fermentovaných potravin tohoto typu)
  • jablka
  • mrkev
  • cuketa
  • granátové jablko
  • jahody
  • brusinky
  • hrozny
  • černý čaj
  • zelený čaj
  • lněné semínko

  Pokud je hormonální nerovnováha (zejména u mladších žen) příčinou vaginální atrofie, buďte opatrné při konzumaci příliš mnoha fytoestrogenů. Pokud dlouhodobě jíme věci, které napodobují estrogen, naše tělo může přestat produkovat tento hormon. To je přesně to, co v této situaci nechceme. S touto, a všemi zdravotními možnostmi se obraťte na svého lékaře – ten poradí, co je pro vás to pravé.

  Byliny a doplňky

  Existují také některé různé doplňky, které jsou přínosné pro zlepšení příznaků vaginální atrofie:

  • Rakytníkový olej – tento olej může zlepšit vlhkost a elasticitu v pochvě. Pomáhá zmírnit vaginální suchost a podráždění. Finská studie z roku 2014 ukazuje, že olej z rakytníku je prospěšný při léčbě vaginální tkáně a je dobrou alternativou k vaginálnímu estrogenu.
  • Vitamin D – vitamin D hraje velkou roli v našem celkovém zdraví a může být užitečný také při vaginální atrofii. Jedna íránská studie zjistila, že vitamín D má příznivý účinek na menopauzální ženy, kteří mají vaginální suchost. Pomohl snížit pH vagíny a snížil suchost.
  • Maca – Některé výzkumy ukazují, že maca stimuluje přirozenou produkci hormonů u postmenopauzálních žen. To vedlo ke snížení symptomů.

  Prevence je klíč!

  Nepříjemné vaginální příznaky by neměly být přirozenou součástí stárnutí nebo porodu. Změny v životním stylu a některé přírodní léky mohou pomoci zvrátit (zlepšit) příznaky tohoto problému. Jako vždy konzultujte s lékařem vše, abyste našli správné prostředky pro vaši konkrétní situaci.

  Co si dále přečíst na toto téma?

  VIDEO: Trápí vás sucho v pochvě?

  Sponzorováno

  Zdroj článku a studie

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva